Lista över parlamentsledamöter valda till det engelska parlamentet 1604 - List of MPs elected to the English parliament in 1604
Detta är en lista över parlamentsledamöter (MPS) väljs till 1: a parlamentet i regeringstiden av kung James I år 1604, känd som Välsignade parlamentet .
Riksdagen kallades till den 31 januari 1604 och den första sessionen pågick från den 19 mars 1604 till den 7 juli 1604. Den andra sessionen började den 5 november 1605 samma dag som kruttplottet upptäcktes. Det avslutades den 27 maj 1606. Den tredje sessionen började den 18 november 1606 och varade till den 5 juli 1607. Den fjärde sessionen började den 9 februari 1609 och fortsatte till den 23 juli 1610. Den proroguerades till 16 oktober 1610 och fortsatte till den 21 december 1610 Det var sedan prorogued till 9 februari 1611 när det upplöstes.
Före 1621 fanns det ingen officiell medlemslista och parlamentslistan 1614 är ofullständig. Men Browne Willis kunde konstatera att hans rekord för 1604 "återges så perfekt från en lista som sänts mig av sena Sir Philip Sydenham Bart".
Lista över valkretsar och medlemmar
Bedfordshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
---|---|---|
Bedfordshire |
Ärade Oliver St John Sir Edward Radclyffe |
|
Bedford |
Humphrey Winche Thomas Hawes |
Winche ersattes av Sir Christopher Hatton |
Berkshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Berkshire |
Sir Henry Neville Sir Francis Knollys |
|
Windsor |
Samuel Backhouse Thomas Durdent |
Durdent dog - ersatt av Sir Francis Howard |
Läsning |
Francis Moore Jerome Bowes |
|
Wallingford |
Sir William Dunch Griffin Payne |
|
Abingdon | Sir Richard Lovelace | |
Buckinghamshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Buckinghamshire |
Sir Francis Goodwin William Fleetwood |
Goodwin valdes inte vederbörligen och ersattes av Christopher Pigott . Pigott utvisad, ersatt av Sir Anthony Tyringham |
Buckingham |
Sir Thomas Denton Sir Edward Tyrrell |
Tyrrell dog - ersatt av Sir Francis Goodwin |
Wycombe |
Sir John Townsend Henry Fleetwood |
|
Aylesbury |
Sir William Borlase Sir William Smith |
|
Cambridgeshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Cambridgeshire |
Sir John Peyton, 1: a baronet Sir John Cutts |
|
Cambridge universitetet |
Nicholas Steward Henry Mountlow |
Steward ersatt av Barnaby Gooch |
Cambridge |
Robert Wallis John Yaxley |
|
Cheshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Cheshire |
Sir Thomas Holcroft Sir Roger Aston |
|
City of Chester |
Thomas Lawton Hugh Glasier |
|
Cornwall |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Cornwall |
Sir Anthony Rous Sir Jonathan Trelawny |
Trelawny dog 1604 ersatt av Sir William Godolphin |
Launceston |
Sir Thomas Lake Ambrose Rous |
|
Liskeard |
Sir William Killigrew Reginald Nicholas |
|
Lostwithiel |
Sir Thomas Chaloner Sir William Lower |
|
Truro |
Henry Cossen Sir Thomas Burgess |
|
Bodmin |
John Stone Richard Spray |
|
Helston |
Sir John Leigh John Bogans |
Bogans dog (1606); ersatt av Robert Naunton |
Saltash |
Sir Peter Manwood Thomas Wyvill |
|
Westlow |
Sir George Harvey Sir Henry Goodyer |
Harvey dog; ersatt av Sir William Wade |
Grampound |
William Noy Francis Barnham |
|
Eastlow |
Sir Robert Phelips Sir John Parker |
|
Camelford |
John Good Anthony Turpin |
|
Penryn |
Sir Richard Warburton Thomas Prowse |
