Georgia State Route 155 - Georgia State Route 155
Statlig rutt 155 | ||||
---|---|---|---|---|
Ruttinformation | ||||
Underhålls av GDOT | ||||
Längd | 92,1 km | |||
Stora korsningar | ||||
Södra änden | US 19 / US 19 Buss. / US 41 / US 41 Buss. / SR 3 / SR 7 söder om Griffin | |||
Norra änden | US 23 / SR 13 i Brookhaven | |||
Plats | ||||
Län | Spalding , Henry , Rockdale , DeKalb | |||
Motorvägssystem | ||||
|
State Route 155 ( SR 155 ) är en 57,2 mil lång (92,1 km) statlig motorväg som färdas söder-norr genom delar av Spalding , Henry , Rockdale och DeKalb län i den nord-centrala delen av USA: s delstat Georgien .
Ruttbeskrivning
Spalding County
SR 155 börjar vid en korsning med US 19 / US 41 / SR 3 / SR 7 söder om Griffin , i Spalding County. Detta markerar också den södra terminalen för US 19 Bus. / US 41 Buss. , som färdas samtidigt med SR 155 i nordost till en korsning med SR 16 i den centrala delen av staden. De korsar en Norfolk södra järnväg tills SR 155 avgår i öster. Det går nordost och svänger norrut på McDonough Road. Det går norrut och går in i Henry County.
Henry och Rockdale län
SR 155 möter Interstate 75 (I-75), precis innan den går in i McDonough . I staden korsar den US 23 / SR 42 . I huvuddelen av staden ligger SR 20 . De två motorvägarna reser samtidigt ungefär ett kvarter. Sedan reser SR 81 samtidigt med den för en kort sträcka. SR 155 avgår i norr och skär SR 138 strax innan den når länet Henry – Rockdale. Den färdas längs länslinjen tills strax förbi Panola Mountain State Park, där den åter går in i Henry County för en kort sträcka. Därefter går det in i DeKalb County.
DeKalb County
SR 155 fortsätter mot nord-nordväst till Snapfinger och svänger västerut på Flat Shoals Parkway. Den böjer sig mot nordväst och har ett utbyte med I-285 på den sydöstra kanten av Panthersville . Motorvägen går genom Panthersville och möter I-20 på den nordöstra kanten av den. I området East Lake korsar den SR 154 . I Decatur har den en kort samtidighet med US 278 / SR 10 . I den nordvästra delen av Decatur är US 23 / US 29 / SR 8 . Öster om North Druid Hills finns en korsning med SR 236 . På North Druid Hills– Brookhaven stadslinje är ett utbyte med I-85 . SR 155 böjer sig i nordost för att möta dess norra terminal, en korsning med US 23 / SR 13 , söder om Chamblee .
Stora korsningar
Grevskap | Plats | mi | km | Destinationer | Anteckningar |
---|---|---|---|---|---|
Spalding | | 0,0 | 0,0 | US 19 / US 41 / SR 3 / SR 7 söder (Martin L. King Jr. Parkway) / US 19 Buss. börjar / US 41 Buss. börjar (Zebulon Parkway) - Zebulon , Barnesville , Jonesboro | Södra terminalen för US 19 Bus./US 41 Bus./SR 155; norra terminalen för SR 7; södra änden av US 19 Bus./US 41 Buss. samtidighet |
Grip | 4.0 | 6.4 | US 19 Buss. norr / US 41 Buss. norr / SR 16 (Taylor Street) | Norra änden av US 19 Bus./US 41 Buss. samtidighet | |
Henry | | 18.6 | 29.9 | I-75 ( SR 401 ) - Macon , Atlanta | I-75 avfart 216 |
McDonough | 20.3 | 32,7 | US 23 / SR 42 (Macon Street) - Jackson , Atlanta | ||
21.9 | 35.2 | SR 20 öster / SR 81 öster (Keys Ferry Street) - Conyers , Covington | |||
22,0 | 35.4 | SR 20 öster / SR 81 öster (John Frank Ward Boulevard) - Conyers , Covington | Södra änden av SR 20 / SR 81 samtidighet | ||
22.2 | 35,7 | SR 20 väster / SR 81 väster (John Frank Ward Boulevard) - Stockbridge , Lovejoy | Norra änden av SR 20 / SR 81 samtidighet | ||
| 32.1 | 51,7 | SR 138 - Stockbridge , Conyers | ||
DeKalb | | 39,5 | 63,6 | SR 212 söder (Browns Mill Road) - Monticello | Norra änden av SR 212 |
Panthersville | 44,5 | 71,6 | I-285 (Atlanta Bypass / SR 407 ) | I-285 avfart 48 | |
45,7 | 73,5 | I-20 (Ralph David Abernathy Freeway / SR 402 ) - Atlanta , Augusta | I-20 avfart 65 | ||
East Lake | 48.3 | 77,7 | SR 154 (Memorial Drive SE) - Atlanta , Stone Mountain | ||
Decatur | 50,0 | 80,5 | US 278 väster / SR 10 väster (East College Avenue) - Atlanta | Södra delen av US 278 / SR 10 samtidighet | |
50.3 | 81,0 | US 278 öst / SR 10 öst (East College Avenue) - Avondale Estates , Litauen | Nordänden av US 278 / SR 10 samtidighet | ||
51,8 | 83.4 | US 23 söder / US 29 / US 78 / SR 8 (Scott Boulevard) - Atlanta , Stone Mountain | Södra delen av USA: s 23 samtidighet | ||
| 54.4 | 87,5 | SR 236 (Lavista Road) - Atlanta , Tucker , Snellville | ||
North Druid Hills - Brookhaven- linjen | 55.9 | 90,0 | I-85 (Northeast Expressway / SR 403 ) - Atlanta , Greenville | I-85 avfart 91 | |
Brookhaven | 57.2 | 92.1 | US 23 norr / SR 13 (Buford Highway NE) - Atlanta , Chamblee | Norra terminalen; norra änden av USA: s 23 samtidighet | |
1.000 mi = 1.609 km; 1.000 km = 0.621 mi
|
Se även
Referenser
externa länkar
- Media relaterade till Georgia State Route 155 på Wikimedia Commons
- Georgia Roads (rutter 141 - 160)
- Georgia State Route 155 på State-Ends.com