Basket vid OS-sommaren 2000 - Basketball at the 2000 Summer Olympics
15: e olympiska basketturneringen | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sydney 2000 | |||||||||
Turneringsdetaljer | |||||||||
OS | Sommar-OS 2000 | ||||||||
Värdnation | Australien | ||||||||
Stad | Sydney | ||||||||
Varaktighet | 16 september - 1 oktober | ||||||||
Mäns turnering | |||||||||
Lag | 12 | ||||||||
| |||||||||
Damturnering | |||||||||
Lag | 12 | ||||||||
| |||||||||
Turneringar | |||||||||
|
Basket vid OS- sommaren 2000 | ||
---|---|---|
Turnering | ||
män | kvinnor | |
Trupper | ||
män | kvinnor | |
Kompetens | ||
män | kvinnor | |
Baskettävlingar vid sommar-OS 2000 var det femtonde utseendet på basket sporten som en officiell olympisk medaljhändelse . Det hölls från 16 september 2000 till 1 oktober 2000. Spel ägde rum på Sydney SuperDome och Dome i Sydney , New South Wales , Australien . USA hävdade guldmedaljerna i både herr- och damtävlingen .
Platser
Sydney , New South Wales | ||
---|---|---|
Sydney Super Dome | Kupolen | |
Kapacitet: 18 200 | Kapacitet: 10.000 | |
Medaljister
Kompetens
En nationell olympisk kommitté (NOC) får delta i upp till ett herrelag med 12 spelare och upp till ett damlag med 12 spelare. De regerande världsmästarna och värdlandet kvalificerar sig automatiskt, liksom vinnarna av de fem kontinentala mästerskapen, plus Amerikas andraplats och ytterligare fyra sovplatser från Europa i herrtävlingen, och den andra och tredje platsen från Americas-turneringen plus tre ytterligare trupper från Europa i damtävlingen.
Basket - Män
Afrika | Amerika | Asien | Europa | Oceanien | Automatiska kval |
---|---|---|---|---|---|
Angola |
Förenta staterna Kanada |
Kina |
Italien Litauen Frankrike Spanien Ryssland |
Nya Zeeland |
FR Jugoslavien - Världsmästare Australien - Olympiska värdar
|
Basket - Kvinnor
Afrika | Amerika | Asien | Europa | Oceanien | Automatiska kval |
---|---|---|---|---|---|
Senegal |
Kuba Brasilien Kanada |
Sydkorea |
Polen Frankrike Slovakien Ryssland |
Nya Zeeland |
USA - världsmästare Australien - olympiska värdar
|
Formatera
- Tolv lag är uppdelade i två inledande rundgrupper med sex lag vardera.
- De fyra bästa lagen från båda grupperna kvalificerar sig till knockout-etappen.
- Femteplacerade lag från båda grupperna tävlar om nionde plats i ytterligare en match.
- Sjätteplacerade lag från båda grupperna tävlar om 11: e plats i ytterligare en match.
- I kvartfinalen är matchuppgångarna följande: A1 mot B4, A2 mot B3, A3 mot B2 och A4 mot B1.
- Från de eliminerade lagen i kvartfinalen tävlar förloraren från A1 mot B4 mot förloraren från A2 mot B3 om 5: e plats i ytterligare en match. De återstående två förlorarlagen tävlar om 6: e plats i ytterligare en match.
- De vinnande lagen från kvartfinalen möts i semifinalen enligt följande: A1 / B4 vs. A3 / B2 och A2 / B3 vs. A4 / B1.
- De vinnande lagen från semifinalerna tävlar guldmedaljen. De förlorande lagen tävlar i bronset.
Slipsbrytande kriterier:
- Head to head-resultat
- Målgenomsnitt (inte målskillnaden) mellan de bundna lagen
- Målgenomsnitt för de bundna lagen för alla lag i sin grupp
Mäns turnering
Mästerskapsfäste
Kvartfinal (28 september) |
Semifinaler (29 september) |
Guldmedaljspel (1 oktober) |
|||||||||||
A1 | Förenta staterna | 85 | |||||||||||
B4 | Ryssland | 70 | |||||||||||
A1 | Förenta staterna | 85 | |||||||||||
A3 | Litauen | 83 | |||||||||||
B2 | FR Jugoslavien | 63 | |||||||||||
A3 | Litauen | 76 | |||||||||||
A1 | Förenta staterna | 85 | |||||||||||
A4 | Frankrike | 75 | |||||||||||
A2 | Italien | 62 | |||||||||||
B3 | Australien | 65 | |||||||||||
B3 | Australien | 52 | Tredje plats | ||||||||||
A4 | Frankrike | 76 | |||||||||||
B1 | Kanada | 63 | A3 | Litauen | 89 | ||||||||
A4 | Frankrike | 68 | B3 | Australien | 71 |
Damturnering
Mästerskapsfäste
Kvartfinal (27 september) |
Semifinaler (29 september) |
Guldmedaljspel (30 september) |
|||||||||||
A1 | Australien | 76 | |||||||||||
B4 | Polen | 48 | |||||||||||
A1 | Australien | 64 | |||||||||||
A3 | Brasilien | 52 | |||||||||||
B2 | Ryssland | 67 | |||||||||||
A3 | Brasilien | 68 | |||||||||||
A1 | Australien | 54 | |||||||||||
B1 | Förenta staterna | 76 | |||||||||||
A2 | Frankrike | 58 | |||||||||||
B3 | Sydkorea | 69 | |||||||||||
B3 | Sydkorea | 65 | Bronsmedaljspel | ||||||||||
B1 | Förenta staterna | 78 | |||||||||||
B1 | Förenta staterna | 58 | A3 | Brasilien (OT) | 84 | ||||||||
A4 | Slovakien | 43 | B3 | Sydkorea | 73 |
Slutlig ställning
Rang | Män | Kvinnor | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Team | Pld | W | L | Team | Pld | W | L | |
Förenta staterna | 8 | 8 | 0 | Förenta staterna | 8 | 8 | 0 | |
Frankrike | 8 | 4 | 4 | Australien | 8 | 7 | 1 | |
Litauen | 8 | 5 | 3 | Brasilien | 8 | 4 | 4 | |
4: e | Australien | 8 | 4 | 4 | Sydkorea | 8 | 4 | 4 |
Utslagen i kvartfinalen | ||||||||
5: e | Italien | 7 | 4 | 3 | Frankrike | 7 | 5 | 2 |
6: e | FR Jugoslavien | 7 | 4 | 3 | Ryssland | 7 | 3 | 4 |
7: e | Kanada | 7 | 5 | 2 | Slovakien | 7 | 3 | 4 |
8: e | Ryssland | 7 | 3 | 4 | Polen | 7 | 3 | 4 |
Inledande omgång 5: e placeringar | ||||||||
9: e | Spanien | 6 | 2 | 4 | Kuba | 6 | 2 | 4 |
10: e | Kina | 6 | 2 | 4 | Kanada | 6 | 2 | 4 |
Inledande omgång 6: e placeringar | ||||||||
11: e | Nya Zeeland | 6 | 1 | 5 | Nya Zeeland | 6 | 1 | 5 |
12: e | Angola | 6 | 0 | 6 | Senegal | 6 | 0 | 6 |