André Fabre - André Fabre
André Fabre (född 9 December 1945) är en fransk fullblod hästkapplöpning tränare .
Fabre, son till en diplomat , tog examen från universitetet med juristexamen men bestämde sig sedan för att fortsätta en karriär inom fullblodshästkapplöpning. Han började med att arbeta i stallet som brudgum och sedan som skolkörare. Han blev Frankrikes ledande hoppjockey och vann mer än tvåhundrafemtio lopp inklusive Grand Steeple-Chase de Paris . När han vände sig till träningshästar visade sig Fabre ännu mer framgångsrik, först med hopphästar sedan med platta racers .
Han har varit mästartränare i Frankrike vid 24 tillfällen, inklusive 21 raka år från 1987 till 2007, och är en av de mest framgångsrika tränarna i världen och vann i Europa och Nordamerika inklusive fyra Breeders 'Cup -lopp. Bland de många mästare som Fabre har tränat finns Trempolino , Peintre Celebre och två hästar rankade som nr 1 i världen , Hurricane Run (2005) och Manduro (2007). Fabre uppfyllde en livslång ambition genom att äntligen vinna Epsom Derby 2011 med Pour Moi
Stora vinster
- Critérium International - (2) - Carlotamix (2005), Thewayyouare (2007)
- Critérium de Saint-Cloud- (6) -Miserden (1988), Sunshack (1993), Sagacity (2000), Linda's Lad (2005), Mandaean (2011), Waldgeist (2016)
- Grand Prix de Paris - (13) - Dancehall (1989), Subotica (1991), Homme de Loi (1992), Fort Wood (1993), Grape Tree Road (1996), Peintre Celebre (1997), Limpid (1998), Slickly (1999), Rail Link (2006), Cavalryman (2009), Meandre (2011), Flintshire (2013), Gallante (2014)
- Grand Prix de Saint-Cloud- (8) -Village Star (1988), In the Wings (1990), Apple Tree (1994), Carnegie (1995), Fragrant Mix (1998), Plumania (2010), Meandre (2012) , Waldgeist (2018)
- Poule d'Essai des Poulains - (8) - Siberian Express (1984), Soviet Star (1987), Vahorimix (2001), Clodovil (2003), Lope de Vega (2010), Make Believe (2015), Persian King (2019) ), Victor Ludorum (2020)
- Poule d'Essai des Pouliches - (3) - Houseproud (1990), Musical Chimes (2003), Golden Lilac (2011)
- Prix de l'Arc de Triomphe - (8) - Trempolino (1987), Subotica (1992), Carnegie (1994), Peintre Celebre (1997), Sagamix (1998), Hurricane Run (2005), Rail Link (2006), Waldgeist (2019)
- Prix du Cadran - (2) - Victoire Bleue (1991), Reefscape (2005)
- Prix de Diane - (4) - Lypharita (1985), Jolypha (1992), Nebraska Tornado (2003), Golden Lilac (2011)
- Prix de la Forêt - (3) - Soviet Star (1987), Poplar Bluff (1995), Make Believe (2015)
- Prix Ganay - (7) - Creator (1990), Subotica (1992), Indian Danehill (2000), Cutlass Bay (2010), Cloth of Stars (2017), Waldgeist (2019), Mare Australis (2021)
- Prix d'Ispahan - (9) - Al Nasr (1982), Crystal Glitters (1984), Creator (1990), Arcangues (1993), Loup Sauvage (1998), Valixir (2005), Manduro (2007), Golden Lilac ( 2012), Persian King (2020)
- Prix Jacques Le Marois - (7) - Polish Precedent (1989), Miss Satamixa (1995), Vahorimix (2001), Banks Hill (2002), Manduro (2007), Esoterique (2015), Al Wukair (2017)
- Prix Jean-Luc Lagardère- (5) -Jade Robbery (1989), Goldmark (1994), Loup Solitaire (1995), Ultra (2015), Victor Ludorum (2019)
- Prix Jean Prat - (5) - Local Talent (1989), Kitwood (1992), Mutual Trust (2011), Aesop's Fables (2012), Territories (2015)
