Azerbajdzjan vid sommar -OS 2020 - Azerbaijan at the 2020 Summer Olympics
Azerbajdzjan vid sommar -OS 2020 | |
---|---|
IOC -kod | AZE |
NOC | Azerbajdzjanska republikens nationella olympiska kommitté |
Hemsida |
www |
i Tokyo , Japan | |
Konkurrenter | 44 i 13 sporter |
Flaggbärare (öppning) |
Rustam Orujov Farida Azizova |
Flaggbärare (stängning) | Haji Aliyev |
Medaljer rankade som 67: e |
|
Sommar -OS framträdanden ( översikt ) | |
Andra relaterade framträdanden | |
Ryska imperiet (1900–1912) Sovjetunionen (1952–1988) Unified Team (1992) |
Azerbajdzjan tävlade vid sommar -OS 2020 i Tokyo . Ursprungligen planerade att äga rum från 24 juli till 9 augusti 2020, försenades spelen till 23 juli till 8 augusti 2021, på grund av COVID-19-pandemin . Det var landets sjunde framträdande i rad vid sommar-OS i den post-sovjetiska eran.
Medaljörer
Medalj | namn | Sport | Händelse | Datum |
---|---|---|---|---|
Silver | Rafael Aghayev | Karate | 75 kg herrar | 6 augusti |
Silver | Haji Aliyev | Brottning | Fristil herrar 65 kg | 7 augusti |
Silver | Irina Zaretska | Karate | +61 kg damer | 7 augusti |
Brons | Iryna Kindzerska | Judo | +78 kg damer | 30 juli |
Brons | Loren Alfonso | Boxning | Lätt tungvikt för herrar | 1 augusti |
Brons | Rafig Huseynov | Brottning | Grekisk-romersk herr 77 kg | 3 augusti |
Brons | Mariya Stadnik | Brottning | Freestyle för kvinnor 50 kg | 7 augusti |
Konkurrenter
Följande är listan över antalet tävlande som deltar i spelen:
Sport | Män | Kvinnor | Total |
---|---|---|---|
Friidrott | 1 | 1 | 2 |
Badminton | 1 | 0 | 1 |
Boxning | 5 | 0 | 5 |
Cykling | 1 | 0 | 1 |
Fäktning | 0 | 1 | 1 |
Gymnastik | 1 | 7 | 8 |
Judo | 7 | 2 | 9 |
Karate | 2 | 1 | 3 |
Skytte | 2 | 0 | 2 |
Simning | 1 | 1 | 2 |
Taekwondo | 1 | 1 | 2 |
Triathlon | 1 | 0 | 1 |
Brottning | 5 | 2 | 7 |
Total | 28 | 16 | 44 |
Friidrott
Azerbajdzjanska idrottare uppnådde ytterligare inträdesstandarder, antingen genom kvalificeringstid eller världsranking, i följande friidrottsevenemang (upp till högst 3 idrottare i varje tävling):
- Nyckel
- Obs - Rangerna för banhändelser ligger endast inom idrottarens heat
- Q = Kvalificerad för nästa omgång
- q = Kvalificerad för nästa omgång som en snabbaste förlorare eller , i fälthändelser, efter position utan att uppnå kvalmålet
- NR = Nationellt rekord
- N/A = Omgång inte tillämplig för evenemanget
- Hejdå = Idrottare behöver inte tävla i omgång
- Fälthändelser
Idrottare | Händelse | Kompetens | Slutlig | ||
---|---|---|---|---|---|
Distans | Placera | Distans | Placera | ||
Nazim Babayev | Trähopp för herrar | 16,72 | 15 | Gick inte vidare | |
Hanna Skydan | Kammarkast för kvinnor | 69,57 | 16 | Gick inte vidare |
Badminton
Azerbajdzjan gick in i en badmintonspelare i OS -turneringen. Indonesiska födda Ade Resky Dwicahyo säkrade herrarnas singelplats baserat på BWF Race to Tokyo Rankings. Detta är för första gången, Azerbajdzjan kommer att representeras i badminton vid sommar -OS.
Idrottare | Händelse | Gruppscen | Eliminering | Kvartsfinal | Semifinal | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition Score |
opposition Score |
Rang | opposition Score |
opposition Score |
opposition Score |
opposition Score |
Rang | ||
Ade Resky Dwicahyo | Singlar för herrar |
Nguyễn ( VIE ) W 2-0 (21–14, 21–18) |
Antonsen ( DEN ) L 0-2 (16–21, 15–21) |
2 | Gick inte vidare |
Boxning
Azerbajdzjan deltog i en manlig boxare i OS -turneringen. Den fjärde seedade Tayfur Aliyev vann en åttondelsseger för att säkra en plats i herrarnas fjäderviktsdivision vid European Qualification Tournament 2020 i London , Storbritannien .
