1986 i friidrott - 1986 in the sport of athletics
Denna artikel innehåller en översikt över 1986 i friidrott .
Internationella evenemang
- Asiatiska spel
- Balkan-spel
- EM
- Europeiska inomhusmästerskap
- Commonwealth Games
- Goodwill-spel
- VM för juniorer
Världsrekord
Män
HÄNDELSE | IDROTTARE | MÄRK | DATUM | MÖTESPLATS |
---|---|---|---|---|
Stavhopp | Sergey Bubka ( URS ) | 6,01 m | 8 juli | Moskva |
Skott | Udo Beyer ( DDR ) | 22,64m | 20 augusti | Östra Berlin, Östra Tyskland |
Diskuskast | Jürgen Schult ( DDR ) | 74.08m | 6 juni | Neubrandenburg , Östra Tyskland |
Hammer Throw | Yuriy Syedikh ( URS ) | 86,66m | 22 juni | Tallinn , Sovjetunionen |
Yuriy Syedikh ( URS ) | 86,74m | 30 augusti | Stuttgart , Västtyskland | |
Spjut (nytt) | Tom Petranoff ( USA ) | 85.38m | 7 juli | Helsingfors, Finland |
Klaus Tafelmeier ( FRG ) | 85,74m | 21 september | Como, Italien |
Kvinnor
HÄNDELSE | IDROTTARE | MÄRK | DATUM | MÖTESPLATS |
---|---|---|---|---|
2000 meter | Maricica Puica ( ROM ) | 5: 28,69 | 11 juli | London |
5000 meter | Ingrid Kristiansen ( NOR ) | 14: 37,33 | 5 augusti | Stockholm, Sverige |
10.000 meter | Ingrid Kristiansen ( NOR ) | 30: 13.74 | 5 juli | Oslo, Norge |
100 m häck | Yordanka Donkova ( BUL ) | 12.35 | 17 augusti | Köln , Västtyskland |
Yordanka Donkova ( BUL ) | 12.29 | 17 augusti | Köln , Västtyskland | |
Yordanka Donkova ( BUL ) | 12.26 | 7 september | Ljubljana , Jugoslavien | |
400 m häck | Marina Styepanova ( URS ) | 53,32 | 30 augusti | Stuttgart , Västtyskland |
Marina Styepanova ( URS ) | 52,94 | 17 september | Tasjkent , Sovjetunionen | |
Höjdhopp | Stefka Kostadinova ( BUL ) | 2,08m | 1 juni | Sofia, Bulgarien |
Långt hopp | Heike Drechsler ( GDR ) | 7.45m | 21 juni | Tallinn , Estland |
Spjutkastning | Fatima Whitbread ( GBR ) | 77.44m | 28 augusti | Stuttgart , Västtyskland |
Heptathlon | Jackie Joyner-Kersee ( USA ) | 7148 | 6-7 juli | Moskva , Sovjetunionen |
Jackie Joyner-Kersee ( USA ) | 7158 | 1-2 augusti | Houston , USA |
- Heike Drechsler (DDR) motsvarar två gånger världsrekordet i kvinnors 200 meter som landskvinnan Marita Koch höll sedan 1979-06-10 och klockade 21,71 sekunder 1986-06-29 och 1986-08-29.
