Schack -VM 2009 - Chess World Cup 2009
Turneringsinformation | |
---|---|
Sport | Schack |
Plats | Khanty-Mansiysk |
Datum | 20 november 2009–14 december 2009 |
Administratör (er) | FIDE |
Turnering format (s) |
Enkel elimineringsturnering |
Värd (er) | Rysslands schackförbund |
Slutlägen | |
Mästare | Boris Gelfand |
Tvåan | Ruslan Ponomariov |
Den Chess World Cup 2009 var 128 spelare enda eliminering turnering , som spelas mellan 20 november och den 14 december 2009 i Khanty-Mansiysk , Ryssland. Cupvinnaren kvalificerade sig för kandidatstadiet i schack -VM 2012 . Boris Gelfand besegrade Ruslan Ponomariov i finalen.
Vinnaren av schack -VM 2007 , Gata Kamsky , besegrades av Wesley So i tredje omgången.
Formatera
Matcherna bestod av två matcher (förutom finalen, som bestod av fyra). Spelare hade 90 minuter för de första 40 dragen följt av 30 minuter för resten av spelet med ett tillägg av 30 sekunder per drag från drag ett. Om matchen var jämn efter de vanliga matcherna spelades oavbrutna pauser dagen efter. Formatet för slipsen var följande:
- Fyra snabba spel (25 minuter plus 10 sekunders ökning ) spelades. Enligt schackjournalisten Mig Greengard , erkände en "hög FIDE -tjänsteman" utanför rekordet att detta ovanliga beslut att spela fyra matcher istället för två faktiskt var ett misstag som upptäcktes för sent för att rätta till det.
- Om poängen fortfarande var jämn spelades upp till fem par blitz -spel (5 minuter plus 3 sekunders steg). Om en spelare ledde efter ett par blitz -spel, förklarades den spelaren som vinnare. Detta var en förändring från tidigare evenemang, till exempel vid schack -VM 2007 gick matchen till ett armageddon -spel efter ett par blitz -spel.
- Om poängen fortfarande var jämn efter fem par blitz -spel skulle ett enda armageddon -spel (vitt måste vinna, svart behöver bara dra) spelas. White hade 5 minuter, svart hade 4 minuter och båda spelarna hade steg på tre sekunder som började med drag 61. I slutändan spelades inga Armageddon-spel, eftersom alla matcher avgjordes före den etappen.
Deltagarna
Spelarna som är kvalificerade för evenemanget är:
- Boris Gelfand ( ISR ) , 2758 (R)
- Vugar Gashimov ( AZE ) , 2758 (R)
- Peter Svidler ( RUS ) , 2754 (R)
- Alexander Morozevich ( RUS ) , 2750 (R)
- Teimour Radjabov ( AZE ) , 2748 (R)
- Vassily Ivanchuk ( UKR ) , 2739 (R)
- Ruslan Ponomariov ( UKR ) , 2739 (R)
- Alexander Grischuk ( RUS ) , 2736 (R)
- Dmitry Jakovenko ( RUS ) , 2736 (R)
- Wang Yue ( CHN ) , 2734 (R)
- Pavel Eljanov ( UKR ) , 2729 (E09)
- Sergey Karjakin ( UKR ) , 2723 (SF)
- Shakhriyar Mamedyarov ( AZE ) , 2719 (R)
- Alexei Shirov ( ESP ) , 2719 (SF)
- Leinier Domínguez ( CUB ) , 2719 (R)
- Sergei Movsesian ( SVK ) , 2718 (E08)
- Maxime Vachier-Lagrave ( FRA ) , 2718 (E08)
- Evgeny Alekseev ( RUS ) , 2715 (R)
- Evgeny Tomashevsky ( RUS ) , 2708 (E09)
- Wang Hao ( CHN ) , 2708 (R)
- David Navara ( CZE ) , 2707 (E09)
- Vladimir Malakhov ( RUS ) , 2706 (R)
- Étienne Bacrot ( FRA ) , 2700 (R)
- Sergej Rublevsky ( RUS ) , 2697 (R)
- Baadur Jobava ( GEO ) , 2696 (E09)
- Alexander Motylev ( RUS ) , 2695 (E09)
- Gata Kamsky ( USA ) , 2695 (SF)