Idrottare | Händelse | Omgång 32 | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Slutlig | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
Rang | ||
Tayfur Aliyev | Herrfjädervikt |
Văn Đương ( VIE ) L 2–3 |
Gick inte vidare | ||||
Javid Chalabiyev | Mäns lättvikt |
Khartsyz ( UKR ) W 5–0 |
Bachkov ( ARM ) L 1–4 |
Gick inte vidare | |||
Lorenzo Sotomayor | Mäns weltervikt |
Madiev ( GEO ) L RSC-I |
Gick inte vidare | ||||
Loren Alfonso | Lätt tungvikt för herrar | Hejdå |
Ruzmetov ( UZB ) W 4–1 |
Malkan ( TUR ) W 5–0 |
López ( CUB ) L 0-5 |
Gick inte vidare | |
Mahammad Abdullayev | Super tungvikt för herrar |
Latypov ( BRN ) W 3–1 |
Jalolov ( UZB ) L 0–5 |
Gick inte vidare |
Cykling
Väg
Azerbajdzjan deltog i en ryttare för att tävla i herrarnas olympiska landsvägslopp, i kraft av sin topp 50 nationella finish (för män) i UCI: s världsranking .
Idrottare | Händelse | Tid | Rang |
---|---|---|---|
Elchin Esedov | Herrlopp för herrar | DNF |
Fäktning
Azerbajdzjan deltog i en fäktare i OS -tävlingen. Anna Bashta tog plats i damsabeln genom att vinna den sista matchen i European Zonal Qualifier i Madrid , Spanien .
Idrottare | Händelse | Åttonde omgång | Omgång 32 | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition Score |
opposition Score |
opposition Score |
opposition Score |
opposition Score |
opposition Score |
Rang | ||
Anna Bashta | Kvinnors sabel | Hejdå |
Stone ( USA ) W 15–9 |
Nikitina ( ROC ) L 13–15 |
Gick inte vidare |
Gymnastik
Konstnärlig
Azerbajdzjan deltog i två konstnärliga gymnaster i OS -tävlingen. Ivan Tikhonov och Marina Nekrasova fick en ledig plats vardera från herr- och damapparathändelserna som en av de högst rankade gymnasterna, varken del av laget eller kvalificerade sig direkt genom allround, vid VM 2019 i Stuttgart , Tyskland .
- Män
Idrottare | Händelse | Kompetens | Slutlig | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Anordning | Total | Rang | Anordning | Total | Rang | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Ivan Tikhonov | Allround | 13.233 | 13.366 | 14.200 | 13.600 | 12.766 | 13.133 | 80.298 | 45 | Gick inte vidare |
- Kvinnor
Idrottare | Händelse | Kompetens | Slutlig | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Anordning | Total | Rang | Anordning | Total | Rang | ||||||||
V | DU ÄR | BB | F | V | DU ÄR | BB | F | ||||||
Marina Nekrasova | Allround | 13.133 | 10.833 | 12.266 | 12.000 | 48.232 | 70 | Gick inte vidare |
Rytmisk
Azerbajdzjan kvalificerade en grupp rytmiska gymnaster för individen och gruppen allround genom att sluta i topp 16 (för individ) respektive topp 5 (för grupp) vid VM 2019 i Baku . Zohra Aghamirova tillkännagavs som individ den 27 juni 2021.
Idrottare | Händelse | Kompetens | Slutlig | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ring | Boll | Klubbar | Band | Total | Rang | Ring | Boll | Klubbar | Band | Total | Rang | ||
Zohra Aghamirova | Enskild | 23.000 | 23.400 | 21.500 | 19.900 | 87.800 | 18 | Gick inte vidare |
Idrottare | Händelse | Kompetens | Slutlig | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 appar | 3+2 appar | Total | Rang | 5 appar. | 3+2 appar | Total | Rang | ||
Laman Alimuradova Zeynab Hummatova Yelyzaveta Luzan Narmina Samadova Darya Sorokina |
Grupp | 36.700 | 37.650 | 74.350 | 10 | Gick inte vidare |
Judo
Azerbajdzjan deltog åtta judoka (sju män och en kvinna) i den olympiska turneringen baserat på International Judo Federation Olympics Individual Ranking.