Mäns bästa årskonstnärer
100 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Chidi Imoh ( NGR ) | 10.00 |
2. | Robson da Silva ( BRA ) | 10.02 |
3. | Linford Christie ( GBR ) | 10.04 |
4. | Carl Lewis ( USA ) | 10.06 |
5. | Emmit King ( USA ) | 10.07 |
200 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Floyd Heard ( USA ) | 20.12 |
2. | Roy Martin ( USA ) | 20.16 |
3. | Lorenzo Daniel ( USA ) | 20.17 |
4. | John Dinan ( AUS ) | 20.19 |
5. | Michael Timpson ( USA ) | 20.23 |
400 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Gabriel Tiacoh ( CIV ) | 44.30 |
2. | Darrell Robinson ( USA ) | 44,45 |
3. | Roddie Haley ( USA ) | 44,48 |
4. | Oskyldig Egbunike ( NGR ) | 44,50 |
5. | Roger Black ( GBR ) | 44,59 |
800 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Steve Cram ( GBR ) | 1: 43,19 |
2. | Johnny Gray ( USA ) | 1: 43,46 |
- | William Wuycke ( VEN ) | 1: 43,54 |
4. | Earl Jones ( USA ) | 1: 43,62 |
5. | Peter Braun ( DDR ) | 1: 44,03 |
1500 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Sebastian Coe ( GBR ) | 3: 29,77 |
2. | Steve Cram ( GBR ) | 3: 30.15 |
3. | José Manuel Abascal ( ESP ) | 3: 31,13 |
4. | Sydney Maree ( USA ) | 3: 32,56 |
5. | José Luis González ( ESP ) | 3: 32,90 |
Mile
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Steve Cram ( GBR ) | 3: 48,31 |
2. | Steve Scott ( USA ) | 3: 48,73 |
3. | Jim Spivey ( USA ) | 3: 49,80 |
4. | Saïd Aouita ( MAR ) | 3: 50,33 |
5. | José Manuel Abascal ( ESP ) | 3: 50,54 |
3000 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Saïd Aouita ( MAR ) | 7: 32,23 |
2. | Sydney Maree ( USA ) | 7: 38,26 |
3. | Paul Kipkoech ( KEN ) | 7: 39,38 |
4. | Jack Buckner ( GBR ) | 7: 40,23 |
5. | Vincent Rousseau ( BEL ) | 7: 42.15 |
5000 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Saïd Aouita ( MAR ) | 13: 00.86 |
2. | Jack Buckner ( GBR ) | 13: 10.15 |
3. | Stefano Mei ( ITA ) | 13: 11.57 |
4. | Tim Hutchings ( GBR ) | 13: 12,88 |
5. | Evgeni Ignatov ( BUL ) | 13: 13.15 |
10.000 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Mark Nenow ( USA ) | 27: 20,56 |
2. | Saïd Aouita ( MAR ) | 27: 26.11 |
3. | Hansjörg Kunze ( DDR ) | 27: 34,68 |
4. | Salvatore Antibo ( ITA ) | 27: 39,52 |
5. | Paul Kipkoech ( KEN ) | 27: 43,31 |
Halv maraton
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Michael Musyoki ( KEN ) | 1:00:43 |
110m häck
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Stéphane Caristan ( FRA ) | 13.20 |
2. | Greg Foster ( USA ) | 13.25 |
3. | Andrey Prokofyev ( URS ) | 13.28 |
4. | Keith Talley ( USA ) | 13.31 |
5. | Mark McKoy ( CAN ) | 13.35 |
400 m häck
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Edwin Moses ( USA ) | 47,38 |
2. | Andre Phillips ( USA ) | 47,51 |
3. | Danny Harris ( USA ) | 47,82 |
4. | Harald Schmid ( FRG ) | 47,89 |
5. | Amadou Dia Bâ ( SEN ) | 48,07 |
3000 m stegritt
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | William Van Dijck ( BEL ) | 8: 10.01 |
2. | Colin Reitz ( GBR ) | 8: 12.11 |
3. | Julius Korir ( KEN ) | 8: 12,74 |
4. | Henry Marsh ( USA ) | 8: 13.15 |
5. | Peter Koech ( KEN ) | 8: 13.33 |
Höjdhopp
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | HÖJD |
---|---|---|
1. | Igor Paklin ( URS ) | 2,38 |
2. | Jim Howard ( USA ) | 2,36 |
- | Carlo Thränhardt ( FRG ) | 2,36 |
- | Javier Sotomayor ( CUB ) | 2,36 |
5. | Hennadiy Avdyeyenko ( URS ) | 2,35 |
Långt hopp
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | DISTANS |
---|---|---|
1. | Robert Emmiyan ( URS ) | 8,61 |
2. | Larry Myricks ( USA ) | 8.50 |
