USA-rutt 57 - U.S. Route 57
US Highway 57 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ruttinformation | |||||||
Underhålls av TxDOT | |||||||
Längd | 157,87 km | ||||||
Fanns | 1970 – nu | ||||||
Stora korsningar | |||||||
Södra änden | Fed. 57 vid Piedras Negras, Mexiko | ||||||
US 277 i Eagle Pass US 83 i La Pryor |
|||||||
Norra änden | I-35 nära Moore | ||||||
Plats | |||||||
Län | Maverick , Zavala , Frio | ||||||
Motorvägssystem | |||||||
|
US Highway 57 ( US 57 ) är en 157,869 km nord-syd intrastat USA-motorväg som följer en nästan öst-väst rutt i den sydvästra delen av USA: s delstat Texas . Motorvägens norra (östra) terminal ligger ungefär 80 km söder om San Antonio, Texas , mellan Devine och Pearsall , vid en korsning med Interstate 35 (I-35; gamla US Highway 81 ). Dess södra (västra) terminal ligger i Eagle Pass , vid Rio Grande (Río Bravo) , där den fortsätter in i Piedras Negras, Coahuila , som Mexikanska Federal Highway 57 .
Historia
Denna 98 mil långa motorväg utsågs ursprungligen 1933 till Texas State Highway 76 , som tidigare utsågs 1926 på en rutt från Nacogdoches till Joaquin som ersattes av SH 7 1933. Från 1942 till 1964, dess östra hälft överfördes till Farm till Market Road 394 (FM 394). 1966 ändrade staten motorvägens nummer till 57 för att ge kontinuitet med den mexikanska federala huvudvägen 57 , en lika numrerad rutt över den mexikanska gränsen .
År 1970 beställdes motorvägen som en USA-motorväg och behöll sin "57" -beteckning för att förhindra förvirring. Motorvägen är signerad syd – nord, även om den färdas mycket närmare väst-östlig riktning. Emellertid reser mexikanska federala motorvägen 57 söderut till Mexico City , så den ovanliga riktningssigneringen förhindrar igen förvirring.
Ruttbeskrivning
US 57 börjar vid Eagle Pass - Piedras Negras International Bridge i Eagle Pass . Motorvägen färdas österut genom Eagle Pass på Garrison Street. På östra sidan av staden svänger den kort nordost och korsar US 277 Business på Main Street innan den vänder tillbaka till öster. Sex kvarter senare når den korsningen med huvudgrenen i US 277 och FM 3443 . US 57 fortsätter österut, nu samtidigt med sydgående US 277. Cirka 1,6 km längre avviker motorvägarna, med US 57 som viker mot nordost. Motorvägen färdas genom ranchland i Maverick County och färdas genom en United States Border Patrol inre kontrollpunkt innan den når La Pryor , där den korsar USA 83 . US 57 fortsätter österut genom Batesville och oinkorporerade områden i Zavala- och Frio- länen och korsar flera vägar från gård till marknad innan den når sin östra terminal vid Interstate 35 (I-35) sydväst om staden Moore .
Stora korsningar
Grevskap | Plats | mi | km | Destinationer | Anteckningar |
---|---|---|---|---|---|
Maverick | Eagle Pass | 0,0 | 0,0 | Fed. 57 - Piedras Negras | Mexikansk gräns ( Eagle Pass International Bridge över Rio Grande ) |
0,4 | 0,64 | Spur 240 (Commercial Street) | Ingen vänster sväng norrut | ||
0,7 | 1.1 | FM 1021 (Monroe Street) - Del Rio , El Indio , Camino Real International Bridge (lastbilar till Mexiko) | |||
Till Garrison Street / FM 375 |
|||||
1.7 | 2.7 |
US 277 Buss. norr (Main Street) - Maverick County Courthouse |
Södra änden av US 277-buss. samtidighet | ||
1.8 | 2.9 |
FM 375 söder (Bibb Avenue) till FM 1021 |
Norra terminalen på FM 375 | ||
2.2 | 3.5 |
US 277 norr / FM 3443 söder (Veterans Boulevard) till FM 1021 - Del Rio |
Norra änden av US 277-buss. concurrency, södra änden av US 277 concurrency, norra terminalen för FM 3443 | ||
2.9 | 4.7 | US 277 söder - Carrizo Springs | Norra änden av US 277 samtidighet | ||
3.7 | 6.0 | Spur 216 väster (2nd Street) | |||
| 5.7 | 9.2 | Loop 480 söder - Carrizo Springs | Norra änden av Loop 480 | |
| 14.7 | 23.7 | FM 481 norr - Uvalde | Södra terminalen på FM 481 | |
Zavala | La Pryor | 46.3 | 74,5 | FM 1436 väster | |
46.3 | 74,5 | US 83 - Uvalde , Crystal City | södra änden av Loop 305-samtidighet | ||
46,8 | 75,3 | Loop 305 norr (North Pryor Avenue) - Uvalde | norra änden av Loop 305 samtidighet | ||
Batesville | 61,0 | 98,2 | FM 117 - Uvalde , Dilley | ||
| 61,9 | 99,6 | RM 187 norr - Sabinal | Södra terminalen på RM 187 | |
| 65.2 | 104,9 | FM 1866 väster | Östra terminalen för FM 1866 | |
Frio | | 85.1 | 137,0 | FM 140 - Uvalde , Pearsall | Utbyte |
| 85.1 | 137,0 | FM 3352 söder | Norra terminalen på FM 3352 | |
| 98,1– 98,2 |
157,9– 158,0 |
I-35 - Moore , San Antonio , Pearsall , Laredo | Norra terminalen; I-35 avfart 111 | |
1.000 mi = 1.609 km; 1.000 km = 0.621 mi
|
Se även
Referenser
externa länkar
Rutt karta :
KML-fil ( redigera • hjälp )
|