Lista över Columbia University -personer inom politik, militär och juridik - List of Columbia University people in politics, military and law
Detta är en delvis sorterad lista över anmärkningsvärda personer som har haft band till Columbia University .
Denna dellista omfattar inte alla de många Columbia -alumner som har tjänstgjort som chefer för utländska regeringar, i USA: s presidentkabinett , USA: s verkställande regering, Federal Courts eller som amerikanska senatorer , amerikanska kongresspersoner, guvernörer, diplomater , borgmästare (eller andra anmärkningsvärda lokala tjänstemän), eller som framstående medlemmar i advokatyrket eller militären.
Presidenter
- Dwight D. Eisenhower (president för Columbia University 1948–1953) - USA: s 34 : e president (1953–1961)
- Barack Obama (BA 1983) - USA: s 44: e president (2009–2017), USA: s senator från Illinois (2005–2008)
- Franklin Delano Roosevelt (lag 1904–1907; postum JD, klass 1907) - USA: s 32: e president (1933–1945)
- Theodore Roosevelt (lag 1880–1881; postum JD, klass 1882) - USA: s 26: e president (1901–1909)
Regeringssekreterare
- Madeleine Albright - (Ph.D. 1976, LL.D. (hons.) 1995) Presidential Medal of Freedom (2012); USA: s 64 : e utrikesminister under president Bill Clinton (1997–2001), den första kvinnliga utrikesministern
- Michael Armacost - (doktorand) tillförordnad USA: s utrikesminister (1989); USA: s ambassadör i Japan (1989–1993); USA: s ambassadör i Filippinerna (1982–1984)
- Antony Blinken (JD 1988) - USA: s biträdande nationella säkerhetsrådgivare (2013–2015); 71 : a USA: s utrikesminister (2021–)
- Harold Brown - (BA, MA, Ph.D.) USA: s 14 : e försvarsminister i Carter -administrationen; Flygvapnets sekreterare ; tidigare president, Caltech
- Elaine Chao - (doktorandstudie) 24 : e USA: s arbetssekreterare (2001–2009); Biträdande arbetssekreterare ; tidigare chef, Peace Corps
- Bainbridge Colby - (JD 1891) 43 : e USA: s utrikesminister ; grundare, 1912 Progressive Party
- Jacob M. Dickinson - (Law, attend) 44 : e USA: s krigsminister (1909–1911)
- Hamilton Fish - (BA 1827) 26 : e USA: s utrikesminister (1869–1877)
- Charles Forbes - första direktör (sekreterare) för US Veterans Bureau (föregångare till USA: s departement för veteranfrågor ) (1921–1923)
- James Rudolph Garfield - (JD 1888) 23 : e USA: s inrikesminister (1907–09), USA: s civiltjänstkommission (1902–1903)
- George Graham - (BA 1790) USA: s krigssekreterare ad interim (1816–1817) under presidenterna James Madison och James Monroe
- John Graham - (BA 1790) Tillförordnad USA: s utrikesminister (1817)
- Alexander Haig - (CBS 1955) 59 : e USA: s utrikesminister i Ronald Reagans administration
- Alexander Hamilton - (1774 matrikulerad, studier avbrutna av revolutionskriget ) Första USA: s finansminister (1789–1795); medförfattare till The Federalist Papers
- James Alexander Hamilton - (BA) Tillförordnad USA: s utrikesminister till president Andrew Jackson
- Charles Evans Hughes - (JD 1884) 44 : e USA: s utrikesminister (1921–1925), associerad och överdomare i USA: s högsta domstol
- John Jay - (BA 1764) Tillförordnad USA: s utrikesminister (1789–90); Kontinentalkongressens sjätte ordförande (1778–1779); Andra USA sekreterare utrikesminister (1784-1789); Tillförordnad USA: s utrikesminister (1789); medförfattare till The Federalist Papers
- Jeh Johnson - (JD) USA: s sekreterare för inrikes säkerhet (2013–2017)
- Robert R. Livingston - (BA 1765) Första USA: s utrikesminister (1781–1783)
- Franklin MacVeagh - (JD 1864) 45 : e USA: s finansminister (1909–13)
- F. David Mathews - (Ph.D. 1975) 11 : e sekreteraren vid USA: s departement för hälsa, utbildning och välfärd under Gerald Ford (1975–1977); President, University of Alabama
- Rogers Morton - (VP & S, deltog) Särskild rådgivare till president Gerald Ford (med skåpets rang); 39 : e USA: s inrikesminister (1971–1975); 22 : e USA: s handelsminister (1975–1976); ordförande för den republikanska nationella kommittén
- Jim Nicholson - (MA) USA: s femte veteransekreterare (2005–2007) under George W. Bush
- David Pekoske - (MIA) tillförordnad USA: s sekreterare för inrikes säkerhet (2021)
- Frances Perkins - (MA) USA: s fjärde arbetssekreterare (1933–1945), första kvinnliga regeringsmedlemmen; United States Civil Service Commission (1946–1953)
- Frank Polk - (LL.B. 1897) tillförordnad USA: s utrikesminister (1920); Under statssekreterare (1919–1920); ledde American Commission to Negotiate Peace (1919)
- Maurice H. Stans - (1928–30) 19 : e USA: s handelsminister (1969–72); Director, Office of Management and Budget (Cabinet rank) (1958–1961)
- Walter Stoessel - (doktorandstudier) tillförordnad USA: s utrikesminister ; 7 : e USA: s vice utrikesminister (11 februari 1982 - 22 september 1982)
- Oscar S. Straus - (BA 1871, JD1873) 3rd USA Secretary of Commerce och Labor (1906-1909), den första judiska Presidential Cabinet sekreterare
- William H. Woodin - (BA 1890) 51 : a USA: s finansminister under Franklin Roosevelt ; ledde administrationens deklaration och verkställighet av en "helgdag" och avlägsnande av USA: s internationella guldstandard
Generaladvokater
- William Pelham Barr - (BA 1971, MA 1973) 77: e och 85 : e USA: s allmänna åklagare ; (1991–1993; 2019 – nutid); 24 : e biträdande justitieminister i USA (1990–1991)
- Eric Holder - (BA 1973, JD 1976) 82: a USA: s allmänna åklagare (2009–2015); första afroamerikanska justitieminister; tidigare tillförordnad amerikansk åklagare i Clinton Administration (2001); 28: e biträdande justitieminister i USA (1997–2001)
- Joseph McKenna - (innan han tog plats i USA: s högsta domstol , studerade vid Columbia Law medan AG) USA: s 42: a allmänna åklagare (1897–1898)
- Michael Mukasey - (BA 1963) 81: a USA: s allmänna åklagare (2007–2009), tidigare amerikansk distriktsdomare och överdomare
- Harlan Fiske Stone - (LL.B. 1898) 52: a USA: s allmänna åklagare (1924–1925); Associate och Chief Justice i USA: s högsta domstol
- Harold R. Tyler, Jr. - (JD 1949) USA: s 14 : e biträdande justitieminister (2: a tjänsteman i det amerikanska justitiedepartementet) (1975–1977)
- Lawrence Edward Walsh - (AB 1932, LL.B. 1935) 4: e USA: s biträdande justitieminister (1957–1960)
Chefer på kabinivå
- Madeleine Albright - (Certifikat i ryska språket, MA, Ph.D.) USA: s ambassadör i Förenta Nationerna (kabinetsrang) (1997–2001); Presidentens frihetsmedalj
- Erskine Bowles - (MBA) tidigare stabschef i Vita huset (skåpets rang); Administratör för Small Business Administration (statsråd); medordförande, President Barack Obama 's nationella kommissionen för Fiscal Responsibility och reform med Alan K. Simpson
- Arthur Frank Burns- (BA 1925, MA 1925, Ph.D. 1934) Österrikisk född amerikansk ekonom; Ordförande , råd för ekonomiska rådgivare (statsråd) (1953–56)
- Alan Greenspan (studerade till doktorsexamen i ekonomi) - tidigare ordförande , Council of Economic Advisers (1974–1977); Presidentens frihetsmedalj
- Alexander Haig - (MBA 1955) två gånger chefen för Vita huset (kabinets rang) under presidenterna Richard Nixon och Gerald Ford
- Avril Haines - sjunde direktören för National Intelligence , forskare och biträdande direktör för Columbia World Projects
- Fred Hochberg - (MBA) Administratör för Small Business Administration (statsråd) (2009–)
- Leon Keyserling - (AB 1928) Ordförande (1950–1953), tillförordnad ordförande (1949), Council of Economic Advisers under president Harry S. Truman ; hjälpt till att utarbeta större New Deal -lagstiftning, inklusive National Industrial Recovery Act , Social Security Act och National Labor Relations Act
- Jeane Kirkpatrick - (Ph.D. 1968, statsvetenskap) USA: s ambassadör i Förenta nationerna under Reagan (1981–1985); Presidentens frihetsmedalj
- James F. Leonard - (1963–64) USA: s ambassadör i FN (1977–1979)
- Arthur M. Okun - (BA, doktorand) Ordförande (1968–69), ledamot (1964–69), ekonomiska rådgivarnas råd
- William K. Reilly - (MS 1971) 7th Administrator, United States Environmental Protection Agency (EPA) (Cabinet rank) (1989–93)
- Theodore Roosevelt- (lag) USA: s 25: e vice ordförande
- Raymond J. Saulnier - (Ph.D. 1938) Ordförande (1956–1961), ledamot (1955–1956), Council of Economic Advisers
- Daniel D Tompkins- (BA 1795) USA: s 6: e vice ordförande
- Russell E. Train - (JD 1948) 2: a administratör, United States Environmental Protection Agency (EPA) (1973–77); Ordförande, nybildat presidentråd för miljökvalitet (1970–73); Under sekreterare, USA: s inrikesdepartement (1967–1970); Presidentens frihetsmedalj
- Murray Weidenbaum - (MA) Ordförande, president Ronald Reagans första råd för ekonomiska rådgivare
Direktörer för Central Intelligence
- George Tenet - (MIA) 18: e chefen för Central Intelligence , Central Intelligence Agency (1997–2004) (kabinett Rank: 1995–2001); Presidential Medal of Freedom (2004)
- William Colby - (LL.B. 1947) 10: e chef för Central Intelligence , Central Intelligence Agency under presidenterna Richard Nixon och Gerald Ford
- William Joseph Donovan - (BA 1905, JD 1908) Medal of Honor ; känd som far till Central Intelligence Agency ; grundare och första chef för Office of Strategic Services (OSS) (bildat under andra världskriget), föregångaren till CIA
Vita husets rådgivare
- Lanny A. Breuer (BA 1980, JD 1985) - Special White House Counsel (1997–99); Chef, Kriminalavdelningen, Justitiedepartementet (2009–)
- Harry McPherson (1949–1950) - White House Counsel & Special Counsel under president Lyndon Johnson (1963–69)
- Bernard Nussbaum (BA) - Vita husets rådgivare under president Bill Clinton
- David B. Rivkin (JD) - juridisk rådgivare för Vita husets rådgivare vid dåvarande president Reagan ; Biträdande direktör, Vita husets kontor för policyutveckling (OPD)
- Samuel I. Rosenman (JD 1919) - första rådgivare i Vita huset (1943–46)
- Charles FC Ruff (JD 1963) - White House Counsel under Bill Clinton ; i Watergate -skandalen , särskild åklagare som undersökte president Richard Nixon ; representerade Anita Hill (mot Clarence Thomas ) och Bill Clinton (impeachment)
- Bernard M. Shanley (BA) - Specialrådgivare, Vita huset (1953–55); Vita husets biträdande stabschef (1955–57)
- Robert Delahunty (BA) - biträdande chefsjurist, White House Office of Homeland Security (2002–03)
- Joel Klein (BA) - biträdande Vita husrådgivaren under president Bill Clinton
- Donald B. Verrilli, Jr. (JD) - biträdande Vita husrådgivaren under president Barack Obama
Andra presidentrådgivare
- Jared Bernstein (doktorand 1994) - medlem i Council of Economic Advisers (2021 -)
- Pat Buchanan (journalistik) - kommunikationsdirektör i Vita huset (1985 - 1987); myntade frasen " Silent Majority "; talskrivare för president Nixon och vice president Spiro Agnew; senior rådgivare, tre amerikanska presidenter, Richard Nixon , Gerald Ford och Ronald Reagan
- Zbigniew Brzezinski - 10: e nationella säkerhetsrådgivare , professor vid Columbia University (1960-72)
- Arthur F. Burns (BA 1925, Ph.D. 1934) - tionde ordföranden, USA: s Federal Reserve System under presidenterna Nixon, Ford och Carter (1970–1978)
- Richard Clarida - Vice ordförande i Federal Reserve , professor i ekonomi och internationella frågor vid Columbia University (1988 -)
- James E. Connor (BA 1961), Vita husets kabinettssekreterare och stabssekreterare för president Gerald Ford
- Jonathan W. Daniels (misslyckades, CLS ) - Vita husets pressekreterare under presidenterna Franklin D. Roosevelt och Harry S. Truman
- Stephen J. Flanagan (BA 1973) - senior direktör för Central- och Östeuropa i National Security Council (1997–99)
- Stephen Friedman (JD 1962) - Direktör, United States National Economic Council (2002–05); Ordförande , US President's Foreign Intelligence Advisory Board (2005–09)