Warburton dog; ersatt av Sir William Maynard (1609-1611) Prowse dog; ersatt av Sir Edward Conway (1610-1611) |
Tregoney |
Henry Pomeroy Richard Garveigh |
|
S: t Ives |
John Tregannon William Brook |
|
Mitchell | William Cary William Hakewill |
|
Bossiney |
George Upton Jerome Horsey |
Upton dog; ersatt 1609-1611 av George Calvert |
Fowey |
Henry Peter Francis Vyvyan |
|
St tyskar |
George Carew John Trott |
|
St Mawes |
Dudley Carleton Sir John Speccot |
|
Newport |
Sir Robert Killigrew Sir Edward Seymour, 2: a baronet |
|
Callington |
Sir Roger Wilbraham Sir Wiliam Rolle |
|
Cumberland |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Cumberland |
Wilfrid Lawson Edward Musgrave |
|
Carlisle |
Thomas Blennerhassett William Barwick |
|
Derbyshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Derbyshire |
William Kniveton Sir John Harpur |
|
Derby |
John Baxter Edmund Sleighe |
|
Devon |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Devon |
Edward Seymour Thomas Ridgeway |
Ridgway ersattes 1607 av Sir John Acland |
Exeter |
John Prowse George Smith |
|
Totnes |
Christopher Brocking Walter Dollings (köpman) |
|
Barnstaple |
Thomas Hinson George Pearde |
|
Plymouth |
Sir Richard Hawkins James Bagg (köpman) |
|
Plympton Erle |
Sir William Strode Sir Henry Beaumont |
Beaumont valde för Leicester - ersatt av John Hele |
Tavistock |
Sir George Fleetwood Edward Duncombe |
|
Bere Alston |
Sir Arthur Atye Sir Richard Strode |
Atye dog ersatt av Humphrey May från 1605 |
Clifton Dartmouth hårdhet |
Thomas Holland Thomas Gurney |
|
Dorset |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Dorset |
Sir Thomas Freke John Williams |
|
Dorchester |
Matthew Chubbe John Spicer |
|
Poole |
Edward Man Thomas Robarts |
|
Shaftesbury |
Robert Hopton John Budden |
|
Weymouth |
Thomas Barfoot (borgmästare) Sir John Hanham |
Barfoot dog - ersatt av William Cecil, Lord Cranborne |
Melcombe Regis |
Robert White (rådman) Robert Myddelton (köpman) |
White ersattes 1610 av Barnard Michell |
Lyme Regis |
Sir George Somers John Hassard |
Somers dog 1610 - ersatt av Sir Francis Russell Hassard för sjuk 1610 - ersatt av George Jeffreys |
Wareham |
Sir Robert Napier Francis James |
|
Bridport |
Sir Robert Miller John Pitt |
|
Corfe slott |
Sir John Hobart Edward Duncombe |
Duncombe poss Daccombe |
Essex |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Essex |
Sir Edward Denny Sir Francis Barrington Bt |
Denny adlade och ersattes 1605 av Sir Gameliel Capell |
Colchester |
Robert Barker Edward Alford |
|
Maldon |
Sir Edward Lewknor William Wiseman |
Lewknor dog - ersatt av Sir Theophilus Howard Wiseman dog - ersatt av Sir John Sammes |
Harwich |
Richard Browne Thomas Trevor |
Inte inspelad av BW |
Gloucestershire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Gloucestershire |
Sir Thomas Berkeley Sir Richard Berkeley |
Richard Berkeley dog - ersatt av John Throckmorton |
Gloucester |
Nicholas Overbury John Jones |
BW ger Christopher Caple |
Cirencester |
Richard Martin Arnold Oldsworth |
Martin valde för Christchurch - ersatt av Edward Jones Jones dog - ersatt av Sir Anthony Manie |
Tewkesbury | Inte behörig förrän 1610 när Sir Dudley Diggs och Edward Ferrers återvände |
|
Hampshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Hampshire |