- Nikita Vitiugov ( RUS ) , 2694 (E09)
- Viktor Bologan ( MDA ) , 2692 (E08)
- Arkadij Naiditsch ( GER ) , 2689 (E09)
- Bu Xiangzhi ( CHN ) , 2682 (R)
- Judit Polgár ( HUN ) , 2680 (R)
- Liviu-Dieter Nisipeanu ( ROU ) , 2677 (E09)
- Gabriel Sargissian ( ARM ) , 2676 (E08)
- Alexander Onischuk ( USA ) , 2672 (Z2.1)
- Ivan Cheparinov ( BUL ) , 2671 (PN)
- Zahar Efimenko ( UKR ) , 2668 (E08)
- Emil Sutovsky ( ISR ) , 2666 (E08)
- Evgeniy Najer ( RUS ) , 2666 (E08)
- Sergei Tiviakov ( NED ) , 2664 (E08)
- Alexander Areshchenko ( UKR ) , 2664 (E09)
- Krishnan Sasikiran ( IND ) , 2664 (R)
- Ilia Smirin ( ISR ) , 2662 (E08)
- Vladimir Baklan ( UKR ) , 2655 (E08)
- Surya Shekhar Ganguly ( IND ) , 2654 (AS)
- Alexandr Fier ( BRA ) , 2653 (Z2.4)
- Laurent Fressinet ( FRA ) , 2653 (E08)
- Georg Meier ( GER ) , 2653 (E09)
- Boris Grachev ( RUS ) , 2652 (E08)
- Fabiano Caruana ( ITA ) , 2652 (PN)
- Ivan Sokolov ( BIH ) , 2652 (E09)
- Vadim Milov ( SUI ) , 2652 (R)
- Artyom Timofeev ( RUS ) , 2651 (E09)
- Ernesto Inarkiev ( RUS ) , 2645 (E09)
- Boris Savchenko ( RUS ) , 2644 (E09)
- Mikhail Kobalia ( RUS ) , 2643 (E09)
- Vladislav Tkachiev ( FRA ) , 2642 (PN)
- Pavel Tregubov ( RUS ) , 2642 (E08)
- Wesley So ( PHI ) , 2640 (Z3.3)
- Julio Granda ( PER ) , 2640 (AM09)
- Viktor Láznička ( CZE ) , 2637 (E08)
- Dmitry Andreikin ( RUS ) , 2636 (E08)
- Rauf Mamedov ( AZE ) , 2634 (E09)
- Farrukh Amonatov ( TJK ) , 2631 (Z3.4)
- Sergey Volkov ( RUS ) , 2629 (E08)
- Zhou Jianchao ( CHN ) , 2629 (Z3.5)
- Tomi Nyback ( FIN ) , 2628 (E08)
- Ioánnis Papaïoánnou ( GRE ) , 2628 (E08)
- Konstantin Sakaev ( RUS ) , 2626 (E09)
- Gadir Guseinov ( AZE ) , 2625 (E09)
- Varuzhan Akobian ( USA ) , 2624 (Z2.1)
- Lê Quang Liêm ( VIE ) , 2624 (AS)
- Chanda Sandipan ( IND ) , 2623 (AS)
- Yury Shulman ( USA ) , 2623 (Z2.1)
- Jan Gustafsson ( GER ) , 2622 (E08)
- Rafael Leitão ( BRA ) , 2621 (Z2.4)
- Parimarjan Negi ( IND ) , 2620 (AS)
- Sergey Fedorchuk ( UKR ) , 2619 (E09)
- Lázaro Bruzón ( CUB ) , 2619 (Z2.3)
- Mateusz Bartel ( POL ) , 2618 (E09)
- Tigran L. Petrosian ( ARM ) , 2615 (E09)
- Sanan Sjugirov ( RUS ) , 2612 (E09)
- Alexander Khalifman ( RUS ) , 2612 (E08)
- Anton Filippov ( UZB ) , 2607 (Z3.4)
- Alexander Shabalov ( USA ) , 2606 (AM09)
- Jaan Ehlvest ( USA ) , 2606 (AM08)
- Erwin l'Ami ( NED ) , 2606 (E08)
- Fidel Corrales Jimenez ( CUB ) , 2605 (AM09)
- Eduardo Iturrizaga ( VEN ) , 2605 (Z2.3)
- Ehsan Ghaem Maghami ( IRI ) , 2603 (PN)
- Zhou Weiqi ( CHN ) , 2603 (AS)
- Gilberto Milos ( BRA ) , 2603 (AM09)
- Yuriy Kryvoruchko ( UKR ) , 2602 (E08)
- Diego Flores ( ARG ) , 2602 (AM09)
- Li Chao ( CHN ) , 2596 (Z3.5)
- Constantin Lupulescu ( ROU ) , 2591 (E09)
- Duško Pavasovič ( SLO ) , 2590 (E08)
- Yannick Pelletier ( SUI ) , 2589 (PN)
- Hou Yifan ( CHN ) , 2588 (AS)
- Ahmed Adly ( EGY ) , 2583 (J07)
- Abhijeet Gupta ( IND ) , 2578 (J08)
- Rogelio Antonio, Jr. ( PHI ) , 2574 (AS)
- Robert Hess ( USA ) , 2572 (Z2.1)
- Ray Robson ( USA ) , 2567, IM (PN)
- Iván Morovic ( CHI ) , 2562 (Z2.5)
- Friso Nijboer ( NED ) , 2561 (E09)
- Bassem Amin ( EGY ) , 2553 (AF)
- Darwin Laylo ( PHI ) , 2552 (Z3.3)
