59: e USA: s kongress - 59th United States Congress
59: e USA: s kongress | |
---|---|
58: e ←
→ 60: e
| |
4 mars 1905 - 4 mars 1907 | |
Medlemmar | 90 senatorer 386 representanter 6 delegater utan rösträtt |
Senatens majoritet | Republikan |
Senatens president | Charles W. Fairbanks (R) |
Hus majoritet | Republikan |
Husets talare | Joseph G.Canon (R) |
Sessioner | |
Special : 4 mars 1905 - 18 mars 1905 1 : 4 december 1905 - 30 juni 1906 2 : 3 december 1906 - 3 mars 1907 |
Den 59: e USA: s kongress var ett möte i den lagstiftande grenen av USA: s federala regering, bestående av USA: s senat och USA: s representanthus . Det träffade i Washington, DC från 4 mars 1905 till 4 MARS 1907, under den femte och sjätte år Theodore Roosevelt : s ordförandeskap . Fördelningen av platser i representanthuset baserades på USA: s tolfte folkräkning 1900 . Båda kamrarna hade republikansk majoritet.
Stora evenemang
- 4 mars 1905: President Theodore Roosevelt började sin andra (endast hela) mandatperiod.
Större lagstiftning
- 8 juni 1906: Antikviteter
- 29 juni 1906: Hepburn Act
- 30 juni 1906: Pure Food and Drug Act från 1906 (Wiley Act), kap. 3915, 34 Stat. 768
- 30 juni 1906: köttinspektionslagen (Beveridge Act)
- 1906: Carnegie Foundation for the Advancement of Teaching chartrad.
- 2 mars 1907: Utflyttningslagen 1907 , 34 Stat. 1228
Fest sammanfattning
Senat
Fest (skuggning visar kontroll) |
Total | Ledig | ||
---|---|---|---|---|
Demokratisk (D) |
Republikan (R) |
|||
Slutet av förra kongressen | 33 | 56 | 89 | 1 |
Börja | 32 | 56 | 88 | 2 |
Slutet | 58 | 90 | 0 | |
Slutlig omröstningsandel | 35,6% | 64,4% | ||
Början på nästa kongress | 29 | 61 | 90 | 0 |
representanthuset
Fest (skuggning visar kontroll) |
Total | Ledig | ||
---|---|---|---|---|
Demokratisk (D) |
Republikan (R) |
|||
Slutet av förra kongressen | 175 | 209 | 384 | 2 |
Börja | 136 | 249 | 385 | 1 |
Slutet | 133 | 246 | 379 | 7 |
Slutlig omröstningsandel | 35,1% | 64,9% | ||
Början på nästa kongress | 162 | 221 | 383 | 3 |
Ledare
Senat
- President : Charles W. Fairbanks (R)
- President pro tempore : William P. Frye (R)
- Republikansk konferensordförande : William B. Allison
-
Demokratiska Caucus -ordföranden : Arthur Pue Gorman , fram till den 4 juni 1906
- Joseph Clay Stiles Blackburn , efteråt
- Demokratiska Caucus -sekreteraren : Edward W. Carmack
representanthuset
- Talare : Joseph G. Cannon (R)
Majoritet (republikansk) ledarskap
- Majoritetsledare : Sereno E. Payne
- Majoritetspiska : James E. Watson
- Republikansk konferensordförande : William Peters Hepburn
Minoritets (demokratiskt) ledarskap
- Minoritetsledare : John Sharp Williams
- Minoritetspiska : James T. Lloyd
- Demokratiska Caucus ordförande : Robert Lee Henry
- Ordförande i den demokratiska kampanjkommittén : James M. Griggs
Medlemmar
Denna lista är ordnad efter kammare, sedan efter stat. Senatorer listas efter klass, och representanter listas efter distrikt.
Senat
Vid denna tid valdes senatorer av de statliga lagstiftarna vartannat år, med en tredjedel som inledde nya sexårsperioder med varje kongress. Före namnen i listan nedan är senatens klassnummer , som indikerar deras valcykel. I denna kongress menade klass 2 att deras mandatperiod slutade med denna kongress, vilket krävde omval 1906; Klass 3 innebar att deras mandatperiod började under den senaste kongressen, vilket krävde omval 1908; och klass 1 innebar att deras mandatperiod började i denna kongress, vilket krävde omval 1910.
representanthuset
Förändringar i medlemskap
Räkningen nedan återspeglar förändringar från början av kongressens första session.
