Japan vid vinter-OS 2014 - Japan at the 2014 Winter Olympics
Japan vid vinter-OS 2014 | |
---|---|
IOC-kod | JPN |
NOC | Japanska olympiska kommittén |
Hemsida |
www |
i Sotji | |
Tävlande | 136 i 15 sporter |
Fanbärare |
Ayumi Ogasawara ( öppnar och stänger ) |
Medaljer rankade 17: e |
|
Vinter-OS-framträdanden ( översikt ) | |
Japan tävlade vid vinter-OS 2014 i Sotji , Ryssland den 7 till 23 februari 2014. Japans lag bestod av 136 idrottare i alla 15 sporter.
2014 års spel markerade första gången ett japanskt olympiskt lag tävlade i Ryssland, eftersom Japan och 64 västländer inte deltog i den amerikanskledda bojkotten under sommar-OS 1980 som hölls i Moskva på grund av Sovjet-afghanskriget .
Japans premiärminister Shinzo Abe deltog i öppningsceremonin och ville visa ryssarna hur viktigt förhållandet mellan de två länderna är.
Medaljister
|
|
alpin skidåkning
Enligt kvotfördelningen som släpptes den 27 januari 2014 har Japan uppnått två kvotplatser i alpin skidåkning. Ingen av de flera kvinnliga skidåkare som regelbundet tävlade i VM lyckades uppnå kval.
Idrottare | Händelse | Kör 1 | Kör 2 | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Akira Sasaki | Slalom för män | 49,54 | 28 | DNF | |||
Naoki Yuasa | 48,74 | 20 | DNF |
Skidskytte
Baserat på deras prestationer vid världsmästerskapen i skidskytte 2012 och 2013 kvalificerade Japan 1 man och 4 kvinnor.
Idrottare | Händelse | Tid | Missar | Rang |
---|---|---|---|---|
Hidenori Isa | Sprint för män | 27: 15.2 | 3 (1 + 2) | 71 |
Mäns individ | 58: 56.1 | 6 (2 + 1 + 1 + 2) | 84 | |
Miki Kobayashi | Sprint för kvinnor | 25: 52.3 | 5 (1 + 4) | 81 |
Kvinnors individ | 54: 01.0 | 4 (1 + 2 + 1 + 0) | 68 | |
Yuki Nakajima | Sprint för kvinnor | 24: 12.9 | 2 (1 + 1) | 68 |
Kvinnors individ | 56: 00.2 | 6 (3 + 2 + 1 + 0) | 75 | |
Fuyuko Suzuki | Sprint för kvinnor | 22: 47.4 | 1 (0 + 1) | 39 |
Kvinnors strävan | 32: 49,0 | 1 (0 + 0 + 0 + 1) | 32 | |
Kvinnors individ | 50: 27.4 | 3 (0 + 1 + 0 + 2) | 52 | |
Rina Suzuki | Sprint för kvinnor | 25: 40,6 | 2 (0 + 2) | 80 |
Kvinnors individ | DNF | 2 (0 + 2) | DNF | |
Fuyuko Suzuki Yuki Nakajima Miki Kobayashi Rina Suzuki |
Damlagstafett | KNÄ | 11 (0 + 11) | 13 |
Bobsläde
Idrottare | Händelse | Kör 1 | Kör 2 | Kör 3 | Kör 4 | Total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Hisashi Miyazaki Hiroshi Suzuki * |
Två man | 57,91 | 27 | 58,21 | 28 | 58.02 | 28 | Gick inte framåt | 2: 54,14 | 28 | |
Toshiki Kuroiwa Hisashi Miyazaki Shintaro Sato Hiroshi Suzuki * |
Fyrman | 56.41 | 26 | 56,42 | 26 | 56,63 | 28 | Gick inte framåt | 2: 49,46 | 26 |
* - Betecknar föraren för varje släde
Längdskidåkning
Enligt kvotfördelningen den 27 januari 2014 har Japan kvalificerat totalt 6 idrottare (5 män och 1 kvinna) i längdskidåkning.