- Alan Greenspan (studerade för en doktorsexamen i ekonomi)-13: e och näst längsta tjänstgörande ordförande, United States Federal Reserve System under tre presidenter (1987–06)
- Alexander Haig (MBA 1955) - Biträdande nationell säkerhetsrådgivare (1973–75); Vice stabschef för armén , arméns näst högsta officer (1973)
- Fred Hochberg (MBA)-Ordförande, Export-Import Bank i USA (2009–)
- Benjamin Huberman (BA 1959) - tillförordnad vetenskapsrådgivare till presidenten 1981 och tillförordnad chef för Office of Science and Technology Policy
- Carl Kaysen (doktorandstudie, 1940–46) - Biträdande nationell säkerhetsrådgivare (1961–63)
- Michael E. Leiter (BA 1991) - Direktör för United States National Counterterrorism Center (2007–2011)
- Harold F. Linder (BA, Ph.D.)-Ordförande, Export-Import Bank i USA (1961–1968), biträdande statssekreterare för ekonomi och affärsfrågor (1952–53)
- William McChesney Martin (examen i ekonomi 1931–37)-9: e och längsta tjänstgörande ordföranden, United States Federal Reserve System under fem presidenter (1951–70); Ordförande, Export-Import Bank i USA (1946–1949)
- Kathleen McGinty (JD 1988) - Ordförande i rådet för miljökvalitet (1995–1998); grundande direktör för Vita husets miljöpolitik
- William Eldridge Odom - (MS 1962, Ph.D. 1970) tidigare chef för National Security Agency (NSA) under president Ronald Reagan
- Frank Press (MA 1946, Ph.D. 1949) - Vetenskapsrådgivare till president Jimmy Carter och direktör, Vita husets kontor för vetenskap och teknikpolitik (1976–1980)
- Isadore I. Rabi (doktorand) - Vetenskapsrådgivare till president Eisenhower och direktör, Vita husets kontor för vetenskap och teknikpolitik (1956–1957)
- Brent Scowcroft (MA, Ph.D.) - 9th & 17th United States National Security Advisor (1975–77; 1989–93); Ordförande , USA : s president's Foreign Intelligence Advisory Board (2001–05); Biträdande nationell säkerhetsrådgivare (1970–75)
- George Stephanopoulos (BA, salutatorian , 1982) - ursprungligen de facto Vita husets pressekreterare , senare seniorrådgivare till president Bill Clinton
- Harold E. Varmus (MD)-en av tre medordförande, President's Council of Advisors Council on Science and Technology (2009–)
- Samuel V. Wilson (deltog) - tidigare chef för Defence Intelligence Agency ; myntade termen "motinsurgens"
- Kenneth J. Pil (MA, Ph.D.) - Richard Nixon 's Council of Economic Advisers
- Daniel Fried (MIA 1977) - Särskilt sändebud till Guantanamo (2009–); Specialassistent för presidenten och ledamoten, USA: s nationella säkerhetsråd (2001–2005)
- Toby Gati (MA 1970, MIA 1972) - Specialassistent för presidenten och ledamoten, United States National Security Council (1993)
- MRC Greenwood (postdoktoral studie) - Associate Director for Science, White House Office of Science and Technology Policy under Clinton Administration
- Matt Latimer (MS) - Specialassistent för presidenten för talskrivning under president George W. Bushs administration
- Kenneth Lieberthal (MA, Ph.D. 1972) - Specialassistent till presidenten och seniordirektören, USA: s nationella säkerhetsråd under Clinton -administrationen
- Michel Oksenberg (MA 1963, Ph.D. 1969) - medlem, United States National Security Council ; nära involverad i normalisering av förbindelserna mellan USA och Kina som genomfördes under president Jimmy Carters administration
- Paul Seabury (doktorand) - USA : s presidentens utrikesunderrättelseråd ; 1964 Bancroftpris
- Gary Sick (Ph.D. 1973) - USA: s nationella säkerhetsråd under presidenterna Ford, Carter och Reagan; Huvudassistent i Vita huset för frågor i Persiska viken (1976–1981) (inklusive iranska revolutionen och gisslan)
- Robert Suettinger - (MA) President Bill Clintons nationella underrättelseofficer för Östasien vid National Intelligence Council (1997–1998)
- Paul Weinstein (MA) - Specialassistent för presidenten och stabschefen, Vita husets inrikespolitiska råd under Clinton -administrationen
- Marina von Neumann Whitman (MA 1959, Ph.D. 1962) - medlem, Richard Nixon 's Council of Economic Advisers (1973-1974)
- Mark Barnes (LL.M. 1991) - medlem, National Health Care Reform Task Force under president Bill Clinton
- Jared Bernstein (MA, doktorand 1994) - medlem, presidentens arbetsgrupp för bilindustrin ; Verkställande direktör, arbetsgruppens arbetsgrupper för medelklass i Vita huset ; Chefsekonom och ekonomisk politisk rådgivare till vicepresident Joseph Biden i administrationen av president Barack Obama (2009–11)
- Ursula Burns (MS 1981)-Vice ordförande, Obama-administrationens exportråd (2010–)
- Mark Gallogly (MBA 1986) - Barack Obama : s ekonomiska återhämtnings Advisory Board presidentens
- Ulysses S. Grant, Jr. (LL.B. 1876) - personlig sekreterare, president Ulysses S. Grant
- Ken Khachigian (JD 1969) - talskrivare för president Richard Nixon , talman för president Ronald Reagan
- Charles Edward Merriam (MA 1897, doktorand, statsvetenskap, 1900) - rådgivare för flera presidenter, inklusive Franklin D. Roosevelt
- Raymond Moley (Ph.D. 1918) - Presidential Medal of Freedom (1970); senior rådgivare, Franklin D. Roosevelt ; en ledande New Dealer ; ledande medlem i första Brain Trust ; rekryterade sina medlemmar från Columbia -fakulteten; blev senare skarp kritiker av New Deal
- Dick Morris (BA 1967) - Politisk chefsrådgivare för president Bill Clinton under hans första mandatperiod; första användningen av termen triangulering
- Lynn Forester de Rothschild (JD 1980) - USA: s energisekreterare under president Bill Clinton
- Ben Stein (BA 1966) - talskrivare och advokat för president Richard Nixon och senare för president Gerald Ford
- Steven Simon (BA 1974) - chef för Mellanöstern och Nordafrika i National Security Council (1997–99)
- Rexford Tugwell (doktorand) - en del av Franklin D. Roosevelts första " Brain Trust ", och var en av de främsta intellektuella bidragsgivarna till hans New Deal
- Michael Waldman (BA 1982) - Direktör för talskrivning för president Clinton (1995–99), ledamot av presidentkommissionen vid högsta domstolen i USA
- Harry Dexter White (deltog 1922) - högskattestjänsteman för Franklin D. Roosevelt , hjälpte till att grunda Världsbanken och Internationella valutafonden (IMF); påstås i Venonas lista vara sovjetisk spion
- Tim Wu - särskild assistent för presidenten för teknik- och konkurrenspolitik, professor vid Columbia University (2006 -)
Kommissionärer och byråchefer, underkabinettmedlemmar
- Sharon Block (BA 1987) - tillförordnad administratör för Office of Information and Regulatory Affairs (2021–), medlem i National Labor Relations Board (2012–13)
- Amit Bose (BA 1994) - tillförordnad administratör för Federal Railroad Administration
- Lee Cissna (MIA 1990) - chef för USA: s medborgarskap och immigrationstjänster (2017–19)
- Julie Chung (MIA 1996) - tillförordnad biträdande statssekreterare för västra halvklotfrågor (2021–), USA: s ambassadör i Sri Lanka och Maldiverna nominerade
- Alan D. Cohn (BA 1993) - Assisterande sekreterare för strategi, planer, analys och risk, USA: s avdelning för inrikes säkerhet
- John Collier (BA 1906) - USA: s kommissionär för indiska frågor (1933–1945), genomförde en reform av den federala indiska politiken
- Monica Crowley (doktorand) - Biträdande sekreterare för offentliga frågor vid det amerikanska finansdepartementet (2019–21)
- William O. Douglas (LL.B. 1925) - tredje ordförande, United States Securities and Exchange Commission (1936–39)
- Nathan Feinsinger (Juridik, forskarutbildning)-tidigare ordförande, United States Wage Stabilization Board
- Joseph F. Finnegan (BA 1928) - fjärde direktören, Federal Mediation and Conciliation Service (1955–1961)
- Thibaut de Saint Phalle (BA 1939) - chef för Export – Import Bank of the United States (1977–1981)
- William Dudley Foulke (BA 1869, LL.B. 1871) - kommissionär, USA: s civiltjänstkommission
- Tom Frieden (MD, MPH) - chef, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) (2009–2017); Administratör, byrån för giftiga ämnen och sjukdomsregister (2009–2017)
- Charles Frankel (BA 1937) - Biträdande statssekreterare för utbildnings- och kulturfrågor (1965–67)
- Robert A. Frosch (BA, MA, Ph.D.) - Femte administratören, National Aeronautics and Space Administration (NASA) (1977–81), biträdande sekreterare för marinen (forskning och utveckling)
- Harvey Goldschmid (BA 1965) - kommissionär (2002–05), och tidigare generaladvokat, särskild rådgivare till ordförande, United States Securities and Exchange Commission
- Julius Genachowski (BA 1985) - Ordförande, United States Federal Communications Commission (FCC) (2009–13)
- Henry Clay Hall (LL.B. 1883) - två gånger ordförande (1917–1918, 1924), kommissionär (1914–1928), Interstate Commerce Commission
- Robert O. Harris (BA 1951) - två gånger ordförande i National Mediation Board (1979–80, 1982–83)
- Kenneth Handelman (BA 1985) - tillförordnad assisterande försvarsminister för globala strategiska frågor (2010–11), tillförordnad assisterande försvarsminister för internationella säkerhetsfrågor (2020)
- John D. Hawke, Jr. (JD 1960) - USA: s valutakontrollant (1998–2004); Under statssekreteraren för inrikes finans (1995–1998)
- Joseph Hendrie (Ph.D. 1957) - tidigare ordförande, US Nuclear Regulatory Commission
- Edward Hidalgo (JD 1936) - Flygvapnets sekreterare (1979–1981); Biträdande sekreterare för marinen (Manpower and Reserve Affairs) (1977–1979)
- John H. Hilldring (deltog 1914-1916) -Assisterande statssekreterare för ockuperade områden (1946–47)
- Colin Kahl (Ph.D. 2000) - Under försvarsminister för politik (2021–), nationell säkerhetsrådgivare för vice presidenten (2014–17)
- Robert Karem (BA 2000) - Tillförordnad under försvarsminister för politik (2017) Assisterande försvarsminister för internationella säkerhetsfrågor (2017–2018)
- Lina Khan - Ordförande (2021–), Federal Trade Commission ; professor vid Columbia Law School
- William Kovacic (JD 1978) - Ordförande (2008–2009), kommissionär (2006–2009), Federal Trade Commission
- Craig E. Leen (JD 2000) - Director, Office of Federal Contract Compliance Programs, US Department of Labor (2018–21)
- Michael E. Leiter (BA 1991) - Direktör, United States National Counterterrorism Center (NCTC), under fångst av Osama bin Laden (2007–)
- Irving Lewis "Scooter" Libby (JD 1975) - stabschef, vice president Dick Cheney (2001–05); dömd för att ha hindrat rättvisa för sin roll i Plame -affären (2007)
- Nancy McEldowney (MIA 1986) - National Security Advisor to the Vice President (2021–)
- Allan I. Mendelowitz (BA 1966) - Ordförande i Federal Housing Finance Board (2000–01)
- Charles EF Millard (JD 1985) - Director, United States Pension Benefit Guaranty Corporation (2007–09)
- John Bassett Moore - USA: s assisterande utrikesminister (1898), professor i Columbia (1891–1924)
- Richard M. Moose (MA 1954) - Biträdande statssekreterare för afrikanska frågor (1977–81), under statssekreterare för ledning (1992–96)
- Geoff Morrell (MS 1992) - Pressekreterare för USA: s försvarsdepartement (2007–11)
- Michael Mundaca (BA 1986) - Biträdande sekreterare för skattepolitik i det amerikanska finansdepartementet (2010–11)
- Brian Murphy (MA 2006) - Tillförordnad under sekreterare för inrikes säkerhet för intelligens och analys (2018–20)
- Annette Nazareth (JD 1981) - kommissionär, United States Securities and Exchange Commission (2005–08)
- Myrna Pérez (JD 2003) - nominerad, kommissionär, valhjälpkommission (2011–)
- Robert Pitofsky (LL.B. 1954) - Ordförande (1995–2001), kommissionär (1978–81), Federal Trade Commission
- Donald A. Quarles (doktorandstudier) - Flygvapnets sekreterare ; Biträdande försvarsminister (2: a tjänsteman vid försvarsdepartementet )
- Thomasina V. Rogers (JD 1976) - Ordförande (2009–; 1999–02), kommissionär (2009–; 03–09; 1998–03) US Occupational Safety and Health Review Commission ; första kvinnan utsedd till ordförande; endast afroamerikaner som tjänstgör i kommissionen.