3. | Jaime Jefferson ( CUB ) | 8.47 |
4. | Carl Lewis ( USA ) | 8.35 |
5. | Mike Conley ( USA ) | 8.33 |
Trippelhopp
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | DISTANS |
---|---|---|
1. | Khristo Markov ( BUL ) | 17.80 |
2. | Nikolay Musiyenko ( URS ) | 17,78 |
- | Lázaro Betancourt ( CUB ) | 17,78 |
4. | Mike Conley ( USA ) | 17.69 |
5. | Oleg Protsenko ( URS ) | 17.59 |
Diskus
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | DISTANS |
---|---|---|
1. | Jürgen Schult ( DDR ) | 74.08 |
2. | Art Burns ( USA ) | 68,70 |
3. | Knut Hjeltnes ( NOR ) | 68,50 |
4. | Juan Martínez ( CUB ) | 68,40 |
5. | Luis Delís ( CUB ) | 68.00 |
Hammare
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | DISTANS |
---|---|---|
1. | Yuriy Syedikh ( URS ) | 86,74 |
2. | Sergey Litvinov ( URS ) | 86.04 |
3. | Igor Nikulin ( URS ) | 82,34 |
4. | Benjaminas Viluckis ( URS ) | 82,24 |
5. | Günther Rodehau ( DDR ) | 81,70 |
Skott
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | DISTANS |
---|---|---|
1. | Udo Beyer ( DDR ) | 22,64 |
2. | Ulf Timmermann ( DDR ) | 22.60 |
3. | Sergey Smirnov ( URS ) | 22.24 |
4. | Werner Günthör ( SUI ) | 22.22 |
5. | Sergey Gavryushin ( URS ) | 22.10 |
Spjut (gammal design)
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | DISTANS |
---|---|---|
1. | Klaus Tafelmeier ( FRG ) | 95,74 |
2. | Tom Petranoff ( USA ) | 92,38 |
3. | Viktor Jevsyukov ( URS ) | 83,68 |
4. | Detlef Michel ( DDR ) | 83,52 |
5. | Heino Puuste ( URS ) | 83,20 |
Stavhopp
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | HÖJD |
---|---|---|
1. | Sergey Bubka ( URS ) | 6,01 |
2. | Joe Dial ( USA ) | 5,90 |
- | Thierry Vigneron ( FRA ) | 5,90 |
4. | Rodion Gataullin ( URS ) | 5,85 |
- | Philippe Collet ( FRA ) | 5,85 |
Tiokamp
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | POÄNG |
---|---|---|
1. | Daley Thompson ( GBR ) | 8811 |
2. | Jürgen Hingsen ( FRG ) | 8730 |
3. | Siegfried Wentz ( FRG ) | 8676 |
4. | Guido Kratschmer ( FRG ) | 8519 |
5. | Torsten Voss ( DDR ) | 8450 |
Kvinnors bästa årskonstnärer
100 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Evelyn Ashford ( USA ) | 10,88 |
2. | Heike Drechsler ( GDR ) | 10.91 |
- | Marlies Göhr ( DDR ) | 10.91 |
4. | Ewa Kasprzyk ( POL ) | 10.93 |
5. | Silke Gladisch ( DDR ) | 10,96 |
200 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Heike Drechsler ( GDR ) | 21,71 |
2. | Evelyn Ashford ( USA ) | 21,97 |
- | Silke Gladisch ( DDR ) | 22.07 |
4. | Pam Marshall ( USA ) | 22.12 |
5. | Ewa Kasprzyk ( POL ) | 22.13 |
400 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Marita Koch ( DDR ) | 48.22 |
2. | Olga Bryzgina ( URS ) | 49,67 |
3. | Petra Müller ( DDR ) | 49,79 |
4. | Tatána Kocembová ( TCH ) | 49,83 |
5. | Pam Marshall ( USA ) | 49,99 |
800 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Doina Melinte ( ROU ) | 1: 56,2 |
2. | Sigrun Wodars ( DDR ) | 1: 57.05 |
3. | Nadiya Olizarenko ( URS ) | 1: 57,15 |
4. | Lyubov Kiryukhina ( URS ) | 1: 57,18 |
5. | Lyubov Gurina ( URS ) | 1: 57,52 |
1500 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Doina Melinte ( ROU ) | 3: 56,7 |
2. | Tatyana Samolenko ( URS ) | 3: 59,45 |
3. | Maricica Puică ( ROU ) | 3: 59,62 |
4. | Ravilya Agletdinova ( URS ) | 3: 59,84 |
5. | Lyubov Kremlyova ( URS ) | 4: 01.57 |
Mile
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Maricica Puică ( ROU ) | 4: 18,25 |
2. | Kirsty Wade ( GBR ) | 4: 21,61 |
3. | Doina Melinte ( ROU ) | 4: 21,88 |
4. | Elly van Hulst ( NED ) | 4: 22.40 |