- Distans
- Män
Idrottare | Händelse | Slutlig | ||
---|---|---|---|---|
Tid | Underskott | Rang | ||
Akira Lenting Hiroyuki Miyazawa Nobu Naruse Keishin Yoshida |
4 × 10 km relä | KNÄ |
- Kvinnor
Idrottare | Händelse | Klassisk | Freestyle | Slutlig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Underskott | Rang | ||
Masako Ishida | 10 km klassisk | Ej tillämpligt | 29: 55,7 | +1: 37,9 | 15 | |||
15 km skiathlon | 19: 24.4 | 8 | 20: 09.6 | 27 | 40: 08.3 | +1: 34,7 | 10 | |
30 km freestyle | Ej tillämpligt | 1: 14: 09.0 | +3: 03.8 | 23 |
- Sprinta
Idrottare | Händelse | Kompetens | Kvartsfinal | Semifinal | Slutlig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Yuichi Onda | Sprint för män | 3: 40,98 | 45 | Gick inte framåt | |||||
Hiroyuki Miyazawa Yuichi Onda |
Sprint för herrar | Ej tillämpligt | 23: 49,91 | 7 | Gick inte framåt |
Curling
Damturnering
Sista omgången
Nyckel | |
---|---|
Lag till slutspelet |
Land
|
Hoppa | W | L | PF | PA | Slut vann |
Slutar förlorade |
Tomt slut |
Stulna slut |
Skott% |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kanada | Jennifer Jones | 9 | 0 | 72 | 40 | 43 | 27 | 12 | 14 | 86% |
Sverige | Margaretha Sigfridsson | 7 | 2 | 58 | 52 | 37 | 35 | 13 | 7 | 80% |
Schweiz | Mirjam Ott | 5 | 4 | 63 | 60 | 37 | 38 | 13 | 7 | 78% |
Storbritannien | Eve Muirhead | 5 | 4 | 74 | 58 | 39 | 35 | 9 | 11 | 80% |
Japan | Ayumi Ogasawara | 4 | 5 | 59 | 67 | 39 | 41 | 4 | 10 | 76% |
Danmark | Lene Nielsen | 4 | 5 | 57 | 56 | 34 | 40 | 12 | 9 | 78% |
Kina | Wang Bingyu | 4 | 5 | 58 | 62 | 36 | 38 | 10 | 4 | 81% |
Sydkorea | Kim Ji-sun | 3 | 6 | 60 | 65 | 35 | 37 | 10 | 6 | 79% |
Ryssland | Anna Sidorova | 3 | 6 | 48 | 56 | 33 | 35 | 19 | 6 | 82% |
Förenta staterna | Erika Brown | 1 | 8 | 42 | 75 | 33 | 40 | 8 | 5 | 76% |
- Round-robin
Japan har farväl i drag 1, 5 och 9.