- David Rothkopf (BA 1977) - Tillförordnad under handelssekreterare för internationell handel (1995–96)
- Louis M. Rousselot (BA 1923) - Assisterande försvarsminister för hälsofrågor (1970–71)
- William E. Simkin (forskarutbildning)-femte direktören, Federal Mediation and Conciliation Service , längst tjänstgörande direktör (1961–1969)
- Mozelle Thompson (BA 1976, JD 1981) - kommissionär, Federal Trade Commission (1997–2004)
- Harold Varmus (MD) - chef, National Cancer Institute (2010–) - Director, National Institutes of Health (1993–99); Nobelpristagare
- Mary Jo White (JD 1974), ordförande (2013–), kommissionär (2013–) - United States Securities and Exchange Commission
- Karan K. Bhatia (JD 1993) - Biträdande USA: s handelsrepresentant (2: a tjänsteman i USA: s kontor för handelsrepresentant) (2005–)
- Frank Blake (JD 1976) - Biträdande USA: s energisekreterare (2: a rankade tjänsteman i USA: s energidepartement)
- Reuben Clark (LL.B. 1906) - Under statssekreterare (1919-1972, 2: a tjänsteman i USA: s utrikesdepartement )
- Carol A. DiBattiste (LL.M. 1986) - tidigare USA: s underminister för flygvapnet (2: a högsta civila tjänsteman i det amerikanska luftvapendepartementet ) (1999–2001)
- Eric Hargan (JD) - tillförordnad biträdande sekreterare vid USA: s hälso- och sjukvårdsdepartement under president George W. Bush
- John C. Inglis (MS Mech. Eng. 1977) - tidigare biträdande direktör, National Security Agency (2006–2014)
- Robert Joseph (doktorand 1978) - Under statssekreterare för vapenkontroll och internationell säkerhet (2005–2007)
- Madeleine Kunin (MA) - USA: s biträdande utbildningssekreterare (2: a tjänsteman i USA: s utbildningsdepartement ) (1993–1997)
- James T. O'Connell (BA 1928) - USA: s biträdande arbetssekreterare (1957–1962)
- Randal Quarles (BA 1981) - Under sekreterare för finansministeriet för inhemsk finans (2005–2006), vice ordförande i Federal Reserve (2017–)
- Karthik Ramanathan (BA 1994) - Biträdande sekreterare för finansmarknaden för finansmarknader (2008–2010)
- Steven Reich (BA 1983) - biträdande biträdande justitieminister (2011–2013)
- Philippe Reines (BA 2000) - Biträdande biträdande sekreterare för strategisk kommunikation i USA: s utrikesdepartement
- James J. Reynolds (BA 1928) - USA: s biträdande arbetssekreterare (1967–1969)
- George Lockhart Rives (BA 1868, LL.B.1873) - USA: s biträdande utrikesminister (1853–1913, 2: a tjänsteman i USA: s utrikesdepartement ) (1887–89)
- Franklin Delano Roosevelt (lag 1904–1907; postum JD, klass 1907) - USA: s assisterande marinsekreterare (från 1861 till 1954, näst högsta civila kontor i Marinens departement - rapporterar till USA: s marinesekreterare som fram till 1947 var medlem i presidentens kabinett)
- Theodore Roosevelt (lag 1880–1881; postum JD, klass 1882) - USA: s assisterande marinesekreterare
- James P. Rubin (BA 1982, MA 1984)-Chefstalesperson för utrikesdepartementet , betraktade sekreteraren Albrights högra hand i Clinton Administration ; USA: s assisterande statssekreterare för offentliga frågor (1997–2000)
- William Cary Sanger (LL.B. 1878) - USA: s assisterande krigssekreterare (1901–03)
- Andrew J. Shapiro (JD 1994) -Biträdande statssekreterare för politiskt-militära frågor (2009–2013)
- William H. Shaw (BA 1930) - Biträdande handelssekreterare för ekonomiska frågor (1966–68)
- Justin Shubow (BA 1999) - Ordförande (2021) och medlem (2018–21) i United States Commission of Fine Arts
- Eve Slater (MD 1971) - USA: s biträdande sekreterare för hälsa och mänskliga tjänster (2002–2003)
- Joan E. Spero (MA 1968, doktorand 1973) - Under statssekreterare för ekonomisk tillväxt, energi och miljö (1993–97)
- John J. Sullivan (JD 1985) - USA: s vice handelssekreterare (2008–2009), USA: s biträdande utrikesminister (2017–19)
- Gardiner L. Tucker (BA 1947) - Biträdande sekreterare för systemanalys (1970–73), biträdande generalsekreterare för Nato för försvarsstöd (1973–76)
- J. Mayhew Wainwright (BA 1884, JD 1886) - USA: s assisterande krigssekreterare (2: a tjänsteman i det amerikanska krigsdepartementet fram till 1940) (1921–23)
- Ronald Weich (BA 1980) - USA: s biträdande justitieminister för Office of Legislative Affairs
- Felix Wormser (BS 1916) - Assisterande inrikesminister för mineralresurser (1954–57)
- Arturo Valenzuela (Ph.D. 1971) - Biträdande statssekreterare för västra halvklotet (2009–11)
- Tracy Voorhees (JD 1915) - Under sekreterare för USA: s armé (2: a rangordnade tjänsteman i den amerikanska armén ) (1949–50)
- Dov Zakheim - (BA 1970) - Under försvarsminister (kontrollör) (2001–04), undertecknad av manifestet Rebuilding America's Defenses (2000) av Project for the New American Century
Generaladvokater
- Lloyd Wheaton Bowers (JD) - USA: s advokat (1909–1910)
- Charles Fried (JD) - USA: s generaladvokat (1985–1989); Tillförordnad generaladvokat; Biträdande advokat
- Daniel M. Friedman (AB, JD) - tillförordnad generaladvokat i USA (1977); Förste biträdande advokat
- Stanley Foreman Reed (JD) - United States Solicitor General (1935–1938)
- Donald Verrilli Jr. (JD) - United States Solicitor General (2011–); USA: s biträdande åklagare ; Biträdande rådgivare till presidenten
- R. Kent Greenawalt (JD) - Biträdande generaladvokat i USA (1971–1972)
Högsta domstolens domare
- Samuel Blatchford - associerad domare vid högsta domstolen i USA
- Benjamin Cardozo - associerad domare vid Högsta domstolen i USA
- William O. Douglas - associerad domare vid Högsta domstolen i USA; ordförande i United States Securities and Exchange Commission (SEC); professor i juridik, Columbia och Yale juridikskolor
- Ruth Bader Ginsburg - associerad domare vid Högsta domstolen i USA; domare, DC Circuit Court; professor vid Columbia Law School
- Neil Gorsuch - associerad domare vid Högsta domstolen i USA; domare, USA: s hovrätt för den tionde kretsen
- Charles Evans Hughes - Associate och Chief Justice i USA: s högsta domstol; USA: s utrikesminister ; Guvernör i New York ; Republikansk kandidat till USA: s president 1916 (mot Wilson och Roosevelt)
- John Jay - första överdomare i USA: s högsta domstol ; Guvernör i New York
- Joseph McKenna - associerad domare vid Högsta domstolen i USA
- Stanley Forman Reed - associerad domare vid Högsta domstolen i USA; Förenta staternas generaladvokat
- Harlan Fiske Stone - associerad och överdomare vid USA: s högsta domstol; USA: s allmänna åklagare ; professor och dekan, Columbia Law School
Amerikanska och icke-amerikanska domare
- Sheila Abdus-Salaam- (JD 1977) första afroamerikanska kvinnliga domare som tjänstgjorde vid hovrätten i New York
- George Moe - (LL.M.) överdomare , högsta domstolen i Belize (1982–85); Justice, Eastern Caribbean Supreme Court (1985–1991)
- Susan Denham - (LL.M.) 11: e Chief Justice (2011–), Associate Justice (1992–2011), Supreme Court of Ireland , första kvinnliga Chief Justice; längsta tjänstgörande medlem i domstolen
- Hironobu Takesaki - (LL.M. 1971) 17: e överdomaren i Japans högsta domstol (den högsta domstolen i Japan) (2008–)
- Umu Hawa Tejan-Jalloh- (LL.M.) Chief Justice (2008–), Associate Justice (2002–2008), Högsta domstolen i Sierra Leone
- Joaquim Barbosa - (gästforskare, CLS, 1999, 2000) Brasiliens överdomare (2012–); bara svarta högsta förbundsdomstolen i Brasilien
- Karin Maria Bruzelius - (LL.M. 1969) Rättvisa, Sveriges högsta domstol (Sveriges högsta domstol) (1997–); Svenska Under Secretary of State (den första kvinnan att inneha ett sådant läge) (1989-1997), svensk biträdande statssekreterare (1979-1983)
- Lawrence Collins, Baron Collins från Mapesbury - (LL.M.) tidigare rättsliga domare vid Storbritanniens högsta domstol (2009–2011); Lord of Appeal in Ordinary (2009); Lord Appeal Justice (2007–09); Rättsliga kommittén för Privy Council (se Privy Council ) (februari 2007–); domare, High Court of England and Wales (2000)
- Jaime Fuster - (LL.M. 1966) Associate Justice , högsta domstolen i Puerto Rico (öns högsta domstol) (1992–2007)
- Marvic Mario Victor F. Leonen - (LL.M.) Associate Justice, Filippinernas högsta domstol (landets högsta domstol) (2012–)
- Liana Fiol Matta - (LL.M., SJD) andra kvinnan i Puerto Ricas historia som tjänstgör som associerad rättvisa, högsta domstolen i Puerto Rico (från 2011)
- John T. McDonough - (LL.B. 1861) utsedd av president Theodore Roosevelt till associerad rättvisa, Filippinernas högsta domstol (landets högsta domstol)
- Francis M. Ssekandi - (LL.M.) tidigare rättvisa, Ugandas högsta domstol (den högsta domstolen i landet Uganda ); Domare, World Bank Administrative Tribunal (2007–)
- Richard Whitehead Young - (LL.B. 1884) utsedd av president William McKinley till associerad rättvisa , Filippinernas högsta domstol ; också en amerikansk armé brigadgeneral
- Shi Jiuyong - (LL.M. 1951) tidigare president, FN: s internationella domstol (2003–2010); tidigare ordförande, International Law Commission
- Xue Hanqin - (LL.M. 1983, JSD 1995) Domare, FN: s internationella domstol (2010–); Kinesisk diplomat och expert på internationell rätt
- John Patrick Hartigan - (AM 1913, LL.B.1913) Domare vid USA: s hovrätt för den första kretsen och domare i USA: s tingsrätt för distriktet Rhode Island
- Charles Evans Hughes - Domare, Permanent Court of International Justice i Haag , Nederländerna (1928–1930)
- Philip Jessup - (Ph.D.) Domare, Internationella domstolen (1961–1970), namne på Philip C. Jessup Cup
- VK Wellington Koo - (BA, Ph.D.) Domare, Internationella domstolen (1957-1967), tidigare president i Republiken Kina , Premier Republiken Kina och Kinas ambassadör till USA
- Sean Murphy (JD 1985), nominerad, FN: s internationella lagkommission (2011–)
- Rolando Acosta- (BA, JD) Första dominikansk-amerikanska invald domare i USA; tjänstgör för närvarande i Appellate Division 1st Department (New York och Bronx Counties)
- Willard Bartlett - (BA) Chief Judge, New York Court of Appeals (den högsta domstolen i delstaten NY) (1914–1916)
- Egbert Benson - (1765) Chief Judge, US Court of Appeals for the Second Circuit ; Första åklagaren i staten New York ; Chief Justice , högsta domstolen i New York
- Samuel Blatchford - (1837) överdomare, USA: s hovrätt för den andra kretsen ; domare, USA: s tingsrätt för södra distriktet i New York
- José A. Cabranes - (1961) USA: s hovrätt för den andra kretsen ; 1: a puertoricanska , amerikanska distriktsdomstolar , amerikansk tingsrätt för distriktet Connecticut
- Edgar M. Cullen - (BA 1860) överdomare, hovrätt i New York (1904–1913)
- Paul S. Diamond - (BA 1974) domare, USA: s tingsrätt för Eastern District of Pennsylvania ; nominerad till USA: s hovrätt för den tredje kretsen
- John J. "Jack" Farley, III - (MBA 1966) tidigare domare, USA: s hovrätt för veterankrav
- Neil Gorsuch - (BA) domare, USA: s hovrätt för den tionde kretsen (2006–)
- Joseph A. Greenaway, Jr. - (BA 1978) domare, USA: s hovrätt för tredje kretsen (2010–); USA: s tingsrätt för District of New Jersey (1996–10)
- Murray Gurfein - federal domare, Pentagon Papers -fall; USA: s hovrätt för den andra kretsen ; domare, USA: s tingsrätt för södra distriktet i New York
- Eric Holder - (BA 1973, JD 1976) domare, överdomstol i District of Columbia , amerikansk advokat för District of Columbia , biträdande amerikansk åklagare
- Denis Reagan Hurley - (MBA) domare, USA: s tingsrätt för Eastern District i New York
- Samuel Jones - (1790) femte kanslern i New York ; ex officio -medlem, hovrätten i New York
- Robert Katzmann - (AB 1973) domare, USA: s hovrätt för den andra kretsen
- Robert Livingston (1746–1813) - Förste kanslern i New York , administrerade ed till president George Washington , förhandlade om Louisiana -köpet
- Constance Baker Motley- (LL.B. 1946) Första afroamerikanska kvinnliga federal domare, USA: s tingsrätt för södra distriktet i New York ; New York State senator; Manhattan Boroughs president
- Michael Mukasey - (BA 1963) Chief Judge (2000–06), domare (1987–2000), USA: s tingsrätt för södra distriktet i New York
- Deborah Poritz - (doktorandstudie) Chief Justice , New Jersey Supreme Court (1996–06); Attorney General of New Jersey (1994–96); första kvinnan som tjänstgör i varje position
- Richard Roberts - (JD 1978) domare, USA: s tingsrätt för District of Columbia
- William Francis Smith - (BA) domare, United States Court of Appeals for the Third Circuit och United States District Court för District of New Jersey ; USA: s advokat för distriktet New Jersey
- Eric T. Washington - (JD 1979) Chief Judge, District of Columbia Court of Appeals , den högsta appellationsdomstolen för District of Columbia
- Lawrence Aloysius Whipple - (BA 1933) Överdomare (1974–1978), domare (1967–1983), USA: s tingsrätt för District of New Jersey
- Augustus B. Woodward - (BA 1793) första överdomare , Michigan Territory ; utsedd av president Thomas Jefferson ; med guvernören och två associerade domare hade all lagstiftande makt i territoriet från 1805 till 1824; var med och grundade University of Michigan
Senatorer
- Alva B. Adams (1899), USA: s senator från Colorado (1923–24, 1933–41)
- Johnson N. Camden Jr. , senator från Kentucky (1914–15)
- DeWitt Clinton - USA: s senator från New York
- Clifford P. Case (1928), senator (1955–79) från New Jersey
- LeBaron B. Colt (1870), senator från Rhode Island (1913–1924)
- Paul Douglas - (MA 1915, doktorand 1921) USA: s senator från Illinois (1949–1967)
- Hamilton Fish - amerikansk senator från New York
- Slade Gorton (1953), senator från Washington (1981–1987, 1989–2001)
- Frank Porter Graham - (examen?, 1916) USA: s senator från North Carolina (1949–51)
- Mike Gravel - (BS 1956) Demokratisk senator från Alaska (1969–1981), kandidat till presidentvalet 2008 och 2020 i USA
- Judd Gregg - (BA 1969) republikansk senator från New Hampshire (1993–2011)
- Frederick Hale (1896–97), senator från Maine (1917–1941)
- Lister Hill (vänster 1915), senator (1938–69) från Alabama
- Jacob Javits - (Skolan för allmänna studier) Presidential Medal of Freedom ; Republikansk senator från New York (1957–1981); Ledamot av USA: s representanthus; New York State Attorney General
- John Kean (1875), senator från New Jersey (1899–1911)
- Richard C. Hunter (1911), senator från Nebraska (1934–35)
- William Langer - USA: s senator från North Dakota , justitieminister i North Dakota
