1998–99 UEFA Champions League - 1998–99 UEFA Champions League
Turneringsdetaljer | |
---|---|
Datum | 22 juli - 26 augusti 1998 (kvalificering) 16 september 1998 - 26 maj 1999 (riktig tävling) |
Lag | 24 (gruppspelet) 56 (totalt) |
Slutlägen | |
Mästare | Manchester United (andra titel) |
Tvåa | Bayern München |
Turneringsstatistik | |
Matcher spelade | 85 |
Mål gjorda | 238 (2,8 per match) |
Toppskytt (er) |
Andriy Shevchenko Dwight Yorke (8 mål vardera) |
Den 1998-1999 UEFA Champions League var 44: e säsongen av UEFA Champions League , Europas främsta klubbfotbollsturnering och den sjunde sedan det bytt namn från "European Champion Klubbar Cup" eller 'EM'. Tävlingen vann Manchester United och kom tillbaka från ett mål under de två sista minuterna av skadetid för att besegra Bayern München med 2–1 i finalen . Teddy Sheringham och Ole Gunnar Solskjær gjorde Uniteds mål efter att Bayern hade slagit stolpen och ribban. De var den första engelska klubben som vann Europas främsta klubbfotbollsturnering sedan 1984 och var också den första engelska klubben som nådde en Champions League -final sedan Heysel Stadium -katastrofen och efterföljande förbud mot engelska klubbar från alla UEFA -tävlingar mellan 1985 och 1990. Det var första gången sedan 1968 som Manchester United vann Champions League och gav dem sin andra titel.
Manchester United slutförde också Treble , blev den fjärde sidan i Europa att göra det och i processen hindrade Bayern München från att uppnå bedriften själva, slutade Bayern så småningom tvåa i sin inhemska cup två veckor senare.
Manchester United vann pokalen utan att förlora en enda match, trots att de hade tävlat i en grupp med Bayern München, Barcelona och Brøndby, plus två högt rankade italienska klubbar i knock-out-etappen. United blev dock mästare med bara fem vinster totalt, det lägsta antalet vinster som en mästare hittills hittat i Champions League-tiden, även om tävlingen nu har en extra omgång med två matcher i knock-out-etappen.
Det var första gången Champions League vann av ett lag som varken hade vunnit sin inhemska liga eller Champions League föregående säsong och därför inte skulle ha kvalificerat sig för turneringen enligt de gamla kvalificeringsreglerna (titelinnehavare eller nationell ligamästare). För andra gången deltog tvåan i åtta inhemska ligor i tävlingen.
Real Madrid var de försvarande mästarna, men eliminerades i kvartsfinalen av Dynamo Kiev .
Fördelning av föreningsteam
Antalet lag per land samt startomgången för varje klubb och seedning baserades på UEFA -ligakoefficienten 1998 , som tar hänsyn till deras prestationer i europeiska tävlingar 1993–94 till 1997–98.
- Föreningarna rankade 1–8 har vardera två deltagare
- Föreningar rankade 9–48 har var och en en deltagare (utom Liechtenstein)
Lag som går in i denna omgång | Lag som går vidare från föregående omgång | ||
---|---|---|---|
Första kvalomgången (32 lag) |
|
||
Andra kvalomgången (32 lag) |
|
|
|
Gruppspel (24 lag) |
|
|
|
Utslagningsfas (8 lag) |
|
Lag
Runda och rita datum
Tävlingens schema är följande (alla dragningar sker i Genève , Schweiz , om inte annat anges).