- Män
Idrottare | Händelse | Åttonde omgång | Omgång 32 | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
Rang | ||
Karamat Huseynov | −60 kg | Ej tillgängligt |
McKenzie ( GBR ) W 10–00 |
Chkhvimiani ( GEO ) L 00–10 |
Gick inte vidare | ||||
Orkhan Safarov | −66 kg | Ej tillgängligt |
Serikzhanov ( KAZ ) L 00–10 |
Gick inte vidare | |||||
Rustam Orujov | −73 kg | Hejdå |
Mogushkov ( ROC ) W 11–00 |
Makhmadbekov ( TJK ) W 11–00 |
Ono ( JPN ) L 00–10 |
Gick inte vidare |
Gjakova ( KOS ) W 11–00 |
En Cr ( KOR ) L 00–11 |
5 |
Murad Fatiyev | −81 kg | Hejdå |
Harris ( SLE ) W 10–00 |
Mollaei ( MGL ) L 00–10 |
Gick inte vidare | ||||
Mammadali Mehdiyev | −90 kg | Hejdå |
Bozbayev ( KAZ ) W 10–00 |
Igolnikov ( ROC ) L 00–11 |
Gick inte vidare | ||||
Zelym Kotsoiev | −100 kg | Ej tillgängligt |
Iddir ( FRA ) W 11–00 |
El Nahas ( CAN ) L 00–10 |
Gick inte vidare | ||||
Ushangi Kokauri | +100 kg | Ej tillgängligt |
Sarnacki ( POL ) W 10–00 |
Silva ( BRA ) L 00–10 |
Gick inte vidare |
- Kvinnor
Idrottare | Händelse | Omgång 32 | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
Rang | ||
Aisha Gurbanli | −48 kg |
Costa ( POR ) L 00–11 |
Gick inte vidare | 17 | ||||
Iryna Kindzerska | +78 kg | Hejdå |
Cerić ( BIH ) W 10–00 |
Han Mj ( KOR ) W 11–00 |
Sone ( JPN ) L 00–10 |
Hejdå |
Xu Sy ( CHN ) W 10–00 |
Karate
Azerbajdzjan deltog två karateka i den inledande olympiska turneringen. Världsmästarna Rafael Aghayev (75 kg herrar) och Irina Zaretska (+61 kg damer) kvalificerade sig direkt för sina respektive kumite -kategorier genom att sluta bland de fyra bästa karatekaen i slutet av den kombinerade WKF -olympiska rankingen.
- Kumite
Idrottare | Händelse | Gruppscen | Semifinal | Slutlig | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
Rang | opposition Resultat |
opposition Resultat |
Rang | ||
Firdovsi Farzaliyev | –67 kg herrar |
Şamdan ( TUR ) L 1–7 |
Sago ( JPN ) W 1–0 |
Assadilov ( KAZ ) L 2–6 |
El-Sawy ( EGY ) L 0–1 |
5 | Gick inte vidare | 9 | |
Rafael Aghayev | −75 kg herrar |
Bitsch ( GER ) W 2–1 |
Yahiro ( AUS ) W 5–0 |
Azhikanov ( KAZ ) W 3–2 |
Busà ( ITA ) L 1–3 |
2 F |
Hárspataki ( HUN ) W 7–0 |
Busà ( ITA ) L 0–1 |
|
Irina Zaretska | +61 kg damer |
Uekusa ( JPN ) W 4–1 |
Semeraro ( ITA ) W 3–2 |
Berultseva ( KAZ ) L 4–5 |
Hocaoğlu ( TUR ) W 4–0 |
1 F |
Gong L ( CHN ) W 7–2 |
Abdelaziz ( EGY ) L 0–2 |
Skytte
Azerbajdzjanska skyttar uppnådde kvotplatser för följande evenemang på grund av sina bästa mål vid ISSF -VM 2018, ISSF -VM -serien 2019, EM eller spel och europeisk kval -turnering, så länge de uppnådde ett minimikval (MQS) ) senast den 31 maj 2020.
Idrottare | Händelse | Kompetens | Slutlig | ||
---|---|---|---|---|---|
Poäng | Rang | Poäng | Rang | ||
Emin Jafarov | Skeet för män | 116 | 26 | Gick inte vidare | |
Ruslan Lunev | 10 m luftpistol för herrar | 574 | 20 | Gick inte vidare | |
25 m snabbpistol för män | 567 | 21 | Gick inte vidare |
Simning
Azerbajdzjanska simmare uppnådde vidare kvalificeringsstandarder i följande tävlingar (upp till högst 2 simmare i varje tävling vid olympiska kvaletiden (OQT), och eventuellt 1 vid den olympiska urvalstiden (OST)):
Idrottare | Händelse | Värme | Semifinal | Slutlig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Maksym Shemberev | 400 m individuellt medley herrar | 4: 19.40 | 26 | Ej tillgängligt | Gick inte vidare | ||
Maryam Sheikh Alizadeh | 100 m fjäril dam | 1: 01.37 | 30 | Gick inte vidare |
Taekwondo
Azerbajdzjan deltog två idrottare i taekwondotävlingen vid spelen. Rio 2016 Olympian Milad Beigi kvalificerade sig direkt för andra gången i kategorin weltervikt för herrar (80 kg) genom att sluta bland de fem bästa taekwondo -utövarna i slutet av WT Olympic Rankings. Samtidigt gjorde tvåfaldige olympierna Farida Azizova en semifinalseger i damernas welterviktskategori (67 kg) för att boka den återstående platsen i den azerbajdzjanska taekwondotruppen vid den europeiska kvalificeringsturneringen 2021 i Sofia , Bulgarien .
