Simning vid olympiska sommarspelen 1964 - 200 meter bröstsim herrar - Swimming at the 1964 Summer Olympics – Men's 200 metre breaststroke
Simning vid sommar -OS 1964 | ||
---|---|---|
Freestyle | ||
100 m | män | kvinnor |
400 m | män | kvinnor |
1500 m | män | |
Ryggsim | ||
100 m | kvinnor | |
200 m | män | |
Bröstsim | ||
200 m | män | kvinnor |
Fjäril | ||
100 m | kvinnor | |
200 m | män | |
Individuellt medley | ||
400 m | män | kvinnor |
Freestyle stafett | ||
4 × 100 m | män | kvinnor |
4 × 200 m | män | |
Medley stafett | ||
4 × 100 m | män | kvinnor |
De för män 200 meter bröstsim händelse på sommarspelen 1964 ägde rum mellan 13 oktober och 15 oktober Denna simning händelse använde bröstsim . Eftersom en pool i olympisk storlek är 50 meter lång, bestod denna tävling av fyra längder av poolen.
Medaljörer
Guld |
Ian O'Brien Australien |
Silver |
Georgy Prokopenko Sovjetunionen |
Brons |
Chet Jastremski USA |
Resultat
Värmer
Värme 1
Rang | Idrottare | Land | Tid | Notera |
---|---|---|---|---|
1 | Ian O'Brien | Australien | 2: 31.4 | Q, ELLER |
2 | Tom Trethewey | Förenta staterna | 2: 33,4 | F |
3 | Klaus Katzur | Tysklands förenade lag | 2: 36,7 | F |
4 | Farid Zablith Filho | Brasilien | 2: 45,2 | |
5 | Wieger Mensonides | Nederländerna | 2: 47,4 | |
6 | Huỳnh Văn Hải | Vietnam | 2: 51,6 |
Värme 2
Rang | Idrottare | Land | Tid | Notera |
---|---|---|---|---|
1 | Egon Henninger | Tysklands förenade lag | 2: 30,1 | Q, ELLER |
2 | Georgy Prokopenko | Sovjetunionen | 2: 30,3 | F |
3 | Ferenc Lenkei | Ungern | 2: 38,6 | F |
4 | Peter Tonkin | Australien | 2: 39,3 | |
5 | Hemmie Vriens | Nederländerna | 2: 40,8 | |
6 | Amman Jalmaani | Filippinerna | 2: 44,7 | |
7 | Elliot Chenaux | Puerto Rico | 2: 52,5 |
Värme 3
Rang | Idrottare | Land | Tid | Notera |
---|---|---|---|---|
1 | Wayne Anderson | Förenta staterna | 2: 31,5 | F |
2 | Osamu Tsurumine | Japan | 2: 34,1 | F |
3 | Rolando Landrito | Filippinerna | 2: 41,9 | |
4 | Gian Corrado Gross | Italien | 2: 42,8 | |
5 | Jin Jang-fälg | Sydkorea | 2: 48,6 |
Värme 4
Rang | Idrottare | Land | Tid | Notera |
---|---|---|---|---|
1 | Kenjiro Matsumoto | Japan | 2: 33,8 | F |
2 | Vladimir Kosinsky | Sovjetunionen | 2: 35,6 | F |
3 | Willi Messner | Tysklands förenade lag | 2: 36,0 | F |
4 | Neil Nicholson | Storbritannien | 2: 36,6 | F |
5 | Gershon Shefa | Israel | 2: 40,6 | |
6 | Cesare Caramelli | Italien | 2: 40,9 | |
7 | Miguel Angel Navarro | Argentina | 2: 49,7 |
Värme 5
Rang | Idrottare | Land | Tid | Notera |
---|---|---|---|---|
1 | Chet Jastremski | Förenta staterna | 2: 30,5 | F |
2 | Yoshiaki Shikiishi | Japan | 2: 32,3 | F |
3 | Aleksandr Tutakayev | Sovjetunionen | 2: 36,9 | F |
4 | John Oravainen | Australien | 2: 38,7 | F |
5 | Nazario Padrón | Spanien | 2: 40,5 | |
6 | Rudolf Brack | Schweiz | 2: 46,0 | |
7 | Cheah Tong Kim | Malaysia | 2: 46,2 | |
8 | Charles Fox | Norra Rhodesia | 2: 49,1 |
Semifinal
Semifinal 1
Rang | Idrottare | Land | Tid | Anteckningar |
---|---|---|---|---|
1 | Chet Jastremski | Förenta staterna | 2: 32,1 | F |
2 | Wayne Anderson | Förenta staterna | 2: 32,6 | F |
3 | Egon Henninger | Tysklands förenade lag | 2: 33,3 | F |
4 | Osamu Tsurumine | Japan | 2: 33,3 | F |
5 | Tom Trethewey | Förenta staterna | 2: 34,5 | |
6 | Willi Messner | Tysklands förenade lag | 2: 35,5 | |
7 | Klaus Katzur | Tysklands förenade lag | 2: 37,3 | |
8 | Ferenc Lenkei | Ungern | 2: 37,5 |
Semifinal 2
Rang | Idrottare | Land | Tid | Anteckningar |
---|---|---|---|---|
1 | Ian O'Brien | Australien | 2: 28.7 | Q, ELLER |
2 | Georgy Prokopenko | Sovjetunionen | 2: 29.7 | F |
3 | Aleksandr Tutakayev | Sovjetunionen | 2: 30,5 | F |
4 | Vladimir Kosinsky | Sovjetunionen | 2: 33,5 | F |
5 | Kenjiro Matsumoto | Japan | 2: 34,3 | |
6 | Yoshiaki Shikiishi | Japan | 2: 34,5 | |
7 | John Oravainen | Australien | 2: 39,6 | |
8 | Neil Nicholson | Storbritannien | 2: 39,9 |
Slutlig
Rang | Idrottare | Land | Tid | Anteckningar |
---|---|---|---|---|
Ian O'Brien | Australien | 2: 27,8 | WR | |
Georgy Prokopenko | Sovjetunionen | 2: 28.2 | ||
Chet Jastremski | Förenta staterna | 2: 29,6 | ||
4 | Aleksandr Tutakayev | Sovjetunionen | 2: 31,0 | |
5 | Egon Henninger | Tysklands förenade lag | 2: 31,1 | |
6 | Osamu Tsurumine | Japan | 2: 33,6 | |
7 | Wayne Anderson | Förenta staterna | 2: 35,0 | |
8 | Vladimir Kosinsky | Sovjetunionen | 2: 38,1 |
Nyckel : WR = Världsrekord