- Frank Lautenberg - (B.Sc. 1949) Demokratisk senator från New Jersey (1982–2001; 2003–2013), ordförande och VD för Automatic Data Processing, Inc. (ADP)
- Luke Lea (1903), senator från Tennessee (1911–17)
- Thomas E. Martin (LL.M. 1928), senator (1955–61) från Iowa
- Jack Miller (1946), senator från Iowa (1961–1973)
- Gouverneur Morris - (BA 1768, MA 1771) USA: s senator från New York, författare till stora delar av USA: s konstitution
- Dwight Morrow (1898?), Senator från New Jersey (1930–31)
- Wayne Morse (SJD 1932), senator från Oregon (1945–69)
- Karl Earl Mundt - (MA 1927) USA: s senator (1948–1973) och kongressledamot (1939–1948) från South Dakota
- Barack Obama - (BA 1983) USA: s senator från Illinois (2005–2008)
- Joseph C. O'Mahoney - (BA) USA: s senator från Wyoming (1934–53; 1954–61)
- Frank C. Partridge (1864), senator från Vermont (1930–31)
- Claiborne Pell - (MA 1946) USA: s senator från Rhode Island (1961–1997), sponsor av Pell Grant
- John Patton Jr. (1877), senator från Michigan (1894–95)
- John Slidell - (BA 1810) USA: s senator från Louisiana (1853–61)
- Howard Alexander Smith (1908), senator från New Jersey (1944–59)
- Richard Stone (1954), senator från Florida (1975–80)
- Arthur Vivian Watkins , senator från Utah (1947–59)
- George P. Wetmore (1869), senator från Rhode Island (1895–1907; 1908–13)
- Harrison A. Williams (1948), senator (1959–82) från New Jersey
Representanter
- Bella Abzug - kongresskvinna från New York (1971–77) och ledare för kvinnorörelsen
- John J. Adams - kongressledamot från New York (1883–85; 1885–87)
- Homer D. Angell - (1903), kongressledamot från Oregon (1939–1955)
- Martin C. Ansorge - (1906), kongressmedlem från New York (1921–23)
- Edward Basset - (1886), kongressmedlem från New York (1903–1905), grundande far, modern stadsplanering , utvecklade begrepp " motorväg ", " parkway ", myntade begreppet " motorväg "
- Perry Belmont - (1876), kongressledamot från New York (1880–88)
- Egbert Benson - (BA 1765), tjänstgjorde i USA: s första och andra kongress
- Fred Biermann - (BA 1905), kongressledamot från Iowa (1933–1939)
- Loring Black - kongressledamot från New York (1923–35)
- Robert William Bonynge - (LL.B. 1885), kongressledamot från Colorado (1904–1909)
- William Samuel Booze - (MD 1882), kongressledamot från Maryland (1897–1899)
- Frank T. Bow - kongressledamot från Ohio (1951–72)
- Lloyd Bryce - kongressledamot från New York (1887–1889)
- Eric Cantor - (MS 1989), 27th House Majority Leader , kongressledamot från Virginia (2001 – nu)
- John F. Carew - (BA 1893, LL.M. 1896), kongressledamot från New York (1913–1929)
- Clifford P. Case - (1928), kongressledamot (1945–53) och senator (1955–79) från New Jersey
- Emanuel Celler - (1912), kongressmedlem från New York (1923–1973)
- Shirley Chisholm - (M.Ed. Teacher's College), första afroamerikanska kvinnan vald till kongress; representerade Brooklyn , New York på kongressen under sju mandatperioder; första afroamerikanska och första kvinnan som gjorde ett seriöst bud på USA: s presidentskap
- Alexander Gilmore Cochran - kongressledamot från Pennsylvania (1875–77)
- Frederic René Coudert, Jr. - (BA 1918; JD 1922), kongressmedlem från New York (1947–1959)
- Robert Crosser - (överförd), kongressledamot från Ohio (1913–1919, 1923–1955)
- Robert Daniel, Jr. - (MBA) kongressledamot från Virginia (1972–1983)
- Colgate Darden - (1923), kongressledamot från Virginia (1933–37, 1939–41); Guvernör i Virginia (1942–46); kansler, College of William and Mary (1946–47); president, University of Virginia (1947–59); namne, Darden Graduate School of Business Administration
- Frederick Morgan Davenport - (1905) kongressledamot från New York (1925–1933)
- Rosa DeLauro - (MA) kongressledamot från Connecticut (1991–)
- Millicent Fenwick - (BA), kongresskvinna med fyra terminer från New Jersey (1975–1983)
- Hamilton Fish II - (1873), kongressledamot från New York (1909–11)
- Ashbel P. Fitch - kongressledamot från New York (1887–1893)
- Frank T. Fitzgerald - (1876), kongressledamot från New York (1889)
- De Witt C. Flanagan - (c. 1892), representerade New Jerseys fjärde kongressdistrikt från 1902 till 1903 .; byggt och drivit Cape Cod Canal
- Wallace T. Foote, Jr. - kongressledamot från New York (1895–1899)
- George E. Foss - (deltog), kongressledamot från Illinois (1895–1913; 1915–1919)
- Samuel Fowler - ospecificerad, representerade New Jersey : s 4: e kongressdistrikt som US Representativt 1889-1893. Byggde och drev Cape Cod Canal
- Jaime Fuster - (LL.M. 1966), representant från Puerto Ricos stora distrikt (1985–1992)
- Ralph A. Gamble - (1912), kongressledamot från New York (1937–45; 1945–53; 1953–57)
- Fred Benjamin Gernerd - (1924), kongressledamot från Pennsylvania (1921–23)
- Judd Gregg - (BA 1969), kongressledamot från New Hampshire (1981–89)
- Percy W. Griffiths - (MA 1930), kongressledamot från Ohio (1943–1949)
- James R. Grover, Jr. - (1949), kongressledamot från New York (1963–75)
- Ralph W. Gwinn - (LL.M. 1908), kongressledamot från New York (1945–1959)
- Seymour Halpern - (1932–1934), kongressledamot från New York (1953–1973)
- George Sydney Hawkins - (BA), kongressledamot från Florida (1857–1861)
- Ken Hechler - (MA, doktorand), kongressledamot från West Virginia (1959–1977); Utrikesminister i West Virginia (1985–2001)
- Thomas Hedge - (LL.B. 1869), kongressledamot från Iowa (1899–1907)
- Lewis Henry - (LL.B. 1911), kongressledamot från New York (1922–1923)
- Abram Stevens Hewitt - (1842), kongressledamot från New York (1875–1879, 1881–1887); Borgmästare i New York; "Far till New York City Subway System"
- Lister Hill - (vänster 1915), kongressledamot (1923–38) och senator (1938–69) från Alabama
- Hal Holmes - (BA 1927), kongressledamot från Washington (1943–1959)
- Ogden Hoffman - (BA 1927), kongressledamot från New York (1837–1841)
- Theodore Gaillard Hunt - (LL.B.), kongressledamot från Louisiana (1853–1855)
- Andy Ireland - (grad studier), kongressledamot från Florida (1981–1993)
- Jacob Javits - (Skolan för allmänna studier), presidentmedalj för frihet ; Republikansk senator från New York (1957–1981); medlem, USA: s representanthus; New York State Attorney General
- Hamilton C. Jones - (JD 1907) kongressledamot från North Carolina (1947–1953)
- John Kean - (1875), senator och kongressledamot från New Jersey (1899–1911)
- Martin John Kennedy - (1909), kongressledamot från New York (1930–1945)
- Cyrus King - (BA 1794) kongressledamot från Massachusetts (1813–1817)
- Peter H. Kostmayer - (BA 1971) kongressledamot från Pennsylvania (1977–1993)
- Theodore R. Kupferman - kongressledamot från New York (1966–69)
- James J. Lanzetta - (1917), kongressledamot från New York (1933–1935, 1937–1939)
- George P. Lawrence - kongressledamot från Massachusetts (1898–1913)
- John J. Lentz - (1883), kongressledamot från Ohio (1897–1901)
- Montague Lessler - (1889), kongressmedlem från New York (1902–03)
- Sander M.Levin - (MA 1954, internationella relationer), kongressledamot från Michigan (1983–)
- Marcus C. Lisle - kongressledamot från Kentucky (1893–1894)
- Dan Maffei - kongressledamot från New York (2009–2011)
- Thomas F. Magner - (BA 1882), kongressmedlem från New York (1889–1895)
- Thomas E. Martin - (LL.M. 1928), senator (1955–61), kongressmedlem (1939–55) från Iowa
- Washington J. McCormick - (1910), kongressledamot från Montana (1921–23)
- John McKeon - (1828), kongressledamot från New York (1835–1837, 1841–1843)
- Roy H. McVicker - (1950), kongressledamot från Colorado (1965–67)
- Schuyler Merritt - (1876), kongressledamot från Connecticut (1917–31; 1933–37)
- Chester Earl Merrow - (1937), kongressledamot från New Hampshire (1943–1963)
- Brad Miller - (1979), kongressledamot från North Carolina (2005–2013)
- Arthur W. Mitchell - (deltog), afroamerikansk kongressledamot från Illinois (1935–1943)
- EA Mitchell - kongressledamot från Indiana (1947–1949)
- James W. Mott - (BA 1909), kongressledamot från Oregon (1933–1945)
- Jerrold Nadler - (BA), kongressledamot från New York (1992–)
- Beto O'Rourke - (BA), kongressledamot från Texas (2013–2019)
- David A. Ogden - (BA), kongressledamot från New York (1817–1819)
- Maureen Ogden - (MA 1963), sju mandatperioder i New Jersey generalförsamling .
- J. Van Vechten Olcott - (1877), kongressledamot från New York (1905–1911)
- George F. O'Shaunessy - (1889), kongressledamot från Rhode Island (1911–1919)
- William Claiborne Owens - (1872), kongressledamot från Kentucky (1895–97)
- James Parker - (1793), kongressledamot från New Jersey (1833–1837)
- Richard W. Parker - (1869), kongressledamot från New Jersey (1895–1903; 1903–11; 1914–19; 1921–23)
- Thomas G. Patten - (1880–82), kongressledamot från New York (1911–1917)
- Herbert Pell - kongressledamot från New York (1919–1921)
- William Walter Phelps - (1863), kongressmedlem från New Jersey (1873–75; 1883–89)
- Philip J. Philbin - (1929), kongressledamot från Massachusetts (1943–1976)
- Otis G. Pike - (1948), kongressledamot från New York (1961–79)
- Adam Clayton Powell, Jr. - (MA 1932), kongressledamot från New York (1945–1971), en av 100 största afroamerikaner
- Henry Jarvis Raymond - (LL.B. 1871), kongressledamot från New York (1865–67); Löjtnantguvernör i New York (1854–1856); grundare av The New York Times
- Edward Everett Robbins - (1884), kongressledamot från Pennsylvania (1897–1899; 1917–1919)
- Henry H. Ross - (1808), kongressledamot från New York (1825–1827)
- James I. Roosevelt - (1815), kongressledamot från New York (1841–1843)
- William Fitts Ryan - (1949), kongressledamot från New York (1961–72)
- James Scheuer - (1948), kongressledamot från New York (1965–93)
- Townsend Scudder - (1888), kongressmedlem från New York (1899–1901; 1903–1905)
- John F. Seiberling - (1949), kongressledamot från Ohio (1971–87)
- Eugene Siler - (deltog), kongressledamot från Kentucky (1955–1963, 1963–1965)
- Stephen J. Solarz - (MA 1967) kongressledamot från New York (1975–1993)
- Edward J. Stack - (MA 1938), kongressledamot från Florida (1979–1981)
- Francis Lynde Stetson - (1869), kongressledamot från New York (i den 28: e amerikanska kongressen)
- Percy Hamilton Stewart - (1893), kongressledamot från New Jersey (1931–33)
- William Sulzer - kongressledamot från New York
- Jessie Sumner - (studerade vid Law School), kongresskvinna från Illinois (1939–1947)
- James W. Symington - (1954), kongressledamot från Missouri (1969–77)
- Charles Phelps Taft - (1864), kongressledamot från Ohio (1895–97); redaktör för Cincinnati Times-Star ; ägare, Chicago Cubs (1914–16)
- Benjamin I. Taylor - (1899), kongressledamot från New York (1913–15)
- John A. Thayer - kongressledamot från Massachusetts (1911–13)
- Norton Strange Townshend - (MD 1840), kongressledamot från Ohio (1851–1853)
- Daniel C. Verplanck - (BA 1788), kongressledamot från New York (1803–1809)
- Gulian Crommelin Verplanck - (BA 1801), kongressledamot från New York (1825–1833)
- Peter Dumont Vroom - (BA), kongressledamot från New Jersey (1839–41), USA: s sändebud till Preussen (1853–57)
- J. Mayhew Wainwright - (1886), kongressledamot från New York (1923–1931)
- William C. Wallace - (1876), kongressledamot från New York (1889–1891)
- Charles Weltner - (1950), kongressledamot från Georgien (1963–67), John F. Kennedy Profile in Courage Award
- William H. Wiley - (1868), kongressledamot från New Jersey (1903–1907, 1909 1911)
- Harrison A. Williams - (1948), kongressledamot (1953–57) och senator (1959–82) från New Jersey
- Francis H. Wilson - (1875), kongressledamot från New York (1895–1897)
- Stewart Lyndon Woodford - (BA 1854), kongressledamot från New York, löjtnantguvernör i New York (1867–1868)
- Herbert Zelenko - (1928), kongressledamot från New York (1955–63)
Guvernörer
- Victor Attah - (MA) guvernör i staten Akwa Ibom i Nigeria (1999–2007)
- Willie Blount - guvernör i Tennessee (1809–1815)
- Steve Bullock - (JD) guvernör i Montana (2013–2021)
- Doyle E. Carlton - (LL.B. 1912) guvernör i Florida
- DeWitt Clinton - (1786) två gånger guvernör i New York (1817–22; 1825–28), amerikansk senator , borgmästare i New York City , huvudförespråkare för Erie Canal
- Lawrence William Cramer - (MA) andra civila guvernören på USA: s Jungfruöar (1935–1940)
- Arthur G. Crane - (doktorand 1920) tillförordnad guvernör i Wyoming (1949–1951)
- Colgate Darden - guvernör i Virginia , president vid University of Virginia , kansler vid College of William and Mary , demokratisk kongressledamot från Virginia, namne på Darden Graduate School of Business Administration
- Gray Davis - (lag) guvernör i Kalifornien (1999–2003), löjtnantguvernör i Kalifornien (1995–1999), California State Controller (1987–1995)
- Howard Dean- (GS, Pre-med) tidigare guvernör i Vermont ; Ordförande Demokratiska nationella kommittén
- Thomas E. Dewey - (lag 1925) guvernör i New York (1943–1955); New York åklagare och distriktsåklagare i New York; Republikansk kandidat till USA: s president 1944 (mot Roosevelt) och 1948 (mot Truman)
- Hamilton Fish - (1827) guvernör i New York, amerikansk senator
- Horace F. Graham (JD), 56: e guvernören i Vermont (1917–1919)
- Judd Gregg - (BA 1969) guvernör i New Hampshire (1989–93), republikansk amerikansk senator från New Hampshire (1993–2012), amerikansk kongressledamot (1981–81)
- Wilford Bacon Hoggatt - guvernör i Alaska (territoriell)
- Charles Evans Hughes - (lag 1884) guvernör i New York
- John Jay - guvernör i New York
- Thomas Kean - guvernör i New Jersey (1982–1990), ordförande för Drew University , ordförande i 9/11 Commission
- Stephen W. Kearney - militärguvernör i Kalifornien (territoriell)
- John W. King - guvernör på Rhode Island och jurist
- Madeleine M. Kunin - guvernör i Vermont , biträdande utbildningssekreterare i Clinton -administrationen, USA: s ambassadör i Schweiz, USA: s ambassadör i Liechtenstein
- Ruby Laffoon - guvernör i Kentucky
- William Langer - 17: e och 21: e guvernör i North Dakota , USA: s senator , justitieminister i North Dakota
- William Beach Lawrence - tillförordnad guvernör på Rhode Island , löjtnantguvernör på Rhode Island
- Oren E. Long - tionde territoriella guvernören i Hawaii (1951–1053)
- James L. McConaughy - guvernör i Connecticut , president för Wesleyan University , Knox College
- James McGreevey - (BA 1978) guvernör i New Jersey (2002–2004).