Fas | Runda | Rita datum | Första benet | Andra benet |
---|---|---|---|---|
Kvalificering | Första kvalomgången | 6 juli 1998 | 22 juli 1998 | 29 juli 1998 |
Andra kvalomgången | 12 augusti 1998 | 26 augusti 1998 | ||
Gruppscen | Matchdag 1 | 27 augusti 1998 ( Monaco ) |
16 september 1998 | |
Matchdag 2 | 30 september 1998 | |||
Matchdag 3 | 21 oktober 1998 | |||
Matchdag 4 | 4 november 1998 | |||
Matchdag 5 | 25 november 1998 | |||
Matchdag 6 | 9 december 1998 | |||
Utslagningsfas | Kvartsfinal | 16 december 1998 | 3 mars 1999 | 17 mars 1999 |
Semifinal | 19 mars 1999 | 7 april 1999 | 21 april 1999 | |
Slutlig | 26 maj 1999 på Camp Nou , Barcelona |
Kvalomgångar
Första kvalomgången
Lag 1 | Agg. | Lag 2 | 1: a etappen | 2: a etappen |
---|---|---|---|---|
Sileks | 1–2 | Club Brugge | 0–0 | 1–2 |
ŁKS Łódź | 7–2 | Kapaz | 4–1 | 3–1 |
Litex Lovech | 3–2 | Halmstad | 2–0 | 1–2 |
gräshoppa | 8–0 | Jeunesse Esch | 6–0 | 2–0 |
Celtic | 2–0 | St Patrick's Athletic | 0–0 | 2–0 |
Kareda Šiauliai | 0–4 | Maribor Branik | 0–3 | 0–1 |
Dynamo Kiev | 10–1 | Barry Town | 8–0 | 2–1 |
Cliftonville | 1–13 | Košice | 1–5 | 0–8 |
Skonto | 2–1 | Dinamo Minsk | 0–0 | 2–1 |
Valletta | 0–8 | Anortos Famagusta | 0–2 | 0–6 |
Beitar Jerusalem | 5–1 | B36 Tórshavn | 4–1 | 1–0 |
Dinamo Tbilisi | 4–3 | Vllaznia | 3–0 | 1–3 |
HJK | 5–0 | Jerevan | 2–0 | 3–0 |
Obilić | 4–1 | ÍBV | 2–0 | 2–1 |
Zimbru Chișinău | 2–3 | Újpest | 1–0 | 1–3 |
Steaua București | 5–4 | Flora | 4–1 | 1–3 |
Andra kvalomgången
Förlorande lag kvalificerade sig för den första omgången i UEFA -cupen 1998–99 .
Lag 1 | Agg. | Lag 2 | 1: a etappen | 2: a etappen |
---|---|---|---|---|
Rosenborg | 4–4 ( a ) | Club Brugge | 2–0 | 2–4 |
Manchester United | 2–0 | ŁKS Łódź | 2–0 | 0–0 |
Litex Lovech | 2–11 | Spartak Moskva | 0–5 | 2–6 |
Galatasaray | 5–3 | gräshoppa | 2–1 | 3–2 |
Celtic | 1–3 | Kroatien Zagreb | 1–0 | 0–3 |
Maribor Branik | 3–5 | PSV Eindhoven | 2–1 | 1–4 ( aet ) |
Dynamo Kiev | 1–1 (3–1 s ) | Sparta Prag | 0–1 | 1–0 ( aet ) |
Košice | 1–2 | Brøndby | 0–2 | 1–0 |
Internazionale | 7–1 | Skonto | 4–0 | 3–1 |
Olympiacos | 6–3 | Anortos Famagusta | 2–1 | 4–2 |
Benfica | 8–4 | Beitar Jerusalem | 6–0 | 2–4 |
Dinamo Tbilisi | 2–2 ( a ) | Athletic Bilbao | 2–1 | 0–1 |
HJK | 2–1 | Metz | 1–0 | 1–1 |
Bayern München | 5–1 | Obilić | 4–0 | 1–1 |
Sturm Graz | 7–2 | Újpest | 4–0 | 3–2 |
Steaua București | 5–8 | Panathinaikos | 2–2 | 3–6 |
Obs: Vinnande lag i den första kvalomgången lottades mot lag som kvalificerade sig direkt för den andra kvalomgången (16 och 16 lag).
- ^ Denna match spelades på Naftex sNeftochimik StadiumiBurgaseftersomLitex Lovech'sLovech StadiumiLovechinte uppfyllde UEFA standarder.
- ^ Denna match spelades på FK Partizan sPartizan StadiumiBelgradeftersomFK Obilić'sMiloš Obilić Stadiumi Belgrad inte uppfyllde UEFA standarder.
Gruppscen
24 lag deltog i gruppspelet: Italiens, Tysklands, Spaniens, Frankrike, Nederländernas, Englands och Portugals nationella mästare, titelinnehavarna och de 16 vinnande lagen från den andra kvalomgången. Arsenal , Athletic Bilbao , Brøndby , Kroatien Zagreb , HJK , Internazionale , Kaiserslautern , Lens och Sturm Graz debuterade i gruppspelet i tävlingen. Detta var första gången som ett lag från Finland spelade i gruppspelet.
