Clark Stakes - Clark Stakes
Klass I -lopp | |
Plats |
Churchill Downs Louisville, Kentucky , USA |
---|---|
Invigd | 1875 |
Tävlingstyp | Fullblod - Flat racing |
Hemsida | www |
Tävlingsinformation | |
Distans | 1+1 / 8 miles (9 furlongs) |
Yta | Smuts |
Spår | vänsterhänt |
Kompetens | Tre år gammal och uppåt |
Vikt | Tilldelad |
Handväska | 500 000 dollar |
Den Clark Stakes är en amerikansk fullblod hästkapplöpning hålls årligen i slutet av november på Churchill Downs i Louisville, Kentucky . Bland de äldsta loppen i USA kördes den första gången 1875, året då racerbanan öppnade för affärer. För närvarande ett evenemang i klass I , det är öppet för hästar som är tre år och äldre och tävlas på smuts över ett avstånd av 1+1 / 8 miles (9 furlongs ). Det var känt som Clark Handicap till och med 2018 innan tävlingsförhållandena ändrades för att ställa in vikter och utsläppsrätter 2019.
Loppet är uppkallat till ära av överste M. Lewis Clark , grundare av Louisville Jockey Club som byggde Churchill Downs.
Fram till 1901 var det begränsat till treåriga hästar.
Sedan starten har Clark Handicap körts på olika avstånd:
- 2 mil: 1875–1880
- 1+1 / 4 miles: 1881-1895
- 1+1 / 8 miles: 1896-1901, 1922-1924, 1955-present
- 1+1 / 16 miles: 1902-1921, 1925-1954
Loppet kördes i två divisioner 1953.
Uppgifter
Hastighetsrekord: (på nuvarande avstånd 1+1 / 8 miles)
- 1: 47.39 - Premium Tap (2006)
- Flest vinster
- 2 - Hodge (1915, 1916)
- 2 - Djärv favorit (1968, 1969)
- 2 - Bob's Dusty (1977, 1978)
- Flest vinster av en jockey
- 4 - Isaac Burns Murphy (1879, 1884,1885, 1890)
- 4 - Pat Day (1984, 1985, 1990, 2000)
- De flesta vinster av en tränare
- 3 - Ben A. Jones (1942, 1946, 1951)
- 3 - Smiley Adams (1977, 1978, 1979)
- 3 - Bob Baffert (1996, 1998, 2014)
Vinnare
År |
Vinnare |
Ålder |
Jockey |
Tränare |
Ägare |
Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
2019 | Tom's d'Etat | 6 | Joel Rosario | Albert Stall Jr. | GMB Racing ( Gayle Benson ) | 1: 48,84 |
2018 | Leofric | 5 | Florent Geroux | Brad H. Cox | Steve Landers | 1: 48,59 |
2017 | Söker själen | 4 | John Velazquez | Dallas Stewart | Charles Fipke | 1: 48,88 |
2016 | Gun Runner | 3 | Florent Geroux | Steven M. Asmussen | Winchell Fullblod/Three Chimneys Farm | 1: 48,50 |
2015 | Effinex | 4 | Mike E. Smith | James A. Jerkens | Tri-Bone Stables | 1: 48,92 |
2014 | Hoppertunity | 3 | Martin Garcia | Bob Baffert | Watson/Pegram/Weitman | 1: 49,88 |
2013 | Kommer att ta betalt | 3 | Luis Saez | D. Wayne Lukas | Willis D. Horton | 1: 49,39 |
2012 | Shackleford | 4 | Jesus Castanon | Dale L. Romans | Lauffer/Cubbedge | 1: 49,12 |
2011 | Kloka Dan | 4 | John Velazquez | Charles Lopresti | Morton Fink | 1: 48,95 |
2010 ‡ | Giant Oak | 4 | Shaun Bridgmohan | Chris M. Block | Virginia H. Tarra Trust | 1: 50,82 |
2009 | Skylla | 3 | Jamie Theriot | Albert Stall Jr. | Adele Dilschneider/ Claiborne Farm | 1: 49,39 |