Sir Robert Oxenbridge William Jephson |
|
Winchester |
John Moore Edward Cole |
|
Southampton |
Thomas Fleming Sir John Jeffrys |
Thomas Fleming gjorde Baron of the Exchequer 1604. Ersatt av sonen Thomas Fleming |
Portsmouth |
Oliver St John Sir Richard Jenvoy |
|
Petersfield |
Sir William Hervey Sir William Kingswell |
|
Yarmouth, Isle of Wight |
Thomas Cheeke Arthur Bromfield |
|
Newport, Isle of Wight |
Richard James John Ashdell |
|
Newtown, Isle of Wight |
Sir John Stanhope William Meux |
Stanhope skapade Baron 1605 och ersattes av Thomas Wilson |
Lymington |
Thomas marskalk Thomas South |
|
Christchurch |
Richard Martin Nicholas Hyde |
|
Stockbridge |
Sir William Fortescue Edwin Sandys |
|
Whitchurch |
Sir Richard Pawlett Thomas Brookes |
|
Och över |
Sir Thomas Jermyn Thomas Antrobus |
|
Herefordshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Herefordshire |
Sir James Scudamore Sir Herbert Croft |
|
Hereford |
Walter Hardman John Hoskins |
|
Leominster |
Thomas Coningsby John Powle |
|
Hertfordshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Hertfordshire |
Henry Cary, 1: a viscount Falkland Sir Rowland Lytton |
|
St Albans |
Francis Bacon Adolph Carey |
Bacon vald för Ipswich ersatt av Tobie Matthew Carey dog - ersatt av Sir Thomas Parry |
Hertford | Inte behörig | |
Huntingdonshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Huntingdonshire |
Sir Robert Cotton, 1: a baronet, av Connington Sir Oliver Cromwell |
|
Huntingdon |
Henry Cromwell Thomas Harley |
|
Kent |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Kent |
Sir John Scott Sir John Leveson |
|
Canterbury |
John Boys Matthew Hadde |
|
Rochester |
Sir Edward Hoby (Sir) Thomas Walsingham (äldre) |
|
Queenborough |
Sir Edward Stafford Michael Sondes |
|
Maidstone |
Sir Francis Fane Lawrence Washington |
|
Lancashire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Lancashire |
Sir Richard Molyneux Sir Richard Hoghton |
|
Preston |
Sir Vincent Skinner William Holte (eller Hall) |
|
Lancaster |
Sir Thomas Hesketh Sir Thomas Fanshawe |
Hesketh ersattes 1605 av Thomas Howard |
Newton |
Sir John Luke Richard Ashton |
|
Wigan |
Sir William Cooke Sir John Pulteney |
|
Clitheroe |
Sir John Dormer Martin Lister |
|
Liverpool |
Giles Brook (rådman) Thomas Remchinge |
|
Leicestershire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Leicestershire |
Sir George Villiers Sir Thomas Beaumont |
|
Leicester |
William Skipwith Henry Beaumont |
Skipwith dog 1610 och ersattes av Henry Rich |
Lincolnshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Lincolnshire |
Lord Clinton och Saye John Sheffield |
|
Lincoln |
Sir Thomas Grantham Sir Edward Tyrwhit |
|
Boston |
Anthony Irby Francis Bullingham |
|
Grimsby |
Sir William Wray Sir George St Paul |
|
Stamford |
Sir Robert Wingfield Henry Hall |
Wingfield dog 1609 - ersatt av Edward Cecil |
Grantham |
Sir George Manners Sir Thomas Horsman |
|
Middlesex |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Middlesex |
Sir Robert Wroth Sir William Fleetwood |
Julius Caesar tjänade som delperiod. |
Westminster |
Sir Thomas Knyvet Sir Walter Cope |
|
City of London |
Sir Henry Billingsley Sir Henry Montague Nicholas Fuller Richard Gore |
Billingsley dog 1606 - ersatt av Sir Thomas Lowe |
Monmouthshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Monmouthshire |