Måndag 11 februari, 9:00
Tisdag 11 februari, 19:00
Onsdag 12 februari, 14:00
Torsdag 13 februari, 19:00
Fredag 14 februari, 14:00
|
Lördag 15 februari, 9:00
Söndag 16 februari, 14:00
Måndag 17 februari, 9:00
Måndag 17 februari, 19:00
|
Konståkning
Japans tiomedlemmar tillkännagavs den 23 december 2013. Japan har uppnått följande kvotplatser:
Idrottare | Händelse | SP / OD | FS / FD | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Rang | Poäng | Rang | Poäng | Rang | ||
Yuzuru Hanyu | Herr singlar | 101.45 | 1 Q | 178,64 | 1 | 280,09 | |
Tatsuki Machida | 83,48 | 11 Q | 169,94 | 4 | 253,42 | 5 | |
Daisuke Takahashi | 86,40 | 4 Q | 164,27 | 6 | 250,67 | 6 | |
Mao Asada | Damer singlar | 55,51 | 16 Q | 142,71 | 3 | 198,22 | 6 |
Kanako Murakami | 55,60 | 15 Q | 115,38 | 12 | 170,98 | 12 | |
Akiko Suzuki | 60,97 | 8 Q | 125,35 | 8 | 186,32 | 8 | |
Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara | Par | 48,45 | 18 | Gick inte framåt | |||
Cathy Reed / Chris Reed | Isdans | 52,29 | 21 | Gick inte framåt |
- Lagtrofé
Idrottare | Händelse | Kort program / Kort dans | Gratis skridsko / gratis dans | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Herr | Damer | Par | Isdans | Total | Herr | Damer | Par | Isdans | Total | ||||
Poäng Lagpoäng |
Poäng Lagpoäng |
Poäng Lagpoäng |
Poäng Lagpoäng |
Poäng | Rang | Poäng Lagpoäng |
Poäng Lagpoäng |
Poäng Lagpoäng |
Poäng Lagpoäng |
Poäng | Rang | ||
Yuzuru Hanyu (M) Tatsuki Machida (M) Mao Asada (L) Akiko Suzuki (L) Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara (P) Cathy Reed / Chris Reed (I) |
Lagtrofé | 97,98 10 |
64,07 8 |
46,56 3 |
52,00 3 |
24 | 5 Q | 165,85 8 |
112,33 7 |
86,33 6 |
76,34 6 |
51 | 5 |
Friåkning
- Halfpipe
Idrottare | Händelse | Kompetens | Slutlig | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kör 1 | Kör 2 | Bäst | Rang | Kör 1 | Kör 2 | Bäst | Rang | ||
Kentaro Tsuda | Halfpipe för män | 53.00 | 23.40 | 53.00 | 22 | Gick inte framåt | |||
Manami Mitsuboshi | Halfpipe för kvinnor | 15.60 | 9.20 | 15.60 | 23 | Gick inte framåt | |||
Ayana Onozuka | 83,80 | 59,80 | 83,80 | 4 Q | 79.00 | 83,20 | 83,20 |
- Moguls
Idrottare | Händelse | Kompetens | Slutlig | ||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kör 1 | Kör 2 | Kör 1 | Kör 2 | Kör 3 | |||||||||||||||||
Tid | Poäng | Total | Rang | Tid | Poäng | Total | Rang | Tid | Poäng | Total | Rang | Tid | Poäng | Total | Rang | Tid | Poäng | Total | Rang | ||
Sho Endo | Herrmoguler | 25,19 | 17.26 | 23.38 | 4 QF | Hejdå | 25,53 | 15,77 | 21,73 | 15 | Gick inte framåt | ||||||||||
Nobuyuki Nishi | 24,98 | 14.45 | 20,67 | 13 | 25,96 | 14,65 | 20.41 | 8 Q | 24,73 | 15.39 | 21,73 | 14 | Gick inte framåt | ||||||||
Junko Hoshino | Kvinnors moguler | 30,95 | 14.06 | 19,72 | 15 | 32,37 | 4,52 | 9,62 | 15 | Gick inte framåt | |||||||||||
Miki Ito | DNS | Gick inte framåt | |||||||||||||||||||
Arisa Murata | 31.33 | 11,81 | 16,69 | 22 | 32,65 | 14.39 | 19.38 | 5 Q | DNS | Gick inte framåt | |||||||||||
Aiko Uemura | 30,74 | 15.26 | 21.01 | 7 Q | Hejdå | 30,68 | 14,66 | 20.43 | 9 Q | 31.19 | 15.58 | 21.15 | 6 Q | 30.46 | 14.8 | 20,66 | 4 |
- Slopestyle
Idrottare | Händelse | Kompetens | Slutlig | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kör 1 | Kör 2 | Bäst | Rang | Kör 1 | Kör 2 | Bäst | Rang | ||
Chiho Takao | Kvinnors slopestyle | 10.00 | 8.60 | 10.00 | 22 | Gick inte framåt |
Ishockey
Japan kvalificerade ett damlag genom att vinna en kvalificeringsturnering .