2008 | Einstein | 6 | Julien Leparoux | Helen Pitts-Blasi | ML Garretson, förvaltare | 1: 49,79 |
2007 | AP -pil | 5 | Ramon Dominguez | Todd Pletcher | Allen E. Paulson LT | 1: 48,66 |
2006 | Premium Tap | 4 | Kent Desormeaux | John C. Kimmel | Kline/Alevizos/Whelihan | 1: 47,39 |
2005 | Magna Graduate | 3 | John Velazquez | Todd Pletcher | Elisabeth Alexander | 1: 50,89 |
2004 | Sankt Liam | 4 | Edgar Prado | Richard E. Dutrow Jr. | M/M William K. Warren Jr. | 1: 50,81 |
2003 † | Sökande | 4 | Javier Castellano | Nick Zito | AB Hancock III /GF Healy | 1: 52,42 |
2002 | Lido -palatset | 5 | Jorge F. Chavez | Robert J. Frankel | John & Jerry Amerman | 1: 49,13 |
2001 | Allmänhet | 4 | Craig Perret | William I. Mott | Gary & Mary West | 1: 48,26 |
2000 | Surfside | 3 | Pat Day | D. Wayne Lukas | Overbrook Farm | 1: 48,75 |
1999 | Lite bitvis | 5 | Calvin Borel | Bobby Barnett | John A. Franks | 1: 50,88 |
1998 | Silver Charm | 4 | Gary Stevens | Bob Baffert | Bob & Beverly Lewis | 1: 49,00 |
1997 | Konsert | 3 | Jerry Bailey | William I. Mott | Kinsman Stable | 1: 49,60 |
1996 | Isitingood | 5 | David Flores | Bob Baffert | Mike Pegram och Terry Henn | 1: 48,80 |
1995 | Domare TC | 4 | Joe Johnson | Gary G. Hartlage | Bea & Robert H. Roberts | 1: 49,80 |
1994 | Sir Vixen | 6 | Dean Kutz | Mark Danner | Mark & Vickie Copass | 1: 51,20 |
1993 | Mi Cielo | 3 | Mike E. Smith | Peter M. Vestal | Thomas M. Carey | 1: 51,40 |
1992 | Zeeruler | 4 | Garrett Gomez | Donnie K. Von Hemel | John A. Franks | 1: 50,00 |
1991 | På fel plats | 4 | Ört McCauley | CR McGaughey III | Cynthia Phipps | 1: 52,20 |
1990 | Hemligt Hej | 3 | Pat Day | Frank L. Brothers | Lazy Lane Farm | 1: 50,60 |
1989 | Ingen markör | 5 | Danny Cox | Patti Johnson | Billy Ray Gowdy | 1: 51,20 |
1988 | Balthazar B. | 5 | Kent Desormeaux | Paul J. McGee | Paul J. McGee et al. | 1: 51,20 |
1987 | Intrång | 5 | Larry Melancon | Lee J. Rossi | Carl J. Maggio | 1: 51,40 |
1986 | Kom sommar | 4 | Patrick Johnson | George R. Arnold II | Surf & Turf Stabil | 1: 49,80 |
1985 | Hoppfullt ord | 3 | Pat Day | Carl Bowman | M. Clifton/R. Doll/B. Morris | 1: 51,00 |
1984 | Eminency | 6 | Pat Day | CR McGaughey III | Happy Valley Farm | 1: 49,00 |
1983 | Jack Slade | 3 | James McKnight | David Kassen | Andrew Adams | 1: 49,80 |
1982 | Hechizado | 6 | Randy Romero | Ray Lawrence Jr. | Charles Schmidt Jr. | 1: 52,20 |
1981 | Innehåll | 4 | Larry Melancon | Ronnie Warren | M/M Russell Michael Jr. | 1: 52,00 |
1980 | Sun Catcher | 3 | Don Brumfield | Dianne Carpenter | Sundance Stable/D. Nedeff | 1: 53,40 |
1979 | Mycket guld | 3 | Julio Espinoza | Smiley Adams | Robert N. Lehmann | 1: 50,80 |
1978 | Bob's Dusty | 4 | Richard dePass | Smiley Adams | Robert N. Lehmann | 1: 50,20 |
1977 | Bob's Dusty | 3 | Richard dePass | Smiley Adams | Robert N. Lehmann | 1: 49,80 |
