Canberra Rugby League - Canberra Rugby League
Nuvarande säsong eller tävling: Canberra Rugby League 2021 | |
Sport | Rugby league |
---|---|
Tidigare känd som | Grupp 8 (1932–66, 1971–80) Grupp 8/9 (1967–70) Grupp 19 (1974–79) CDRL (1980–81) ACTRL (1981–02) |
Invigningssäsong | 1998 |
Antal lag | 9 |
Land | Australien |
De flesta titlar | Queanbeyan United Blues (26 titlar) |
Sändningspartner | BarTV Sports |
Den Canberra Region Rugby League tävlingen är mer allmänt känd som Canberra Raiders Cup , som omfattar Australian Capital Territory och omgivande New South Wales städer Queanbeyan , Goulburn och Yass . Tävlingen genomförs i regi av Country Rugby League och spelare är valbara i Canberra Division i CRL Tier 1 Divisionsmästerskapen. Distriktstävlingen i Canberra har tävlingar under 19 år, reserv och första klass.
Historia
Efter etableringen av Rugby League i Sydney 1909 tog spelet långsamt söderut och nådde Canberra -distriktet i slutet av 1910 -talet. Under dessa år och in på 1920- och 30 -talen var Challenge Cup fotboll den mest populära tävlingsformen, med en cup som donerades som ett pris för ett spel mellan 2 lag. Det vinnande laget skulle då behöva försvara cupen mot alla utmanare. De mest anmärkningsvärda Challenge Cups i Canberra -regionen vid den tiden var Massey och Carr Cups som började 1930 respektive 1933.
Den första organiserade round robin -tävlingen kördes 1928 av Federal Capital Territory och District Rugby League. Vinnarna av invigningstävlingen var Acton Rovers och de kommande fyra åren fick fyra olika vinnare. Tävlingen pågick till 1937 då intresset för League började minska.
Grupp 8 Premiership började 1932 och var tillräckligt stark för att fortsätta medan intresset för spelet minskade. Lag från Canberra, Yass, Queanbeyan och Goulburn tävlade om premiärtiteln fram till 1941, då alla ligatävlingar i regionen avbröts på grund av kriget. Tävlingen återupptogs 1946, med Massey och Carr Cups som bara varade en säsong innan de blev pensionerade, medan grupp 8 Premiership fortsatte starkt och fick vederbörligt stöd av ACT District Rugby League som drev en andra divisionstävling.
Några av lagen som tävlade under denna period inkluderade Captains Flat, Crookwell, Braidwood, Goulburn Workers, Goulburn United, Queanbeyan och Yass i grupp 8 -tävlingen medan det i ACTDRL Second Division -tävlingen fanns lag som Ainslie, Causeway, Eastlake, Hall , RAAF, RMC, South City och West City.
Det var genom andra divisionstävlingen som Molonglo Shield etablerades, först spelades det 1964 med Harman/NAVY som tog ut den inledande titeln över Canberra Rovers.
År 1967 gick grupp 8 med en del av grupp 9 för att bilda grupp 8/9 eller zon 2. Detta berodde på en CRL -gränstvist i Riverina och såg Harden, Young och Wyangala Dam gå med i distriktstävlingen. Zone 2 -formatet varade fram till 1970 då CRL återvände gränserna i Riverina till sina ursprungliga positioner och grupp 8 återställdes.
År 1974 erkände CRL Molonglo Shield officiellt som sin egen tävling och gav det ett gruppnummer, grupp 19. Det var vid denna tidpunkt som både grupp 8 och grupp 19 var tillräckligt starka för att köra tävlingar i första och andra divisionen. Första divisionsklubbarna sprang första, reserver och under 18 -talet medan andradivisionens sidor körde bara ett lag.
Grupp 8 First Division bestod huvudsakligen av lagen som spelar Canberra Raiders Cup idag, med tillägg av Crookwell och Goulburn United. Grupp 8 andra divisionen var främst för städer från Goulburn -distriktet inklusive Taralga, Marulan, Bigga och Argyle. Braidwood ställde också upp en sida i tävlingen.
Grupp 19 First Division bestod av team från runt Canberra inklusive Kambah, South Woden, Belconnen United och North Canberra. Batemans Bay tävlade också i grupp 19 fram till 1977. Andra divisionen var ungefär som George Tooke Shield är idag, med lag från Harman, Bungendore, Weston Creek och Captains Flat som alla tävlar om titeln.
År 1980 bytte grupp 19 namn till ACTRL medan 1981 ändrade grupp 8 till CDRL. År 1982 beviljades CDRL inträde i NSWRL som Canberra Raiders så ACTRL tog över driften av senior league i distriktet och kombinerade de två grupperna för att bilda 3 nya tävlingar. Premierdivisionen spelade fortfarande för Molonglo Shield, medan andra divisionstävlingen delades upp i norr och söder efter plats i distriktet. 1986 slogs de två andra divisionstävlingarna samman för att bilda Canberra Cup, som pågick fram till 1998.
Under tiden skapades en flytt av regionala städer när George Tooke Shield grundades 1995, som var riktat till klubbar som ville spela första och under 18 -talet men inte var tillräckligt konkurrenskraftiga för Molonglo Shield. Under det första året tävlade 5 lag: East Canberra, Braidwood, Yass, Crookwell och Goulburn Exchange. Medan tävlingen under 18 -talet bara varade i 2 år har George Tooke Shield fortsatt att expandera, 9 klubbar tävlar nu om titeln.
1998, efter 35 år, gick Molonglo Shield i pension och Canberra Raiders Cup blev priset klubbarna i första klass kämpade för under en säsong. Det är fortfarande så i dag och skölden har fortfarande sin plats i spelet, som tilldelas First Grade Minor Premiers.
Klubbar
Seniorklubbar 2021
Första divisionens klubbar
Klubb | Färger | Stad/förort | stat | Hemplats | Uppskattning | Första klassens säsonger | Första klassens premier | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Total | Senaste | |||||||
Belconnen United Sharks | Canberra ( Bruce ) | Australiens huvudstad | NSWRL HQ Bruce | 2016 | 2016–19, 2021 – nutid | 0 | - | |
Goulburn City Bulldogs | Goulburn | New South Wales | Workers Arena | 2020 | 2021 – nuvarande | 0 | - | |
Gungahlin Bulls | Canberra ( Gungahlin ) | Australiens huvudstad | Gungahlin sluten oval | 1994 | 1994 – nuvarande | 2 | 2001 | |
Queanbeyan kängurur | Queanbeyan ( Crestwood ) | New South Wales | Seears Workwear Oval | 1966 | 1969–19, 2021 – nutid | 8 | 2013 | |
Queanbeyan United Blues | Queanbeyan ( Queanbeyan East ) | New South Wales | Seiffert Oval | 1928 | 1932–33, 1935–39, 1947 – nuvarande | 26 | 2019 | |
Tuggeranong Bushrangers | Canberra ( Greenway ) | Australiens huvudstad | Greenway Oval | 2003 | 2003–19, 2021 – nuvarande | 0 | - | |
West Belconnen Warriors | Canberra ( Holt ) | Australiens huvudstad | Raiders Belconnen | 1975 | 1975–19, 2021 – nutid | 11 | 2016 | |
Woden Valley Rams | Canberra ( Phillip ) | Australiens huvudstad | Phillip Oval | 1967 | 1971 – nuvarande | 3 | 2018 | |
Yass Magpies | Yass | New South Wales | Walker Park | 1919 | 1932–33, 1935–39, 1947–49, 1951–85, 1988–89, 1991–94, 2001–12, 2016–19, 2021 – nutid | 6 | 2006 |
Platser |
---|
|
Andra divisionens klubbar
Klubb | Färger | Stad/förort | stat | Hemplats | Uppskattning | Andra divisionens säsonger | Andra divisionens Premier League | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Total | Senaste | |||||||
Binalong brahmaner | Binalong | New South Wales | Binalong rekreationsplats | 1955 | 2000–05, 2007, 2010–11, 2013–14, 2017–19, 2021 – nutid | 3 | 2014 | |