Thomas Somerset Sir John Herbert |
|
Monmouth stadsdelar | (Sir) Robert Johnson | |
Norfolk |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Norfolk |
Nicholas Bacon Sir Charles Cornwallis |
|
Norwich |
Henry Hobart John Pettus |
|
King's Lynn |
Thomas Oxborough (inspelare) Robert Hitcham |
|
Yarmouth |
Thomas Damet John Wheeler |
|
Thetford |
Bassingbourne Gawdy Sir William Paddy |
Gawdy dog 1606 - ersatt av Sir William Twysden |
Castle Rising |
Sir Thomas Monson Sir Robert Townsend |
|
Northamptonshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Northamptonshire |
Sir Edward Montagu Sir Valentine Knightley |
|
Peterborough |
Richard Cecil Edward Wymarke |
|
Northampton |
Henry Yelverton Edward Mercer |
|
Brackley |
Richard Spencer William Lisle |
|
Higham Ferrers | Goddard Pemberton | |
Northumberland |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Northumberland |
Sir Ralph Gray Sir Henry Widdrington |
|
Newcastle |
George Selby Henry Chapman |
|
Morpeth |
Christopher Perkins John Hare |
|
Berwick upon Tweed |
Sir William Selby Christopher Parkinson |
|
Nottinghamshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Nottinghamshire |
Sir John Holles Sir Percival Willoughby |
|
Nottingham |
Richard Hunt Anchor Jackson |
|
East Retford |
Sir John Thornhagh Sir Thomas Darrel |
|
Oxfordshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Oxfordshire |
Lawrence Tanfield John Doyley |
|
Oxford universitet |
Sir Daniel Donne Sir Thomas Crompton |
|
Oxford |
Sir Francis Leigh Thomas Wentworth |
|
Woodstock |
Sir Richard Lee Thomas Spencer |
|
Banbury | William Cope | |
Rutland |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Rutland |
Sir James Harrington Sir William Bulstrode |
|
Salop |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Shropshire |
Sir Richard Leveson Sir Robert Needham |
|
Shrewsbury |
Richard Barker Francis Tate |
|
Bridgnorth |
Sir Lewis Lewknor Edward Bromley |
Bromley ersatt av Francis Lacon |
Ludlow |
Robert Berry Richard Benson |
|
Wenlock |
Robert Lawley George Lawley |
|
Biskoparnas slott |
William Twyneho Samuel Lewknor |
|
Somerset |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Somerset |
Sir Francis Hastings (Sir) Edward Phelips |
Phelips var talare. Hastings dog 1610 - ersatt av John Poulett |
Bristol |
George Snigge Thomas James |
Snigge ersattes 1605 av John Whitson |
Bad |
William Sharestone Christopher Stone |
|
Brunnar |
Sir Robert Stapleton James Kirton |
Stapleton dog 1606 - ersatt av Edward Forsett |
Taunton |
Edward Hexte John Bond |
|
Bridgwater |
Sir Nicholas Halswell John Povey |
|
Minehead |
Sir Ambrose Turville Sir Maurice Berkeley |
|
Staffordshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Staffordshire |
Sir Edward Littleton Sir Robert Stanford |
Littleton ersattes 1610 av Francis Trentham Stanford ersattes 1607 av Sir John Egerton |
Lichfield |
Anthony Dyott Thomas Crew |
|
Stafford |
Hugh Beeston George Cradock |
Beeston ersattes av Arthur Ingram 1609 |
Newcastle under Lyme |
Walter Chetwynd John Bowyer |
Bowyer dog 1605 och ersattes av extra val av Rowland Cotton |
Tamworth |
Percival Willoughby John Ferrers |
Percival ersattes i vidval 1604 av Sir Thomas Beaumont |
Suffolk |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Suffolk |