1976 | Yamanin | 4 | Garth Patterson | George T. Poole | Hajima Doi | 1: 54,40 |
1975 | Warbucks | 5 | Larry Melancon | Don Combs | Edward E. Elzemeyer | 1: 54,40 |
1974 | Herr dörr | 3 | William Gavidia | Thomas W. Kelley | Bromagen Cattle Co. et al. | 1: 52,20 |
1973 | Golden Don | 3 | Mike Manganello | Oscar Dishman | Archie Donaldson | 1: 52,80 |
1972 | Fairway Flyer | 3 | David Whited | John J. Greely III | William Floyd | 1: 53,80 |
1971 | Sado | 4 | Don Brumfield | Harold Tinker | W. Cal Partee | 1: 53,60 |
1970 | Titta på Fob | 5 | Danny Gargan | George T. Poole | CV Whitney | 1: 51,20 |
1969 | Djärv favorit | 4 | Doug Richard | Del W. Carroll | Michael Grace Phipps | 1: 50,40 |
1968 | Djärv favorit | 3 | Robert Nono | Del W. Carroll | Michael Grace Phipps | 1: 49,20 |
1967 | Slumpmässigt skott | 4 | Billy Phelps | James R. Cowden Jr. | James R. Cowden Sr. | 1: 50,80 |
1966 | Flick II | 4 | Hector Pilar | Larry H. Thompson | Alamode gård | 1: 49,60 |
1965 | Stora brigaden | 4 | Jimmy Nichols | Edgar S. Brumfield | M/M Robert F. Roberts | 1: 50,80 |
1964 | Citron Twist | 4 | Billy Phelps | Peter C. Keizer | Theodore D. Buhl | 1: 50,60 |
1963 | Kopieringschef | 3 | Don Brumfield | S. Bryant Ott | Fjärde stallstallen | 1: 49,20 |
1962 | Crimson Satan | 3 | Ört Hinojosa | Charley Kerr | Crimson King Farm | 1: 50,00 |
1961 | Aeroflint | 3 | Eugene Curry | Keneth G. Hall | Mrs Raymond Bauer | 1: 48,40 |
1960 | Motverka | 3 | John L. Rotz | John J. Greely III | CV Whitney | 1: 49,00 |
1959 | Las Olas | 4 | Fred A. Smith III | Charles E. Eads | Harry N. Eads | 1: 48,40 |
1958 | Min utekväll | 5 | John L. Rotz | John J. Gavin Jr. | Wells Bros. | 1: 50,00 |
1957 | Ezgo | 3 | John Delahoussaye | Larry H. Thompson | Larry H. Thompson | 1: 50,80 |
1956 | Swoons son | 3 | David Erb | Lex Wilson | E. Gay Drake | 1: 50,60 |
1955 | Happy Go Lucky | 6 | Lois C. Cook | Harold G. Bockman | Harold G. Bockman | 1: 51,60 |
1954 | Bay Bloom | 5 | J. King | Fred H. Pohl | Fred H. Pohl | 1: 44,00 |
1953-1 | Chombro | 6 | Lois C. Cook | John Hannover | DJ Gleason | 1: 45,60 |
1953-2 | Second Avenue | 6 | Carroll Bierman | Lex Wilson | Theodore D. Buhl | 1: 45,60 |
1952 | Mot havet | 7 | Kenneth kyrka | Harry Trotsek | Hasty House Farm | 1: 44,40 |
1951 | Trånande | 5 | Douglas Dodson | Ben A. Jones | Calumet Farm | 1: 44,00 |
1950 | Mount Marcy | 5 | Steve Brooks | Sylvester Veitch | CV Whitney | 1: 44,60 |
1949 | Blyg kille | 4 | Conn McCreary | Jack C. Hodgins | Dixiana | 1: 45,20 |
1948 | Star Reward | 4 | Steve Brooks | Jack C. Hodgins | Dixiana | 1: 46,60 |
1947 | Jack SL | 7 | Steve Brooks | William Resseguet | Fru JS Letellier | 1: 49,60 |
1946 | Hail Victory | 4 | Douglas Dodson | Ben A. Jones | Calumet Farm | 1: 47,80 |
1945 | Sentiment Sake | 4 | Fred Wirth | Milton Rieser | Wathen R. Knebelkamp | 1: 47,20 |
1944 | Alquest | 4 | Johnny Adams | Jack H. Skirvin | Ernst gård | 1: 45,20 |