Boomanulla Raiders | Canberra ( Narrabundah ) | Australiens huvudstad | Boomanulla Oval | 1979 | 1979–83, 1989–16, 2019, 2021 – nutid | 1 | 1991 | |
Boorowa Rovers | Boorowa | New South Wales | Boorowa Showground | 2005 | 2005–06, 2010–19, 2021 – nutid | 0 | - | |
Bungendore Tigers | Bungendore | New South Wales | Mick Sherd Oval | 1952 | 1952, 1955–70, 1977–81, 1988 – nutid | 8 | 2015 | |
Burrangong björnar | Ung | New South Wales | Cranfield Oval | 1990 | 2020 – nutid | 0 | - | |
Cootamundra Bulldogs | Cootamundra | New South Wales | Les Boyd Oval | 1922 | 2021 – nuvarande | 0 | - | |
Crookwell Green Devils | Crookwell | New South Wales | Crookwell Memorial Oval | 1925 | 1994–19, 2021 – nutid | 4 | 2018 | |
Harden Hawks | Härda | New South Wales | McLean Oval | 1920 | 2009–19, 2021 – nutid | 2 | 2017 | |
North Canberra Bears | Canberra ( Kaleen ) | Australiens huvudstad | Kaleen sluten oval | 1971 | 1982, 1984–88, 2016–19, 2021 – nutid | 3 | 2019 | |
University of Canberra Stars | Canberra ( Holt ) | Australiens huvudstad | Raiders Belconnen | 2010 | 2013, 2017–19, 2021 – nutid | 0 | - |
Platser |
---|
|
Tidigare First Division -klubbar
Klubb | Färger | Stad | stat | Uppskattning | Första klassens säsonger | Första klassens premier | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Total | Sista | ||||||
Batemans Bay Tigers | Batemans Bay | New South Wales | 1960 | 1974–77 | 0 | - | |
Belconnen United Panthers | canberra | Australiens huvudstad | 1971 | 1974–84, 1986 | 6 | 1981 | |
Belconnen United Sharks | canberra | Australiens huvudstad | 1986 | 1987–93 | 0 | - | |
Belconnen United Scholars | canberra | Australiens huvudstad | 1998 | 2005–15 | 1 | 2012 | |
Binalong | Binalong | New South Wales | 1955 | 1955 | 0 | - | |
Bombala | Bombala | New South Wales | 1932 | 1948 | 0 | - | |
Braidwood Bears | Braidwood | New South Wales | 1947 | 1947–48, 1955–58, 1961–64 | 0 | - | |
Burrinjuck | Crookwell | New South Wales | 1954 | 1955 | 0 | - | |
Canberra City | canberra | Australiens huvudstad | 1996 | 1996 | 0 | - | |
Canberra Raiders U20s | canberra | Australiens huvudstad | 1982 | 2020 | 1 | 2020 | |
Canberra United | canberra | Australiens huvudstad | 1932 | 1932–33, 1935–39, 1947–51, 1953, 1955–59 | 2 | 1947 | |
Canberra Workmen | canberra | Australiens huvudstad | 1959 | 1959–70 | 0 | - | |
Canberra tigrar | canberra | Australiens huvudstad | 1971 | 1971–83 | 2 | 1976 | |
Kaptener Flat Redmen | Captains Flat | New South Wales | 1947 | 1947–61, 1974–75 | 4 | 1957 | |
Cooma hingstar | Cooma | New South Wales | 1971 | 1997–00 | 0 | - | |
Crookwell Green Devils | Crookwell | New South Wales | 1925 | 1953, 1955–61, 1965, 1970–93 | 1 | 1955 | |
Östra Canberra | canberra | Australiens huvudstad | 1971 | 1971–75, 1978–81, 1989 | 0 | - | |
East Canberra Tigers | canberra | Australiens huvudstad | 1990 | 1990–91 | 0 | - | |
Goulburn City | Goulburn | New South Wales | 1987 | 1987 | 0 | - | |
Goulburn Gladiators | Goulburn | New South Wales | 1991 | 1991–95 | 0 | - | |
Goulburn Stockmen | Goulburn | New South Wales | 1995 | 1996–05 | 0 | - | |
Goulburn United Roosters | Goulburn | New South Wales | 1932 | 1932–33, 1935–39, 1947–53, 1955–86 | 6 | 1977 | |
Goulburn Workers Bulldogs | Goulburn | New South Wales | 1958 | 1958–84, 2008–19 | 8 | 2009 | |
Grabben Gullen | Grabben Gullen | New South Wales | 1927 | 1963–64 | 0 | - | |
Gunning Roos | Gunning | New South Wales | 1958 | 1958–60 | 0 | - | |
Gungahlin Gallopers | canberra | Australiens huvudstad | 1978 | 1978–81, 1988–92 | 1 | 1980 | |
Harden-Murrumburrah | Härda | New South Wales | 1958 | 1967–70 | 0 | - | |
Jerrabomberra Diggers | Queanbeyan | New South Wales | 1952 | 1991–92 | 0 | - | |
Lakes United Sharks | canberra | Australiens huvudstad | 1974 | 1974–79, 1983–84 | 0 | - | |
Norra Canberra | canberra | Australiens huvudstad | 1949 | 1949–52 | 0 | - | |
North City | canberra | Australiens huvudstad | 1929 | 1954 | 0 | - | |
North Canberra Bears | canberra | Australiens huvudstad | 1971 | 1974–81 | 1 | 1974 | |
Södra Canberra | canberra | Australiens huvudstad | 1971 | 1974–76 | 0 | - | |
South Woden Saints | canberra | Australiens huvudstad | 1971 | 1974–75 | 0 | - | |
Tuggeranong-South Woden | canberra | Australiens huvudstad | 1980 | 1980 | 0 | - | |
Tuggeranong United Buffaloes | canberra | Australiens huvudstad | 1975 | 1976–79, 1981–02 | 0 | - | |
Valley Dragons | canberra | Australiens huvudstad | 1990 | 1994–98, 2002 | 0 | - | |
Weston Creek | canberra | Australiens huvudstad | 1976 | 1978–81 | 0 | - | |
West Canberra | canberra | Australiens huvudstad | 1971 | 1974 | 0 | - | |
Wyangala Dam | Wyangala | New South Wales | 1967 | 1967 | 0 | - | |
Unga körsbärsplockare | Ung | New South Wales | 1939 | 1967–70 | 1 | 1968 |
Storfinal i första klass
Säsong | Premiärer | Göra | Tvåa | Domare | Mötesplats | Datum | Rapportera |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Grupp 8 Premiership | |||||||
1932 | Queanbeyan United Blues | 13 - 0 | Canberra United | B. Stek |
Queanbeyan Showground Queanbeyan |
11 september 1932 | CT |
1933 | Goulburn United Roosters | 7 - 2 | Canberra United | League Park Goulburn |
20 augusti 1933 | CT | |
1935 | Canberra United* | 3 - 3 | Goulburn United Roosters (2)* | J. Murphy |
Queanbeyan Showground Queanbeyan |
6 oktober 1935 | CT |
1936 | Queanbeyan United Blues (2) | 19 - 9 | Goulburn United Roosters | L. Deane | League Park Goulburn |
4 oktober 1936 | CT |
1937 | Queanbeyan United Blues (3) | 29 - 7 | Goulburn United Roosters | A. Spankie |
Queanbeyan Showground Queanbeyan |
3 oktober 1937 | CT |
1938 | Queanbeyan United Blues (4) | 16 - 3 | Goulburn United Roosters | League Park Goulburn |
25 september 1938 | CT | |
1939 | Yass Magpies | 14 - 11 | Canberra United | Victoria Park Yass |
17 september 1939 | CT | |
1947 | Canberra United (2) | 13 - 2 | Queanbeyan United Blues | T. Knight |
Queanbeyan Showground Queanbeyan |
7 september 1947 | CT |
1948 | Yass Magpies (2) | 13 - 9 | Queanbeyan United Blues | T. Knight | League Park Goulburn |
5 september 1948 | CT |
1949 | Goulburn United Roosters (3) | 11 - 3 | Queanbeyan United Blues | L. Lees |
Queanbeyan Showground Queanbeyan |
18 september 1949 | CT |
1950 | Kaptener Flat Redmen | 9 - 5 | Goulburn United Roosters | R. Nicholls |
Queanbeyan Showground Queanbeyan |
24 september 1950 | CT |
1951 | Queanbeyan United Blues (5) | 15 - 10 | Goulburn United Roosters | A. Nicholls |
Queanbeyan Showground Queanbeyan |
30 september 1951 | CT |
1952 | Captains Flat Redmen (2) | 9 - 2 | Yass Magpies | A. Nicholls |
Queanbeyan Showground Queanbeyan |
10 augusti 1952 | YTC |
1953 | Captains Flat Redmen (3) | 17 - 4 | Queanbeyan United Blues | R. Nicholls |
Queanbeyan Showground Queanbeyan |
6 september 1953 | CT |
1954 | Yass Magpies (3) | 7 - 0 | North City | A. Nicholls | Victoria Park Yass |
26 september 1954 | YTC |
1955 | Crookwell Green's | 18 - 13 | Goulburn United Roosters | R. Nicholls | Crookwell Memorial Oval | 4 september 1955 | CT |
1956 | Yass Magpies (4) | 8 - 3 | Kaptener Flat Redmen | A. Nicholls |
Queanbeyan Showground Queanbeyan |
