Kongress |
Ordförande |
Vice ordförande |
Medlemmar
|
9: e nationella folkkongressen |
Gao Dezhan (高 德 占) |
- Liu Suinian (柳 随 年)
- Yang Zhenhuai (杨振怀)
- Liu Zhongyi (刘 中 一)
- Wu Jinghua (伍 精华)
- Hong Fuzeng (洪 绂 曾)
- Li Chunting (李春亭) (tilläggstid den 29 december 2001)
-
Liu Fangren (kompletterande utnämning den 28 april 2002)
|
- Yu Hanqing (于 汉卿)
- Wang Lianzheng (王连铮)
- Mao Daru (毛 达 如)
- Bai Shangwu (白尚武)
- Ren Zhenglong (任正隆)
- Xu Xingguan (许 行 贯)
- Yan Keqiang (严克强)
- Su Changpei (苏昌培)
- Li Laizhu (李 来 柱)
- Li Meifang (李梅芳)
- Li Denghai (李登海)
- Li Dianrong (李殿荣)
- Yang Xinren (杨 新人)
- Yang Yongzhe (杨 雍 哲)
- Shen Zhejiang (沈 珠江)
- Zhang Bailing (张百良)
- Chen Jiyuan (陈吉 元)
- Luo Fuhe (罗 富 和)
- Cao Shuangming
- Xie Yong (谢勇)
|
10: e nationella folkkongressen |
Liu Mingzu (刘明祖) |
- Shu Huiguo
- Li Chunting (李春亭)
- Wan Baorui (万宝 瑞)
- Lu Ming (路 明)
- Wang Yunlong (王云龙) (kompletterande utnämning den 29 december 2005)
- Tang Tianbiao (唐天 标) (kompletterande utnämning den 29 december 2005)
-
Zhang Zhongwei (kompletterande utnämning den 28 februari 2007)
- Ma Qizhi (马启智) (kompletterande utnämning den 27 april 2007)
|
- Wang Tailan (王太岚)
- Wang Ruzhen (王如珍)
- Ren Zhenglong (任正隆)
- Hua Fuzhou (华 福 周) (borttagen 27 augusti 2003)
- Liu Zhenwei (刘振伟)
- Li Hua (李华)
- Li Meifang (李梅芳)
- Li Denghai (李登海)
- Yang Xinren (杨 新人)
- Zhang Bailiang (张百良)
- Zhang Jinbao (张 进 宝)
- Chen Jiyuan (陈吉 元)
- Tu Dao Duo Ji (图 道 多吉)
- Shan Rongfan (单 荣 范)
- Sang Fengwen (桑 逢 文)
- Peng Zhenkun (彭振坤)
- Han Xinmin (韩新民)
- Jing Xueqin (景 学勤)
- Cheng Yiju (程贻举)
|
11: e nationella folkkongressen |
Wang Yunlong (王云龙) |
- Wang Yunkun (王云坤)
- Sun Wensheng (孙文盛)
- Zhang Zhongwei
- Li Qianyuan (李 乾元)
- Yin Chengjie (尹成杰)
- Suo Lisheng (索丽生)
- Fang Fengyou (房凤友) (kompletterande utnämning den 24 april 2008)
- Liu Zhenwei (刘振伟) (kompletterande utnämning den 27 december 2008)
-
Fu Tinggui (kompletterande möte 26 februari 2010)
-
Wang Jinshan (kompletterande utnämning den 25 juni 2010)
-
Li Chengyu (kompletterande möte den 26 augusti 2011)
- Chen Guangguo (陈光国) (kompletterande utnämning den 29 februari 2012)
|
- Ma Changyi (马 昌裔)
- Wang Mingyi (王明义)
- Ulan Bater (乌兰 巴特尔)
- Bao Kexin
- Ren Zhenglong (任正隆)
- Hua Fuzhou (华 福 周)
- Zhuang Xian (庄 先)
- Liu Zhenwei (刘振伟) (upphöjd till vice ordförande den 27 december 2008)
- Sun Qixin (孙其信)
- Li Denghai (李登海)
- Li Dianren (李殿仁)
- Zhang Xiaoshan (张晓山)
- Gou Tianlin (苟 天 林)
- Liang Heng (梁衡)
- Cheng Yiju (程贻举)
- Cai Fang (蔡 昉)
|
12: e nationella folkkongressen |
Chen Jianguo (陈建国) |
- Wang Jinshan
- Ou Guangyuan (欧 广 源)
- Chen Guangguo (陈光国)
- Wang Guosheng
- Long Zhuangwei (龙 庄伟)
- Jiang Fan (江帆)
- Liu Zhenwei (刘振伟)
- Tang Shuangning (唐双宁)
|
- Bao Kexin
- Xu Weigang (许 为 钢)
- Li Denghai (李登海)
- Han Dongping (何东平)
- He Yinghua (何映华)
- Zhang Zuoha (张 作 哈)
- Zhang Xiaoshan (张晓山)
- Chen Daheng (陈达恒)
- Chen Chuanshu (陈 传 书)
- Guo Junbo (郭俊波)
- Cao Weixin (曹维 新)
- Jiang Xingsan (蒋 省 三)
- Cai Fang (蔡 昉)
- Zhai Huqu (翟 虎 渠)
|