Sir John Heigham Sir Robert Drury |
|
Ipswich |
Sir Henry Glemham Sir Francis Bacon |
|
Dunwich |
Sir Valentine Knightley Philip Gawdy |
Knightley valde att sitta för Northamptonshire ; ersattes av Thomas Smythe |
Orford |
Sir Michael Stanhope Sir William Cornwallis |
|
Öga |
Edward Honing Sir Henry Bockenham |
Honing dog och ersattes 1610 av Sir John Kay |
Aldeburgh |
Sir William Woodhouse Thomas Revett |
|
Sudbury |
Sir Thomas Beckingham Thomas Eden |
BW corregenda ändrar Eden från Henry till Thomas |
Surrey |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Surrey |
Sir Robert More Sir Edmund Bowyer |
|
Southwark |
George Rivers William Counden |
|
Bletchingly |
Sir John Trevor Richard Bellingham |
Bellingham dog, ersatt av Sir Charles Howard |
Reigate |
Sir Edward Howard Herbert Pelham |
|
Gatton |
Sir Thomas Gresham Sir Nicholas Saunders |
|
Guildford |
Sir George More George Austen |
|
Haslemere |
Edward Fraunceys William Jackson |
|
Sussex |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Sussex |
Robert Sackville Charles Howard |
|
Chichester |
Adrian Stoughton Sir John Morley |
|
Horsham |
John Dodderidge Michael Hicks |
. |
Midhurst |
Francis Neville Sir Richard Weston |
Weston kan ha ersatt William Twinehoe |
Lewes |
John Shirley Sir Henry Nevill |
|
New Shoreham |
Sir Bernard Whetston Sir Hugh Beeston |
|
Steyning |
Sir Thomas Shirley Sir Thomas Bishopp, 1: a baronet |
|
Bramber |
Sir John Shurley Henry Shelley |
|
East Grinstead |
Sir Henry Compton Sir John Swynnerton |
|
Arundel |
Thomas Preston John Tye |
|
Warwickshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Warwickshire |
Sir Edward Greville Sir Richard Verney |
|
Coventry |
Henry Breres John Rogerson |
Rogerson sjuk och ersatt av Sir John Harington |
Warwick |
John Townsend William Spicer |
|
Westmorland |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Westmoreland |
Sir Thomas Strickland Sir Richard Musgrave |
|
Appleby |
Sir John Morice Sir William Bowyer |
|
Wiltshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Wiltshire |
Sir Francis Popham Sir John Thynne |
|
salisbury |
Giles Tooker Richard Godfrey |
|
Wilton |
Sir Thomas Edmondes Hugh Sandford |
|
Downton |
Sir Carew Raleigh William Stockman |
|
Hindon |
Sir Edmund Ludlow Thomas Thynne |
|
Heytesbury |
Sir William Eyre Walter Gawen |
|
Chippenham |
John Hungerford General John Roberts |
|
Calne |
William Swaddon John Noyes |
Swaddon lämnade plats - ersatt av Sir Edmund Carey |
Devizes |
Sir Henry Baynton Robert Drew |
|
Ludgershall |
James Kirton Henry Ludlow |
|
Stor bedwyn |
John Rodney (Sir) Anthony Hungerford |
|
Cricklade |
Sir John Hungerford Sir Henry Poole |
|
Malmesbury |
Sir Roger Dalyson Sir Thomas Dalyson |
|
Westbury |
Sir James Ley Matthew Ley |
James Ley gjorde rättvisa - ersatt av Alexander Chocke |
Gamla Sarum |
William Ravenscroft Edward Leache |
|
Wootton Bassett |
Henry Martin Alexander Tutt |
|
Marlborough |
Lawrence Hyde Richard Digges |
|
Worcestershire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Worcestershire |
Sir Henry Bromley Sir William Lygon |
Lygon dog 1609 - ersatt av Sir Samuel Sandys |
Worcester |
John Coucher Christopher Deighton |
Deighton dog - ersatt av Rowland Berkeley |
Droitwich |
George Wylde I John Brace |
|
Evesham |
Sir Thomas Biggs Sir Philip Knightley |