9 september 1956 | CT |
1957 | Captains Flat Redmen (4) | 27 - 8 | Queanbeyan United Blues | J. Jewell |
Manuka Oval Canberra |
8 september 1957 | CT |
1958 | Goulburn Workers Bulldogs | 9 - 5 | Kaptener Flat Redmen | J. Jewell | League Park Goulburn |
12 oktober 1958 | |
1959 | Yass Magpies (5) | 13 - 3 | Crookwell Green's | J. Jewell |
Queanbeyan Showground Queanbeyan |
20 september 1959 | CT |
1960 | Goulburn Workers Bulldogs (2) | 20 - 5 | Yass Magpies | B. Ison |
Queanbeyan Showground Queanbeyan |
25 september 1960 | CT |
1961 | Goulburn Workers Bulldogs (3) | 16 - 4 | Yass Magpies | T. Reynolds |
Queanbeyan Showground Queanbeyan |
3 september 1961 | CT |
1962 | Goulburn United Roosters (4) | 18 - 11 | Goulburn Workers Bulldogs | B. Chapman | League Park Goulburn |
9 september 1962 | |
1963 | Goulburn United Roosters (5) | 17 - 2 | Canberra arbetare | M. Whitby | League Park Goulburn |
29 september 1963 | CT |
1964 | Goulburn Workers Bulldogs (4) | 10 - 3 | Queanbeyan United Blues | A. Hutton |
Queanbeyan Showground Queanbeyan |
6 september 1964 | CT |
1965 | Queanbeyan United Blues (6) | 17 - 7 | Goulburn Workers Bulldogs | B. Ison | League Park Goulburn |
3 oktober 1965 | CT |
1966 | Queanbeyan United Blues (7) | 14 - 0 | Goulburn Workers Bulldogs | K. Lyons |
Manuka Oval Canberra |
2 oktober 1966 | CT |
Grupp 8/9 Premiership | |||||||
1967 | Queanbeyan United Blues (8) | 14 - 6 | Goulburn United Roosters | B. Chapman |
Seiffert Oval Queanbeyan |
24 september 1967 | CT |
1968 | Unga körsbärsplockare | 9 - 8 | Queanbeyan United Blues | K. Lyons |
Seiffert Oval Queanbeyan |
22 september 1968 | CT |
1969 | Queanbeyan kängurur | 8 - 2 | Queanbeyan United Blues | B. Chapman |
Seiffert Oval Queanbeyan |
14 september 1969 | CT |
1970 | Queanbeyan kängurur (2) | 12 - 0 | Queanbeyan United Blues | B. Chapman |
Seiffert Oval Queanbeyan |
27 september 1970 | CT |
Grupp 8 Premiership | |||||||
1971 | Queanbeyan kängurur (3) | 16 - 8 | Queanbeyan United Blues | B. Chapman |
Seiffert Oval Queanbeyan |
12 september 1971 | CT |
1972 | Goulburn Workers Bulldogs (5) | 12 - 10 | Queanbeyan kängurur | B. Chapman |
Seiffert Oval Queanbeyan |
24 september 1972 | CT |
1973 | Canberra tigrar | 17 - 8 | Queanbeyan United Blues | B. Chapman |
Seiffert Oval Queanbeyan |
16 september 1973 | CT |
1974 | Queanbeyan United Blues (9) | 16 - 15 | Canberra tigrar | N. Bissett |
Seiffert Oval Queanbeyan |
22 september 1974 | CT |
1975 | Queanbeyan United Blues (10) | 18 - 17 | Goulburn United Roosters | N. Bissett |
Seiffert Oval Queanbeyan |
31 augusti 1975 | CT |
1976 | Canberra Tigers (2) | 12 - 11 | Queanbeyan United Blues | N. Bissett |
Seiffert Oval Queanbeyan |
19 september 1976 | CT |
1977 | Goulburn United Roosters (6) | 34 - 16 | Queanbeyan United Blues | N. Bissett |
Seiffert Oval Queanbeyan |
21 augusti 1977 | CT |
1978 | Queanbeyan United Blues (11) | 16 - 14 | Queanbeyan kängurur | N. Bissett |
Seiffert Oval Queanbeyan |
24 september 1978 | CT |
1979 | Queanbeyan United Blues (12) | 11 - 4 | Queanbeyan kängurur | N. Bissett |
Seiffert Oval Queanbeyan |
16 september 1979 | CT |
Grupp 19 Premiär | |||||||
1974 | North Canberra Bears | 12 - 9 | Batemans Bay Tigers | B. Foran |
Manuka Oval Canberra |
8 september 1974 | CT |
1975 | Belconnen United Panthers | 17 - 11 | South Woden Saints | N. Bissett |
Manuka Oval Canberra |
14 september 1975 | CT |
1976 | Belconnen United Panthers (2) | 22 - 5 | West Belconnen Warriors | N. Bissett | Northbourne Oval Canberra |
29 augusti 1976 | CT |
1977 | Belconnen United Panthers (3) | 24 - 14 | West Belconnen Warriors | B. Foran |
Manuka Oval Canberra |
4 september 1977 | CT |
1978 | Belconnen United Panthers (4) | 22 - 13 | Lakes United Sharks | N. Bissett | Northbourne Oval Canberra |
3 september 1978 | CT |
1979 | Belconnen United Panthers (5) | 20 - 18 | Canberra Gallopers | K. Pickard | Northbourne Oval Canberra |
23 september 1979 | CT |
ACTRL Premiership | |||||||
1980 | Canberra Gallopers | 30 - 16 | Östra Canberra | K. Pickard |
Seiffert Oval Queanbeyan |
28 september 1980 | CT |
1981 | Belconnen United Panthers (6) | 13 - 2 | Yass Magpies | K. Pickard | Northbourne Oval Canberra |
6 september 1981 | CT |
CDRL Premiership | |||||||
1980 | Queanbeyan United Blues (13) | 17 - 0 | North Canberra Bears | N. Bissett |
Seiffert Oval Queanbeyan |
28 september 1980 | CT |
1981 | Queanbeyan United Blues (14) | 20 - 8 | Queanbeyan kängurur | N. Bissett |
Seiffert Oval Queanbeyan |
13 september 1981 | CT |
Molonglo Shield | |||||||
1982 | Goulburn Workers Bulldogs (6) | 14 - 5 | Goulburn United Roosters | J. Mahoney | Workers Arena Goulburn |
19 september 1982 | CT |
1983 | Queanbeyan kängurur (4) | 16 - 10 | Queanbeyan United Blues | G. Jones |
Seiffert Oval Queanbeyan |
18 september 1983 | CT |
1984 | Goulburn Workers Bulldogs (7) | 10 - 8 | Queanbeyan kängurur | B. Lloyd | Northbourne Oval Canberra |
16 september 1984 | CT |
1985 | Queanbeyan kängurur (5) | 11 - 0 | West Belconnen Warriors | G. Jones | Northbourne Oval Canberra |
8 september 1985 | CT |
1986 | West Belconnen Warriors | 17 - 0 | Woden Valley Rams | J. Mahoney | Northbourne Oval Canberra |
7 september 1986 | CT |
1987 | Queanbeyan United Blues (15) | 6 - 4 | Queanbeyan kängurur | J. Mahoney | Northbourne Oval Canberra |
30 augusti 1987 | CT |
1988 | Woden Valley Rams | 23 - 18 | West Belconnen Warriors | J. Mahoney | Northbourne Oval Canberra |
28 augusti 1988 | CT |
1989 | West Belconnen Warriors (2) | 26 - 4 | Woden Valley Rams | J. Mahoney | Northbourne Oval Canberra |
17 september 1989 | CT |
1990 | West Belconnen Warriors (3) | 21 - 13 | Woden Valley Rams | J. Mahoney |
Seiffert Oval Queanbeyan |
15 september 1990 | CT |
1991 | West Belconnen Warriors (4) | 14 - 4 | Woden Valley Rams | J. Mahoney |
Seiffert Oval Queanbeyan |
14 september 1991 | CT |
1992 | Queanbeyan United Blues (16) | 9 - 6 | West Belconnen Warriors | J. Mahoney |
Seiffert Oval Queanbeyan |
13 september 1992 | CT |
1993 | West Belconnen Warriors (5) | 30 - 20 | Queanbeyan United Blues | A. Thompson |
Seiffert Oval Queanbeyan |
12 september 1993 | CT |
1994 | Queanbeyan United Blues (17) | 17 - 16 | West Belconnen Warriors | R. Terry |
Seiffert Oval Queanbeyan |
4 september 1994 | CT |
1995 | West Belconnen Warriors (6) | 26 - 14 | Queanbeyan United Blues | R. Terry |
Seiffert Oval Queanbeyan |
10 september 1995 | CT |
1996 | Woden Valley Rams (2) | 14 - 10 | West Belconnen Warriors | M. Harradine |
Seiffert Oval Queanbeyan |
10 september 1996 | |
1997 | West Belconnen Warriors (7) | 26 - 8 | Goulburn Stockmen | J. Elliott |
Seiffert Oval Queanbeyan |
16 september 1997 | |
Canberra Raiders Cup | |||||||
1998 | West Belconnen Warriors (8) | 44 - 10 | Queanbeyan United Blues | M. Harradine | 13 september 1998 | ||
1999 | Gungahlin Bulls | 42 - 28 | Queanbeyan United Blues | M. Harradine |
Seiffert Oval Queanbeyan |
12 september 1999 | |
2000 | Queanbeyan United Blues (18) | 44 - 12 | Gungahlin Bulls | C. Wilson |
Margaret Donoghoe Oval Queanbeyan |
10 september 2000 | |
