Basket vid sommar -OS 2012 - Damturnering - Basketball at the 2012 Summer Olympics – Women's tournament
Turneringsdetaljer | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Värdnation | Storbritannien | ||||||||||||
Datum | 28 juli - 11 augusti | ||||||||||||
Lag | 12 (från 5 förbund)
|
||||||||||||
Platser | 2 (i 1 värdstad)
|
||||||||||||
Mästare |
Förenta staterna (Sjunde titeln)
|
||||||||||||
Turneringsledare | |||||||||||||
| |||||||||||||
Rio 2016 >
|
Basket vid sommar -OS 2012 | ||
---|---|---|
Turnering | ||
män | kvinnor | |
Lister | ||
män | kvinnor | |
Kompetens | ||
män | kvinnor | |
Damturneringen i basket vid OS 2012 i London började den 28 juli och slutade den 11 augusti. Alla för- och kvartsfinalmatcher hölls på Basket Arena i Olympic Park, och semifinalen och medaljspelen hölls på North Greenwich Arena (bytt namn från The O2 Arena på grund av ingen kommersialiseringspolicy).
Kompetens
Kvalificeringsmedel | Datum | Mötesplats | Sängplatser | Kvalificerad |
---|---|---|---|---|
Värdnation | 6 juli 2005 | 1 | Storbritannien | |
FIBA -VM 2010 | 23 september - 3 oktober 2010 | Tjeckien | 1 | Förenta staterna |
2011 FIBA Europamästerskap | 18 juni - 3 juli 2011 | Polen | 1 | Ryssland |
2011 FIBA Asia Championship | 21–28 augusti 2011 | Japan | 1 | Kina |
2011 FIBA Oceania Championship | 7–11 september 2011 | Australien | 1 | Australien |
2011 FIBA Americas Championship | 24 september - 1 oktober 2011 | Colombia | 1 | Brasilien |
2011 FIBA Africa Championship | 23 september - 2 oktober 2011 | Mali | 1 | Angola |
2012 FIBA World Olympic Qualifying Tournament | 25 juni - 1 juli 2012 | Kalkon | 5 |
Turkiet Kroatien Tjeckien Frankrike Kanada |
Total | 12 |
Trupper
Tävlingsformat
Tolv kvalificerade nationer drogs in i två grupper, var och en bestående av sex lag. Varje spelresultat förtjänar en motsvarande poäng:
Resultat | Poäng |
---|---|
Vinna | 2 |
Förlust | 1 |
Förlust via standard* | 1 |
Förlust genom förverkande ** | 0 |
*Laget har färre än två spelare att spela på banan.
** Ett lag kan inte presentera fem spelare i början av spelet, eller dess handlingar förhindrar att spelet kan återupptas.
Om lag är lika med poäng är kriterierna för oavgjort, i första ordning:
- Resultat av matcherna som involverade de oavgjorda lagen (head-to-head rekord)
- Målgenomsnitt för matcherna som involverar de oavgjorda lagen
- Målgenomsnitt för alla spelade spel
- Poäng gjorda
- Lottdragning
Lagen med de fyra bästa rekorden kvalificerade sig för knockout-etappen, som var en eliminerings-turnering . Semifinalvinnarna tävlade om guldmedaljen, medan förlorarna spelade om bronsmedaljen.
Inledande omgång
Alla tider är brittisk sommartid ( UTC+1 ).
Grupp A
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Poäng | Kompetens |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Förenta staterna | 5 | 5 | 0 | 462 | 279 | +183 | 10 | Kvartsfinal |
2 | Kalkon | 5 | 4 | 1 | 343 | 316 | +27 | 9 | |
3 | Kina | 5 | 3 | 2 | 346 | 363 | −17 | 8 | |
4 | Tjeckien | 5 | 2 | 3 | 346 | 332 | +14 | 7 | |
5 | Kroatien | 5 | 1 | 4 | 324 | 379 | −55 | 6 | |
6 | Angola | 5 | 0 | 5 | 243 | 395 | −152 | 5 |
Regler för klassificering: 1) poäng; 2) head-to-head punkter; 3) huvud-mot-huvud målgenomsnitt; 4) head-to-head antal poäng.