- Robert B. Meyner - guvernör i New Jersey
- Wayne Mixson - (deltog) 39: e guvernören i Florida , 12: e löjtnantguvernören i Florida
- Alejandro Murat Hinojosa - (LL.M.) guvernör i Oaxaca
- Evelyn Murphy - (MA) 67: e löjtnantguvernör i Massachusetts ; första kvinnan i statshistorien som innehade ett konstitutionellt ämbete (1987–1991)
- George Pataki - (lag 1970) guvernör i New York (1995–2006)
- David Paterson - (BA 1977) första afroamerikanska guvernören i New York; tidigare löjtnantguvernör i New York
- John Dyneley Prince - (MA 1898) tillförordnad guvernör i New Jersey när guvernör Woodrow Wilson var borta från staten
- Franklin Delano Roosevelt - guvernör i New York
- Theodore Roosevelt - guvernör i New York
- Charles Wilbert Snow - (MA 1910) Guvernör i Connecticut (1946–1947)
- William Sulzer - guvernör i New York, amerikansk kongressledamot (1895–1912)
- Guy J. Swope - ( SIPA ) tillförordnad guvernör i Puerto Rico
- Daniel D. Tompkins - (1795) guvernör i New York; USA: s 6: e vice president
- Rexford Tugwell - (doktorand) fungerade som den sist utsedda amerikanske guvernören i Puerto Rico (1941–1946)
- Peter Vroom - (1808) guvernör i New Jersey (1829–32; 1833–36)
- George P. Wetmore - (LL.B. 1869) guvernör på Rhode Island
- Horace White - guvernör i New York, löjtnantguvernör i New York , förvaltare vid Cornell University
Amerikanska diplomater
- G. Norman Anderson- (BA) USA: s ambassadör i Sudan (1986-1989)
- Michael Armacost - (doktorand) USA: s ambassadör i Japan (1989–1993); USA: s ambassadör i Filippinerna (1982–1984)
- Robert L. Barry - (MA 1962) USA: s ambassadör i Indonesien (1992–1995); även USA: s ambassadör i Bulgarien
- Vincent Martin Battle - (MA 1967, doktorand 1974) USA: s ambassadör i Libanon (2001–2004)
- Richard E. Benedick - (BA) tidigare diplomat; USA: s förhandlare, Montrealprotokollet
- Avis Bohlen - (MA 1965) diplomat, USA: s ambassadör i Bulgarien (1996–99)
- Arthur Frank Burns - (BA, MA, Ph.D.) USA: s ambassadör i Västtyskland (1981–1985)
- Raymond Burghardt- (BA) direktör (1999-2001) och ordförande (2006-2016) för American Institute i Taiwan och USA: s ambassadör i Vietnam (2002-2004)
- Patricia A. Butenis - (MA) USA: s ambassadör i Sri Lanka (2009–); USA: s ambassadör på Maldiverna (2009–); USA: s ambassadör i Bangladesh
- Reuben Clark - (JD) USA: s ambassadör i Mexiko (1930–1933)
- William Clark, Jr. - (MA) USA: s ambassadör i Indien (1989–1992)
- Richard T. Davies- (BA) USA: s ambassadör i Polen (1973-1978)
- Jonathan Dean - (BA) USA: s representant för förhandlingar om ömsesidig och balanserad kraftreduktion 1979-1981
- Christopher Dell - (BA 1978) USA: s ambassadör , Republiken Kosovo (2009–); USA: s ambassadör i Angola (2001–04); USA: s ambassadör i Zimbabwe (2004–07)
- William Joseph Donovan - (BA 1905, JD) USA: s ambassadör i Thailand (1953–1954)
- Millicent Fenwick - (BA) USA: s ambassadör för FN: s livsmedels- och jordbruksbyråer (1983–1987)
- Daniel Fried - (MA) USA: s särskilda sändebud, Guantanamo , rang som ambassadör (2009–); topp amerikansk diplomat i Europa (2005–09); USA: s ambassadör i Polen (1997–00)
- David M. Friedman- (BA) USA: s ambassadör i Israel (2017-2021)
- Daniel Lewis Foote- (BA) USA: s ambassadör i Zambia (2017-2020)
- James W. Gerard - (BA 1890) USA: s ambassadör i Tyskland (1913–1917)
- Henry F. Grady - (doktorand 1984) USA: s första ambassadör i Indien (1947–1948); samtidigt USA: s ambassadör i Nepal (1948); USA: s ambassadör i Grekland (1948–1950); USA: s ambassadör i Iran (1950–1951)
- Gordon Gray III - (MA 1982) USA: s ambassadör i Tunisien (september 2009 - 2012)
- Howard Gutman - (BA 1977) USA: s ambassadör i Belgien (2009–2013)
- Suzanne K. Hale - (BA) USA: s tidigare ambassadör i Mikronesiens federerade stater (2004–2007)
- Martin J. Hillenbrand - (MA 1938, doktorand 1948) USA: s ambassadör i Förbundsrepubliken Tyskland (1972–1976); USA: s ambassadör i Ungern (1967–1969)
- John L. Hirsch- (BA) USA: s ambassadör i Sierra Leone (1995-1998)
- Eric M. Javits- (BA) ambassadör och permanent USA-representant vid konferensen om nedrustning i Genève (2001-2003); USA: s ständiga representant för organisationen för förbud mot kemiska vapen (2003-2009)
- Robert G. Joseph - (Ph.D. 1978) tidigare USA: s särskilda sändebud för icke -spridning av kärnvapen (ambassadörs rang); även under statssekreterare för vapenkontroll
- Ismail Khalidi - (Ph.D. 1955) chefen för politiska frågor vid avdelningen för politiska och säkerhetsrådsfrågor för FN
- Madeleine M. Kunin - (CSJ) USA: s ambassadör i Schweiz (1996–1999), USA: s ambassadör i Liechtenstein (1996–1999)
- Denis Lamb- (BS) USA: s ambassadör i Organisationen för ekonomiskt samarbete och utveckling (1987-1990)
- Luis J. Lauredo- (BA) USA: s ambassadör för organisationen av amerikanska stater (2001-2003)
- James R. Lilley - USA: s ambassadör i Kina vid Himmelska fridens torg (1989–91); USA: s ambassadör i Korea (1986–89); Direktör, American Institute i Taiwan (1981–84)
- Harold F. Linder - (BA) USA: s ambassadör i Kanada (1968–1969); President, Export-Import Bank i USA (1961–1968)
- William H. Luers - (MA) USA: s ambassadör i Venezuela (1978–82) och USA: s ambassadör i Tjeckoslovakien (1983–86)
- David E. Mark - (BA, LL.M.) USA: s ambassadör i Burundi (1974–77); karriärminister, USA: s utrikes tjänst , Tyskland, Moskva; hjälpte georgierna att skriva sin konstitution
- Jack Matlock - (MA 1952) USA: s ambassadör i Sovjetunionen (1987–1991); USA: s ambassadör i Tjeckoslovakien (1981–1983)
- Brett H. McGurk (JD 1999), nominerad, USA: s ambassadör i Irak (2012); Särskilt presidentens sändebud för den globala koalitionen för att bekämpa Islamiska staten Irak och Levanten (2015-2018)
- Mark C. Minton- (BA) USA: s ambassadör i Mongoliet (2006-2009)
- Hector Morales- (BA) USA: s ambassadör för organisationen av amerikanska stater (2008-2009)
- Jim Nicholson - (MA) USA: s ambassadör vid Heliga stolen (2001–2005)
- B. Lynn Pascoe - (MA) USA: s ambassadör i Indonesien (2004–07) och Malaysia (1999–01); Under-generalsekreterare i FN för politiska frågor (2007–)
- Robert E. Patterson - (MA, M.Phil) USA: s ambassadör i Turkmenistan under president Barack Obama (2011–)
- Mark Pekala - (MIA 1983, M.Phil. 1988) USA: s ambassadör i Lettland under president Barack Obama (2012–)
- John Dyneley Prince - (MA 1898) USA: s ambassadör i Danmark (1921–1926); USA: s ambassadör i Jugoslavien (1926–1937)
- Michael A. Raynor - (MA) USA: s tidigare ambassadör i Benin (2012–2015) och nominerad att bli USA: s ambassadör i Etiopien
- Mitchell Reiss - (JD) USA: s sändebud för Nordirland (ambassadörens rang) (avgick 2007); tidigare chefsförhandlare för Förenta staterna i den koreanska halvön Energy Development Organization
- Julissa Reynoso (JD 2001), USA: s ambassadör i Uruguay (2012–)
- William E. Schaufele, Jr. - (MA 1950) USA: s ambassadör i Upper Volta (1969–71); USA: s representant, FN: s säkerhetsråd (ambassadörs rang) (1971–75); USA: s ambassadör i Polen (1978–80)
- Eugene Schuyler - (LL.M. 1863), första amerikanska diplomaten som besökte Centralasien , USA: s första minister i Rumänien och Serbien , även USA: s minister i Grekland
- Elliott P. Skinner - (MA 1952, Ph. 1955) antropolog; USA: s ambassadör i Republiken Upper Volta (1966–1969)
- Sichan Siv - (MA) diplomat och tidigare USA -representant vid FN: s ekonomiska och sociala råd (ambassadörs rang) (2001–06)
- Monteagle Stearns- (BA) USA: s ambassadör i Elfenbenskusten (1976-1979); USA: s ambassadör i Grekland (1981-1985)
- Laurence A. Steinhardt - (BA, MA, LL.B. 1915) USA: s ambassadör i Sovjetunionen (1939–1941); USA: s ambassadör i Turkiet (1942–1945); USA: s ambassadör i Tjeckoslovakien (1945–1948); USA: s ambassadör i Sverige (1933–1937); USA: s ambassadör i Peru (1937–1939); USA: s ambassadör i Kanada (1948–1950)
- Walter Stoessel - (doktorandstudie) USA: s ambassadör i Polen (1968–72); USA: s ambassadör i Sovjetunionen (1974–76); USA: s ambassadör i Västtyskland (1976–80)
- Oscar S. Straus - (BA 1871, LL.B. 1873) tre gånger USA: s ambassadör i Osmanska riket (1887–1889, 1898–1899, 1910–1912)
- James Daniel Theberge - (BA 1952) USA: s ambassadör i Nicaragua (1975–1977); USA: s ambassadör i Chile (1982–1985)
- Harry K. Thomas, Jr. - (forskarutbildning) Generaldirektör, USA: s utrikestjänst (2007–2009); USA: s ambassadör i Filippinerna (2010–); USA: s ambassadör i Bangladesh (2003–2005)
- Alexander Vershbow - (MA 1976) USA: s ambassadör i Sydkorea (2005–2008); USA: s ambassadör i Ryska federationen (2001–2005); USA: s ambassadör i Nato (1998–2001)
- Ross Wilson (ambassadör) - (MA 1979) USA: s ambassadör i Turkiet (2005–2008); USA: s ambassadör i Azerbajdzjan (2000–2003)
- Donald Yamamoto - (BA, doktorandstudie) USA: s ambassadör i Etiopien (2006–09); USA: s ambassadör i Djibouti (2000–03); USA: s ambassadör Eritrea ad interim (1997–98)
- J. Owen Zurhellen Jr.- (BA) USA: s första ambassadör i Surinam (1976-1978)
Icke-amerikanska advokater
- Salahuddin Ahmad - (LL.M. 1970) Attorney General of Bangladesh (2008–2009)
- Obed Asamoah - (MA), längsta tjänstgörande utrikesminister och justitieminister i Ghana under president Jerry Rawlings (1981–1997)
- Jerome Choquette - (CBS) Canadas åklagare , även kanadensisk justitieminister (1970–1975), utbildningsminister (1975), finansminister (1970)
- Włodzimierz Cimoszewicz - ( Fulbright -forskare, forskning, 1980 till 1981) Allmän åklagare och justitieminister i Republiken Polen (1993–95)
- Mark MacGuigan - (LL.M., JSD) Attorney General of Canada , även kanadensisk justitieminister (1982–1984); Kanadas statssekreterare för yttre frågor (1980–1982)
- Githu Muigai - (LL.M. 1986) nuvarande justitieminister i Kenya (augusti 2011–)
- Mikhail Saakashvili - (LL.M. 1994) före detta justitieminister i Georgien
- Abdul Satar Sirat - (BA) Afghanistans tidigare justitieminister
Icke-amerikanska ministrar, diplomater och framstående politiska personer
- Madina Abilqasymova - (MIA 2003) Arbets- och socialminister för Kazakstans befolkning (2018–2019)
- Emin Amrullayev - (MPA 2012) utbildningsminister i Republiken Azerbajdzjan (2020–)
- Ashraf Ghani Ahmadzai - (MA, doktorand) före detta president i Afghanistan (2014–2021)
- BR Ambedkar - (MA 1915, Ph.D. 1928, LL.D. 1952) chef för beredningskommittén för indisk konstitution; hedrad med Bharat Ratna
- Hans Blix - (student och forskare) Svensk diplomat, första verkställande ordförande, FN: s övervaknings-, verifierings- och inspektionskommission (2000–03); Generaldirektör, Internationella atomenergiorganet (1981–97); Utrikesminister (Sverige) (1976–78)
- Laurens Jan Brinkhorst - (MA) Holländsk vice premiärminister (2005–06); Nederländernas ekonomiminister (2003–06); Nederländsk biträdande utrikesminister (1973–77)