2001 | Gungahlin Bulls (2) | 18 - 4 | Queanbeyan United Blues | C. Wilson |
Seiffert Oval Queanbeyan |
26 augusti 2001 | |
2002 | Queanbeyan United Blues (19) | 34 - 20 | West Belconnen Warriors | C. Wilson |
Seiffert Oval Queanbeyan |
15 september 2002 | |
2003 | Queanbeyan United Blues (20) | 30 - 28 | West Belconnen Warriors | R. Cranston |
Seiffert Oval Queanbeyan |
31 augusti 2003 | |
2004 | West Belconnen Warriors (9) | 38 - 10 | Queanbeyan United Blues | R. Cranston |
Seiffert Oval Queanbeyan |
29 augusti 2004 | |
2005 | Queanbeyan United Blues (21) | 38 - 34 | West Belconnen Warriors | M. Laverty |
Seiffert Oval Queanbeyan |
28 augusti 2005 | RLW |
2006 | Yass Magpies (6) | 44 - 18 | Queanbeyan United Blues | M. Laverty |
Seiffert Oval Queanbeyan |
3 september 2006 | RLW |
2007 | West Belconnen Warriors (10) | 24 - 10 | Tuggeranong Bushrangers | M. Laverty |
Seiffert Oval Queanbeyan |
9 september 2007 | RLW |
2008 | Queanbeyan United Blues (22) | 46 - 18 | Gungahlin Bulls | R. Cranston |
Seiffert Oval Queanbeyan |
28 september 2008 | RLW |
2009 | Goulburn Workers Bulldogs (8) | 29 - 24 | West Belconnen Warriors | R. Cranston |
Seiffert Oval Queanbeyan |
27 september 2009 | RLW |
2010 | Queanbeyan kängurur (6) | 41 - 16 | Belconnen United Scholars | R. Cranston |
Seiffert Oval Queanbeyan |
19 september 2010 | RLW |
2011 | Queanbeyan kängurur (7) | 20 - 16 | Queanbeyan United Blues | R. Cranston |
Seiffert Oval Queanbeyan |
11 september 2011 | RLW |
2012 | Belconnen United Scholars | 38 - 26 | Queanbeyan kängurur | R. Cranston |
Seiffert Oval Queanbeyan |
23 september 2012 | CR |
2013 | Queanbeyan kängurur (8) | 21 - 20 | Queanbeyan United Blues | H. Fallah |
Seiffert Oval Queanbeyan |
1 september 2013 | QA QA |
2014 | Queanbeyan United Blues (23) | 24 - 20 | Goulburn Workers Bulldogs | M. Jones |
Seiffert Oval Queanbeyan |
7 september 2014 | GP |
2015 | Queanbeyan United Blues (24) | 24 - 14 | Goulburn Workers Bulldogs | M. Jones |
Seiffert Oval Queanbeyan |
6 september 2015 | QA |
2016 | West Belconnen Warriors (11) | 26 - 24 | Queanbeyan kängurur | J. West |
Seiffert Oval Queanbeyan |
11 september 2016 | CR YT |
2017 | Queanbeyan United Blues (25) | 13 - 6 | Queanbeyan kängurur | O. Levido |
Seiffert Oval Queanbeyan |
3 september 2017 | QA YT |
2018 | Woden Valley Rams (3) | 31 - 30 | Tuggeranong Bushrangers | O. Levido |
Seiffert Oval Queanbeyan |
2 september 2018 | SMH YT |
2019 | Queanbeyan United Blues (26) | 34 - 14 | Goulburn Workers Bulldogs | A. Wheeler |
Seiffert Oval Queanbeyan |
8 september 2019 | AR YT |
CRRL Cup | |||||||
2020 | Canberra Raiders U20s | 66 - 10 | Gungahlin Bulls | A. Nightingale |
Seiffert Oval Queanbeyan |
27 september 2020 | |
Canberra Raiders Cup |
- * = Gemensamma premiärer
Lagprestanda
Storfinal i reservklass
Säsong | Premiärer | Göra | Tvåa | Domare | Mötesplats | Datum |
---|---|---|---|---|---|---|
Grupp 8 Reservklass | ||||||
1948 | Queanbeyan United Blues | 8 - 4 | Goulburn United Roosters | A. Corcoran | Northbourne Oval | 25 juli 1948 |
1950 | Braidwood Bears | 7 - 6 | Bungendore Tigers | Picka | Braidwood Showground | 13 augusti 1950 |
1953 | Grabben Gullen | 10 - 9 | Yass Magpies | V. Ryan | 20 september 1953 | |
1954 | Yass Magpies | 11 - 2 | Burrinjuck | V. Ryan | Victoria Park Yass |
6 september 1954 |
1955 | Crookwell Green's | 19 - 14 | Goulburn United Roosters | Crookwell Memorial Oval | 4 september 1955 | |
1956 | Kaptener Flat Redmen | 11 - 3 | Goulburn United Roosters | Queanbeyan Showground | 2 september 1956 | |
1957 | Norra förorter | 19 - 0 | Kaptener Flat Redmen | A. Nicholls | Narrabundah Oval | 21 juli 1957 |
1958 | Goulburn United Roosters | 13 - 9 | Yass Magpies | H. Eisler | League Park Goulburn |
12 oktober 1958 |
1959 | Kaptener Flat Redmen | 20 - 9 | Yass Magpies | Queanbeyan Showground | 20 september 1959 | |
1960 | Yass Magpies (2) | 32 - 0 | Kaptener Flat Redmen | T. Reynolds | Queanbeyan Showground | 25 september 1960 |
1961 | Goulburn United Roosters (2) | 12 - 0 | Queanbeyan United Blues | Queanbeyan Showground | 3 september 1961 | |
1962 | Goulburn Workers Bulldogs | 11 - 2 | Goulburn United Roosters | League Park | 9 september 1962 | |
1963 | Goulburn Workers Bulldogs (2) | 10 - 8 | Bungendore Tigers | T. Reynolds | League Park | 29 september 1963 |
1964 | Queanbeyan United Blues (2) | 27 - 0 | Goulburn United Roosters | B. Chapman | Queanbeyan Showground | 6 september 1964 |
1965 | Goulburn Workers Bulldogs (3) | 9 - 2 | Queanbeyan United Blues | B. Chapman | League Park | 3 oktober 1965 |
1966 | Queanbeyan United Blues (3) | 26 - 2 | Goulburn Workers Bulldogs | B. Chapman | Manuka oval | 2 oktober 1966 |
Grupp 8/9 Reservbetyg | ||||||
1967 | Queanbeyan United Blues (4) | 22 - 14 | Goulburn Workers Bulldogs | K. Lyons | Seiffert Oval | 24 september 1967 |
1968 | Queanbeyan United Blues (5) | 18 - 5 | Goulburn Workers Bulldogs | Seiffert Oval | 22 september 1968 | |
1969 | Queanbeyan kängurur | 6 - 0 | Yass Magpies | B. Cranston | Seiffert Oval | 14 september 1969 |
1970 | Queanbeyan United Blues (6) | 12 - 0 | Queanbeyan kängurur | Seiffert Oval | 27 september 1970 | |
Grupp 8 Reservklass | ||||||
1971 | Queanbeyan kängurur (2) | 10 - 5 | Queanbeyan United Blues | Seiffert Oval | 12 september 1971 | |
1972 | Queanbeyan United Blues (7) | 28 - 7 | Canberra tigrar | L. Petherbridge | Seiffert Oval | 24 september 1972 |
1973 | Goulburn United Roosters (3) | 24 - 17 | Queanbeyan United Blues | Seiffert Oval | 16 september 1973 | |
1974 | Queanbeyan United Blues (8) | 34 - 2 | Östra Canberra | Seiffert Oval | 22 september 1974 | |
1975 | Woden Valley Rams | 19 - 9 | Queanbeyan United Blues | Seiffert Oval | 31 augusti 1975 | |
1976 | Queanbeyan United Blues (9) | 9 - 8 | Woden Valley Rams | Seiffert Oval | 19 september 1976 | |
1977 | Queanbeyan United Blues (10) | 13 - 2 | Canberra tigrar | Seiffert Oval | 27 augusti 1977 | |
1978 | Goulburn United Roosters (4) | 21 - 12 | Queanbeyan United Blues | Seiffert Oval | 24 september 1978 | |
1979 | Queanbeyan United Blues (11) | 20 - 16 | Goulburn Workers Bulldogs | N. Wardle | Seiffert Oval | 16 september 1979 |
Grupp 19 Reservklass | ||||||
1974 | South Woden Saints | 16 - 10 | North Canberra Bears | Manuka oval | 8 september 1974 | |
1975 | South Woden Saints (2) | 18 - 13 | Lakes United Sharks | Manuka oval | 14 september 1975 | |
1976 | Lakes United Sharks | 22 - 7 | Belconnen United Panthers | Northbourne Oval | 29 augusti 1976 | |
1977 | Lakes United Sharks (2) | 8 - 7 | Weston Creek | Manuka oval | 4 september 1977 | |
1978 | Belconnen United Panthers | 12 - 8 | Lakes United Sharks | Northbourne Oval | 3 september 1978 | |
1979 | Canberra Gallopers | 22 - 3 | South Woden Saints | Northbourne Oval | 23 september 1979 | |
ACTRL Reserve Grade | ||||||
1980 | Belconnen United Panthers (2) | 36 - 4 | Lakes United Sharks | E. Regent | Seiffert Oval | 28 september 1980 |
1981 | Canberra tigrar | 19 - 8 | Yass Magpies | Northbourne Oval | 6 september 1981 | |
CDRL Reservkvalitet | ||||||
