Tennessee State Route 385 - Tennessee State Route 385
Statlig väg 385 | ||||
---|---|---|---|---|
Nuvarande segment av SR 385 i rött, tidigare SR 385 (nu I-269) i grått
| ||||
Ruttinformation | ||||
Underhålls av TDOT | ||||
Södra segmentet | ||||
Längd | 24,85 km | |||
Västra delen | I-240 i Memphis | |||
Stora korsningar |
USA 72 i Collierville | |||
Östra änden | I-269 pålinjen Collierville - Piperton | |||
Norra segmentet | ||||
Längd | 27,15 km | |||
Östra änden | I-40 / I-269 i Arlington | |||
Stora korsningar |
US 70 / US 79 i Arlington SR 14 nära Rosemark |
|||
Västra delen | USA 51 i Millington | |||
Plats | ||||
Län | Shelby | |||
Motorvägssystem | ||||
|
State Route 385 ( SR 385 ) är beteckningen för två separata delstatsvägar i Memphis Metropolitan Area i Shelby County i West Tennessee , som med Interstate 269 (I-269) bildar en halvcirkel runt och genom Memphis förorter.
Rutten är konstruerad enligt Interstate freeway- standarder med full kontrollerad åtkomst. Det södra segmentet är anmärkningsvärt för sin nästan exklusiva användning av enpunkts stadsutbyten .
Mycket av östra sidan av slingan omdesignades till I-269 av Tennessee Department of Transportation 2018. Det förväntas att beteckningen I-269 kommer att utvidgas till den norra änden av motorvägen och SR 385-beteckningen trunkeras vid I-269 i Collierville i framtiden.
Historia
Paul W. Barret Parkway
Den första delen av SR 385 byggd var den del av Paul W. Barret Parkway som byggdes mellan US 51 och SR 204 i Millington, avslutad omkring 1982. Den 25 september 1998 öppnade en del av Paul Barret Parkway från SR 204 till US 70 / 79.
Bill Morris Parkway
Bill Morris Parkway-delen av SR 385 utformades 1969. Projektet var ett av sex stora motorvägsprojekt, som vid den tidpunkten kallades "Bicentennial Parkways", som initierades av passet av Better Roads Program 1986 av Tennessee. Generalförsamling. Detta segment kallades ursprungligen "Nonconnah Parkway". Det första kontraktet för segmentet 7,1 km mellan I-240 och Ridgeway Road i East Memphis tilldelades den 3 augusti 1990 till en kostnad av 44,7 miljoner dollar. Detta segment öppnades 24 december 1993 för östgående trafik och 15 januari 1994 för västerut trafik. Rutten förlängdes till Riverdale Road och öppnade den 22 december 1995. Delen från Riverdale Road till Houston Levee Road öppnade den 29 december 1997. Förlängningen till Byhalia Road öppnade i oktober 1999. Segmentet mellan Byhalia Road och US 72 var färdigställdes den 21 november 2000. Arbetet påbörjades med utbyggnaden av SR 57 i juni 2003 och detta avsnitt öppnades den 23 augusti 2007.
Winfield Dunn Parkway och I-269
Segmentet Interstate 269 mellan I-40 och det som nu är den östra änden av Bill Morris Parkway undertecknades ursprungligen som en del av SR 385. Den sista delen av denna del öppnade den 22 november 2013. År 2018 delades av detta segment omdesignad till I-269.
Utgångslista
Alla utgångar är numrerade.
Grevskap | Plats | mi | km | Destinationer | Anteckningar | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Shelby | Memphis | 0,00 | 0,00 | I-240 - Jackson, fröken , Nashville | I-240 avfart 17 | |||
0,92 | 1,48 | Ridgeway Road | ||||||
2.10 | 3.38 | Kirby Parkway | ||||||
3.28 | 5.28 | Riverdale Road | ||||||
4.51 | 7.26 | Winchester Road | ||||||
| 5,75 | 9.25 | Hacks Cross Road | |||||
7,98 | 12,84 | Forest Hill Irene Road | ||||||
Collierville | 10.11 | 16.27 | Houston Levee Road | |||||
12.14 | 19.54 | SR 175 (Byhalia Road) | ||||||
14.15 | 22,77 | US 72 ( SR 86 ) - Collierville , Corinth, Miss. | ||||||
Shelby - Fayette county line |
Collierville - Piperton- linjen | 15.44 | 24,85 | I-269 - Arlington, Jackson, Miss. | I-269 avfart 2; rutten fortsätter norrut som I-269 | |||
Gap i rutten | ||||||||
Shelby | Arlington | 32.08 | 51,63 | I-40 / I-269 söder - Memphis , Nashville , Jackson, Miss. , Collierville | I-269 avfart 19, I-40 avfart 24; färdlinjer söderut som I-269 | |||
34,50 | 55,52 | US 70 / US 79 ( SR 1 ) - Arlington , Lakeland | ||||||
Lakeland | 37,67 | 60,62 | Stewart Road | |||||
| 39,57 | 63,68 | Brunswick Road | |||||
42,98 | 69,17 | SR 14 (Austin Peay Highway) - Memphis , Brownsville | ||||||
46.03 | 74.08 | SR 204 söder (Singleton Parkway) - Naval Support Activity Mid-South | ||||||
Millington | 47,72 | 76,80 | Raleigh – Millington Road | |||||
I-69 söder - Memphis | Framtida norra terminalen av I-269 | |||||||
48,95 | 78,78 | US 51 ( SR 3 ) - Memphis , Millington | Nordgående utgång och södergående entré; framtida fortsättning som I-69 North | |||||
1.000 mi = 1.609 km; 1.000 km = 0.621 mi
|
Se även
Referenser
externa länkar
KML-fil ( redigera • hjälp )
|