1943 | Antiklimax | 4 | Carroll Bierman | Knox Osborne | Hal Price Headley | 1: 46,00 |
1942 | Snurra | 4 | Wendell Eads | Ben A. Jones | Calumet Farm | 1: 44,80 |
1941 | Haltal | 4 | Conn McCreary | Steve Judge | Woodvale Farm | 1: 44,80 |
1940 | Uppför bäcken | 4 | G. Wallace | Roy Waldron | Vintergatan | 1: 46,00 |
1939 | Araber pil | 5 | Carroll Bierman | Gilbert Hardy | Louise J. Hickman | 1: 45,80 |
1938 | Huvudmannen | 4 | Willis F. Ward | Howard Hoffman | Jerome B. Respess | 1: 46,80 |
1937 | Grev Morse | 4 | Irving Anderson | Frank J. Kearns | Calumet Farm | 1: 45,20 |
1936 | Corinto | 4 | Charley Kurtsinger | Bert S. Michell | Fru Emil Denemark | 1: 44,80 |
1935 | Beaver Dam | 3 | R. Montgomery | George Gould | TS & JS Mulvihill | 1: 47,40 |
1934 | Esseff | 4 | Lee Humphries | Clyde Van Dusen | Dixiana | 1: 44,00 |
1933 | Osculator | 4 | Silvio Coucci | Joseph H. Stotler | William R. Coe | 1: 45,40 |
1932 | Pittsburgher | 4 | Charles Corbett | Jim H. Moody | Shady Brook Farm | 1: 50,20 |
1931 | Bargello | 5 | K. Russell | Mose Goldblatt | CV Whitney | 1: 44,80 |
1930 | Stjärnor och barer | 4 | L. Jones | Edward Haughton | Greentree Stable | 1: 47,40 |
1929 | Martie Flynn | 4 | Carl Meyer | Robert V. McGarvey | Stuyvesant Peabody | 1: 46,60 |
1928 | Jock | 4 | Eddie Ambrose | John F. Schorr | John W. Schorr | 1: 45.00 |
1927 | Helens babe | 4 | Walter Lilley | Walter W. Taylor | NF | 1: 46,00 |
1926 | San-utar | 5 | Mack Garner | Pete Coyne | NF | 1: 45,40 |
1925 | Spic och Span | 4 | George Fields | Harry M. Unna | JC McGill | 1: 47,60 |
1924 | Chilhowee | 3 | G. Harvey | John C. Gallaher | John & Allen Gallaher | 1: 54,40 |
1923 | Djärv | 7 | Bert Kennedy | Auval John Baker | Wilfrid Viau | 1: 54,60 |
1922 | Utrotare | 7 | B. Kennedy | Eugene Wayland | Willis Sharpe Kilmer | 1: 50,00 |
1921 | Ingefära | 5 | T. Murray | Kay Spence | HH Hewitt | 1: 45.00 |
1920 | Boniface | 5 | Earl Sande | H. Guy Bedwell | JKL Ross | 1: 45,80 |
1919 | Halvvägs | 5 | Harold Thurber | John S. Ward | James W. Parrish | 1: 46,60 |
1918 | Beaverkill | 4 | O. Willis | S. Miller Henderson | Ogden Stabil | 1: 48,20 |
1917 | Gammal rosknopp | 6 | Danny Connelly | Frank D. Weir | FD Weir & HC Applegate | 1: 45,20 |
1916 | Hodge | 5 | Claude Hunt | Kay Spence | WJ Weber | 1: 45,40 |
1915 | Hodge | 4 | Charles Borel | Kay Spence | WJ Weber | 1: 44,60 |
1914 | Belloc | 3 | Albert Mott | E. Cunningham | NF | 1: 45.00 |
1913 | Bockhorn | 4 | Roscoe Goose | Jack D. Adkins | Rod J. MacKenzie | 1: 48,20 |
1912 | Adams Express | 4 | Carroll H. Shilling | Frank M. Taylor | Harry C. Hallenbeck | 1: 45,20 |
1911 | Star Charter | 3 | J. Wilson | GM Johnson | John W. Schorr | 1: 47,80 |
1910 | Kungens dotter | 7 | Ted Koerner | George Denny | Thomas C. McDowell | 1: 45,60 |
1909 | Miami | 3 | Matt McGee | WL Lewis | Johnson N. Camden Jr. | 1: 45,20 |