1980 | Queanbeyan United Blues (12) | 25 - 15 | Queanbeyan kängurur | J. Ellis | Seiffert Oval | 28 september 1980 |
1981 | West Belconnen | 17 - 5 | Queanbeyan United Blues | Seiffert Oval | 13 september 1981 | |
Molonglo Shield Reserve Grade | ||||||
1982 | West Belconnen (2) | 10 - 9 | Goulburn Workers Bulldogs | P. Frazer | Workers Arena | 19 september 1982 |
1983 | Crookwell Green Devils | 14 - 6 | Queanbeyan United Blues | J. Mahoney | Seiffert Oval | 18 september 1983 |
1984 | Queanbeyan kängurur (3) | 22 - 11 | West Belconnen | I. Quinton | Northbourne Oval | 16 september 1984 |
1985 | Woden Valley Rams (2) | 16 - 4 | Queanbeyan kängurur | J. Mahoney | Northbourne Oval | 8 september 1985 |
1986 | Queanbeyan United Blues (13) | 31 - 6 | Woden Valley Rams | D. Gnistor | Northbourne Oval | 7 september 1986 |
1987 | Queanbeyan United Blues (14) | 20 - 6 | Queanbeyan kängurur | G. Eade | Northbourne Oval | 30 augusti 1987 |
1988 | Queanbeyan kängurur (4) | 22 - 10 | Woden Valley Rams | N. Maher | Northbourne Oval | 28 augusti 1988 |
1989 | Queanbeyan kängurur (5) | 21 - 10 | Queanbeyan United Blues | G. Henderson | Northbourne Oval | 17 september 1989 |
1990 | Queanbeyan kängurur (6) | 6 - 2 | West Belconnen Warriors | N. Maher | Seiffert Oval | 15 september 1990 |
1991 | Queanbeyan United Blues (15) | 14 - 8 | Queanbeyan kängurur | W. Stäng | Seiffert Oval | 14 september 1991 |
1992 | Goulburn Gladiators | 13 - 0 | Queanbeyan kängurur | W. Stäng | Seiffert Oval | 13 september 1992 |
1993 | Woden Valley Rams (3) | 22 - 12 | West Belconnen Warriors | P. John | Seiffert Oval | 12 september 1993 |
1994 | West Belconnen Warriors (3) | 20 - 16 | Ginninderra Bulls | R. Cranston | Seiffert Oval | 4 september 1994 |
1995 | West Belconnen Warriors (4) | 22 - 10 | Queanbeyan United Blues | J. Elliott | Seiffert Oval | 17 september 1995 |
1996 | Tuggeranong United Buffaloes | 16 - 12 | West Belconnen Warriors | J. Elliott | Seiffert Oval | 10 september 1996 |
1997 | Tuggeranong United Buffaloes (2) | 14 - 0 | Queanbeyan kängurur | B. Cummins |
Seiffert Oval Queanbeyan |
16 september 1997 |
Canberra Raiders Cup Reserve Grade | ||||||
1998 | Goulburn Stockmen (2) | 18 - 16 | West Belconnen Warriors | B. Cummins | 13 september 1998 | |
1999 | West Belconnen Warriors (5) | 40 - 8 | Woden Valley Rams | R. Gallacher | Seiffert Oval | 12 september 1999 |
2000 | Queanbeyan United Blues (16) | 24 - 12 | West Belconnen Warriors | R. Gallacher |
Margaret Donoghoe Oval Queanbeyan |
10 september 2000 |
2001 | Queanbeyan United Blues (17) | 6 - 4 | West Belconnen Warriors | B. Cummins |
Seiffert Oval Queanbeyan |
26 augusti 2001 |
2002 | Queanbeyan kängurur (7) | 34 - 20 | West Belconnen Warriors | R. Cranston | Seiffert Oval | 15 september 2002 |
2003 | Queanbeyan United Blues (18) | 46 - 10 | Tuggeranong Bushrangers | M. Laverty | Seiffert Oval | 31 augusti 2003 |
2004 | Queanbeyan United Blues (19) | 32 - 12 | Queanbeyan kängurur | M. Harradine | Seiffert Oval | 29 augusti 2004 |
2005 | West Belconnen Warriors (6) | 26 - 20 | Queanbeyan United Blues | N. Hill | Seiffert Oval | 28 augusti 2005 |
2006 | West Belconnen Warriors (7) | 34 - 12 | Queanbeyan United Blues | N. Hill | Seiffert Oval | 3 september 2006 |
2007 | West Belconnen Warriors (8) | 34 - 10 | Tuggeranong Bushrangers | P. Henderson | Seiffert Oval | 9 september 2007 |
2008 | West Belconnen Warriors (9) | 30 - 14 | Tuggeranong Bushrangers | R. Moore | Seiffert Oval | 28 september 2008 |
2009 | West Belconnen Warriors (10) | 36 - 10 | Goulburn Workers Bulldogs | T. Flynn | Seiffert Oval | 27 september 2009 |
2010 | West Belconnen Warriors (11) | 24 - 16 | Queanbeyan United Blues | T. Flynn | Seiffert Oval | 19 september 2010 |
2011 | Woden Valley Rams (4) | 18 - 12 | Yass Magpies | T. Flynn | Seiffert Oval | 11 september 2011 |
2012 | Queanbeyan United Blues (20) | 26 - 22 | Goulburn Workers Bulldogs | H. Fallah | Seiffert Oval | 23 september 2012 |
2013 | Queanbeyan kängurur (8) | 20 - 10 | Queanbeyan United Blues | J. West | Seiffert Oval | 1 september 2013 |
2014 | Queanbeyan United Blues (21) | 22 - 14 | West Belconnen Warriors | J. West | Seiffert Oval | 7 september 2014 |
2015 | Tuggeranong Bushrangers | 20 - 16 | Queanbeyan United Blues | J. West | Seiffert Oval | 6 september 2015 |
2016 | Queanbeyan United Blues (22) | 34 - 16 | Tuggeranong Bushrangers | O. Levido | Seiffert Oval | 11 september 2016 |
2017 | West Belconnen Warriors (12) | 18 - 16 | Queanbeyan United Blues | A. Williams | Seiffert Oval | 3 september 2017 |
2018 | West Belconnen Warriors (13) | 24 - 16 | Queanbeyan United Blues | A. Williams | Seiffert Oval | 2 september 2018 |
2019 | West Belconnen Warriors (14) | 20 - 16 | Queanbeyan kängurur | A. Nightingale | Seiffert Oval | 8 september 2019 |
CRRL Cup Reserve Grade | ||||||
2020 | Woden Valley Rams (5) | 22 - 4 | University of Canberra Stars | A. Wheeler |
Seiffert Oval Queanbeyan |
27 september 2020 |
Canberra Raiders Cup Reserve Grade |
Lagprestanda
Under 18/19 -talet stora finaler
Säsong | Premiärer | Göra | Tvåa | Domare | Mötesplats | Datum |
---|---|---|---|---|---|---|
Grupp 8 Juniorklass | ||||||
1957 | Kaptener Flat Redmen | 32 - 8 | Goulburn United Roosters | J. McKie | Manuka oval | 8 september 1957 |
1958 | Queanbeyan United Blues | 11 - 10 | Goulburn Workers Bulldogs | B. Ison | League Park Goulburn |
12 oktober 1958 |
1959 | Goulburn Workers Bulldogs | 7 - 0 | Kaptener Flat Redmen | Gunning Showground | 27 september 1959 | |
1960 | Goulburn United Roosters | 10 - 5 | Queanbeyan United Blues | J. McKie | Queanbeyan Showground | 25 september 1960 |
1961 | Goulburn United Roosters (2) | 8 - 7 | Goulburn Workers Bulldogs | Queanbeyan Showground | ||
1962 | Goulburn Workers Bulldogs (2) | 15 - 4 | Goulburn United Roosters | League Park | 9 september 1962 | |
1963 | Goulburn Workers Bulldogs (3) | 14 - 3 | Goulburn United Roosters | B. Chapman | League Park | 29 september 1963 |
1964 | Canberra arbetare | 11 - 8 | Goulburn United Roosters | L. Boyton | Queanbeyan Showground | 6 september 1964 |
1965 | Goulburn United Roosters (3) | 15 - 5 | Canberra arbetare | League Park | 3 oktober 1965 | |
1966 | Goulburn United Roosters (4) | 17 - 6 | Queanbeyan United Blues | C. Keane | Manuka oval | 2 oktober 1966 |
Grupp 8/9 Juniorklass | ||||||
1967 | Goulburn United Roosters (5) | 17 - 8 | Unga körsbärsplockare | Seiffert Oval | 24 september 1967 | |
1968 | Unga körsbärsplockare | 7 - 2 | Yass Magpies | Seiffert Oval | 22 september 1968 | |
1969 | Unga körsbärsplockare (2) | 18 - 10 | Goulburn United Roosters | D. Tarbuck | Seiffert Oval | 14 september 1969 |
1970 | Unga körsbärsplockare (3) | 11 - 0 | Queanbeyan United Blues | Seiffert Oval | 27 september 1970 | |
Grupp 8 Under 19 -talet | ||||||
1971 | Goulburn United Roosters (6) | 6 - 5 | Canberra tigrar | Seiffert Oval | 12 september 1971 | |
1972 | Queanbeyan United Blues (2) | 17 - 14 | Östra Canberra | N. Bissett | Seiffert Oval | 24 september 1972 |
1973 | Goulburn United Roosters (7) | 11 - 8 | Queanbeyan United Blues | Seiffert Oval | 16 september 1973 | |