- Damturnering - 1 lag med 21 idrottare
Damturnering
- Roster
Följande är den japanska listan i ishockey-turneringen för kvinnor under vinter-OS 2014.
Nej. | Pos. | namn | Höjd | Vikt | Födelsedatum | Födelseort | 2013–14 team |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | G | Azusa Nakaoku | 157 cm (5 fot 2 tum) | 53 kg (117 lb) | 17 maj 1985 | Yufutsu | Toyota Cygnus ( JWHL ) |
2 | D | Shiori Koike | 158 cm (5 fot 2 tum) | 51 kg (112 lb) | 21 mars 1993 | Kujiramachi | Mitsuboshi Daito Peregrine ( JWHL ) |
3 | D | Yoko Kondo | 165 cm (5 fot 5 tum) | 60 kg (130 lb) | 13 februari 1979 | Niida | Seibu Princess Rabbits ( JWHL ) |
4 | D | Ayaka Toko | 161 cm (5 fot 3 tum) | 59 kg (130 lb) | 22 augusti 1994 | Fujimi | Daishin ( JWHL ) |
5 | D | Kanae Aoki | 165 cm (5 fot 5 tum) | 60 kg (130 lb) | 20 februari 1985 | Aoba | Mitsuboshi Daito Peregrine ( JWHL ) |
6 | D | Sena Suzuki | 166 cm (5 fot 5 tum) | 57 kg (126 lb) | 4 augusti 1991 | Sanko | Seibu Princess Rabbits ( JWHL ) |
7 | D | Mika Hori | 163 cm (5 fot 4 tum) | 54 kg (119 lb) | 17 februari 1992 | Atsuma | Toyota Cygnus ( JWHL ) |
8 | D | Tomoe Yamane | 168 cm (5 fot 6 tum) | 70 kg (150 lb) | 24 mars 1986 | Mihara | Daishin ( JWHL ) |
9 | D | Aina Takeuchi | 166 cm (5 fot 5 tum) | 63 kg (139 lb) | 16 augusti 1991 | Musa | Daishin ( JWHL ) |
10 | F | Haruna Yoneyama | 160 cm (5 fot 3 tum) | 55 kg (121 pund) | 7 november 1991 | Shizunai | Mitsuboshi Daito Peregrine ( JWHL ) |
11 | F | Yurie Adachi | 156 cm (5 fot 1 tum) | 51 kg (112 lb) | 26 april 1985 | Maruyama | Seibu Princess Rabbits ( JWHL ) |
12 | F | Chiho Osawa | 162 cm (5 fot 4 tum) | 63 kg (139 lb) | 10 februari 1992 | Ojimachi | Mitsuboshi Daito Peregrine ( JWHL ) |
13 | F | Moeko Fujimoto | 155 cm (5 fot 1 tum) | 53 kg (117 lb) | 5 augusti 1992 | Shinkai | Mitsuboshi Daito Peregrine ( JWHL ) |
15 | F | Rui Ukita | 168 cm (5 fot 6 tum) | 71 kg (157 lb) | 6 juni 1996 | Masuura | Daishin ( JWHL ) |
17 | F | Yuka Hirano | 157 cm (5 fot 2 tum) | 52 kg (115 lb) | 26 januari 1987 | Yokkaichi | Mitsuboshi Daito Peregrine ( JWHL ) |
18 | F | Tomoko Sakagami | 163 cm (5 fot 4 tum) | 58 kg (128 lb) | 18 oktober 1983 | Sanko | Mitsuboshi Daito Peregrine ( JWHL ) |
21 | F | Hanae Kubo | 168 cm (5 fot 6 tum) | 63 kg (139 lb) | 10 december 1982 | Sanko | Seibu Princess Rabbits ( JWHL ) |
22 | F | Miho Shishiuchi | 164 cm (5 fot 5 tum) | 62 kg (137 lb) | 21 augusti 1992 | Kaizuka | Kushiro björnar ( JWHL ) |
23 | F | Ami Nakamura | 162 cm (5 fot 4 tum) | 62 kg (137 lb) | 15 november 1987 | Toyosakimachi | Seibu Princess Rabbits ( JWHL ) |
29 | G | Akane Konishi | 164 cm (5 fot 5 tum) | 62 kg (137 lb) | 14 augusti 1995 | Kushiro | Kushiro björnar ( JWHL ) |
30 | G | Nana Fujimoto | 163 cm (5 fot 4 tum) | 54 kg (119 lb) | 3 mars 1989 | Sapporo | Vortex Sapporo ( JWHL ) |
- Gruppscen
Team
|