- Joshua Friedel ( USA ) , 2551 (Z2.1)
- Alexander Ivanov ( USA ) , 2539 (AM09)
- Aleksei Pridorozhni ( RUS ) , 2533, IM (ON)
- Yu Shaoteng ( CHN ) , 2529 (AS)
- Yu Yangyi ( CHN ) , 2527 (AS)
- David Smerdon ( AUS ) , 2525 (Z3.6)
- Abhijit Kunte ( IND ) , 2522 (AS)
- Alexandra Kosteniuk ( RUS ) , 2516 (WWC)
- Andrés Rodríguez ( URU ) , 2508 (Z2.5)
- Mohamad Al Sayed ( QAT ) , 2504 (Z3.1)
- Nikolai Kabanov ( RUS ) , 2501 (ON)
- Aimen Rizouk ( ALG ) , 2500 (AF)
- Sriram Jha ( IND ) , 2497, IM (Z3.2)
- Essam El-Gindy ( EGY ) , 2493 (AF)
- Alexei Bezgodov ( RUS ) , 2484 (ON)
- Mohamed Ezat ( EGY ) , 2472, IM (AF)
- Khaled Abdel Razik ( EGY ) , 2469, IM (AF)
- Jean Hébert ( CAN ) , 2420, IM (Z2.2)
- Walaa Sarwat ( EGY ) , 2405, IM (AF)
- Andrei Obodchuk ( RUS ) , 2404, IM (ON)
Alla spelare är stormästare om inte annat anges. Parningarna i den första omgången (spelare såddes enligt deras betyg) tillkännagavs den 2 november 2009, omedelbart efter publiceringen av novemberlistan. Listan över spelare som tackade nej till deltagande: Anand , Carlsen , Topalov , Aronian , Kramnik , Leko , Adams , Nakamura och Ni Hua . Bland dem hade Anand, Topalov och Aronian redan kvalificerat sig för kandidaterna eller mästerskapsmatchen; Carlsen, Kramnik, Nakamura, Adams och Ni hade förbundit sig att spela i London Chess Classic den 7–15 december 2009.
Kvalificeringsvägar:
|
|
Kalender
Runda | Vanliga spel | Slipsar |
---|---|---|
Omgång 1 | 21–22 november | 23 november |
Runda 2 | 24–25 november | 26 november |
Omgång 3 | 27–28 november | 29 november |
Omgång 4 | 30 november, 1 december | 2 december |
Kvartsfinal | 3–4 december | 5 december |
Semifinal | 6–7 december | 8 december |
Slutlig | 10–13 december | 14 december |
Sammanfattning av resultaten
Omgång ett
I den första omgången av turneringen gick alla de 30 bästa seedade spelarna vidare, med det enda undantaget för Slovakien Sergei Movsesian (16), som eliminerades av kinesiska 113: e seed Yu Yangyi . Judit Polgár uppnådde en walkover, på grund av att hennes motståndare Duško Pavasovič drog sig ur tävlingen på grund av skada. Omgången var anmärkningsvärd för matchen i 16 matcher mellan Pavel Tregubov och Varuzhan Akobian : efter varje seger med vitt under de två första dagarna höll deras tiebreak ett maraton med fyra snabba matcher följt av tio blitzmatcher. De två spelarna kämpade fram till nära 1:00 lokal tid om rätten att möta Ruslan Ponomariov i andra omgången (som skulle börja nästa morgon), Akobian uppnådde äntligen den avgörande tvåpoängsfördelen i den sista matchen innan ett Harmageddon- spel skulle ha varit nödvändig.
Rond två
Första dagen i omgång två innehöll ett antal störningar. Det högsta seedet som har vunnit sin match var Alexander Grischuk (8), eftersom Peter Svidler (3), Alexander Morozevich (4), Teimour Radjabov (5) och Vassily Ivanchuk (6) alla förlorade och de återstående högsta frön (Gelfand, Gashimov) och Ponomariov) drog. Nästa dag av matcher eliminerades alla Morozevich, Radjabov och Ivanchuk, och exakt hälften av matcherna gick till oavgjort. Av de 32 spelare som nådde omgång tre hade alla utom sju spelare ursprungligen såtts i topp 32.