Grupp 8 Under 18 år | ||||||
1974 | Queanbeyan United Blues (3) | 19 - 9 | Yass Magpies | Seiffert Oval | 22 september 1974 | |
1975 | Yass Magpies | 20 - 15 | Queanbeyan United Blues | Seiffert Oval | 31 augusti 1975 | |
1976 | Goulburn United Roosters (8) | 20 - 14 | Queanbeyan United Blues | Seiffert Oval | 19 september 1976 | |
1977 | Queanbeyan United Blues (4) | 13 - 12 | Goulburn Workers Bulldogs | Seiffert Oval | 21 augusti 1977 | |
1978 | Queanbeyan United Blues (5) | 16 - 7 | Crookwell Green Devils | Seiffert Oval | 24 september 1978 | |
1979 | West Belconnen | 22 - 15 | Yass Magpies | D. Corey | Seiffert Oval | 16 september 1979 |
Grupp 19 Under 18 år | ||||||
1975 | Lakes United Sharks | 5 - 3 | Belconnen United Panthers | Manuka oval | 14 september 1975 | |
1976 | Lakes United Sharks (2) | 26 - 2 | Batemans Bay Tigers | Northbourne Oval | 29 augusti 1976 | |
1977 | Lakes United Sharks (3) | 26 - 3 | North Canberra Bears | Manuka oval | 4 september 1977 | |
1979 | Belconnen United Panthers | 24 - 5 | Canberra Gallopers | Northbourne Oval | 23 september 1979 | |
ACTRL Under 18 år | ||||||
1980 | Canberra tigrar | 22 - 7 | Canberra Gallopers | C. Lag | Northbourne Oval | 27 september 1980 |
1981 | Canberra Tigers (2) | 25 - 6 | Yass Magpies | Northbourne Oval | 6 september 1981 | |
CDRL Under 18 -talet | ||||||
1980 | Goulburn United Roosters (9) | 14 - 12 | West Belconnen | B. Jolly | Northbourne Oval | 27 september 1980 |
1981 | West Belconnen (2) | 32 - 0 | Goulburn United Roosters | Seiffert Oval | 13 september 1981 | |
Molonglo Shield Under 18's | ||||||
1982 | Valleys United | 28 - 13 | West Belconnen | G. Jones | Workers Arena | 19 september 1982 |
1983 | West Belconnen (3) | 6 - 2 | Goulburn United Roosters | M. Sparks | Seiffert Oval | 18 september 1983 |
1984 | Belconnen United Panthers (2) | 16 - 12 | Queanbeyan kängurur | J. Press | Northbourne Oval | 16 september 1984 |
1985 | Woden Valley Rams | 11 - 8 | Queanbeyan kängurur | M. Sparks | Northbourne Oval | 8 september 1985 |
Molonglo Shield Under 19's | ||||||
1986 | Belconnen United Panthers (3) | 12 - 0 | Queanbeyan United Blues | P. Stuart | Northbourne Oval | 7 september 1986 |
1987 | West Belconnen (4) | 18 - 0 | Woden Valley Rams | B. Keeley | Northbourne Oval | 30 augusti 1987 |
1988 | Belconnen United Sharks | 13 - 0 | Queanbeyan United Blues | G. Eade | Northbourne Oval | 28 augusti 1988 |
1989 | West Belconnen (5) | 32 - 10 | Queanbeyan kängurur | G. Jones | Northbourne Oval | 17 september 1989 |
1990 | Belconnen United Sharks (2) | 18 - 6 | Queanbeyan kängurur | G. Henderson | Seiffert Oval | 15 september 1990 |
1991 | Belconnen United Sharks (3) | 26 - 4 | West Belconnen Warriors | J. Elliott | Seiffert Oval | 14 september 1991 |
1992 | West Belconnen Warriors (6) | 16 - 4 | Yass Magpies | S. Hart | Seiffert Oval | 13 september 1992 |
1993 | West Belconnen Warriors (7) | 21 - 8 | Goulburn Gladiators | B. Cummins | Seiffert Oval | 12 september 1993 |
1994 | Ginninderra Bulls | 16 - 8 | Woden Valley Rams | M. Harradine | Seiffert Oval | 4 september 1994 |
1995 | Valley Dragons | 16 - 12 | West Belconnen Warriors | M. Harradine | Seiffert Oval | 17 september 1995 |
1996 | Queanbeyan United Blues (6) | 26 - 16 | Tuggeranong United Buffaloes | C. Wilson | Seiffert Oval | 10 september 1996 |
1997 | Tuggeranong United Buffaloes (2) | 16 - 6 | West Belconnen Warriors | M. Harradine |
Seiffert Oval Queanbeyan |
16 september 1997 |
Canberra Raiders Cup Under 19 -talet | ||||||
1998 | Tuggeranong United Buffaloes (3) | 26 - 6 | Queanbeyan kängurur | B. Cobb | 13 september 1998 | |
1999 | Queanbeyan kängurur | 36 - 8 | Tuggeranong United Buffaloes | C. Wilson | Seiffert Oval | 12 september 1999 |
2000 | Queanbeyan United Blues (7) | 12 - 2 | West Belconnen Warriors | C. Bonanno |
Margaret Donoghoe Oval Queanbeyan |
10 september 2000 |
2001 | West Belconnen Warriors (8) | 22 - 10 | Queanbeyan United Blues | M. Laverty |
Seiffert Oval Queanbeyan |
26 augusti 2001 |
Canberra Raiders Cup under 18 -talet | ||||||
2002 | Goulburn Stockmen | 21 - 20 | Queanbeyan United Blues | D. Feenan | Seiffert Oval | 15 september 2002 |
2003 | Goulburn Stockmen (2) | 44 - 12 | Gungahlin Bulls | R. Moore | Seiffert Oval | 31 augusti 2003 |
2004 | Tuggeranong Bushrangers | 32 - 12 | Gungahlin Bulls | S. Johnson | Seiffert Oval | 29 augusti 2004 |
2005 | Queanbeyan United Blues (8) | 26 - 20 | Yass Magpies | R. Moore | Seiffert Oval | 28 augusti 2005 |
2006 | Tuggeranong Bushrangers (2) | 34 - 12 | West Belconnen Warriors | P. Henderson | Seiffert Oval | 3 september 2006 |
2007 | Queanbeyan United Blues (9) | 34 - 16 | Tuggeranong Bushrangers | T. Flynn | Seiffert Oval | 9 september 2007 |
2008 | Gungahlin Bulls (2) | 18 - 8 | Queanbeyan United Blues | J. Tennent | Seiffert Oval | 28 september 2008 |
2009 | Goulburn Workers Bulldogs (4) | 26 - 24 | Gungahlin Bulls | P. Flynn | Seiffert Oval | 27 september 2009 |
2010 | Tuggeranong Bushrangers (3) | 26 - 12 | Belconnen United Scholars | A. Williams | Seiffert Oval | 19 september 2010 |
Canberra Raiders Cup Under 18 -talets division 1 | ||||||
2011 | Tuggeranong Bushrangers (4) | 8 - 4 | Belconnen United Scholars | J. West | Seiffert Oval | 11 september 2011 |
2012 | Belconnen United Scholars | 26 - 20 | Tuggeranong Bushrangers | M. Jones | Seiffert Oval | 23 september 2012 |
2013 | Goulburn Workers Bulldogs (5) | 36 - 20 | Woden Valley Rams | J. Gould | Seiffert Oval | 1 september 2013 |
2014 | Tuggeranong Bushrangers (5) | 30 - 4 | Belconnen United Scholars | L. Wild | Seiffert Oval | 7 september 2014 |
2015 | Woden Valley Rams (2) | 24 - 14 | West Belconnen Warriors | O. Levido | Seiffert Oval | 6 september 2015 |
Canberra Raiders Cup under 18 -talet | ||||||
2016 | Tuggeranong Bushrangers (6) | 16 - 12 | West Belconnen Warriors | B. Savona | Seiffert Oval | 11 september 2016 |
2017 | Woden Valley Rams (3) | 18 - 16 | Goulburn Workers Bulldogs | A. Nightingale | Seiffert Oval | 3 september 2017 |
2018 | Queanbeyan United Blues (10) | 28 - 18 | Goulburn Workers Bulldogs | B. Seppala | Seiffert Oval | 2 september 2018 |
Canberra Raiders Cup Under 19 -talets division 1 | ||||||
2019 | Queanbeyan United Blues (11) | 26 - 10 | Goulburn Workers Bulldogs | E. Fernance | Seiffert Oval | 8 september 2019 |
Canberra Raiders Cup Under 19 -talet |
Lagprestanda
Ladies League Tag Grand Finals
Säsong | Premiärer | Göra | Tvåa | Domare | Mötesplats | Datum |
---|---|---|---|---|---|---|
Canberra Raiders Cup Ladies League Tag | ||||||
2016 | Belconnen United Sharks | 20 - 4 | Tuggeranong Bushrangers | S. Cameron | Seiffert Oval | 11 september 2016 |
2017 | West Belconnen Warriors | 14 - 8 | Goulburn Workers Bulldogs | J. Bolton | Seiffert Oval | 3 september 2017 |
2018 | West Belconnen Warriors (2) | 10 - 4 | Goulburn Workers Bulldogs | A. Richardson | Seiffert Oval | 2 september 2018 |
2019 | West Belconnen Warriors (3) | 8 - 6 | Goulburn Workers Bulldogs | G. Miles | Seiffert Oval | 8 september 2019 |