5. | Ivana Walterová ( TCH ) | 4: 22,82 |
3.000 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Olga Bondarenko ( URS ) | 8: 33.99 |
2. | Ingrid Kristiansen ( NOR ) | 8: 34.10 |
3. | Zola Budd ( GBR ) | 8: 34,43 |
4. | Maricica Puică ( ROU ) | 8: 35,92 |
5. | Tatyana Samolenko ( URS ) | 8: 36.00 |
5.000 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Ingrid Kristiansen ( NOR ) | 14: 37,33 |
2. | Svetlana Guskova ( URS ) | 15: 02.12 |
3. | Olga Bondarenko ( URS ) | 15: 03.51 |
4. | Svetlana Ulmasova ( URS ) | 15: 05.50 |
5. | Lynn Jennings ( USA ) | 15: 08.36 |
10.000 meter
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Ingrid Kristiansen ( NOR ) | 30: 13.74 |
2. | Olga Bondarenko ( URS ) | 30: 57,21 |
3. | Ulrike Bruns ( DDR ) | 31: 19.76 |
4. | Aurora Cunha ( POR ) | 31: 29.41 |
5. | Liz Lynch ( GBR ) | 31: 41.42 |
Halv maraton
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Ingrid Kristiansen ( NOR ) | 1:09:03 |
100 m häck
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Yordanka Donkova ( BUL ) | 12.26 |
2. | Ginka Zagorcheva ( BUL ) | 12.39 |
3. | Cornelia Oschkenat ( DDR ) | 12.50 |
4. | Nataliya Grygoryeva ( URS ) | 12,61 |
5. | Heike Theele ( DDR ) | 12,63 |
400 m häck
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | TID |
---|---|---|
1. | Marina Stepanova ( URS ) | 52,94 |
2. | Sabine Busch ( DDR ) | 53,60 |
3. | Myrtle Bothma ( RSA ) | 53,74 |
4. | Debbie Flintoff ( AUS ) | 53,76 |
5. | Cornelia Feuerbach ( DDR ) | 54,13 |
Höjdhopp
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | HÖJD |
---|---|---|
1. | Stefka Kostadinova ( BUL ) | 2,08 m |
2. | Olga Turchak ( URS ) | 2,01 m |
- | Desiree du Plessis ( RSA ) | 2,01 m |
4. | Charmaine Weavers ( RSA ) | 1,99 m |
- | Silvia Costa ( CUB ) | 1,99 m |
Långt hopp
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | DISTANS |
---|---|---|
1. | Heike Drechsler ( GDR ) | 7,45 m |
2. | Galina Chistyakova ( URS ) | 7,34 m |
3. | Yelena Belevskaya ( URS ) | 7,31 m |
4. | Irena Ozhenko ( URS ) | 7,20 m |
5. | Larisa Berezhnaya ( URS ) | 7,19 m |
Skott
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | DISTANS |
---|---|---|
1. | Natalya Lisovskaya ( URS ) | 21,70 m |
2. | Ines Müller ( DDR ) | 21,45 m |
3. | Natalya Akhrimenko ( URS ) | 21,39 m |
4. | Heidi Krieger ( DDR ) | 21,10 m |
5. | Claudia Losch ( FRG ) | 20,92 m |
Spjut (gammal design)
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | DISTANS |
---|---|---|
1. | Fatima Whitbread ( GBR ) | 77.44 |
2. | petra Felke ( DDR ) | 75.04 |
3. | Tiina Lillak ( FIN ) | 72,42 |
4. | María Caridad Colón ( CUB ) | 70,14 |
5. | Ivonne Leal ( CUB ) | 69,82 |
Heptathlon
RANG | 1986 VÄRLDENS BÄSTA PRESTERARE | POÄNG |
---|---|---|
1. | Jackie Joyner-Kersee ( USA ) | 7158 |
2. | Anke Behmer ( DDR ) | 6717 |
3. | Natalya Shubenkova ( URS ) | 6645 |
4. | Sibylle Thiele ( DDR ) | 6635 |
5. | Judy Simpson ( GBR ) | 6623 |
Maraton
Årsranking
Män
RANG | IDROTTARE | TID | DATUM | HÄNDELSE |
---|---|---|---|---|
1. | Robert de Castella (AUS) | 2: 07.51 | 21 april | Boston , USA |
2. | Zithulele Sinqe (RSA) | 2: 08.04 | 3 maj | Port Elizabeth , Sydafrika |
3. | Juma Ikangaa (TAN) | 2: 08.10 | 9 februari | Tokyo , Japan |
4. | Willie Mtolo (RSA) | 2: 08.15 | 3 maj | Port Elizabeth , Sydafrika |
5. | Takeyuki Nakayama (JPN) | 2: 08.21 | 5 oktober | Seoul, Sydkorea |
6. | Toshihiko Seko (JPN) | 2: 08.27 | 26 oktober | Chicago , USA |
7. | Belayneh Dinsamo (ETH) | 2: 08.29 | 9 februari | Tokyo , Japan |
8. | Abebe Mekonnen (ETH) | 2: 08.39 | 9 februari | Tokyo , Japan |