- Chough Pyung-ok- (Ph.D. 1925) Sydkoreansk politiker, självständighetsaktivist
- Nikiforos Diamandouros - (MA, M. Phil., Ph.D.) Europeiska unionens ombudsman (2003–); Greklands nationella ombudsmann (1998–2003)
- Sir Albert Edward Patrick Duffy - Storbritanniens politiker; President, NATO -församlingen på 1980 -talet; Marinminister på 1970 -talet
- Mark Eyskens - (MA 1957) Belgiens premiärminister (1981); Belgiens utrikesminister (1989—1992); Belgiens finansminister (1985—1988, 1980—1981)
- Boutros Boutros-Ghali- ( Fulbright Research Scholar , 1954–1955) Förenta nationernas generalsekreterare (1992–1997); Egyptens utrikesminister (1977–1991); Egyptens biträdande utrikesminister
- Philip Gunawardena- (forskarutbildning) nationell hjälte i Sri Lanka ; två gånger statsråd i Sri Lankas regering
- Johan Jørgen Holst - (BA 1960) instrumental i Oslo Accord ; Norges utrikesminister (1993–94); två gånger Norges försvarsminister (1986–89, 1990–93)
- Eyo Ita - nigeriansk politiker; en av de framträdande grundarna till Nigeria
- Michael O'Leary - Irlands vice premiärminister ; Irländsk arbetsminister , energiminister
- Carlos P. Romulo - (MA 1921) President för FN: s generalförsamling (1949–1950); tjänstgjorde åtta filippinska presidenter från Manuel L. Quezon till Ferdinand Marcos som regeringsmedlem och som landets representant för USA eller för FN
- David Sainsbury, baron Sainsbury från Turville - (MBA) brittisk politiker; Life peer (1997–); House of Lords ( Labour Party ) (från och med 2013); Minister för vetenskap (1998–2006)
- Alexander Vershbow - (MA 1976 och certifikat från ryska institutet) Natos ställföreträdande generalsekreterare (2012–); Specialassistent för presidenten och seniordirektören, USA: s nationella säkerhetsråd (1994–1997)
- Alexander Nikolaevich Yakovlev - nummer 2 i Mikhail Gorbatsjovs administration; även sovjetisk ambassadör i Kanada (1973–1983)
- Olubanke King Akerele - (MA) Liberias utrikesminister (statssekreterare) i kabinettet för Ellen Johnson Sirleaf (2007–2010)
- Gonzalo Aróstegui - (BA) nyckelarkitekt, Kubas självständighetsrörelse; Kubansk minister (ambassad.) Till Tyskland och USA (den förra 1912–15)
- Reuben Baetz - kanadensisk politiker, minister för fyra gånger i regeringen i Bill Davis och Frank Miller
- Deniz Baykal - turkisk politiker; Turkisk utrikesminister (1995–1996)
- Mohamed Benaissa - Marockos utrikesminister (1999–2007); Marockos kulturminister (1985–1992); Marockansk ambassadör i USA (1993–1999)
- Karin Maria Bruzelius - (LL.M. 1969) Sveriges underrikesminister (1989–97) (första kvinnor som innehade positionen), svensk vice statssekreterare (1979–83)
- Vincent Burke - (MA, doktorand) Newfoundlands utbildningssekreterare i regeringen av Sir Richard Squires (1927–1935); också medlem i Canadas senat
- Alfonso López Caballero - (MA) Colombias inrikesminister (1998); Colombias jordbruksminister (1991–93); haft flera ambassadörer
- Roberto de Oliveira Campos - (forskarutbildning) Brasiliansk planeringsminister för Castelo Brancos regering (1964–67); Brasiliansk ambassadör i USA och Storbritannien
- Simón Alberto Consalvi - (MA) Venezuelansk politiker, två gånger Venezuelas utrikesminister (1977–1979, 1985–1988); Inrikes- och justitieminister i Venezuela (1988–1989); Ordförandeskapets sekreterare (1988); haft flera ambassadörer
- Ernest Eastman - Liberias utrikesminister (1983–1986); Statsminister för presidentfrågor
- Ingrid Eide - (1957–1960) i Brattelis andra kabinett , utnämnd till statssekreterare i norska ministeriet för kyrka och utbildning (1973–76); FN: s tjänsteman
- Bassel Fleihan - (Ph.D., Economics, 1990) Libanesisk lagstiftare; Ekonomi- och handelsminister (2000–2003)
- Ibrahim Agboola Gambari , Nigerias utrikesminister och FN: s generalsekreterare för politiska frågor
- Bernardo J. Gastélum - (forskarutbildning i medicin) Mexikansk läkare, politiker; Mexikansk minister för offentlig utbildning (1923)
- Dore Gold- (BA 1975, MA 1976, doktorand 1984) USA-född israelisk diplomat, Israels ambassadör i FN (1997–1999)
- Emre Gönensay - (MA) Turkisk politiker; Turkiets utrikesminister 1996
- Ronald Green- (fördoktorala studier) Dominikansk politiker; Minister för utbildning, sport och ungdom (1995–2000)
- Joseph Rudolph Grimes - (MA) andra liberianska utrikesministern (1960–1971) (längsta tjänstgöring i Liberias historia)
- Kasım Gülek - (doktorand, ekonomi) turkisk statsman; Turkisk minister för offentliga arbeten, kommunikationsminister, transportminister och vice premiärminister
- Toomas Hendrik Ilves (BA 1975) Estlands tidigare president
- Radu Irimescu - (ingenjörsexamen 1920) Rumäniens krigsminister ; Luftmaktens minister
- Saeb N. Jaroudi - (Ph.D.) tidigare minister för nationell ekonomi, industri och turism i Libanon
- Ugnė Karvelis - (student i ekonomi och historia, 1957 till 1958) Permanent litauisk ambassadör vid UNESCO (1993–1997)
- Georgina Kessel - (doktorand) mexikansk ekonom; Mexikansk energisekreterare i kabinettet för Felipe Calderón (2006–)
- Emilio Lozoya - (MBA) Mexikansk ekonom och politiker, mexikansk energisekreterare under president Carlos Salinas de Gortari (1993–1994)
- Gunnar Lund - (MA 1972) Minister i svenska regeringen (2002–2004); Sveriges ambassadör i Frankrike (2007–); Svensk ambassadör i USA (2004–2007)
- Carlos Tello Macias - (MA, ekonomi, 1959) mexikansk ekonom, akademiker; tidigare budget- och planeringssekreterare i José López Portillos kabinett ; tidigare mexikansk ambassadör i Kuba , Portugal och Ryssland
- Ahmed El Maghrabi - (MBA) bostadsminister i Egypten (2005–2010); tidigare turistminister
- Jiang Menglin - (doktorand) kinesisk pedagog, författare, politiker; Utbildningsministeriet (Kina) (1928–1930)
- Claude Morin - (MSW) Kanadensiska minister för mellanstatliga frågor i René Lévesques kabinett (1976–1982)
- Ken Ofori-Atta (BA 1984) 17: e Ghanaian minister för finans och ekonomisk planering (2017–)
- Geoffrey Onyeama (BA 1977) Nigerias utrikesminister (2015–)
- Michael Oren - (BA 1977, MA 1978) Israels ambassadör i USA (2009–)
- James Peterson - (Master of Laws) pensionerad kanadensisk politiker; tidigare minister för internationell handel
- Mario Laserna Pinzón - (BA 1948) Columbian ambassadör i Frankrike (1976–1979) och Österrike (1987–1990); grundare, Universidad de los Andes
- Kyllikki Pohjala - (BS 1927) Finlands socialminister (1963)
- Eduardo Verano de la Rosa - (MBA 1981) Colombias miljöminister (1997–1998)
- KLShrimali - Indien parlamentariker och pedagog; Utbildningsminister i unionens ministerråd (1955–1963)
- Mikheil Saakashvili - (LL.M. 1994) justitieminister , Georgien (2000–2001)
- Abdul Satar Sirat - (grundutbildning i juridik) Afghanistans justitieminister (1969–1973)
- Hong Soon-young- pensionerad sydkoreansk diplomat; Sydkoreas utrikesminister (1998–00); Föreningsminister i Sydkorea (2001–02); haft flera ambassadörer
- Lorrin A. Thurston - (LL.B.) Kungariket Hawaii inrikesminister (1887–1890)
- Héctor Timerman - (MA 1981) Argentinas utrikesminister (2010–); Argentinsk ambassadör i USA (2007–2010)
- Sheila Tlou - (MA) Botswana -specialist inom hiv/aids, kvinnors hälsa; Botswana hälsominister (2004–2008)
- Andrés Velasco - (Ph.D.) Chiles finansminister (2006–2010), under hela Michelle Bachelets presidentperiod
- Shirley Williams, friherrinnan Williams i Crosby - (forskarutbildning) brittisk politiker och akademiker; Statssekreterare för utbildning (1976–1979), generaldirektör (1976–1979), statssekreterare för priser och konsumentskydd (1974–1976); skugga inrikesminister (1971-1973)
- Nugroho Wisnumurti - (JD 1973) Ambassadör/permanent representant för Republiken Indonesien i FN (1992–1997); Indonesiens ständiga representant för FN och andra organisationer i Genève (2000–2004)
- Salomé Zourabichvili - (doktorandstudier för MA) georgisk politiker; Georgiens utrikesminister (2004–2005)
Soldater
- William Joseph Donovan (Wild Bill) - (LL.B.) Första världskriget, andra världskrigets hjälte; enda person som får Medal of Honor , Distinguished Service Cross , Distinguished Service Medal (3) och National Security Medal ; även mottagare av Silver Star , Purple Heart (2) och IRC : s Freedom Award
- Daniel R. Edwards - (CSJ) Medal of Honor , soldat som tjänstgjorde i den amerikanska armén under första världskriget
- Theodore Roosevelt - Hedersmedalj , utdelades postumt till överste Roosevelt (2001) för galanteri som visades under dubbla laddningar uppför Kettle Hill och San Juan Hill den 1 juli 1898 under det spansk -amerikanska kriget ; TR organiserade First US Volunteer Cavalry Regiment , som kallades Rough Riders av nyhetsreporter
- Franklin Van Valkenburgh - Hedersmedalj , delas ut postumt; den sista kaptenen för USS Arizona (BB-39) under andra världskriget
- John C. Acton - pensionerad USA: s kustbevakning bakre amiral ; Director, Operations Coordination, DHS ; fungerade som direktör, DHS Presidential Transition Team
- Shlomo Arel - (MBA) pensionerad generalmajor i IDF ; den sjunde befälhavaren, israeliska flottan ; medlem, Likudpartiet
- Samuel Auchmuty- (1775) Brittisk generallöjtnant , lojalist under amerikanska revolutionskriget , överbefälhavare, Irland (1882); medlem, Privy Council of Ireland
- Sidney Bryan Berry - (doktorsexamen, 1951–1953) pensionerad USA: s armé generallöjtnant ; tidigare föreståndare för West Point (1974–1977)
- Reid K. Beveridge - pensionerad National Guard i USA: s brigadgeneral ; befälhavare, 261: a Signalkommando
- Roger A. Brady- (EMBA 1994) tidigare USA: s flygvapen fyrstjärniga general; tjänstgjorde senast som den 33: e befälhavaren, amerikanska flygstyrkor i Europa
- Kevin P. Chilton- (1977) pensionerad US Air Force fyrstjärniga general; ingenjör ; tidigare befälhavare, US Strategic Command (2007–11); tidigare NASA -astronaut
- Ralph Clem - (MA 1972; Ph.D. 1976) dekorerade USAF generalmajor (pensionerad); Rysk specialist; geograf och författare
- Henry Eugene Davies - generalmajor , fackföreningsarmén , amerikanska inbördeskriget
- Ira C. Eaker- (studerade juridik) fyrstjärnig general, United States Army Air Forces under andra världskriget; arkitekt, strategisk bombstyrka; Kongressens guldmedalj
- Robert J. Elder, Jr. - (EMBA 1997) tidigare generallöjtnant , US Air Force ; Befälhavare, 8: e flygvapnet
- Hamilton Fish II - (BA) sergeant, Rough Riders i spanska -amerikanska kriget ; första amerikanska dödades i slaget vid Las Guasimas
- Francis "Gabby" Gabreski - (BA 1949) topp amerikanska jakt ess i Europa under andra världskriget och en jet jakt ess i Korea
- Ulysses S. Grant III - (deltog fram till 1898, överfördes till West Point) generalmajor , USA: s armé