28 juli 2012
14:30 |
Kalkon | 72 -50 | Angola |
Poäng efter kvartal: 21 –8, 14– 17 , 23 –14, 14 –11 | ||
Poäng : Palazoğlu 13 Rebs : Çağlar 7 Asts : Vardarlı 5 |
Poäng: Mauricio 11 Rebs: Tomas , Manuel 5 Asts: Camufal 2 |
Basketball Arena , London
Domare: Elena Chernova (RUS), Vitalis Gode (KEN), Fernando Sampietro (ARG) |
30 juli 2012
22:15 |
Angola | 38- 90 | Förenta staterna |
Scoring per kvartal: 12- 22 , 6- 19 , 11- 28 , 9- 21 | ||
Poäng : Guadalupe 11 Rebs : Mauricio , Manuel 6 Asts : Manuel 2 |
Poäng: Parker 14 Rebs: Parker 12 Asts: Bird 5 |
Basketball Arena , London
Domare: Carole Delauné (FRA), Marcos Benito (BRA), Robert Lottermoser (GER) |
1 augusti 2012
11:15 |
Kina | 76 –52 | Angola |
Poäng efter kvartal: 15 –13, 18–18, 24 –6, 19 –15 | ||
Poäng : Ma Zengyu 15 Rebs : Gao Song 9 Asts : Miao Lijie 5 |
Poäng: Guadalupe 12 Rebs: Tomas 9 Asts: tre spelare 2 |
Basketball Arena , London
Domare: Christos Christodoulou (GRE), Samir Abaakil (MAR), Shenal Bendke (IND) |
1 augusti 2012
20:00 |
Kroatien | 70- 89 | Tjeckien |
Scoring kvartalsvis: 19- 22 , 20- 23 , 21 -12, 10- 32 | ||
Poäng : Mandir 20 Rebs : Mandir 6 Asts : Mandir 3 |
Poäng: Elhotová 20 Rebs: Horáková 10 Asts: Veselá 7 |
Basketball Arena , London
Domare: Cristiano Maranho (BRA), Guerrino Cerebuch (ITA), Carole Delauné (FRA) |
1 augusti 2012
22:15 |
Förenta staterna | 89 –58 | Kalkon |
Poäng efter kvartal: 19 –16, 22 –10, 22 –21, 26 –11 | ||
Poäng : McCoughtry 18 Rebs : tre spelare 7 Asts : Bird 4 |
Poäng: Vardarlı , Hollingsworth 11 Rebs: Hollingsworth 8 Asts: Vardarlı , Alben 3 |
3 augusti 2012
16:45 |
Kalkon | 82 –55 | Kina |
Scoring kvartalsvis: 26 -13, 13- 14 , 20 -16, 23 -12 | ||
Poäng : Yılmaz 16 Rebs : Hollingsworth 11 Asts : Alben 5 |
Poäng: Ma Zengyu 7 Rebs: Ma Zengyu , Chen Nan 8 Asts: Miao Lijie 6 |
Basketball Arena , London
Domare: Carl Jungebrand (FIN), Felicia Grinter (USA), Vaughan Mayberry (AUS) |
5 augusti 2012
16:45 |
Kina | 66- 114 | Förenta staterna |
Scoring per kvartal: 28- 31 , 8- 30 , 12- 33 , 18- 20 | ||
Poäng : Song Xiaoyun 15 Rebs : fyra spelare 3 Asts : Miao Lijie 8 |
Poäng: Taurasi 22 Rebs: Moore 7 Asts: Catchings 7 |
Basketball Arena , London
Domare: Guerrino Cerebuch (ITA), Borys Ryschyk (UKR), Carole Delauné (FRA) |
Grupp B
Pos | Team | Pld | W | L | PF | PA | PD | Poäng | Kompetens |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frankrike | 5 | 5 | 0 | 356 | 319 | +37 | 10 | Kvartsfinal |
2 | Australien | 5 | 4 | 1 | 353 | 322 | +31 | 9 | |
3 | Ryssland | 5 | 3 | 2 | 314 | 308 | +6 | 8 | |
4 | Kanada | 5 | 2 | 3 | 328 | 332 | −4 | 7 | |
5 | Brasilien | 5 | 1 | 4 | 329 | 354 | −25 | 6 | |
6 | Storbritannien (H) | 5 | 0 | 5 | 327 | 372 | −45 | 5 |
Regler för klassificering: 1) poäng; 2) head-to-head punkter; 3) huvud-mot-huvud målgenomsnitt; 4) head-to-head antal poäng.