Omgång tre
Sextonåriga Wesley So , som hade upprört Ivanchuk i omgång två, uppnådde ytterligare ett stort upprörelse och besegrade Gata Kamsky , vinnaren 2007 , 1½-½. I den andra snabba tiebreak, kinesiska spelare Wang Yue och Li Chao var inte på sina platser i början av omgången, och förlorade spelet, och deras matcher mot Bacrot och Gashimov.
Omgång fyra
Denna omgång markerade avgången för de flesta ungdomsspelarna från VM. Wesley So (16), Fabiano Caruana (17) och Maxime Vachier-Lagrave (19) eliminerades av de mer rutinerade Malakhov, Gashimov respektive Gelfand, vilket lämnade Sergey Karjakin den enda under 20-årige spelaren kvar.
Resultat, omgång 1–4
Sektion 1
Första omgången | Andra rundan | Tredje omgången | Fjärde omgången | ||||||||||||||||
1 | Boris Gelfand ( ISR ) | 1½ | |||||||||||||||||
128 | Andrei Obodchuk ( RUS ) | ½ | |||||||||||||||||
1 | Boris Gelfand ( ISR ) | 1½ | |||||||||||||||||
64 | Farrukh Amonatov ( TJK ) | ½ | |||||||||||||||||
64 | Farrukh Amonatov ( TJK ) | 1½ | |||||||||||||||||
65 | Sergey Volkov ( RUS ) | ½ | |||||||||||||||||
1 | Boris Gelfand ( ISR ) | 3½ | |||||||||||||||||
32 | Judit Polgár ( HUN ) | 2½ | |||||||||||||||||
32 | Judit Polgár ( HUN ) | w/o | |||||||||||||||||
97 | Duško Pavasovič ( SLO ) | ||||||||||||||||||
32 | Judit Polgár ( HUN ) | 4½ | |||||||||||||||||
33 | Liviu-Dieter Nisipeanu ( ROU ) | 3½ | |||||||||||||||||
33 | Liviu-Dieter Nisipeanu ( ROU ) | 1½ | |||||||||||||||||
96 | Constantin Lupulescu ( ROU ) | ½ | |||||||||||||||||
1 | Boris Gelfand ( ISR ) | 4½ | |||||||||||||||||
17 | Maxime Vachier-Lagrave ( FRA ) | 3½ | |||||||||||||||||
16 | Sergei Movsesian ( SVK ) | ½ | |||||||||||||||||
113 | Yu Yangyi ( CHN ) | 1½ | |||||||||||||||||
113 | Yu Yangyi ( CHN ) | 1½ | |||||||||||||||||
80 | Mateusz Bartel ( POL ) | ½ | |||||||||||||||||
49 | Boris Grachev ( RUS ) | 3 | |||||||||||||||||
80 | Mateusz Bartel ( POL ) | 5 | |||||||||||||||||
113 | Yu Yangyi ( CHN ) | ½ | |||||||||||||||||
17 | Maxime Vachier-Lagrave ( FRA ) | 1½ | |||||||||||||||||
17 | Maxime Vachier-Lagrave ( FRA ) | 1½ | |||||||||||||||||
112 | Yu Shaoteng ( CHN ) | ½ | |||||||||||||||||
17 | Maxime Vachier-Lagrave ( FRA ) | 3½ | |||||||||||||||||
48 | Georg Meier ( GER ) | 2½ | |||||||||||||||||
48 | Georg Meier ( GER ) | 1½ | |||||||||||||||||
81 | Tigran L. Petrosian ( ARM ) | ½ |
Sektion 2
Första omgången | Andra rundan | Tredje omgången | Fjärde omgången | ||||||||||||||||
8 | Alexander Grischuk ( RUS ) | 1½ | |||||||||||||||||
121 | Sriram Jha ( IND ) | ½ | |||||||||||||||||
8 | Alexander Grischuk ( RUS ) | 1½ | |||||||||||||||||
57 | Vladislav Tkachiev ( FRA ) | ½ | |||||||||||||||||
57 | Vladislav Tkachiev ( FRA ) | 3½ | |||||||||||||||||
72 | Lê Quang Liêm ( VIE ) | 1½ | |||||||||||||||||
8 | Alexander Grischuk ( RUS ) | 5 | |||||||||||||||||
25 | Baadur Jobava ( GEO ) | 3 | |||||||||||||||||
25 | Baadur Jobava ( GEO ) | 1½ | |||||||||||||||||
104 | Ray Robson ( USA ) | ½ | |||||||||||||||||
25 | Baadur Jobava ( GEO ) | 1½ | |||||||||||||||||