GP | W | OTW | OTL | L | GF | GA | GD | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ryssland | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 9 |
Sverige | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 |
Tyskland | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 5 | 8 | −3 | 3 |
Japan | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 | −6 | 0 |
9 februari 2014
12:00 |
Sverige |
1–0 (1–0, 0–0, 0–0) |
Japan |
Shayba Arena , Sochi Närvaro: 2 928 |
Spelreferens | |||||
---|---|---|---|---|---|
Valentina Wallner | Målvakter | Nana Fujimoto |
Domare: Erin Blair Linesmen: Charlotte Girard Zuzana Svobodová |
||
| |||||
8 min | Straffar | 4 min | |||
23 | Skott | 19 |
11 februari 2014
19:00 |
Ryssland |
2–1 (1–0, 0–0, 1–1) |
Japan |
Shayba Arena , Sotji Närvaro: 4.897 |
Spelreferens | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Anna Prugova | Målvakter | Nana Fujimoto |
Domare: Nicole Hertrich Linesmen: Denise Caughey Alicia Hanrahan |
||||||||
| |||||||||||
6 min | Straffar | 6 min | |||||||||
38 | Skott | 22 |
13 februari 2014
12:00 |
Japan |
0–4 (0–1, 0–1, 0–2) |
Tyskland |
Shayba Arena , Sotji Närvaro: 2618 |
Spelreferens | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nana Fujimoto | Målvakter | Viona Harrer |
Domare: Melanie Bordeleau Linesmen: Therese Bjorkman Carlotte Girard |
|||||||||||
| ||||||||||||||
8 min | Straffar | 10 minuter | ||||||||||||
30 | Skott | 25 |
Luge
Baserat på prestationen vid Luge World Cup 2013–14 har Japan endast uppnått en enda kvot.
Idrottare | Händelse | Kör 1 | Kör 2 | Kör 3 | Kör 4 | Total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Hidenari Kanayama | Herr singlar | 53,626 | 32 | 53,663 | 33 | 53.220 | 31 | 53,074 | 31 | 3: 33,583 | 30 |
Nordiskt kombinerat
Idrottare | Händelse | Backhoppning | Längdåkning | Total | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Distans | Poäng | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Taihei Kato | Normal kulle / 10 km | 100,0 | 124.1 | 4 | 25: 45.0 | 39 | 26: 15.0 | 31 |
Stor kulle / 10 km | 126,5 | 87,6 | 45 | DNS | DNF | |||
Hideaki Nagai | Normal kulle / 10 km | 97,0 | 119,6 | 14 | 24: 42.1 | 30 | 25: 30.1 | 22 |
Stor kulle / 10 km | 119,0 | 99,3 | = 27 | 23: 11.7 | 23 | 25: 10,7 | 26 | |
Akito Watabe | Normal kulle / 10 km | 100,5 | 130,0 | 2 | 23: 48.4 | 10 | 23: 54.4 | |
Stor kulle / 10 km | 134,0 | 120,8 | 4 | 23: 06.0 | 19 | 23: 39.0 | 6 | |
Yoshito Watabe | Normal kulle / 10 km | 100,0 | 124.4 | 10 | 24: 22.3 | 25 | 24: 58,3 | 15 |
Stor kulle / 10 km | 119,5 | 95.4 | 36 | 24: 00.4 | 33 | 26: 14.4 | 35 | |
Yūsuke Minato Hideaki Nagai Akito Watabe Yoshito Watabe |
Lag stor kulle / 4 × 5 km | 488,0 | 433,3 | 6 | 47: 25.6 | 4 | 48: 30.6 | 5 |
Kort spåråkning
Baserat på deras prestationer vid VM 3 & 4 i november 2013 kvalificerade Japan 5 kvinnor och 3 män.