Lagen delades in i sex grupper om fyra lag vardera, med lagen i varje grupp som spelade varandra två gånger (hemma och borta) i ett dubbel-robin- format. Tre poäng delades ut för varje vinst, med en poäng vardera för oavgjort och ingen för ett nederlag. Vinnarna i varje grupp gick vidare till kvartsfinalen, tillsammans med de två bästa nästplacerade lagen. I händelse av att två eller flera lag hade samma antal poäng i slutet av gruppspelet, bestämdes rankingen av lagen i fråga enligt följande kriterier:
- fler poäng erhållna i matcherna mellan lagen i fråga
- målskillnad från matcherna mellan lagen i fråga
- större antal mål gjorda på bortaplan i matcher mellan lagen i fråga
- överlägsen målskillnad från alla spelade matcher
- större antal gjorda mål
- riksförbundets koefficient i början av den aktuella säsongen
De två bästa tvåorna bestämdes utifrån följande kriterier:
- högsta antal poäng som erhållits i gruppmatcherna
- målskillnad från alla gruppmatcher
- fler mål gjorda i alla gruppmatcher
- fler mål görs på bortaplan
- riksförbundets koefficient i början av den aktuella säsongen
- individuell klubbkoefficient i början av den aktuella säsongen
Grupp A
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng | Kompetens | OLY | CZG | POR | AJA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Olympiacos | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 6 | +2 | 11 | Avancerad till knockout -etapp | - | 2–0 | 2–1 | 1–0 | |
2 | Kroatien Zagreb | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 7 | −2 | 8 | 1–1 | - | 3–1 | 0–0 | ||
3 | Porto | 6 | 2 | 1 | 3 | 11 | 9 | +2 | 7 | 2–2 | 3–0 | - | 3–0 | ||
4 | Ajax | 6 | 2 | 1 | 3 | 4 | 6 | −2 | 7 | 2–0 | 0–1 | 2–1 | - |
Grupp B
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng | Kompetens | JUV | TJEJ | ROS | ATH | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Juventus | 6 | 1 | 5 | 0 | 7 | 5 | +2 | 8 | Avancerad till knockout -etapp | - | 2–2 | 2–0 | 1–1 | |
2 | Galatasaray | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 8 | 0 | 8 | 1–1 | - | 3–0 | 2–1 | ||
3 | Rosenborg | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 8 | −1 | 8 | 1–1 | 3–0 | - | 2–1 | ||
4 | Athletic Bilbao | 6 | 1 | 3 | 2 | 5 | 6 | −1 | 6 | 0–0 | 1–0 | 1–1 | - |
Grupp C
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng | Kompetens | INT | RMA | SPM | STM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Internazionale | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 5 | +4 | 13 | Avancerad till knockout -etapp | - | 3–1 | 2–1 | 1–0 | |
2 | Real Madrid | 6 | 4 | 0 | 2 | 17 | 8 | +9 | 12 | 2–0 | - | 2–1 | 6–1 | ||
3 | Spartak Moskva | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 6 | +1 | 8 | 1–1 | 2–1 | - | 0–0 | ||
4 | Sturm Graz | 6 | 0 | 1 | 5 | 2 | 16 | −14 | 1 | 0–2 | 1–5 | 0–2 | - |
Grupp D
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng | Kompetens | VIK | MUN | BAR | BRO | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bayern München | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 6 | +3 | 11 | Avancerad till knockout -etapp | - | 2–2 | 1–0 | 2–0 | |
2 | Manchester United | 6 | 2 | 4 | 0 | 20 | 11 | +9 | 10 | 1–1 | - | 3–3 | 5–0 | ||
3 | Barcelona | 6 | 2 | 2 | 2 | 11 | 9 | +2 | 8 | 1–2 | 3–3 | - | 2–0 | ||
4 | Brøndby | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 18 | −14 | 3 | 2–1 | 2–6 | 0–2 | - |
Grupp E
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng | Kompetens | DKV | LEN | ARS | PANORERA | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Kiev | 6 | 3 | 2 | 1 | 11 | 7 | +4 | 11 | Avancerad till knockout -etapp | - | 1–1 | 3–1 | 2–1 | |
2 | Lins | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 6 | −1 | 8 | 1–3 | - | 1–1 | 1–0 | ||
3 | Arsenal | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 8 | 0 | 8 | 1–1 | 0–1 | - | 2–1 | ||
4 | Panathinaikos | 6 | 2 | 0 | 4 | 6 | 9 | −3 | 6 | 2–1 | 1–0 | 1–3 | - |
Grupp F
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng | Kompetens | KAI | BEN | PSV | HJK | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kaiserslautern | 6 | 4 | 1 | 1 | 12 | 6 | +6 | 13 | Avancerad till knockout -etapp | - | 1–0 | 3–1 | 5–2 | |