Idrottare | Händelse | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
Rang | ||
Milad Beigi | −80 kg herrar |
Liu Wt ( TPE ) W 15–11 |
Rafalovich ( UZB ) L 1–12 |
Gick inte vidare | |||
Farida Azizova | –67 kg damer |
McPherson ( USA ) L 5–8 |
Gick inte vidare |
Triathlon
- Enskild
Idrottare | Händelse | Simma (1,5 km) | Trans 1 | Cykel (40 km) | Trans 2 | Löpning (10 km) | Total tid | Rang |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rostyslav Pevtsov | Herr | 18:27 (46) | 19:06 (45) | 1:16:56 (41) | 1:17:29 (42) | 1:41:35 (41) | 1:50:46 | 41 |
Brottning
Azerbajdzjan kvalificerade sju brottare för var och en av följande viktklasser till OS -tävlingen. Två av dem slutade bland de sex bästa för att boka olympiska platser i herrarnas fristil 97 kg och kvinnors fristil 50 kg vid VM 2019 , medan tre ytterligare licenser tilldelades de azerbajdzjanska brottarna, som gick vidare till de två bästa finalerna i sina respektive viktkategorier vid European Olympic Qualification Tournament 2021 i Budapest , Ungern . Två azerbajdzjanska brottare hävdade en av de återstående platserna vardera i herrarnas grekisk-romerska 77 kg respektive fristil 68 kg för att slutföra nationens vaktlista vid världskvalificeringsturneringen 2021 i Sofia , Bulgarien .
Nyckel :
- VT (rankingpoäng: 5–0 eller 0–5) - Seger efter fall .
- VB (rankingpoäng: 5–0 eller 0–5) - Seger genom skada (VF för förverkande, VA för uttag eller diskvalificering)
- PP (rankingpoäng: 3–1 eller 1–3) - Beslut efter poäng - förloraren med tekniska poäng.
- PO (rankingpoäng: 3–0 eller 0–3) - Beslut efter poäng - förloraren utan tekniska poäng.
- ST (rankingpoäng: 4–0 eller 0–4)-Stor överlägsenhet-förloraren utan tekniska poäng och en segermarginal på minst 8 (grekisk-romerska) eller 10 (freestyle) poäng.
- SP (rankingpoäng: 4–1 eller 1–4)-Teknisk överlägsenhet-förloraren med tekniska poäng och en segermarginal på minst 8 (grekisk-romerska) eller 10 (freestyle) poäng.
- Herr fristil
Idrottare | Händelse | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
Rang | ||
Haji Aliyev | –65 kg |
Diatta ( SEN ) W 3–0 PO |
Niyazbekov ( KAZ ) W 3–1 PP |
Punia ( IND ) W 3–1 PP |
Hejdå |
Otoguro ( JPN ) L 1–3 PP |
|
Turan Bayramov | –74 kg |
Mykhailov ( UKR ) W 3–1 PP |
Chamizo ( ITA ) L 1–3 PP |
Gick inte vidare | |||
Sharif Sharifov | −97 kg |
Sadulaev ( ROC ) L 0–3 PO |
Gick inte vidare |
Odikadze ( GEO ) W 3–1 PP |
Salas ( CUB ) L 1–3 PP |
= 5 |
- Mäns grekisk-romerska
Idrottare | Händelse | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
Rang | ||
Rafig Huseynov | –77 kg |
Kessidis ( SWE ) W 3–1 PP |
Makhmudov ( KGZ ) L 1–4 SP |
Gick inte vidare |
Maafi ( TUN ) W 4–1 SP |
Chalyan ( ARM ) W 3–1 PP |
|
Islam Abbasov | –87 kg |
Grégorich ( CUB ) L 1–3 PP |
Gick inte vidare |
- Kvinnors fristil
Idrottare | Händelse | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
opposition Resultat |
Rang | ||
Mariya Stadnik | −50 kg |
Orshush ( ROC ) W 3–1 PP |
Hamdi ( TUN ) W 4–0 ST |
Susaki ( JPN ) L 0–4 ST |
Hejdå |
Tsogt-Ochir ( MGL ) W 4–0 ST |
|
Elis Manolova | −68 kg |
Oborududu ( NGR ) L 1–4 SP |
Gick inte vidare |
Zhumanazarova ( KGZ ) L 1–3 PP |
Gick inte vidare |