- Män
Idrottare | Händelse | Värme | Kvartsfinal | Semifinal | Slutlig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Satoshi Sakashita | 500 m | 41,629 | 2 Q | 59,249 | 3 ADV | 41,661 | 5 | Gick inte framåt | 9 |
1500 m | 2: 18,298 | 6 | Ej tillämpligt | Gick inte framåt | 32 | ||||
Ryosuke Sakazume | 1000 m | 1: 26.468 | 3 | Gick inte framåt | 22 | ||||
1500 m | 2: 17,985 | 4 | Ej tillämpligt | Gick inte framåt | 24 | ||||
Yuzo Takamido | 1000 m | 1: 25,905 | 3 | Gick inte framåt | 20 | ||||
1500 m | PENNA | Ej tillämpligt | Gick inte framåt |
- Kvinnor
Idrottare | Händelse | Värme | Kvartsfinal | Semifinal | Slutlig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Ayuko Ito | 500 m | 44,174 | 3 | Gick inte framåt | 19 | ||||
1000 m | 1: 33,188 | 3 | Gick inte framåt | 22 | |||||
1500 m | 2: 30,354 | 3 Q | Ej tillämpligt | 2: 56,961 | 7 | Gick inte framåt | 18 | ||
Yui Sakai | 500 m | 45.051 | 3 | Gick inte framåt | 22 | ||||
1000 m | 1: 29,824 | 2 Q | 1: 29,328 | 4 | Gick inte framåt | 13 | |||
1500 m | 2: 27.198 | 5 | Ej tillämpligt | Gick inte framåt | 27 | ||||
Biba Sakurai | 500 m | 44,628 | 4 | Gick inte framåt | 27 | ||||
1500 m | 2: 28,127 | 6 | Ej tillämpligt | Gick inte framåt | 33 | ||||
Sayuri Shimizu | 1000 m | 1: 31,879 | 4 | Gick inte framåt | 25 | ||||
Ayuko Ito Moemi Kikuchi Yui Sakai Biba Sakurai Sayuri Shimizu |
3000 m relä | Ej tillämpligt | 4: 11,913 | 3 FB | 4: 15,253 | 5 |
Kvalificeringslegend: ADV - Avancerad på grund av att hindras av en annan åkare; FA - Kvalificera sig till medaljrundan; FB - Kvalificera dig till tröstomgång
Skelett
Idrottare | Händelse | Kör 1 | Kör 2 | Kör 3 | Kör 4 | Total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Yuki Sasahara | Herr | 58,22 | 24 | 58,07 | 21 | 57,91 | 21 | Gick inte framåt | 2: 54,20 | 22 | |
Hiroatsu Takahashi | 57,53 | 14 | 57.10 | 13 | 57,13 | 11 | 56,98 | 12 | 3: 48,74 | 12 | |
Nozomi Komuro | Kvinnors | 59,94 | 18 | 59,82 | 19 | 59,24 | 19 | 58,76 | 18 | 3: 57,76 | 19 |
Backhoppning
Japan har fått följande startkvoter:
- Män
Idrottare | Händelse | Kompetens | Första omgången | Slutlig | Total | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Distans | Poäng | Rang | Distans | Poäng | Rang | Distans | Poäng | Rang | Poäng | Rang | ||
Daiki Ito | Stor kulle | 130,5 | 122,0 | 2 Q | 137,5 | 128,1 | 8 Q | 124,0 | 124.4 | 14 | 252,5 | 9 |
Noriaki Kasai | Normal kulle | HEJDÅ | 101,5 | 131,2 | 8 Q | 100,0 | 124,6 | 11 | 255,8 | 7 | ||