2 | Benfica | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 9 | −1 | 8 | 2–1 | - | 2–1 | 2–2 | ||
3 | PSV Eindhoven | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 11 | −1 | 7 | 1–2 | 2–2 | - | 2–1 | ||
4 | HJK | 6 | 1 | 2 | 3 | 8 | 12 | −4 | 5 | 0–0 | 2–0 | 1–3 | - |
Rankning av tvåa
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng | Kompetens |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Real Madrid | 6 | 4 | 0 | 2 | 17 | 8 | +9 | 12 | Avancerad till knockout -etapp |
2 | Manchester United | 6 | 2 | 4 | 0 | 20 | 11 | +9 | 10 | |
3 | Galatasaray | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 8 | 0 | 8 | |
4 | Benfica | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 9 | −1 | 8 | |
5 | Lins | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 6 | −1 | 8 | |
6 | Kroatien Zagreb | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 7 | −2 | 8 |
Utslagningsstadiet
Knockout-etappen spelades i ett turneringsformat med en elimination som består av tre omgångar: kvartsfinaler, semifinaler och finaler. Varje oavgjort i kvartsfinalen och semifinalen spelades över två ben, där varje lag spelade en etapp hemma, medan finalen spelades som en enda match på en neutral plats. I kvartsfinalen och semifinalen, om två lag gjorde lika många mål över de två benen i deras slips, skulle vinnaren avgöras av antalet gjorda mål på bortaplan. Om båda sidorna gjorde lika många mål på bortaplan skulle två 15-minuters perioder av förlängning spelas. Om båda lagen gjorde lika många mål under förlängning skulle gästlaget kvalificera sig för nästa omgång i kraft av att ha gjort fler mål på bortaplan. Om ingen av sidorna gjorde mål under förlängningen skulle matchen avgöras med straffläggning . I finalen, om poängen var jämna efter 90 minuter, skulle två 15-minuters perioder med gyllene måls förlängning spelas; dvs vilket lag som först gjorde poäng skulle förklaras som vinnare. Om ingen av sidorna gjorde mål under gyllene måls förlängning, skulle en straffsparkskonflikt återigen användas för att avgöra vinnaren.
Konsol
Kvartsfinal | Semifinal | Slutlig | ||||||||||||
Manchester United | 2 | 1 | 3 | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Internazionale | 0 | 1 | 1 | |||||||||||
Manchester United | 1 | 3 | 4 | |||||||||||
Juventus | 1 | 2 | 3 | |||||||||||
Juventus | 2 | 1 | 3 | |||||||||||
Olympiacos | 1 | 1 | 2 | |||||||||||
Manchester United | 2 | |||||||||||||
Bayern München | 1 | |||||||||||||
Real Madrid | 1 | 0 | 1 | |||||||||||
Dynamo Kiev | 1 | 2 | 3 | |||||||||||
Dynamo Kiev | 3 | 0 | 3 | |||||||||||
Bayern München | 3 | 1 | 4 | |||||||||||
Bayern München | 2 | 4 | 6 | |||||||||||
Kaiserslautern | 0 | 0 | 0 |
Kvartsfinal
I kvartsfinalen kunde de två bästa tvåorna inte dras ihop, inte heller vinnarna och tvåorna från samma grupp. Båda tvåorna spelade den första etappen i sin kvartsfinal hemma, liksom lagen som lottades först i de andra två kvartsfinalerna.
Lag 1 | Agg. | Lag 2 | 1: a etappen | 2: a etappen |
---|---|---|---|---|
Real Madrid | 1–3 | Dynamo Kiev | 1–1 | 0–2 |
Manchester United | 3–1 | Internazionale | 2–0 | 1–1 |
Juventus | 3–2 | Olympiacos | 2–1 | 1–1 |
Bayern München | 6–0 | Kaiserslautern | 2–0 | 4–0 |
Semifinal
Lag 1 | Agg. | Lag 2 | 1: a etappen | 2: a etappen |
---|---|---|---|---|
Manchester United | 4–3 | Juventus | 1–1 | 3–2 |
Dynamo Kiev | 3–4 | Bayern München | 3–3 | 0–1 |
Slutlig
Manchester United | 2–1 | Bayern München |
---|---|---|
Sheringham 90+1 ' Solskjær 90+3 ' |
Rapportera | Basler 6 ' |
Toppmålskyttar
De bästa målskyttarna från UEFA Champions League 1998–99 (exklusive kvalomgångar) är följande:
Se även
Referenser
externa länkar
- 1998–99 Alla matcher - säsong på UEFA: s webbplats
- Säsongen 1998–99 på UEFA: s webbplats
- Europacupens resultat på RSSSF
- Alla målskyttar 1998–98 UEFA Champions League (exklusive kvalomgång) enligt protokoll UEFA + alla målgörare kvalomgång
- 1998/99 UEFA Champions League- resultat och laguppställningar (arkiv)