- Francis H. Griswold - var generallöjtnant i USA: s flygvapen ; kommandant, National War College och vice överbefälhavare, Strategic Air Command
- Alexander Haig, Jr .-(MBA 1955) var en amerikansk armé med fyra stjärnor ; tjänstgjorde som vice stabschef för den amerikanska armén (den näst högsta officeraren i armén) och som den sjunde högsta allierade befälhavaren Europa , som kommenderade alla USA: s och Natos styrkor i Europa
- Alexander Hamilton - generalmajor under amerikanska revolutionskriget ; aide-de-camp och förtrolig till general George Washington ; ledde tre bataljoner vid belägringen av Yorktown ; Slaget vid White Plains , Slaget vid Trenton , Slaget vid Princeton , Slaget vid Monmouth
- Thomas F. Healy - (doktorsexamen) var generallöjtnant i den amerikanska armén och tidigare kommendant för Army War College
- Hazel Johnson-Brown- (MA) År 1979 blev den första svarta kvinnliga general, United States Army ; också den första svarta chefen, US Army Nurse Corps
- David Kay - (MS, Ph.D.) FN: s chefs vapeninspektör, chef för Iraq Survey Group
- Philip Kearny - (lag 1833), brigadgeneral , amerikanska armén ; känd för sitt ledarskap i det mexikansk -amerikanska kriget och inbördeskriget
- Stephen W. Kearney - United States Army , brevet generalmajor ; erövrare av Kalifornien i det mexikansk -amerikanska kriget ; militärguvernör i Kalifornien (territorium)
- Béla Király - (Ph.D. 1962) ungersk motståndskämpe under andra världskriget; generalmajor i den ungerska armén samt en militärhistoriker, författare och politiker
- Alfred Thayer Mahan - (1858), president, US Naval War College och författare till The Influence of Sea Power Upon History
- Mark Milley - (MA 1992) 20: e ordförande för de gemensamma stabscheferna , 39: e stabschefen för armén
- Harold M. McClelland - (deltog) generalmajor i USA: s flygvapen , betraktad som far till flygvapnets kommunikation
- CD Moore - (MS 1981) generalmajor i USA: s flygvapen ; biträdande direktör, Joint Strike Fighter Program
- Otto L. Nelson, Jr. - (MA 1932) var en generalmajor i USA: s armé under andra världskriget
- Yuval Neria - professor i medicinsk psykologi CUMC Medal of Valour (Israel)
- William Eldridge Odom - (MS 1962, doktorand 1970) pensionerad generallöjtnant för amerikanska armén ; tidigare direktör för NSA under president Ronald Reagan
- John Watts de Peyster - (studerade juridik vid lagskolan, MA), generalmajor under det amerikanska inbördeskriget ; författare om krigskonst, en av de första militära kritikerna
- Rudolph Douglas Raiford- (JD) dekorerade afroamerikanska stridsofficerare från andra världskriget som utbildade och ledde infanteri Buffalo Division i Italien
- Hyman G. Rickover - US Navy fyrstjärnig amiral ; far, amerikansk kärnbåtflotta, Enrico Fermi Award , Presidential Medal of Freedom , (2) Congressional Medal of Freedom
- Frederick F. Russell - (MD 1893), brigadgeneral ; Amerikansk arméläkare som utvecklade det första framgångsrika tyfusvaccinet 1909; Allmän välfärdsmedalj
- Henry Rutgers - (1766) Amerikansk revolutionskrigshjälte ; filantrop; främsta anhängare av Rutgers College, hans namne (som 1924 blev Rutgers University )
- Brent Scowcroft - (MA 1953, Ph.D. international relations 1967), generallöjtnant , United States Air Force ; USA: s nationella säkerhetsrådgivare
- Anthony T. Shtogren - (MBA 1948) tidigare generalmajor i USA: s flygvapen
- William S. Stone - (MA) generalmajor för US Air Force ; tredje föreståndare, US Air Force Academy ; flygsuppleant, USA : s högsta allierade befälhavare Europa
- Albert Stubblebine - (MS) pensionerad generalmajor , amerikanska armén ; tidigare befälhavande general, United States Army Intelligence and Security Command
- Robert Troup - Överstelöjtnant i amerikanska frihetskriget , medhjälpare-de-lägret, General Horatio Gates ; deltog i kapitulation av general Burgoyne i slaget vid Saratoga
- John W. Vogt- (MA) fyrstjärnig general; Lila hjärta ; överbefälhavare, US Air Forces i Europa ; Befälhavare, allierade flygstyrkor i Centraleuropa
- Charles Wilkes - USA: s flotta amiralen , känd för sin 1838-1842 Pacific expedition samt hans roll i Trent Affair under inbördeskriget
- Samuel V. Wilson - generallöjtnant , amerikanska armén ; Direktör för Defence Intelligence Agency ; myntat term "motinsurgering"
- Richard Whitehead Young - (LL.B. 1884) brigadgeneral ; i spanska -amerikanska kriget ledde Utah Light Artillery i Filippinerna ; under första världskriget ledde en amerikansk artilleribrigad i Frankrike
Advokater
- Mark Barnes - (LL.M. 1991) förespråkare, offentlig sjukvårdslagstiftning på statlig och nationell nivå; grundade den första AIDS- lagkliniken
- David M. Becker , två gånger generaladvokat för SEC.
- Richard Ben-Veniste- (JD 1967), federal åklagare (1968–73); Chef, Watergate Task Force, särskild åklagarmyndighet (1973–75); medlem, 9/11 kommissionen (2002–04)
- Moe Berg - (JD 1930) spion, Office of Strategic Services (OSS), talade 12 språk; ljusslagande fångare, Brooklyn Robins (1923), Chicago White Sox (1926–30), Cleveland Indians (1931, 1934), Washington Senators (1932–34), Boston Red Sox (1935–39); enligt Casey Stengel , "den konstigaste mannen som någonsin spelat Major League Baseball"
- Preet Bharara - (JD 1993), USA: s advokat för södra distriktet i New York i administrationen av president Barack Obama (2009–)
- Felix Cohen - (1928) förespråkare, indianers rättigheter, grundläggande formad federal indiansk lag och politik
- Roy Cohn - (1947) konservativ advokat, blev känd under utredningar av senator Joseph McCarthy mot påstådda kommunister i USA: s regering
- Robert Cover- (1968) medborgerliga och internationella förespråkare för våld ; professor vid Yale Law School
- Paul Drennan Cravath - (JD 1886) namnpartner, advokatbyrån i New York Cravath, Swaine & Moore
- William Nelson Cromwell - (JD 1878) grundare, advokatbyrån Sullivan & Cromwell i New York
- William Joseph Donovan (Wild Bill) - USA: s advokat för västra distriktet i New York
- William O. Douglas - tredje ordförande, United States Securities and Exchange Commission ; professor, Columbia Law School och Yale Law School
- Julius Genachowski (BA) - ordförande, United States Federal Communications Commission (FCC) i Obama Administration , tidigare chefsjurist, FCC
- Harvey Goldschmid - kommissionär, generaladvokat, särskild rådgivare till ordföranden, United States Securities and Exchange Commission ; professor, Columbia Law
- Jack Greenberg - (BA 1945, LL.B. 1948) rättstvister i Brown v. Education Board ; argumenterade för 40 medborgerliga rättsfall inför USA: s högsta domstol; professor, Columbia Law
- Slade Gorton - (JD 1953) medlem, 9/11 kommissionen
- George Sydney Hawkins - (BA), USA: s distriktsadvokat för Apalachicola District (1841–46); Associate Justice, Supreme Court of Florida (1846–50)
- Arthur Garfield Hays - (1905) förespråkar medborgerliga friheter ; allmän rådgivare, ACLU ; anmärkningsvärda försök inkluderade Scopes Trial , rättegång mot Sacco och Vanzetti , Scottsboro -fall
- Joel I. Klein - (BA 1967) USA: s biträdande justitieminister under Bill Clinton ; vann USA v. Microsoft ; Rådgivare till Bertelsmann
- William Kovacic - (JD 1978) ordförande (2008–), kommissionär (2006–), USA: s Federal Trade Commission
- William Kunstler - (1948) förespråkare för medborgerliga och mänskliga rättigheter ; direktör, American Civil Liberties Union (ACLU) (1964–1972); grundade 1969 , Center for Constitutional Rights ; självbeskriven radikal advokat; försvarade många kontroversiella klienter, inklusive Chicago Seven , American Indian Movement ; en populär författare
- Benjamin M. Lawsky - (BA, JD) första superintendent, New York State Department of Financial Services (2011–); undersökt Standard Chartered
- Howard Lesnick (AB 1952) Jefferson B. Fordham Professor i juridik, University of Pennsylvania Law School
- Harvey R. Miller - (JD 1959) New York Times kallade honom "den mest framstående konkursadvokaten i nationen." (9 mars 2007)
- Leonard P. Moore - USA: s advokat för Eastern District of New York (1953–1957)
- Annette Nazareth - kommissionär, United States Securities and Exchange Commission
- Jim Nicholson - tidigare ordförande, Republikanska nationella kommittén
- Marshall Perlin - (1942) förespråkare för medborgerliga friheter; försvarade Julius och Ethel Rosenberg
- Robert Pitofsky - ordförande (1995–2001), kommissionär (1978–81), United States Federal Trade Commission
- Frank Polk - namnpartner, advokatbyrån Davis Polk & Wardwell i New York
- Simon H. Rifkind - namnpartner, New York advokatbyrå Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison
- Benito Romano - (JD 1976) första Puerto Rican som tjänstgjorde som USA: s advokat för södra distriktet i New York (interimistiskt)
- James I. Roosevelt - (1815), USA: s advokat för södra distriktet i New York (1860–1861)
- Charles Ruff - (JD 1963) USA: s advokat för District of Columbia ; i Watergate -skandalen, fjärde och sista Watergate Special Attorney
- Whitney North Seymour - (1923) president för ABA; Ordförande, advokatfirma i New York Simpson Thacher & Bartlett
- John W. Simpson - (1873) en av grundarna, Simpson Thacher & Bartlett
- John William Sterling - (1893) grundare, advokatbyrån Shearman & Sterling i New York ; namnet på Yales bibliotek och lagbyggnad
- Francis Lynde Stetson - (1869) tidig ledare, Davis Polk & Wardwell
- Thomas Thacher - (1873) en av grundarna, Simpson, Thacher & Bartlett
- David G. Trager - (1959) USA: s advokat för Eastern District of New York (1974–1978); domare, USA: s tingsrätt för Eastern District of New York (1993)
- Charles H. Tuttle - (BA 1899, LL.B. 1902) USA: s advokat för södra distriktet i New York (1927–30)
- Lawrence E. Walsh- oberoende åklagare för Iran-Contra Affair
- Charles Weltner - (1950) förespråkare, raslikhet ; andra individen för att få John F. Kennedys profil i Courage Award
- Edward Baldwin Whitney - USA: s biträdande justitieminister
- Mary Jo White - (JD 1974) första kvinnliga amerikanska advokat för södra distriktet i New York (1993–02); Tillförordnad amerikansk advokat för Eastern District i New York
- Stewart Lyndon Woodford - (BA 1854) USA: s advokat för södra distriktet i New York (1877–1883); Löjtnantguvernör i New York (1867–1868); USA: s ambassadör i Spanien (1897–1898); brigadgeneral , inbördeskrig
Stadsregering
- Horace Carpentier - (BA) första borgmästare i Oakland, Kalifornien ; VD för Overland Telegraph Company
- Jun Choi - (MPPA) borgmästare i Edison, New Jersey (2006–2011)
- Jerome Choquette - (CBS) borgmästare i Outremont , Montreal (Kanada)
- DeWitt Clinton - borgmästare i New York City
- May Cutler - (MA) Kanadensare, första kvinnliga borgmästare i Westmount, Quebec (1987–1991).