89 | Eduardo Iturrizaga ( VEN ) | ½ | |||||||||||||||||
40 | Sergei Tiviakov ( NED ) | 2½ | |||||||||||||||||
89 | Eduardo Iturrizaga ( VEN ) | 3½ | |||||||||||||||||
8 | Alexander Grischuk ( RUS ) | 3 | |||||||||||||||||
9 | Dmitry Jakovenko ( RUS ) | 5 | |||||||||||||||||
9 | Dmitry Jakovenko ( RUS ) | 1½ | |||||||||||||||||
120 | Aimen Rizouk ( ALG ) | ½ | |||||||||||||||||
9 | Dmitry Jakovenko ( RUS ) | 2 | |||||||||||||||||
73 | Chanda Sandipan ( IND ) | 0 | |||||||||||||||||
56 | Mikhail Kobalia ( RUS ) | ½ | |||||||||||||||||
73 | Chanda Sandipan ( IND ) | 1½ | |||||||||||||||||
9 | Dmitry Jakovenko ( RUS ) | 4 | |||||||||||||||||
41 | Alexander Areshchenko ( UKR ) | 2 | |||||||||||||||||
24 | Sergej Rublevsky ( RUS ) | 1½ | |||||||||||||||||
105 | Iván Morovic ( CHI ) | ½ | |||||||||||||||||
24 | Sergej Rublevsky ( RUS ) | 2½ | |||||||||||||||||
41 | Alexander Areshchenko ( UKR ) | 3½ | |||||||||||||||||
41 | Alexander Areshchenko ( UKR ) | 1½ | |||||||||||||||||
88 | Fidel Corrales Jimenez ( CUB ) | ½ |
Avsnitt 3
Första omgången | Andra rundan | Tredje omgången | Fjärde omgången | ||||||||||||||||
4 | Alexander Morozevich ( RUS ) | 2 | |||||||||||||||||
125 | Khaled Abdel Razik ( EGY ) | 0 | |||||||||||||||||
4 | Alexander Morozevich ( RUS ) | 0 | |||||||||||||||||
61 | Viktor Láznička ( CZE ) | 2 | |||||||||||||||||
61 | Viktor Láznička ( CZE ) | 1½ | |||||||||||||||||
68 | Ioánnis Papaïoánnou ( GRE ) | ½ | |||||||||||||||||
61 | Viktor Láznička ( CZE ) | 3½ | |||||||||||||||||
29 | Viktor Bologan ( MDA ) | 1½ | |||||||||||||||||
29 | Viktor Bologan ( MDA ) | 1½ | |||||||||||||||||
100 | Ahmed Adly ( EGY ) | ½ | |||||||||||||||||
29 | Viktor Bologan ( MDA ) | 4 | |||||||||||||||||
36 | Ivan Cheparinov ( BUL ) | 2 | |||||||||||||||||
36 | Ivan Cheparinov ( BUL ) | 3½ | |||||||||||||||||
93 | Yuriy Kryvoruchko ( UKR ) | 2½ | |||||||||||||||||
61 | Viktor Láznička ( CZE ) | ½ | |||||||||||||||||
13 | Shakhriyar Mamedyarov ( AZE ) | 1½ | |||||||||||||||||
13 | Shakhriyar Mamedyarov ( AZE ) | 2 | |||||||||||||||||
116 | Alexandra Kosteniuk ( RUS ) | 0 | |||||||||||||||||
13 | Shakhriyar Mamedyarov ( AZE ) | 2 | |||||||||||||||||
52 | Vadim Milov ( SUI ) | 0 | |||||||||||||||||
52 | Vadim Milov ( SUI ) | 3½ | |||||||||||||||||
77 | Parimarjan Negi ( IND ) | 1½ | |||||||||||||||||
13 | Shakhriyar Mamedyarov ( AZE ) | 1½ | |||||||||||||||||
20 | Wang Hao ( CHN ) | ½ | |||||||||||||||||
20 | Wang Hao ( CHN ) | 2 | |||||||||||||||||
109 | Joshua Friedel ( USA ) | 0 | |||||||||||||||||
20 | Wang Hao ( CHN ) | 2 | |||||||||||||||||
45 | Surya Shekhar Ganguly ( IND ) | 0 | |||||||||||||||||
45 | Surya Shekhar Ganguly ( IND ) | 2 | |||||||||||||||||
84 | Anton Filippov ( UZB ) | 0 |
Avsnitt 4
Första omgången | Andra rundan | Tredje omgången | Fjärde omgången | ||||||||||||||||
5 | Teimour Radjabov ( AZE ) | 2 | |||||||||||||||||
124 | Mohamed Ezat ( EGY ) | 0 | |||||||||||||||||
5 | Teimour Radjabov ( AZE ) | ½ | |||||||||||||||||
69 | Konstantin Sakaev ( RUS ) | 1½ | |||||||||||||||||