1908 | Polly Prim | 5 | Vincent Powers | Fred Luzader | JR Wainwright | 1: 58,80 |
1907 | The Minks | 4 | Dave Nicol | W. Wells | NF | 1: 50,80 |
1906 | Hyperion II | 3 | W. McIntyre | Joseph S. Hawkins | Joseph S. Hawkins & Co. | 1: 49,00 |
1905 | Batts | 4 | Dave Nicol | Richard P. Brooks | William F. Schulte | 1: 53,75 |
1904 | Kolonial flicka | 5 | Lucien Lyne | Charles E. Rowe | Charles E. Rowe | 1: 48,75 |
1903 | Älskar Labor | 6 | Scully | A. Hazlett | NF | 1: 48,00 |
1902 | Död | 7 | John Slack | H. Robinson | NF | 1: 47,00 |
1901 | Hans eminens | 3 | James Winkfield | Frank B. Van Meter | Frank B. Van Meter | 1: 55,00 |
1900 | Lieut. Gibson | 3 | Jimmy Boland | Charles H. Hughes | Charles Smith | 1: 54,00 |
1899 | Corsini | 3 | Nash Turner | Edward C. Corrigan | Edward C. Corrigan | 2: 01.60 |
1898 | Plaudit | 3 | Robert Williams | John E. Madden | John E. Madden | 1: 56,50 |
1897 | Prydnad | 3 | Alonzo Clayton | Charles T. Patterson | CT Patterson & Co. | 1: 55,00 |
1896 | Ben Eder | 3 | Willie Simms | NF | Varma källor stabila | 1: 56,50 |
1895 | Halma | 3 | James Perkins | Byron McClelland | Byron McClelland | 2: 15.50 |
1894 | Sång | 3 | William Martin | H. Eugene Leigh | Leigh & Robert L. Rose | 2: 19.50 |
1893 | Gränslös | 3 | Eddie Kunze | William Lee McDaniel | John E. Cushing & John W. Orth | 2: 12.00 |
1892 | Azra | 3 | Alonzo Clayton | John H. Morris | Bashford Manor Stall | 2: 20.00 |
1891 | Hög tariff | 3 | Munken Overton | NF | Augustus Eastin & Samuel E. Larabie | 2: 12.00 |
1890 | Riley | 3 | Isaac Burns Murphy | Edward C. Corrigan | Edward C. Corrigan | 2: 16,25 |
1889 | Spokane | 3 | Thomas Kiley | John Rodegap | Noah Armstrong | 2: 12,50 |
1888 | Gallifet | 3 | Andrew McCarthy Jr. | NF | Melbourne stabil | 2: 15,25 |
1887 | Jim Gore | 3 | L. Jones | NF | AG McCampbell | 2: 11,25 |
1886 | Blue Wing | 3 | Edward Garrison | NF | Melbourne stabil | 2: 10.00 |
1885 | Bersan | 3 | Isaac Burns Murphy | Grön B. Morris | Green B. Morris & James D. Patton | 2: 09.25 |
1884 | Buchanan | 3 | Isaac Burns Murphy | William Bird | William Cottrill | 2: 12.00 |
1883 | Uppstigning | 3 | John Stoval | J. Pate | RC Pate | 2: 18.00 |
1882 | Runnymede | 3 | Jim McLaughlin | James G. Rowe Sr. | Dwyer Bros. Stabil | 2: 15.50 |
1881 | Hindu | 3 | Jim McLaughlin | James G. Rowe Sr. | Dwyer Bros. Stabil | 2: 10,25 |
1880 | Kinkead | 3 | Jim McLaughlin | NF | NF | 3: 37,75 |
1879 | Falsett | 3 | Isaac Burns Murphy | Eli Jordan | JW Hunt Reynolds | 3: 40,50 |
1878 | Utjämnare | 3 | Robert Simma | NF | RH Owens | 3: 37,00 |
1877 | McWhirter | 3 | C. Miller | Abraham Perry | Abraham Buford II | 3: 30.50 |
1876 | Creedmore | 3 | Howard D. Williams | NF | Williams & Owings | 3: 34,75 |
1875 | Voltigeur | 3 | McGrath | B. Grön | WG Harding | 3: 30,75 |
‡ Under 2010 vann framgångsrika Dan loppet men diskvalificerades och placerade sig på tredje plats för störningar.