Wikipedia lista artikel
Lista över parlamentsledamöter för valkretsar i Skottland (2019 – nu)
|
Färger på kartan indikerar partiets trohet för varje valkrets MP.
|
Detta är en lista över parlamentsledamöter (MPS) väljs till brittiska underhuset av skotska valkretsar vid 2019 Storbritannien riksdagsval för 58: e Storbritanniens parlament (2019-present).
Listan sorteras efter namnet på MP. Ändringar av anslutning noteras längst ner på sidan.
Sammansättning
Anslutning
|
Medlemmar (nuvarande)
|
Sittdel (nuvarande)
|
Voteshare (GE 2019)
|
|
Scottish National Party
|
45
|
76,2%
|
45,0%
|
|
Skotska konservativa
|
6
|
10,2%
|
25,1%
|
|
Skotska liberaldemokraterna
|
4
|
6,8%
|
9,5%
|
|
Alba Party
|
2
|
3,4%
|
Ej tillgängligt
|
|
Skotsk Labour
|
1
|
1,7%
|
18,6%
|
|
Övrig
|
1
|
1,7%
|
1,8%
|
Total
|
59
|
|
|
Röstdelning från parlamentsvalet 2019
SNP (45,0%)
Konservativa (25,1%)
Arbetskraft (18,6%)
Lib Dems (9,5%)
Övrigt (1,8%)
Nuvarande platsdelning efter fest
SNP (76,2%)
Konservativa (10,2%)
Lib Dems (6,8%)
Arbetskraft (1,7%)
Alba (3,4%)
Oberoende (1,7%)
Parlamentsledamöter
MP
|
Valkrets
|
Fest
|
I valkretsen sedan
|
Majoritet
|
Hannah Bardell
|
Livingston
|
|
SNP
|
2015
|
13 435
|
Mhairi Black
|
Paisley och Renfrewshire South
|
|
SNP
|
2015
|
10 679
|
Ian Blackford
|
Ross, Skye & Lochaber
|
|
SNP
|
2015
|
9 443
|
Kirsty Blackman
|
Aberdeen norra
|
|
SNP
|
2015
|
12 670
|
Steven Bonnar
|
Coatbridge, Chryston och Bellshill
|
|
SNP
|
2019
|
5624
|
Andrew Bowie
|
West Aberdeenshire och Kincardine
|
|
Konservativ
|
2017
|
843
|
Deidre Brock
|
Edinburgh North & Leith
|
|
SNP
|
2015
|
12 808
|
Alan Brown
|
Kilmarnock och Loudoun
|
|
SNP
|
2015
|
12 659
|
Amy Callaghan
|
East Dunbartonshire
|
|
SNP
|
2019
|
149
|
Lisa Cameron
|
East Kilbride, Strathaven och Lesmahagow
|
|
SNP
|
2015
|
13 322
|
Alistair Carmichael
|
Orkney och Shetland
|
|
Liberaldemokraterna
|
2001
|
2.507
|
Wendy Chamberlain
|
North East Fife
|
|
Liberaldemokraterna
|
2019
|
1316
|
Douglas Chapman
|
Dunfermline och West Fife
|
|
SNP
|
2015
|
10 699
|
Joanna Cherry
|
Edinburgh South West
|
|
SNP
|
2015
|
11 982
|
Ronnie Cowan
|
Inverclyde
|
|
SNP
|
2015
|
7512
|
Angela Crawley
|
Lanark och Hamilton East
|
|
SNP
|
2015
|
5,187
|
Martyn Day
|
Linlithgow och East Falkirk
|
|
SNP
|
2015
|
11 266
|
Martin Docherty
|
West Dunbartonshire
|
|
SNP
|
2015
|
9 553
|
Dave Doogan
|
Angus
|
|
SNP
|
2019
|
3795
|
Allan Dorans
|
Ayr, Carrick och Cumnock
|
|
SNP
|
2019
|
2 329
|
David Duguid
|
Banff och Buchan