60 | Julio Granda ( PER ) | ½ | |||||||||||||||||
69 | Konstantin Sakaev ( RUS ) | 1½ | |||||||||||||||||
69 | Konstantin Sakaev ( RUS ) | ½ | |||||||||||||||||
28 | Nikita Vitiugov ( RUS ) | 1½ | |||||||||||||||||
28 | Nikita Vitiugov ( RUS ) | 1½ | |||||||||||||||||
101 | Abhijeet Gupta ( IND ) | ½ | |||||||||||||||||
28 | Nikita Vitiugov ( RUS ) | 4½ | |||||||||||||||||
92 | Gilberto Milos ( BRA ) | 3½ | |||||||||||||||||
37 | Zahar Efimenko ( UKR ) | ½ | |||||||||||||||||
92 | Gilberto Milos ( BRA ) | 1½ | |||||||||||||||||
28 | Nikita Vitiugov ( RUS ) | ½ | |||||||||||||||||
12 | Sergey Karjakin ( UKR ) | 1½ | |||||||||||||||||
12 | Sergey Karjakin ( UKR ) | 1½ | |||||||||||||||||
117 | Andrés Rodríguez ( URU ) | ½ | |||||||||||||||||
12 | Sergey Karjakin ( UKR ) | 3½ | |||||||||||||||||
53 | Artyom Timofeev ( RUS ) | 2½ | |||||||||||||||||
53 | Artyom Timofeev ( RUS ) | 3½ | |||||||||||||||||
76 | Rafael Leitão ( BRA ) | 2½ | |||||||||||||||||
12 | Sergey Karjakin ( UKR ) | 4 | |||||||||||||||||
21 | David Navara ( CZE ) | 1 | |||||||||||||||||
21 | David Navara ( CZE ) | 4 | |||||||||||||||||
108 | Darwin Laylo ( PHI ) | 2 | |||||||||||||||||
21 | David Navara ( CZE ) | 3½ | |||||||||||||||||
85 | Alexander Shabalov ( USA ) | 2½ | |||||||||||||||||
44 | Vladimir Baklan ( UKR ) | 3½ | |||||||||||||||||
85 | Alexander Shabalov ( USA ) | 4½ |
Avsnitt 5
Första omgången | Andra rundan | Tredje omgången | Fjärde omgången | ||||||||||||||||
2 | Vugar Gashimov ( AZE ) | 2 | |||||||||||||||||
127 | Walaa Sarwat ( EGY ) | 0 | |||||||||||||||||
2 | Vugar Gashimov ( AZE ) | 1½ | |||||||||||||||||
66 | Zhou Jianchao ( CHN ) | ½ | |||||||||||||||||
63 | Rauf Mamedov ( AZE ) | ½ | |||||||||||||||||
66 | Zhou Jianchao ( CHN ) | 1½ | |||||||||||||||||
2 | Vugar Gashimov ( AZE ) | 3½ | |||||||||||||||||
95 | Li Chao ( CHN ) | 1½ | |||||||||||||||||
31 | Bu Xiangzhi ( CHN ) | ½ | |||||||||||||||||
98 | Yannick Pelletier ( SUI ) | 1½ | |||||||||||||||||
98 | Yannick Pelletier ( SUI ) | 3½ | |||||||||||||||||
95 | Li Chao ( CHN ) | 4½ | |||||||||||||||||
34 | Gabriel Sargissian ( ARM ) | 3 | |||||||||||||||||
95 | Li Chao ( CHN ) | 5 | |||||||||||||||||
2 | Vugar Gashimov ( AZE ) | 3½ | |||||||||||||||||
50 | Fabiano Caruana ( ITA ) | 1½ | |||||||||||||||||
15 | Leinier Domínguez ( CUB ) | 3½ | |||||||||||||||||
114 | David Smerdon ( AUS ) | 2½ | |||||||||||||||||
15 | Leinier Domínguez ( CUB ) | 2 | |||||||||||||||||
50 | Fabiano Caruana ( ITA ) | 4 | |||||||||||||||||
50 | Fabiano Caruana ( ITA ) | 1½ | |||||||||||||||||
79 | Lázaro Bruzón ( CUB ) | ½ | |||||||||||||||||
50 | Fabiano Caruana ( ITA ) | 3½ | |||||||||||||||||
18 | Evgeny Alekseev ( RUS ) | 2½ | |||||||||||||||||
18 | Evgeny Alekseev ( RUS ) | 1½ | |||||||||||||||||
111 | Aleksei Pridorozhni ( RUS ) | ½ | |||||||||||||||||
18 | Evgeny Alekseev ( RUS ) | 3½ | |||||||||||||||||
47 | Laurent Fressinet ( FRA ) | 1½ | |||||||||||||||||
47 | Laurent Fressinet ( FRA ) | 2 | |||||||||||||||||
82 | Sanan Sjugirov ( RUS ) | 0 |
Avsnitt 6