Stor kulle | HEJDÅ | 139,0 | 140,6 | 2 Q | 133,5 | 136,8 | 3 | 277,4 | ||||
Reruhi Shimizu | Normal kulle | 101,5 | 126,2 | 3 Q | 99,5 | 122,2 | 25 Q | 99,5 | 124,2 | 14 | 246,4 | 18 |
Stor kulle | 130,5 | 120,4 | 3 Q | 130,0 | 122,2 | 15 Q | 134,5 | 130,0 | 8 | 252.2 | 10 | |
Taku Takeuchi | Normal kulle | 97,5 | 119,1 | 7 Q | 98,0 | 123,1 | 21 Q | 95,5 | 116,3 | 24 | 239,4 | 24 |
Stor kulle | 127,0 | 116,0 | 6 Q | 132,5 | 126,7 | 10 Q | 122,5 | 122,6 | 18 | 249,3 | 13 | |
Yuta Watase | Normal kulle | 95,0 | 113,5 | 20 Q | 99,5 | 123,0 | 22 Q | 97,0 | 120,0 | 20 | 243,0 | 21 |
Daiki Ito Noriaki Kasai Reruhi Shimizu Taku Takeuchi |
Team stor kulle | Ej tillämpligt | 524,0 | 507,5 | 3 Q | 527,5 | 517.4 | 4 | 1024,9 |
- Kvinnor
Idrottare | Händelse | Första omgången | Slutlig | Total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Distans | Poäng | Rang | Distans | Poäng | Rang | Poäng | Rang | ||
Yuki Ito | Normal kulle | 97,5 | 117.4 | 10 | 101,0 | 124.4 | 2 | 241,8 | 7 |
Sara Takanashi | 100,0 | 124.1 | 3 | 98,5 | 118,9 | 9 | 243,0 | 4 | |
Yurina Yamada | 78,0 | 73.3 | 30 | 64,5 | 42.4 | 30 | 115,7 | 30 |
Åka snowboard
- Alpint
Idrottare | Händelse | Kompetens | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Slutlig | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | opposition Time |
opposition Time |
opposition Time |
opposition Time |
Rang | ||
Tomoka Takeuchi | Storslalom för kvinnor | 1: 46,33 | 1 Q |
Boccacini ( ITA ) W -1,93 |
Calvé ( CAN ) W −4.00 |
Meschik ( AUT ) W DSQ |
Kummer ( SUI ) L +7,32 |
|
Slalom för kvinnor | 1: 05.41 | 13 Q |
Zogg ( SUI ) L DSQ |
Gick inte framåt |
- Freestyle
Idrottare | Händelse | Kompetens | Semifinal | Slutlig | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kör 1 | Kör 2 | Bäst | Rang | Kör 1 | Kör 2 | Bäst | Rang | Kör 1 | Kör 2 | Bäst | Rang | ||
Ryo Aono | Halfpipe för män | 37,50 | 13.00 | 37,50 | 19 | Gick inte framåt | |||||||
Ayumu Hirano | 92,25 | 64,75 | 92,25 | 1 QF | Hejdå | 90,75 | 93,50 | 93,50 | |||||
Taku Hiraoka | 92,25 | 63,50 | 92,25 | 2 QF | Hejdå | 45,50 | 92,25 | 92,25 | |||||
Ayumu Nedefuji | 54,50 | 28,75 | 54,50 | 17 | Gick inte framåt | ||||||||
Rana Okada | Halfpipe för kvinnor | 66.00 | 69,75 | 69,75 | 7 QS | 58,50 | 70.00 | 70.00 | 6 QF | 47,75 | 85,50 | 85,50 | 5 |
Yuki Kadono | Slopestyle för män | 31.00 | 16.50 | 31.00 | 13 QS | 84,75 | 80,50 | 84,75 | 4 QF | 53.00 | 75,75 | 75,75 | 8 |
Kvalificeringsförklaring: QF - Kvalificera direkt till finalen; QS - Kvalificera sig till semifinal