|
|
Konservativ
|
2017
|
4 118
|
Marion Fellows
|
Motherwell och Wishaw
|
|
SNP
|
2015
|
6 268
|
Margaret Ferrier
|
Rutherglen och Hamilton West
|
|
Självständig
|
2019
|
5230
|
Stephen Flynn
|
Aberdeen södra
|
|
SNP
|
2019
|
3 982
|
Patricia Gibson
|
North Ayrshire och Arran
|
|
SNP
|
2015
|
8521
|
Patrick Grady
|
Glasgow North
|
|
SNP
|
2015
|
5 601
|
Peter Grant
|
Glenrothes
|
|
SNP
|
2015
|
11 757
|
Neale Hanvey
|
Kirkcaldy och Cowdenbeath
|
|
Alba
|
2019
|
1 243
|
Drew Hendry
|
Inverness, Nairn, Badenoch och Strathspey
|
|
SNP
|
2015
|
10 440
|
Stewart Hosie
|
Dundee East
|
|
SNP
|
2005
|
13 375
|
Alister Jack
|
Dumfries och Galloway
|
|
Konservativ
|
2017
|
1 805
|
Christine Jardine
|
Edinburgh West
|
|
Liberaldemokraterna
|
2017
|
3 769
|
John Lamont
|
Berwickshire, Roxburgh och Selkirk
|
|
Konservativ
|
2017
|
5 148
|
Chris Law
|
Dundee West
|
|
SNP
|
2015
|
12 259
|
David Linden
|
Glasgow East
|
|
SNP
|
2017
|
5566
|
Kenny MacAskill
|
Östra Lothian
|
|
Alba
|
2019
|
3 886
|
Angus MacNeil
|
Na h-Eileanan an Iar
|
|
SNP
|
2005
|
2438
|
Stewart McDonald
|
Glasgow South
|
|
SNP
|
2015
|
9 005
|
Stuart McDonald
|
Cumbernauld, Kilsyth och Kirkintilloch East
|
|
SNP
|
2015
|
12 976
|
Anne McLaughlin
|
Glasgow nordöstra
|
|
SNP
|
2019
|
2548
|
John McNally
|
Falkirk
|
|
SNP
|
2015
|
14 948
|
Carol Monaghan
|
Glasgow North West
|
|
SNP
|
2015
|
8,539
|
David Mundell
|
Dumfriesshire, Clydesdale och Tweeddale
|
|
Konservativ
|
2005
|
3 781
|
Ian Murray
|
Edinburgh södra
|
|
Arbetskraft
|
2010
|
11095
|
Gavin Newlands
|
Paisley och Renfrewshire North
|
|
SNP
|
2015
|
11 902
|
John Nicolson
|
Ochil och South Perthshire
|
|
SNP
|
2019
|
4498
|
Brendan O'Hara
|
Argyll och Bute
|
|
SNP
|
2015
|
4,110
|
Kirsten Oswald
|
East Renfrewshire
|
|
SNP
|
2019
|
5,426
|
Anum Qaisar-Javed
|
Airdrie och Shotts
|
|
SNP
|
2021 extraval
|
1 757
|
Douglas Ross
|
Moray
|
|
Konservativ
|
2017
|
513
|
Tommy Sheppard
|
Edinburgh East
|
|
SNP
|
2015
|
10 417
|
Alyn Smith
|
Stirling
|
|
SNP
|
2019
|
9 254
|
Chris Stephens
|
Glasgow South West
|
|
SNP
|
2015
|
4 900
|
Jamie Stone
|
Caithness, Sutherland och Easter Ross
|
|
Liberaldemokraterna
|
2017
|
204
|
Alison Thewliss
|
Glasgow Central
|
|
SNP
|
2015
|
6 474
|
Owen Thompson
|
Midlothian
|
|
SNP
|
2019
|
5 705
|
Richard Thomson
|
Gordon
|
|
SNP
|
2019
|
819
|
Philippa Whitford
|
Centrala Ayrshire
|
|
SNP
|
2015
|
5 304
|
Pete Wishart
|
Perth och norra Perthshire
|
|
SNP
|
2001
|
7550
|
Mellanval
Se även
Referenser