Första omgången | Andra rundan | Tredje omgången | Fjärde omgången | ||||||||||||||||
7 | Ruslan Ponomariov ( UKR ) | 1½ | |||||||||||||||||
122 | Essam El-Gindy ( EGY ) | ½ | |||||||||||||||||
7 | Ruslan Ponomariov ( UKR ) | 4 | |||||||||||||||||
71 | Varuzhan Akobian ( USA ) | 2 | |||||||||||||||||
58 | Pavel Tregubov ( RUS ) | 7 | |||||||||||||||||
71 | Varuzhan Akobian ( USA ) | 9 | |||||||||||||||||
7 | Ruslan Ponomariov ( UKR ) | 1½ | |||||||||||||||||
26 | Alexander Motylev ( RUS ) | ½ | |||||||||||||||||
26 | Alexander Motylev ( RUS ) | 1½ | |||||||||||||||||
103 | Robert Hess ( USA ) | ½ | |||||||||||||||||
26 | Alexander Motylev ( RUS ) | 1½ | |||||||||||||||||
39 | Evgeniy Najer ( RUS ) | ½ | |||||||||||||||||
39 | Evgeniy Najer ( RUS ) | 1½ | |||||||||||||||||
90 | Ehsan Ghaem Maghami ( IRI ) | ½ | |||||||||||||||||
7 | Ruslan Ponomariov ( UKR ) | 3½ | |||||||||||||||||
23 | Étienne Bacrot ( FRA ) | 2½ | |||||||||||||||||
10 | Wang Yue ( CHN ) | 2 | |||||||||||||||||
119 | Nikolai Kabanov ( RUS ) | 0 | |||||||||||||||||
10 | Wang Yue ( CHN ) | 2 | |||||||||||||||||
55 | Boris Savchenko ( RUS ) | 0 | |||||||||||||||||
55 | Boris Savchenko ( RUS ) | 4½ | |||||||||||||||||
74 | Yury Shulman ( USA ) | 3½ | |||||||||||||||||
10 | Wang Yue ( CHN ) | 1½ | |||||||||||||||||
23 | Étienne Bacrot ( FRA ) | 3½ | |||||||||||||||||
23 | Étienne Bacrot ( FRA ) | 3½ | |||||||||||||||||
106 | Friso Nijboer ( NED ) | 1½ | |||||||||||||||||
23 | Étienne Bacrot ( FRA ) | 2 | |||||||||||||||||
42 | Krishnan Sasikiran ( IND ) | 0 | |||||||||||||||||
42 | Krishnan Sasikiran ( IND ) | 3½ | |||||||||||||||||
87 | Erwin l'Ami ( NED ) | 1½ |
Avsnitt 7
Första omgången | Andra rundan | Tredje omgången | Fjärde omgången | ||||||||||||||||
3 | Peter Svidler ( RUS ) | 2 | |||||||||||||||||
126 | Jean Hébert ( CAN ) | 0 | |||||||||||||||||
3 | Peter Svidler ( RUS ) | 3½ | |||||||||||||||||
67 | Tomi Nyback ( FIN ) | 1½ | |||||||||||||||||
62 | Dmitry Andreikin ( RUS ) | 3½ | |||||||||||||||||
67 | Tomi Nyback ( FIN ) | 4½ | |||||||||||||||||
3 | Peter Svidler ( RUS ) | 5 | |||||||||||||||||
30 | Arkadij Naiditsch ( GER ) | 3 | |||||||||||||||||
30 | Arkadij Naiditsch ( GER ) | 3½ | |||||||||||||||||
99 | Hou Yifan ( CHN ) | 2½ | |||||||||||||||||
30 | Arkadij Naiditsch ( GER ) | 1½ | |||||||||||||||||
35 | Alexander Onischuk ( USA ) | ½ | |||||||||||||||||
35 | Alexander Onischuk ( USA ) | 1½ | |||||||||||||||||
94 | Diego Flores ( ARG ) | ½ | |||||||||||||||||
3 | Peter Svidler ( RUS ) | 1½ | |||||||||||||||||
14 | Alexei Shirov ( ESP ) | ½ | |||||||||||||||||
14 | Alexei Shirov ( ESP ) | 1½ | |||||||||||||||||
115 | Abhijit Kunte ( IND ) | ½ | |||||||||||||||||
14 | Alexei Shirov ( ESP ) | 4 | |||||||||||||||||
78 | Sergey Fedorchuk ( UKR ) | 1 | |||||||||||||||||
51 | Ivan Sokolov ( BIH ) | 0 | |||||||||||||||||
78 | Sergey Fedorchuk ( UKR ) | 2 | |||||||||||||||||
14 | Alexei Shirov ( ESP ) | 1½ | |||||||||||||||||
19 | Evgeny Tomashevsky ( RUS ) | ½ | |||||||||||||||||
19 | Evgeny Tomashevsky ( RUS ) | 1½ | |||||||||||||||||