CRRL Cup Ladies League Tag | ||||||
2020 | Queanbeyan United Blues | 18 - 14 | Gungahlin Bulls | G. Miles |
Seiffert Oval Queanbeyan |
27 september 2020 |
Canberra Raiders Cup Ladies League Tag |
Lagprestanda
Andra divisionens stora final
Säsong | Premiärer | Göra | Tvåa | Domare | Mötesplats | Datum |
---|---|---|---|---|---|---|
Federal Capital Territory och District Rugby League | ||||||
1927 | Hall | 11 - 2 | Duntroon | Duntroon | 24 september 1927 | |
1928 | Acton Rovers | 7 - 3 | Russell Hill | I. Lott | Manuka oval | 1 september 1928 |
1929 | South City | 13 - 2 | Hall | |||
1930 | West City | 6 - 5 | Hall | |||
1931 | North City | 7 - 0 | South City | |||
1932 | West City (2) | 11 - 0 | North City | |||
1933 | South City (2) | 7 - 5 | Hall | Manuka oval | 2 september 1933 | |
1934 | South City (3) | 9 - 8 | Molonglo | Stevens | 1 september 1934 | |
1935 | South City (4) | 8 - 7 | Molonglo | |||
1936 | Queanbeyan United Blues | 6 - 0 | Canberra City | J. Baker | Northbourne Oval | 19 september 1936 |
ACT District Rugby League | ||||||
1946 | North City (2) | 15 - 5 | West City | Queanbeyan Showground | 22 september 1946 | |
1947 | North City (3) | 6 - 3 | Causeway Rovers | 6 september 1947 | ||
1948 | North City (4) | 15 - 10 | Causeway Rovers | Northbourne Oval | 28 augusti 1948 | |
1949 | North City (5) | 8 - 0 | Causeway Rovers | |||
1950 | North City (6) | 10 - 9 | Causeway Rovers | |||
1951 | Causeway Rovers | 10 - 9 | North City | |||
1952 | Kaptener Flat Redmen | 11 - 10 | Causeway Rovers | Northbourne Oval | 21 september 1952 | |
1953 | North City | 21 - 2 | Causeway Rovers | 30 augusti 1953 | ||
1964 | Harman/Navy | 20 - 15 | Causeway Rovers | |||
1965 | Royal Australian Air Force | 11 - 3 | Kaptener Flat Redmen | |||
1966 | Bungendore Tigers | 9 - 7 | Braidwood Bears | |||
1967 | Queanbeyan kängurur | 11 - 9 | Bungendore Tigers | 27 augusti 1967 | ||
1968 | Captains Flat Redmen (2) | 4 - 3 | Bungendore Tigers | Northbourne Oval | 25 augusti 1968 | |
1969 | Woden Valley Rams | 30 - 4 | ANU-Harman | Seiffert Oval | 23 augusti 1969 | |
1970 | Captains Flat Redmen (3) | 12 - 7 | Woden Valley Rams | Seiffert Oval | 30 augusti 1970 | |
1971 | Captains Flat Redmen (4) | 25 - 8 | St Christophers Saints | Northbourne Oval | 5 september 1971 | |
1972 | North Canberra Bears | 39 - 16 | Kaptener Flat Redmen | B. Chapman | Manuka oval | 10 september 1972 |
1973 | West Canberra | 25 - 6 | Belconnen United Panthers | Manuka oval | 9 september 1973 | |
1974 | Bungendore Tigers (2) | 5 - 3 | Australian National University | A. Laird | Manuka oval | 8 september 1974 |
1975 | Harman Sailors | 13 - 4 | West Canberra | Manuka oval | 14 september 1975 | |
1976 | Canberra kameler | 12 - 7 | Harman Sailors | Northbourne Oval | 29 augusti 1976 | |
Grupp 19 Andra divisionen | ||||||
1977 | Canberra Kameler (2) | 7 - 5 | Kaptener Flat Redmen | Manuka oval | 4 september 1977 | |
1978 | Captains Flat Redmen (5) | 16 - 3 | Canberra kameler | Northbourne Oval | 3 september 1978 | |
1979 | Captains Flat Redmen (6) | 21 - 7 | Australian National University | J. Ellis | Northbourne Oval | 23 september 1979 |
ACT Rugby League Second Division | ||||||
1980 | Canberra Kameler (3) | 15 - 10 | Kaptener Flat Redmen | N. Wardle | Northbourne Oval | 27 september 1980 |
1981 | Captains Flat Redmen (7) | 15 - 5 | Canberra kameler | J. Ellis | Northbourne Oval | 6 september 1981 |
1982 | Lakes United Sharks | 18 - 5 | North Canberra Bears | R. Cambridge | Workers Arena | 19 september 1982 |
1983 | Weston Creek | 18 - 6 | Harman Sailors | R. Lloyd | Seiffert Oval | 18 september 1983 |
1984 | Harman Sailors (2) | 28 - 8 | North Canberra Bears | D. Gnistor | Northbourne Oval | 16 september 1984 |
1985 | Ambassador Camels (4) | 38 - 6 | North Canberra Bears | D. Gnistor | Northbourne Oval | 8 september 1985 |
Canberra Cup | ||||||
1986 | Yass Magpies | 13 - 6 | Ambassadör Kameler | A. Thompson | Northbourne Oval | 21 september 1986 |
1987 | Gunning Roos | 10 - 6 | Valley Statesmen | G. Jones | Northbourne Oval | 30 augusti 1987 |
1988 | Valley Statesmen | 7 - 2 | Queanbeyan RSL Diggers | G. Jones | Northbourne Oval | 28 augusti 1988 |
1989 | Queanbeyan RSL Diggers | 35 - 2 | Canberra Giants | N. Maher | Northbourne Oval | 17 september 1989 |
1990 | Yass Magpies (2) | 26 - 18 | Bungendore Tigers | G. Jones | Seiffert Oval | 15 september 1990 |
1991 | Bogong Warriors | 34 - 16 | Valley Dragons | A. Thompson | Seiffert Oval | 14 september 1991 |
1992 | Valley Dragons | 24 - 20 | Valley Statesmen | A. Thompson | Seiffert Oval | 13 september 1992 |
1993 | Jerrabomberra Diggers (2) | 28 - 8 | Bogong Warriors | R. Cranston | Seiffert Oval | 12 september 1993 |
Canberra Cup guld | ||||||
1994 | Crookwell Green Devils | 20 - 12 | Jerrabomberra Diggers | J. Elliott | Northbourne Oval | 27 augusti 1994 |
Canberra Cup Blue | ||||||
1994 | East Canberra United | 15 - 8 | Canberra Gladiators | B. Cummins | Northbourne Oval | 27 augusti 1994 |
Canberra Cup | ||||||
1995 | Seglar Pirates | 6 - 4 | Bungendore Tigers | B. Cummins | Seiffert Oval | 2 september 1995 |
1996 | Harman Sailors (3) | 14 - 12 | Seglar Pirates | R. Gallacher | ||
1997 | Valley Statesmen (2) | 20 - 16 | South Tuggeranong Knights | B. Cobb | Boomanulla Oval | |
1998 | Bungendore Tigers (3) | 30 - 6 | Goulburn Stockmen | G. Pfeiffer | ||
George Tooke Shield | ||||||
1995 | Yass Magpies (3) | 15 - 4 | Jerrabomberra Diggers | R. Cranston | Seiffert Oval | 2 september 1995 |
1996 | Goulburn Exchange Rabbitohs | 16 - 6 | Crookwell Green Devils | R. Cranston | ||
1997 | Yass Magpies (4) | 32 - 12 | Seglar Pirates | G. Pfeiffer | ||
1998 | Yass Magpies (5) | 30 - 8 | South Tuggeranong Knights | B. Bolton | ||
1999 | Bungendore Tigers (4) | 17 - 16 | Crookwell Green Devils | B. Bolton | Seiffert Oval | 12 september 1999 |
2000 | South Tuggeranong Knights | 20 - 12 | Goulburn Exchange Rabbitohs | I. Freeman | ||
2001 | Bungendore Tigers (5) | 26 - 14 | South Tuggeranong Knights | R. Gallacher |
Seiffert Oval Queanbeyan |
|
2002 | Cooma hingstar | 18 - 16 | Crookwell Green Devils | R. Gallacher | Seiffert Oval | 15 september 2002 |
2003 | Cooma hingstar | 16 - 14 | Binalong brahmaner | D. Feenan | Seiffert Oval | 31 augusti 2003 |
2004 | Universitetslärare | 28 - 8 | Boomanulla Raiders | D. Feenan | Seiffert Oval | 29 augusti 2004 |
2005 | Crookwell Green Devils (2) | 34 - 22 | Tuggeranong Bushrangers | S. Johnson | Seiffert Oval | 28 augusti 2005 |
2006 | Crookwell Green Devils (3) | 14 - 8 | Bungendore Tigers | R. Moore | Seiffert Oval | 3 september 2006 |
2007 | Tuggeranong Bushrangers | 17 - 14 | Bungendore Tigers | R. Moore | Seiffert Oval | 9 september 2007 |
2008 | Bungendore Tigers (6) | 23 - 14 | Sydvästra brahmaner | M. Dagwell | Seiffert Oval | 28 september 2008 |
2009 | Harden Hawks | 17 - 14 | Bungendore Tigers | J. Tennent | Seiffert Oval | 27 september 2009 |
2010 | Binalong brahmaner | 25 - 12 | Harden Hawks | J. West | Seiffert Oval | 19 september 2010 |