Knightley dog 1605 - ersattes av Robert Bowyer Bowyer ersattes 1610 av Edward Salter |
Bewdley | Enfranchised 1605 Richard Young | |
Yorkshire |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Yorkshire |
Sir Francis Clifford Sir John Savile |
BW ger Thomas Clifford |
York |
Roger Askwith (rådet) Christopher Brooke |
|
Kingston upon Hull |
Anthony Cole (Alderman) John Edmonds (Alderman) |
BW ger Edwards |
Scarborough |
Francis Eure Sir Thomas Posthum Hoby |
|
Knaresborough |
Sir Henry Slingsby Sir William Slingsby |
|
Richmond |
Sir Talbot Bowes Richard Perceval |
|
Beverley |
Allan Percy William Gee |
|
Aldborough |
Sir Henry Savile Sir Edmund Sheffield |
|
Thirsk |
Sir Edward Swift Timothy Whittingham |
|
Hedon |
Sir Henry Constable Sir Christopher Hilliard |
Konstabel ersattes 1610 av John Digby |
Ripon |
Sir John Mallory Sir John Bennet |
|
Boroughbridge |
John Ferne Sir Henry Jenkins |
BW ger Fane för Ferne Ferne dog ersatt av Sir Richard Gargrave Gargrave ersattes sedan av Sir Thomas Vavasour |
Cinque-portar |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Hastings |
Richard Lyffe Sir George Carew |
Lyffe dog och ersattes 1605 av James Lasher Carew skapade Baron Carew av Clopton den 4 juni 1605 och ersattes av Sir Edward Hales |
Smörgås |
Sir George Fane Edward Peake |
Peake dog 1607 ersatt av John Griffith |
Dover |
Sir Thomas Waller George Bing |
|
Romney |
Sir Robert Remington John Plommer |
|
Hythe |
Sir John Smith Christopher Toldervey |
Smith dog och ersattes (1609) av Norton Knatchbull |
råg |
Thomas Hamon John Young |
Hamon (eller Hammond) dog 1607, ersattes troligen av Heneage Finch |
Winchelsea |
Adam White Thomas Unton |
|
Wales |
||
Valkrets | Medlemmar | Anteckningar |
Anglesey | Sir Richard Bulkeley | |
Beaumaris | William Jones | |
Brecknockshire | Sir Robert Knollys | |
Brecknock | Sir Henry Williams | |
Cardiganshire | John Lewis | |
Cardigan | William Bradshaw | |
Carmarthenshire | Sir Robert Mansell | |
Carmarthen | Sir Walter Rice | |
Carnarvonshire | Sir William Maurice | |
Carnarvon | John Griffith | Griffith dog 1609 - ersatt av Clement Edmondes |
Denbighshire | Peter fårkött | |
Denbigh stadsdelar | Hugh Myddelton | |
Flintshire | Roger Puleston | |
Flinta | Roger Brereton | |
Glamorgan | Philip Herbert | Herbert adlade - ersatt av Sir Thomas Mansell |
Cardiff | Matthew Davies | |
Merioneth | Sir Edward Herbert | |
Montgomeryshire | William Herbert | |
Montgomery | Edward Whittingham | |
Pembrokeshire | Alban Stepney | |
Pembroke | Richard Cuney | |
Haverfordwest | James Perrot | |
Radnorshire | James Price | BW ger (av Pilleth) |
Radnor | Sir Robert Harley |
Se även
Anteckningar
Referenser
- Brunton, D .; Pennington, DH (1954). Ledamöter av det långa parlamentet . London: George Allen & Unwin.
- Cobbett, William, red. (1808). Består av perioden från slaget vid Edge-Hill, i oktober 1642, till restaureringen av Charles the Second, i april 1660 . Cobbetts parlamentariska historia i England, från Norman Conquest 1066 till år 1803. 3 . London: R. Bagshaw. sid 1535, 1536.
- Willis, Browne (1750). "Första parlamentet i Westminster, Anno 1 James I. 1603.". Notitia Parliamentaria del II: en serie eller listor företrädarna i de olika parlamenten hölls från reformationen 1541, till återställandet 1660 .. . London. sid 156 -166.