9. | Takeyuki Nakayama (JPN) | 2: 08.43 | 9 februari | Tokyo , Japan |
10. | Abebe Mekonnen (ETH) | 2: 09.08 | 19 april | Rotterdam , Nederländerna |
Kvinnor
RANG | IDROTTARE | TID | DATUM | HÄNDELSE |
---|---|---|---|---|
1. | Grete Waitz (NOR) | 2:24:54 | 20 april | London , Storbritannien |
2. | Ingrid Kristiansen (NOR) | 2:24:55 | 21 april | Boston , USA |
3. | Lisa Ondieki (AUS) | 2:26:07 | 1 augusti | Edinburgh , Skottland |
4. | Ingrid Kristiansen (NOR) | 2:27:08 | 26 oktober | Chicago , USA |
5. | Rosa Mota (POR) | 2:27:15 | 16 november | Tokyo , Japan |
6. | Carla Beurskens (NED) | 2:27:35 | 21 april | Boston , USA |
7. | Grete Waitz (NOR) | 2:28:06 | 2 november | New York , USA |
8. | Lorraine Moller (NZL) | 2:28:17 | 1 augusti | Edinburgh , Skottland |
9. | Rosa Mota (POR) | 2:28:38 | 26 augusti | Stuttgart , Västtyskland |
10. | Ágnes Sipka (HUN) | 2:28:51 | 26 oktober | Budapest , Ungern |
Nationella mästare
NATION | HERRENS VINNARE | TID | Kvinnors vinnare | TID | PLATS | DATUM |
---|---|---|---|---|---|---|
Australien | Stephen Austin | 2:15:59 | Margaret Reddan | 2:48:28 | Sydney | 8 juni |
Kanada | Agustin Diaz Romero | 2:20:36 | Ellen Rochefort | 2:35:51 | Montreal | 28 september |
Japan | Toshihiro Shibutani | 2:14:55 | - | - | Otsu | 9 mars |
Nederländerna | Adri Hartveld | 2:15:32 | Eefje van Wissen | 2:40:07 | Maassluis | 12 april |
Spanien | Santiago de la Parte | 2:16:37 | Maercedes Calleja | 2:40:24 | Lorca | 24 maj |
Västtyskland | Wolfgang Krüger | 2:15:20 | Heidi Hutterer | 2:36:44 | Stuttgart | 20 april |
Internationella lopp
Födslar
- 5 januari - Roman Novotný , tjeckisk långhoppare
- 11 januari - Claudio Licciardello , italiensk sprinter
- 15 januari - Mariya Abakumova , rysk spydkastare
- 17 januari - Sherry Fletcher , Grenadisk sprinter
- 23 januari - Gelete Burka , etiopisk medeldistanslöpare
- 24 januari - Montell Douglas , brittisk sprinter
- 31 januari - Walter Dix , amerikansk sprinter
- 11 februari - Bob Altena , holländsk decathlet
- 1 april - Yurika Nakamura , japansk långdistanslöpare
- 2 april - Moses Aliwa , ugandisk långväga löpare
- 4 april - Evelyne Nganga , kenyansk långdistanslöpare
- 29 april - Ingus Janevics , lettisk tävlingsvandrare
- 2 maj - Samuel Muturi Mugo , kenyansk långdistanslöpare
- 16 maj - Eleni Artymata , cypriotisk sprinter
- 3 juni - Micah Kogo , kenyansk långdistanslöpare
- 8 juni - Yadira Guamán , ecuadoriansk tävlande
- 10 juni - Amr Ibrahim Mostafa Seoud , egyptisk sprinter
- 27 juni - LaShawn Merritt , amerikansk sprinter
- 3 juli - Robina Muqimyar , afghansk sprinter
- 17 juli - Viktor Kuznyetsov , ukrainsk långhoppare och trippelhoppare
- 19 juli - Philes Ongori , kenyansk långdistanslöpare
- 26 juli - Mattias Claesson , svensk medeldistanslöpare
- 26 juli - Angela Moroşanu , rumänsk sprinter
- 28 juli - Nancy Wambui , kenyansk långdistanslöpare
- 28 juli - Nickiesha Wilson , jamaicansk häckare
- 3 augusti - Fartun Abukar Omar , somalisk idrottsman
- 21 augusti - Usain Bolt , jamaicansk sprinter
- 29 augusti - Yerefu Birhanu , etiopisk långdistanslöpare
- 9 september - Daniel Bailey , sprintare i Antigua och Barbuda
- 1 november - Ksenija Balta , estnisk långhoppare, sprinter och idrottsman
- 10 november - Samuel Wanjiru , kenyansk långdistanslöpare
- 13 november - Sergey Bakulin , rysk tävlande
- 21 november - Aleksandra Zelenina , moldavisk lång- och trippelhoppare
- 7 december - Olga Mikhaylova , rysk tävlande
Dödsfall
- 13 april - Sulo Bärlund (75), finsk kulstötare (f. 1910)