2011 | Bungendore Tigers (7) | 28 - 22 | Binalong brahmaner | M. Forster | Seiffert Oval | 11 september 2011 |
2012 | Hall Hornets | 34 - 12 | Bungendore Tigers | T. Flynn | Raiders Belconnen | |
2013 | Binalong brahmaner (2) | 32 - 6 | Harden Hawks | M. Jones | Binalong rekreationsplats | 31 augusti 2013 |
2014 | Binalong brahmaner (3) | 30 - 4 | Harden Hawks | R. Moore | Binalong rekreationsplats | 30 augusti 2014 |
2015 | Bungendore Tigers (8) | 28 - 12 | Yass Magpies | H. Fallah | Mick Sherd Oval | 29 augusti 2015 |
2016 | North Canberra Bears (2) | 17 - 12 | Harden Hawks | H. Fallah | McLean Oval | 10 september 2016 |
2017 | Harden Hawks (2) | 24 - 20 | Crookwell Green Devils | T. Flynn | Crookwell Memorial Oval | 9 september 2017 |
2018 | Crookwell Green Devils (4) | 22 - 16 | North Canberra Bears | G. Widdowson | Crookwell Memorial Oval | 8 september 2018 |
2019 | North Canberra Bears (3) | 24 - 16 | Crookwell Green Devils | G. Widdowson | Jamison Oval | 14 september 2019 |
2020 | Gordon Highlanders | 24 - 10 | Bungendore Tigers | L. Barrow | Mick Sherd Oval | 26 september 2020 |
Lagprestanda
Andra division under 18/19 -talet stora finaler
Säsong | Premiärer | Göra | Tvåa | Domare | Mötesplats | Datum |
---|---|---|---|---|---|---|
George Tooke Shield Under 18's | ||||||
1995 | East Canberra Tigers | 30 - 6 | Yass Magpies | B. Northey | Seiffert Oval | 2 september 1995 |
1996 | Goulburn Exchange Rabbitohs | 22 - 0 | Yass Magpies | M. Cutler | ||
Canberra Raiders Cup Under 18 -talets division 2 | ||||||
2011 | Queanbeyan kängurur | 32 - 26 | Queanbeyan United Blues | A. Williams | Seiffert Oval | 11 september 2011 |
2012 | Bungendore Tigers | 28 - 12 | Tuggeranong Bushrangers | J. West | Seiffert Oval | 23 september 2012 |
2013 | Gungahlin Bulls | 24 - 16 | Queanbeyan kängurur | L. Barrow | Seiffert Oval | 1 september 2013 |
2014 | Tuggeranong Bushrangers | 30 - 6 | Gungahlin Bulls | J. Gould | Seiffert Oval | 7 september 2014 |
2015 | Gungahlin Bulls (2) | 20 - 14 | Tuggeranong Bushrangers | L. Barrow | Seiffert Oval | 6 september 2015 |
George Tooke Shield Youth League | ||||||
2016 | Tuggeranong Bushrangers (2) | 14 - 4 | Harden Hawks | J. Gould | McLean Oval | 10 september 2016 |
2017 | Harden Hawks | 36 - 0 | North Canberra Bears | L. Barrow | Crookwell Memorial Oval | 9 september 2017 |
2018 | Yass Magpies | 10 - 2 | Harden-Boorowa | J. Wharehinga | Crookwell Memorial Oval | 8 september 2018 |
Canberra Raiders Cup Under 19 -talets division 2 | ||||||
2019 | Tuggeranong Bushrangers (3) | 15 - 12 | North Canberra Bears | C. Davis | Jamison Oval | 14 september 2019 |
Lagprestanda
Second Division Ladies League Tag Grand Finals
Lagprestanda
Kvinnors stora finaler
Säsong | Premiärer | Göra | Tvåa | Domare | Mötesplats | Datum |
---|---|---|---|---|---|---|
ACT Women's Rugby League | ||||||
1991 | East Canberra Tigers | 16 - 0 | Gungahlin Gallopers | Seiffert Oval | 14 september 1991 | |
1992 | East Canberra Tigers (2) | 24 - 6 | Woden Valley Rams | R. Luke | Seiffert Oval | 13 september 1992 |
1993 | East Canberra Tigers (3) | 42 - 0 | West Belconnen Warriors | R. Luke | Seiffert Oval | 12 september 1993 |
1994 | Canberra Breakaways (4) | 14 - 8 | Valley Dragons | K. Hopkins | Seiffert Oval | 4 september 1994 |
1995 | Tuggeranong Castaways | 8 - 4 | Woden Valley Rams | B. Chapman | Seiffert Oval | 2 september 1995 |
1996 | R. Luke | Seiffert Oval | 10 september 1996 | |||
1997 | D. Hall |
Seiffert Oval Queanbeyan |
16 september 1997 | |||
1998 | Woden Weston Rams | 26 - 4 | Northside Womens | C. Nightingale | 13 september 1998 | |
1999 | Gungahlin Bulls | D. Hall | Seiffert Oval | 12 september 1999 | ||
2000 | Gungahlin Bulls (2) | D. Hall |
Margaret Donoghoe Oval Queanbeyan |
10 september 2000 | ||
2001 | Gungahlin Bulls (3) | def | Queanbeyan kängurur | K. Hopkins |
Seiffert Oval Queanbeyan |
26 augusti 2001 |
2002 | Gungahlin Bulls (4) | C. Nightingale | Seiffert Oval | 15 september 2002 | ||
2003 | B. Lane | Seiffert Oval | 31 augusti 2003 | |||
Katrina Fanning Shield | ||||||
2017 | Queanbeyan United Blues | 26 - 16 | Goulburn Stockmen | C. Nightingale | Seiffert Oval | 3 september 2017 |
2018 | Goulburn Stockmen | 20 - 8 | Yass Magpies | E. Fernance | Seiffert Oval | 2 september 2018 |
2019 | Yass Magpies | 18 - 8 | Valley Dragons | A. Blackman | GIO Stadium | 7 september 2019 |
2020 | Bushpies | 22 - 12 | Queanbeyan United Blues | A. Blackman | Seiffert Oval | 27 september 2020 |
Lagprestanda
McIntyre -medaljvinnare (årets första spelare)
Prisvinnare
År | Spelare | Klubb |
---|---|---|
1986 | Brett Coombs | West Belconnen Warriors |
1987 | Ian Baker | Queanbeyan kängurur |
1988 | Clyde Chatfield | Yass Magpies |
1989 | Gary Kingham | West Belconnen Warriors |
1990 | Glenn Wood | East Canberra Tigers |
1991 | Tony Adam | West Belconnen Warriors |
Scott Griffiths | Belconnen United Sharks | |
1992 | Scott Griffiths | Queanbeyan United Blues |
1993 | Chris Cuthbertson | Queanbeyan United Blues |
1994 | Michael Mantelli | Queanbeyan kängurur |
1995 | David Gray | Queanbeyan United Blues |
Craig Breen | West Belconnen Warriors | |
Troy Clear | ||
1996 | Brendan Norton | Woden Valley Rams |
1997 | Robert Daniel | Woden Valley Rams |
1998 | Dallas Yow Yeh | Queanbeyan United Blues |
1999 | Nick Stanton | Tuggeranong United Buffaloes |
Andrew Theuma | Cooma hingstar | |
2000 | Nick Stanton | Tuggeranong United Buffaloes |
2001 | Nick Stanton | Gungahlin Bulls |
2002 | Adam Peters | West Belconnen Warriors |
2003 | Richie Allan | Gungahlin Bulls |
2004 | Michael Mondo | Tuggeranong Bushrangers |
2005 | Brenton Lawrence | Tuggeranong Bushrangers |
2006 | Tim Donovan | North Belconnen Scholars |
2007 | Ben Nicoll | Tuggeranong Bushrangers |
Luke Gray | West Belconnen Warriors | |
2008 | Michael Dodson | Goulburn Workers Bulldogs |
Brenton Lawrence | Woden Valley Rams | |
2009 | Liam Taylor | West Belconnen Warriors |
2010 | Mathew Gafa | Belconnen United Scholars |
2011 | Steve McLean | Queanbeyan United Blues |
2012 | Brent Crisp | Belconnen United Scholars |
Michael Dodson | Goulburn Workers Bulldogs | |
2013 | Daniel York | Goulburn Workers Bulldogs |
2014 | Jordan Macey | Queanbeyan kängurur |
2015 | Jack Miller | Queanbeyan kängurur |
2016 | Robert Roberts | West Belconnen Warriors |
2017 | Brent Crisp | Queanbeyan kängurur |
2018 | Tom Warner | Yass Magpies |
Michael Gilmour | Woden Valley Rams | |
2019 | Mitchell Cornish | Goulburn Workers Bulldogs |
2020 | Mitchel Souter | Canberra Raiders U20s |
Jordan Williams | ||
Brayden Robertson | Woden Valley Rams | |
2021 | Joshua Ayers | West Belconnen Warriors |
Tre Holten-Williams | Gungahlin Bulls |
Flera vinnare
Spelare | Vann | År |
---|---|---|
Nick Stanton | 3 | 1999, 2000, 2001 |
Scott Griffiths | 2 | 1991, 1992 |
Brenton Lawrence | 2 | 2005, 2008 |
Michael Dodson | 2 | 2008, 2012 |
Brent Crisp | 2 | 2012, 2017 |
Säsonger
- 2016 Canberra Rugby League
- 2017 Canberra Rugby League
- 2018 Canberra Rugby League
- 2019 Canberra Rugby League
- 2020 Canberra Rugby League
- 2021 Canberra Rugby League