- Prix Jean Romanet - (2) - Meddela (2011), Romantica (2013)
- Prix du Jockey Club - (4) - Peintre Celebre (1997), Lope de Vega (2010), Intello (2013), New Bay (2015)
- Prix Lupin - (2) - Cloudings (1997), Gracioso (1999)
- Prix Marcel Boussac - (1) - Miss Tahiti (1995), Zellie (2021)
- Prix Morny - (1) - Zafonic (1992)
- Prix du Moulin de Longchamp - (6) - Soviet Star (1988), Polish Precedent (1989), Ski Paradise (1994), Nebraska Tornado (2003), Gray Lilas (2004), Vadamos (2016)
- Prix de l'Opéra - (2) - Color Chart (1990), Clodora (1997)
- Prix Rothschild - (5) - Nashmeel (1987), Ski Paradise (1993), Smolensk (1995), Daneskaya (1997), Esoterique (2014)
- Prix Royal-Oak- (7) -Star Lift (1988), Top Sunrise (1989), Raintrap (1993), Sunshack (1995), Amilynx (1999, 2000), Be Fabulous (2011)
- Prix Saint-Alary- (8) -Grise Mine (1984), Rosefinch (1992), Intrepidity (1993), Moonlight Dance (1994), Muncie (1995), Luna Wells (1996), Vadawina (2005), Wavering (2011) )
- Prix de la Salamandre - (3) - Zafonic (1992), Pennekamp (1994), Xaar (1997)
- Prix Vermeille - (3) - Jolypha (1992), Intrepidity (1993), Baltic Baroness (2014)
- Grand Steeple Chase de Paris - (4) - Fondeur (1980), Isopani (1981), Metatero (1982), Jasmin II (1983))
- Canadian International Stakes - (2) - French Glory (1990), Raintrap (1994)
- Aral-Pokal- (1) -Tel Quel (1992)
- Bayerisches Zuchtrennen - (1) - Elliptique (2016)
- Grosser Preis von Berlin - (1) - Meandre (2012)
- Preis von Europa - (1) - Apple Tree (1992)
- Hong Kong Vase - (2) - Borgia (1999), Flintshire (2014)
- 2000 Guineas - (2) - Zafonic (1993), Pennekamp (1995)
- 1000 Guineas - (1) - Miss France (2014)
- Champion Stakes - (2) - Tel Quel (1991), Dernier Empereur (1994)
- Coronation Cup - (6) - Saint Estephe (1986), In the Wings (1990), Apple Tree (1994), Sunshack (1995), Swain (1996), Shirocco (2006)
- Coronation Stakes - (2) - Golden Opinion (1989), Banks Hill (2001)
- Derby Stakes - (1) - Pour Moi (2011)
- Dewhurst Stakes - (3) - Zafonic (1992), Pennekamp (1994), Xaar (1997)
- July Cup - (1) - Soviet Star (1988)
- King George VI och Queen Elizabeth Stakes - (1) - Hurricane Run (2006)
- Middle Park Stakes - (3) - Lycius (1990), Zieten (1992), Earthlight (2019)
- Oaks - (1) - Intrepidity (1993)
- Prince of Wales's Stakes - (2) - Manduro (2007), Byword (2010)
- Queen Anne Stakes - (1) - Valixir (2005)
- St Leger - (1) - Toulon (1991)
- Sun Chariot Stakes - (1) - Esoterique (2015)
- Sussex Stakes - (1) - Soviet Star (1987)
- Irish Derby - (2) - Winged Love (1995), Hurricane Run (2005)
- Irish Oaks - (1) - Wemyss Bight (1993)
- Tattersalls Gold Cup - (1) - Hurricane Run (2006)
- Derby Italiano - (1) - Gentlewave (2006)
- Gran Premio d'Italia - (1) - Pigeon Voyageur (1991)
- Oaks d'Italia - (1) - Valley of Gold (1995)
- Dubai Sheema Classic - (1) - Polsk sommar (2004)
- Arlington Million - (1) - Mill Native (1988)
- Breeders 'Cup Classic - (1) - Arcangues (1993)
- Breeders 'Cup Filly & Mare Turf - (1) - Banks Hill (2001)
- Breeders 'Cup Turf - (3) - In the Wings (1990), Shirocco (2005), Talismanic (2017)
- Oak Tree Invitational Stakes - (2) - Zalataia (1983), Nasr El Arab (1988)
- Sword Dancer Invitational Handicap - (1) - Flintshire (2015)
- Turf Classic Invitational Stakes - (1) - Apple Tree (1993)