(H) Värd
30 juli 2012
14:30 |
Frankrike | 74 –70 (OT) | Australien |
Scoring kvartalsvis: 11- 14 , 17 -13, 24-24, 13- 14 , Overtime : 9 -5 | ||
Poäng : Gomis 22 Rebs : Yacoubou 7 Asts : Beikes , Dumerc 2 |
Poäng: Batkovic 17 Rebs: Batkovic 10 Asts: O'Hea 5 |
Basketball Arena , London
Domare: William Kennedy (USA), Christos Christodoulou (GRE), Peng Ling (CHN) |
30 juli 2012
16:45 |
Ryssland | 69 –59 | Brasilien |
Poäng efter kvartal: 19 –18, 12 –8, 18 –17, 20 –16 | ||
Poäng : Belyakova 14 Rebs : Grishaeva 8 Asts : tre spelare 3 |
Poäng: de Souza 15 Rebs: de Souza 18 Asts: Costa 4 |
Basketball Arena , London
Domare: Guerrino Cerebuch (ITA), Ilija Belošević (SRB), Snehal Bendke (IND) |
3 augusti 2012
11:15 |
Ryssland | 66- 70 | Australien |
Scoring per kvartal: 15- 21 , 15 -11, 18- 22 , 18 -16 | ||
Poäng : Osipova 15 Rebs : Osipova 9 Asts : Danilochkina 4 |
Poäng: Cambage 17 Rebs: Cambage 10 Asts: O'Hea , Harrower 5 |
Basketball Arena , London
Domare: Cristiano Maranho (BRA), Fernando Sampietro (ARG), Robert Lottermoser (GER) |
5 augusti 2012
22:15 |
Storbritannien | 66- 78 | Brasilien |
Scoring per kvartal: 19-19, 17- 20 , 17- 25 , 13- 14 | ||
Poäng : Stafford 15 Rebs : Stafford 10 Asts : Stafford 4 |
Poäng: Santos 16 Rebs: Santos 13 Asts: Pinto 12 |
Basketball Arena , London
Domare: Christos Christodoulou (GRE), William Kennedy (USA), Peng Ling (CHN) |
Utslagningsrunda
Kvartsfinal | Semifinal | Guldmedaljmatch | |||||||||||
A1 | Förenta staterna | 91 | |||||||||||
B4 | Kanada | 48 | |||||||||||
A1 | Förenta staterna | 86 | |||||||||||
B2 | Australien | 73 | |||||||||||
B2 | Australien | 75 | |||||||||||
A3 | Kina | 60 | |||||||||||
A1 | Förenta staterna | 86 | |||||||||||
B1 | Frankrike | 50 | |||||||||||
B1 | Frankrike | 71 | |||||||||||
A4 | Tjeckien | 68 | |||||||||||
B1 | Frankrike | 81 | Bronsmatch | ||||||||||
B3 | Ryssland | 64 | |||||||||||
A2 | Kalkon | 63 | B2 | Australien | 83 | ||||||||
B3 | Ryssland | 66 | B3 | Ryssland | 74 |
Kvartsfinal
Semifinal
9 augusti 2012
17:00 |
Australien | 73– 86 | Förenta staterna |
Scoring kvartalsvis: 22 -20, 25 -23, 12- 22 , 14- 21 | ||
Poäng : Cambage 19 Rebs : Jackson 17 Asts : Jarry 5 |
Poäng: Taurasi , Charles 14 Rebs: Charles 10 Asts: Charles 4 |
North Greenwich Arena , London
Domare: Ilija Belošević (SRB), Borys Ryschyk (UKR), Snehal Bendke (IND) |
9 augusti 2012
21:00 |
Ryssland | 64– 81 | Frankrike |
Scoring kvartalsvis: 15- 24 , 16 -14, 20- 21 , 13- 22 | ||
Poäng : Danilochkina , Hammon 13 Rebs : Vieru 8 Asts : Hammon 5 |
Poäng: Lawson-Wade 18 Rebs: Gruda 8 Asts: Lawson-Wade 5 |
North Greenwich Arena , London
Domare: Guerrino Cerebuch (ITA), Jorge Vázquez (PUR), Stephen Seibel (CAN) |
Bronsspel
11 augusti 2012
17:00 |
Australien | 83 –74 | Ryssland |
Scoring kvartalsvis: 17 -16, 21 -14, 19 -13, 26- 31 | ||
Poäng : Jackson 25 Rebs : Jackson 11 Asts : O'Hea 5 |
Poäng: Hammon 19 Rebs: Vodopyanova 8 Asts: Hammon 4 |
North Greenwich Arena , London
Domare: Jorge Vázquez (PUR), Felicia Grinter (USA), Shoko Sugruro (JPN) |
Guldmedaljspel
11 augusti 2012
21:00 |
Förenta staterna | 86 –50 | Frankrike |
Poäng efter kvartal: 20 –15, 17 –10, 26 –12, 23 –13 | ||
Poäng : Parker 21 Rebs : Parker 11 Asts : Taurasi 6 |
Poäng: Gruda , Lawson-Wade 12 Rebs: Ndongue 8 Asts: Dumerc 3 |
North Greenwich Arena , London
Domare: Fernando Sampietro (ARG), Elena Chernova (RUS), Peng Ling (CHN) |
Statistiska ledare
Individuella turneringshöjdpunkter
Poäng
|
Rebounds
|
Hjälper
|
Block
|
Stjäl
|
|
Teamturneringar
Stötande PPG
|
Rebounds
|
Hjälper
|
Stjäl
|
Block
|
|