- Karl Dean - (BA 1978) sjätte borgmästare i Metropolitan Government i Nashville och Davidson County, Tennessee (2007–)
- Bill de Blasio - (MIA) borgmästare i New York City (2014–)
- William Sanford Evans - (BA) borgmästare i Winnipeg, MB (1909–1911); ledare för Manitoba, Canadas konservativa partikommitté (1933–1936)
- Sun Fo - (MA 1917) utsedd till borgmästare i Guangzhou (Kanton), Kina (1920–1922, 1923–1925)
- Eric Garcetti - (BA, MIA) 42: e borgmästare i Los Angeles (2013 – nu), nominerad till USA: s ambassadör i Indien
- Susan Golding- (MA) tvåårig borgmästare i San Diego, Kalifornien (1992–2000)
- William Frederick Havemeyer - tjänstgjorde tre gånger som borgmästare i New York City (1845–1846, 1848–1849 och 1873–1874)
- Claudia López Hernández - (MPA) 799: e borgmästare i Bogotá , Colombias senator
- Abram Stevens Hewitt - (1842) borgmästare i New York City
- Frank S. Katzenbach - tidigare borgmästare i Trenton, New Jersey
- George Latimer - (JD) borgmästare i Saint Paul, Minnesota , statens huvudstad, från 1976 till 1990
- Seth Low - Universitetspresident, borgmästare i New York City , borgmästare i Brooklyn
- Joseph McGoldrick (1922 och 1931) - NYC Comptroller och NY State Residential Rent Control Commissioner, advokat och professor
- Charles Meeker - (JD 1975) tidigare borgmästare i Raleigh, North Carolina (2001–2009)
- Maureen Ogden - (MA 1963) borgmästare i Millburn, New Jersey (1979–1981); Vice borgmästare (1976–197)
- Henrique Capriles Radonski - (deltog) venezuelansk politiker; Borgmästare i Baruta , Caracas kommun, Venezuela (2000–2008)
- Paul Schell - (JD) 50: e borgmästaren i Seattle, Washington under det ökända WTO -mötet 1999 (1998–2002)
- Henri Simonet - belgisk politiker; Borgmästare i Anderlecht , Belgien (1966–1984); Vice ordförande i Europeiska kommissionen (1973–1977)
- Edward J. Stack- (MA 1938) Stadskommissionär-borgmästare Pompano Beach, Florida
- Thomas Benton Stoddard - första borgmästare i La Crosse, Wisconsin , advokat i New York, lagstiftare i Wisconsin
- Annette Strauss - (MA) tidigare borgmästare i Dallas, Texas ; andra kvinnliga borgmästare och den andra judiska borgmästaren i Dallas
- Percy Sutton - (studerade juridik) Manhattan stadsdelens president (1966–1977); längsta anställningstid på den positionen
- Hsu Tain-tsair- (deltog) taiwanesisk politiker, tjänstgjorde som den 15: e borgmästaren i Tainan City från 2001 till 2010
- Raymond Tucker - (BA) borgmästare i St. Louis , Missouri (1953–1965)
- Robert Anderson Van Wyck - (AB) första borgmästare i New York City efter konsolideringen av de fem stadsdelarna i New York City 1898
Kommentatorer
- Amotz Asa-El- (MA History and Journalism) ledande kommentator om israeliska, Mellanöstern- och judiska angelägenheter
- Dan Abrams - (JD 1992) mediajuridisk kommentator
- Paul Stuart Appelbaum - (BA) psykiater, kommentator och expert på juridiska och etiska frågor inom medicin och psykiatri
- Jedediah Bila - (MA) konservativ politisk kommentator, krönikör, kulturkritiker och författare
- Joyce Brothers - (Ph.D.) känd som Dr. Joyce Brothers, rådskolumnist, kommentator och första mediepsykolog
- Pat Buchanan - (CSJ 1962) konservativ krönikör, sändningskommentator, författare
- Dalton Camp - (CSJ) Kanadensisk journalist, politisk kommentator och strateg, central figur i Red Toryism
- Leonard A. Cole - (MA, Ph.D.) kommentator och expert på bioterrorism och terrormedicin
- Lennard J. Davis - (BA, MA, M.Phil., Ph.D.) kommentator på skärningspunkten mellan kultur, medicin, funktionshinder och bioteknik
- Jim Dunnigan - (BA) betraktades som "The Dean of Modern Wargaming", grundare av Simulations Publications, Inc. och den mest produktiva brädkrigsspelaren i historien, liksom att vara en känd militäranalytiker
- Lawrence Fertig - (MA) libertarian journalist, ekonomisk kommentator
- Mario Gabelli - (CBS) finansiell kommentator
- Ralph Gleason - amerikansk jazz- och populärmusikkritiker och kommentator
- Keli Goff - politisk kommentator och bloggare
- Ellis Henican - (MA) kommentator, krönikör för Newsday och Fox News Channel
- Jim Hightower - liberal politisk kommentator, författare för The Progressive Populist
- Molly Ivins- (CSJ) självbeskrivande "vänster-libertarian" politisk kommentator, tidningskrönikör, humorist, bästsäljande författare
- Hilton Kramer - amerikansk konstkritiker och kulturkommentator
- Steve Liesman - (CSJ) senior ekonomisk kommentator på NBC
- Edward Luck - (MIA, MA, M.Ph., Ph.D.) mediekommentator om vapenkontroll, försvar, utrikespolitik och angelägenheter, samt FN: s reformer och fredsbevarande
- Kenneth McFarland - (MA) konservativ kommentator, talare , författare, föreståndare för Topeka, Kansas skolsystem under Brown v. Board of Education
- John McLaughlin - (doktorand) politisk kommentator, värd för The McLaughlin Group på PBS
- Shireen Mazari - (doktorand) kommentator om globala strategiska frågor som påverkar fred och säkerhet; Pakistansk statsvetare
- Julie Menin - (BA) tv -nyhetskommentator om politik och lag
- Dick Morris - (BA 1967) politisk kommentator och författare
- Norman Podhoretz - (BA) Presidential Medal of Freedom ; redaktör för Commentary , grundare av neokonservatism i samband med projektet för det nya amerikanska århundradet
- Alvin F. Poussaint - (BS 1956) kommentator om ras och amerikanskt samhälle; välkänd psykiater; författare
- James Rubin - (BA 1982, MIA 1984) Sky News -kommentator och tv -journalist
- Ralph Schoenstein - (BA) tidigare kommentator på NPR : s alla saker som övervägs
- Laura Schlessinger - (Ph.D. 1974) nationellt syndikerad radioprogram , The Dr. Laura Program ; konservativ kommentator
- Thomas Sowell - (MA) ekonom, konservativ socialkommentator, författare
- Ben Stein - (BA 1966) konservativ ekonomisk och politisk kommentator, författare, skådespelare, advokat
- George Stephanopoulos - (BA 1982) seniorrådgivare till Bill Clinton , tv -ankare , mediejournalist och politisk kommentator
- Ilan Stavans - (Ph.D.) kommentator på amerikanska, latinamerikanska och judiska kulturer
- Samuel A. Tannenbaum - (CSJ) tidig kommentator om Shakespeare och hans samtid
- Cenk Uygur - (JD) politisk kommentator, internet- och tv -personlighet och politisk aktivist
Kandidater
- Nicholas Murray Butler- (BA, MA, Ph.D.) vice presidentkandidat med president William Howard Taft i valet 1912 (mot tidigare president Theodore Roosevelt och Woodrow Wilson )
- D. Leigh Colvin- (Lag) Förbudspartiets vice presidentkandidat (1920) (förlorad)
- Thomas Dewey - (lag 1925) presidentkandidat vid valet 1944 (mot Franklin D. Roosevelt ) och 1948 (mot president Harry S. Truman ) i valet "Dewey Beats Truman"
- Miguel Estrada - (BA 1983) nominerad till USA: s hovrätt för District of Columbia Circuit
- Matt Gonzalez- (BA 1987) Ralph Nader 2008 vice presidentkandidat, föregående president San Francisco Board of Supervisors
- Judd Gregg - (BA 1969) republikansk senator från New Hampshire (1993–); nominerad till USA: s handelsminister i den demokratiska administrationen av president Barack Obama ; senatorn drog tillbaka sitt namn från nomineringen den 12 februari 2009 (på grund av ökade ideologiska skillnader med administrationen)
- William B. Hornblower - (BA 1875) nominerades utan framgång till USA: s högsta domstol av president Grover Cleveland 1893
- Charles Evans Hughes - (lag 1884) presidentkandidat i valet 1916 (mot president Woodrow Wilson )
- Franklin Roosevelt- (lag) vice presidentkandidat med James M. Cox i valet 1920 (mot Warren Harding )
- Theodore Roosevelt - (lag) presidentkandidat i valet 1912 (mot president William Howard Taft och Woodrow Wilson ); bildade Progressive Party , känt som Bull Moose Party
- Wayne Allan Root- (BA 1983-samma klass som president Barack Obama ) journalist, vice presidentkandidat 2008 för Libertarian Party
Spioner (eller påstås)
- Elizabeth Bentley - amerikansk spion för Sovjetunionen från 1938 till 1945; 1945 hoppade hon bort från sovjetisk underrättelse och blev en viktig informatör för USA
- Whittaker Chambers - erkänd sovjetisk spion i Ware Group ; vittnade mot Alger Hiss
- Morris Cohen - dömd sovjetisk spion , föremål för Hugh Whitemores drama för scen och TV "Pack of Lies"; medverkande till att vidarebefordra atombombhemligheter till Kreml på 1940 -talet och bosatte sig så småningom i Moskva där han under decennier hjälpte till att träna sovjetiska agenter mot väst
- William Malisoff - (Ph.D.) påstådd sovjetisk spion , påstås ha överfört avancerad teknik till Sovjetunionen
- Hercules Mulligan - amerikansk revolutionskrigsspion ; medlem i Sons of Liberty
- Isaiah Oggins - (BA) Sovjetisk spion dödades så småningom av sina sovjetiska herrar; han var föremål för boken The Lost Spy: An American in Stalin's Service
- William Perl - påstådd sovjetisk spion dömd för att ljuga om sin vänskap med den avrättade spionen Julius Rosenberg , inte dömd för spionage
- Victor Perlo - (BA 1931, MA 1933, matematik) påstådd sovjetisk spion involverad i Harold Ware spionring och Perlo -grupp som visas i Venonas lista över misstänkta subversiva
- Juliet Stuart Poyntz - Kommunistpartiets USA -grundare påstås ha spanat för Sovjetunionen OGPU , försvunnit mystiskt och förmodat dödats av hennes sovjetiska mästare
- William Remington - (MA 1940) påstådd sovjetisk spion dödad i fängelse; dömd för mened, inte dömd för spionage
- Nathaniel Weyl - (BS 1931) erkände medlem i Ware -gruppen av kommunister som ägnade sig åt spionage för Sovjetunionen i Washington, DC; efter att ha lämnat partiet blev han en konservativ och uttalad antikommunist
- Harry Dexter White - påstådd sovjetisk spion som stod i spetsen för skapandet av Världsbanken och Internationella valutafonden ; avslöjade senare påstås ha varit inblandad i Silvermaster och Ware -grupperna av kommunistiska spioner medan han var en högre tjänsteman i USA: s finansminister i Franklin D. Roosevelt och Truman -administrationen
- Flora Wovschin - påstådda sovjetiska spioner som avslöjades i Venona -projektet
Övrig
- Prins Hussain Aga Khan - (MIA 2004) Äldste son till prins Karim Aga Khan IV
- Hong Yen Chang - (JD 1886), första kinesiska amerikanska advokaten i USA. Colombia Law School Center for Chinese Legal Studies är uppkallat efter honom.
- Lewis Stuyvesant Chanler - (LL.B. 1891) Löjtnantguvernör i New York (1907–1908)
- Chelsea Clinton - (MA, 2010, University's Mailman School of Public Health )
- Henry Cruger - vald till både parlamentet i Storbritannien (MP, 1774–1780, 1784–1790) och New York State Senate (1792–1796)
- Jesús Galíndez - (doktorand) spansk författare; under sin tid i Columbia, en föreläsare och student innan han påstås ha kidnappats och förmodligen dödats av agenter från Rafael Trujillo
- Ian Kagedan- (M.Phil. 1978) Kanadensare känd för sitt arbete med interreligiösa och etniska relationer
- Caroline Kennedy - (JD 1988) medordförande, kandidat Barack Obama 's vice president Search kommittén ; direktör, kommissionen för presidentdebatter ; rådgivare, Harvard Institute of Politics ; en av grundarna, Profiles in Courage Award ; advokat, författare
- John H. Langbein - (BA 1964), jurist och professor vid Yale Law School
- Meghan McCain - (BA), krönikör, författare och bloggare
- Betsy McCaughey - (doktorand), 72: e löjtnantguvernör i New York (1995–1998)
- Dianne Morales (född 1967), ideell chef och politisk kandidat
- Robert Moses- ledare för stadsförnyelse i mitten av århundradet som formade New York
- Dillon S. Myer , chef för War Relocation Authority under andra världskriget och kommissionär för Bureau of Indian Affairs (MA 1926)
- Charles J. O'Byrne - (BA 1981, JD 1984) Sekreterare för guvernören i New York (2008)
- Ralph Perlman - (Master in business), Louisiana statsbudgetdirektör, 1967–1988
- Richard Ravitch - (BA 1955), 75: e löjtnantguvernör i New York (2009–)
- Robert Reischauer - (MIA, Ph.D.) chef för Congressional Budget Office (CBO) från 1989 till 1995
- Patricia Robinson - (MA 1957), ekonom och First Lady i Trinidad och Tobago 1997–2003
- Angus B. Rothwell - (MA 1932), Superintendent of Public Instruction of Wisconsin
- Karenna Gore Schiff - (JD 2000) författare, journalist och advokat
- Pixley ka Isaka Seme - (BA) grundare och president för African National Congress
- Pierre Sévigny - kanadensisk soldat, författare, politiker och akademiker; mest känd för sitt engagemang i Munsingeraffären
- Thomas Sowell - afroamerikansk ekonom och författare
- Ray William Johnson - kändis på internet; värd för internetserierna Equals Three (tog inte examen)
Se även
- Columbia College vid Columbia University
- Columbia University School of General Studies
- Columbia Law School
- Columbia Business School
- Columbia University Graduate School of Journalism
- Columbia Graduate School of Architecture, Planning and Preservation
- Columbia University College of Physicians and Surgeons
- Columbia University Graduate School of Education (Teachers College)
- Fu Foundation School of Engineering and Applied Science
- Columbia Graduate School of Arts and Sciences
- Columbia University School of the Arts
- Skolan för internationella och offentliga frågor
Referenser
externa länkar
- Nobelprisvinnare associerade med Columbia University
- Nobelprisvinnare i fysik i samband med Columbia University
- Columbians Ahead of Their Time - lista över anmärkningsvärda Columbians skapade av Columbia University för deras 250 -årsjubileum.
- Efter Columbia "Notable Alumni & Former Students" publicerad av Columbia University Office of Admission