110 | Alexander Ivanov ( USA ) | ½ | |||||||||||||||||
19 | Evgeny Tomashevsky ( RUS ) | 3½ | |||||||||||||||||
83 | Alexander Khalifman ( RUS ) | 2½ | |||||||||||||||||
46 | Alexandr Fier ( BRA ) | 2½ | |||||||||||||||||
83 | Alexander Khalifman ( RUS ) | 3½ |
Avsnitt 8
Första omgången | Andra rundan | Tredje omgången | Fjärde omgången | ||||||||||||||||
6 | Vassily Ivanchuk ( UKR ) | 2 | |||||||||||||||||
123 | Alexei Bezgodov ( RUS ) | 0 | |||||||||||||||||
6 | Vassily Ivanchuk ( UKR ) | ½ | |||||||||||||||||
59 | Wesley So ( PHI ) | 1½ | |||||||||||||||||
59 | Wesley So ( PHI ) | 4 | |||||||||||||||||
70 | Gadir Guseinov ( AZE ) | 1 | |||||||||||||||||
59 | Wesley So ( PHI ) | 1½ | |||||||||||||||||
27 | Gata Kamsky ( USA ) | ½ | |||||||||||||||||
27 | Gata Kamsky ( USA ) | 1½ | |||||||||||||||||
102 | Rogelio Antonio, Jr. ( PHI ) | ½ | |||||||||||||||||
27 | Gata Kamsky ( USA ) | 1½ | |||||||||||||||||
91 | Zhou Weiqi ( CHN ) | ½ | |||||||||||||||||
38 | Emil Sutovsky ( ISR ) | 1½ | |||||||||||||||||
91 | Zhou Weiqi ( CHN ) | 3½ | |||||||||||||||||
59 | Wesley So ( PHI ) | 1 | |||||||||||||||||
22 | Vladimir Malakhov ( RUS ) | 4 | |||||||||||||||||
11 | Pavel Eljanov ( UKR ) | 1½ | |||||||||||||||||
118 | Mohamad Al Sayed ( QAT ) | ½ | |||||||||||||||||
11 | Pavel Eljanov ( UKR ) | 3½ | |||||||||||||||||
54 | Ernesto Inarkiev ( RUS ) | 2½ | |||||||||||||||||
54 | Ernesto Inarkiev ( RUS ) | 3½ | |||||||||||||||||
75 | Jan Gustafsson ( GER ) | 1½ | |||||||||||||||||
11 | Pavel Eljanov ( UKR ) | 1 | |||||||||||||||||
22 | Vladimir Malakhov ( RUS ) | 4 | |||||||||||||||||
22 | Vladimir Malakhov ( RUS ) | 2 | |||||||||||||||||
107 | Bassem Amin ( EGY ) | 0 | |||||||||||||||||
22 | Vladimir Malakhov ( RUS ) | 3½ | |||||||||||||||||
43 | Ilia Smirin ( ISR ) | 1½ | |||||||||||||||||
43 | Ilia Smirin ( ISR ) | 1½ | |||||||||||||||||
86 | Jaan Ehlvest ( USA ) | ½ |
Resultat, omgångar 5–7
Kvartsfinal | Semifinal | Final (bäst av 4) | ||||||||||||
1 | Boris Gelfand | 3½ | ||||||||||||
9 | Dmitry Jakovenko | 1½ | ||||||||||||
1 | Boris Gelfand | 2 | ||||||||||||
12 | Sergey Karjakin | 0 | ||||||||||||
13 | Shakhriyar Mamedyarov | ½ | ||||||||||||
12 | Sergey Karjakin | 1½ | ||||||||||||
1 | Boris Gelfand | 7 | ||||||||||||
7 | Ruslan Ponomariov | 5 | ||||||||||||
2 | Vugar Gashimov | 1½ | ||||||||||||
7 | Ruslan Ponomariov | 3½ | ||||||||||||
7 | Ruslan Ponomariov | 4 | ||||||||||||
22 | Vladimir Malakhov | 2 | ||||||||||||
3 | Peter Svidler | ½ | ||||||||||||
22 | Vladimir Malakhov | 1½ |
Final, 10–14 december
Utsäde | namn | Betyg | 1 | 2 | 3 | 4 | R1 | R2 | R3 | R4 | TB1 | TB2 | TB3 | TB4 | Total |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Boris Gelfand ( ISR ) | 2758 | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | 1 | ½ | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 7 |
7 | Ruslan Ponomariov ( UKR ) | 2739 | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | 0 | ½ | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Referenser
externa länkar
- VM 2009 - Officiell webbplats