- Snowboard kors
Idrottare | Händelse | Sådd | Kvartsfinal | Semifinal | Slutlig | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Placera | Placera | Placera | Rang | ||
Yuka Fujimori | Kvinnors snowboardkors | 1: 23,22 | 6 | 6 | Gick inte framåt | 22 |
Kvalificeringslegend: FA - Kvalificera sig till medaljrundan; FB - Kvalificera dig till tröstomgång
Hastighets skridskoåkning
Baserat på resultaten från världsmästerskapen i höst under säsongen 2013–14 ISU Speed Skating har Japan fått följande startkvoter:
- Män
Idrottare | Händelse | Lopp 1 | Lopp 2 | Slutlig | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | ||
Yuji Kamijo | 500 m | 35,37 | 21 | 35,48 | 24 | 70,85 | 20 |
Joji Kato | 34,96 | 5 | 34,77 | 4 | 69,74 | 5 | |
Taro Kondo | 1000 m | Ej tillämpligt | 1: 11.44 | 35 | |||
1500 m | Ej tillämpligt | 1: 49,31 | 29 | ||||
Keiichiro Nagashima | 500 m | 34,79 | 3 | 35,25 | 16 | 70.04 | 6 |
Yūya Oikawa | 35,24 | 17 | 35.22 | 14 | 70.46 | 15 | |
Shane Williamson | 5000 m | Ej tillämpligt | 6: 42,88 | 26 | |||
Daichi Yamanaka | 1000 m | Ej tillämpligt | 1: 11,93 | 36 |
- Kvinnor
Idrottare | Händelse | Lopp 1 | Lopp 2 | Slutlig | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Rang | Tid | Rang | Tid | Rang | |||
Shoko Fujimura | 3000 m | Ej tillämpligt | 4: 12,71 | 15 | ||||
5000 m | Ej tillämpligt | 7: 09.65 | 10 | |||||
Masako Hozumi | 3000 m | Ej tillämpligt | 4: 15,52 | 21 | ||||
5000 m | Ej tillämpligt | 7: 12.42 | 13 | |||||
Shiho Ishizawa | 3000 m | Ej tillämpligt | 4: 09.39 | 9 | ||||
5000 m | Ej tillämpligt | 7: 11,54 | 12 | |||||
Ayaka Kikuchi | 1500 m | Ej tillämpligt | 2: 01.29 | 31 | ||||
Nao Kodaira | 500 m | 37,88 | 7 | 37,72 | 4 | 75,61 | 5 | |
1000 m | Ej tillämpligt | 1: 16.45 | 13 | |||||
Misaki Oshigiri | 1500 m | Ej tillämpligt | 2: 00.03 | 22 | ||||
Miyako Sumiyoshi | 500 m | 38,644 | 13 | 38,62 | 13 | 77,26 | 14 | |
1000 m | Ej tillämpligt | 1: 17,68 | 22 | |||||
Maki Tabata | 1500 m | Ej tillämpligt | 2: 00.64 | 25 | ||||
Nana Takagi | Ej tillämpligt | 2: 02.16 | 32 | |||||
Maki Tsuji | 500 m | 38.4 | 10 | 38.44 | 11 | 76,84 | 9 | |
1000 m | Ej tillämpligt | 1: 18.07 | 27 |
- Lagjakt
Idrottare | Händelse | Kvartsfinal | Semifinal | Slutlig | |
---|---|---|---|---|---|
opposition Time |
opposition Time |
opposition Time |
Rang | ||
Ayaka Kikuchi Misaki Oshigiri Maki Tabata Nana Takagi |
Kvinnors lagförföljelse |
Sydkorea (KOR) W 3: 03.99 |
Nederländerna (NED) L 3: 10.19 |
Ryssland (RUS) L 3: 02.57 |
4 |