Senat
- Ersättningar: 8
- Demokratisk : ingen nettoförändring
- Republikaner : ingen nettoförändring
- Dödsfall: 5
- Avgångar: 1
- Lediga platser: 2
- Totalt antal platser med ändringar: 9
Stat (klass) |
Vacator | Anledning till vakans | Senare | Datum för efterföljarens installation |
---|---|---|---|---|
Missouri (1) |
Ledig | Lagstiftaren hade valt sent. | William Warner (R) | 18 mars 1905 |
Delaware (1) |
Ledig | Lagstiftaren hade valt sent. | Henry A. du Pont (R) | 13 juni 1906 |
Tennessee (1) |
William B. Bate (D) | Död 9 mars 1905. Efterträdare valdes. | James B. Frazier (D) | 21 mars 1905 |
Connecticut (3) |
Orville H. Platt (R) | Död 21 april 1905. Efterträdare utsågs och valdes därefter. | Frank B. Brandegee (R) | 10 maj 1905 |
Oregon (2) |
John H. Mitchell (R) | Död 8 december 1905. Efterträdare utsågs. | John M. Gearin (D) | 13 december 1905 |
Kansas (2) |
Joseph R. Burton (R) | Avgick 4 juni 1906 på grund av en fällande dom för korruption. Efterträdare utsågs. | Alfred W. Benson (R) | 11 juni 1906 |
Maryland (2) |
Arthur P. Gorman (D) | Död 4 juni 1906. Efterträdare utsågs. | William P. Whyte (D) | 8 juni 1906 |
Oregon (2) |
John M. Gearin (D) | Efterträdare valdes. | Frederick W. Mulkey (R) | 23 januari 1907 |
Michigan (2) |
Russell A. Alger (R) | Död 24 januari 1907. Efterträdare valdes. | William A. Smith (R) | 6 februari 1907 |
Kansas (2) |
Alfred W. Benson (R) | Efterträdare valdes. | Charles Curtis (R) | 29 januari 1907 |
representanthuset
- Ersättningar: 17
- Demokratisk : ingen nettoförändring
- Republikaner : ingen nettoförändring
- Dödsfall: 12
- Avgångar: 11
- Tvistade val: 1
- Nya platser: 1
- Totalt antal platser med ändringar: 26
Distrikt | Tidigare | Orsak till förändring | Senare | Datum för efterföljarens installation |
---|---|---|---|---|
Indiana 1: a | Ledig | Rep.James A. Hemenway avgick under föregående kongress | John H. Foster (R) | 16 maj 1905 |
Nebraska 1: a | Elmer Burkett (R) | Avgick den 4 mars 1905 efter att ha blivit vald till den amerikanska senaten | Ernest M. Pollard (R) | 18 juli 1905 |
West Virginia 2: a | Alston G. Dayton (R) | Avgick den 16 mars 1905 efter att ha utsetts till domare för USA: s tingsrätt för Northern District of West Virginia | Thomas B. Davis (D) | 6 juni 1905 |
Texas 8: e | John M. Pinckney (D) | Död 24 april 1905 | John M. Moore (D) | 6 juni 1905 |
Connecticut 3: a | Frank B. Brandegee (R) | Avgick den 10 maj 1905 efter att ha valts till USA: s senat | Edwin W. Higgins (R) | 2 oktober 1905 |
Illinois 14: e | Benjamin F. Marsh (R) | Död 2 juni 1905 | James McKinney (R) | 7 november 1905 |
Kalifornien 1: a | James Gillett (R) | Avgick den 4 januari 1906 efter att ha blivit vald till guvernör i Kalifornien | William F. Englebright (R) | 6 november 1906 |
Virginia 5: e | Claude A. Swanson (D) | Avgick den 30 januari 1906 efter att ha blivit vald till guvernör i Virginia | Edward W. Saunders (D) | 6 november 1906 |
Pennsylvania 3: e | George A. Castor (R) | Död 19 februari 1906 | J. Hampton Moore (R) | 6 november 1906 |
Pennsylvania 12: e | George R. Patterson (R) | Död 21 mars 1906 | Charles N. Brumm (R) | 6 november 1906 |
Pennsylvania 2: a | Robert Adams Jr. (R) | Död 1 juni 1906 | John E. Reyburn (R) | 6 november 1906 |
Georgien 1: a | Rufus E. Lester (D) | Död 16 juni 1906 | James W.Overstreet (D) | 3 oktober 1906 |
Missouri 12: e | Ernest E. Wood (D) | Förlorade det omtvistade valet den 23 juni 1906 | Harry M. Coudrey (R) | 23 juni 1906 |
Alaskas distrikt | Nytt säte | Ny delegatplats 14 augusti 1906 | Frank H. Waskey (D) | 14 augusti 1906 |
Wisconsin 2: a | Henry C. Adams (R) | Död 9 juli 1906 | John M. Nelson (R) | 4 september 1906 |
New York 8: e | Timothy Sullivan (D) | Avgick den 27 juli 1906 | Daniel J. Riordan (D) | 6 november 1906 |
Illinois 13: e | Robert R. Hitt (R) | Död 20 september 1906 | Frank O. Lowden (R) | 6 november 1906 |
Massachusetts 3: a | Rockwood Hoar (R) | Död 1 november 1906 | Charles G. Washburn (R) | 18 december 1906 |
New York 21: a | John H. Ketcham (R) | Död 4 november 1906 | Sätet förblev ledigt till nästa kongress | |
Tennessee 10: e | Malcolm R.Patterson (D) | Avgick den 5 november 1906 efter att ha blivit vald till guvernör i Tennessee | Sätet förblev ledigt till nästa kongress | |
Indiana 12: e | Newton W. Gilbert (R) | Avgick den 6 november 1906 efter att ha utsetts till domare vid förstainstansrätten i Manila, Filippinerna | Clarence C. Gilhams (R) | 6 november 1906 |
Arkansas 4: a | John S. Little (D) | Avgick den 14 januari 1907 efter att ha blivit vald till guvernör i Arkansas | Sätet förblev ledigt till nästa kongress | |
Kansas 1: a | Charles Curtis (R) | Avgick den 28 januari 1907 efter att ha blivit vald till den amerikanska senaten | Sätet förblev ledigt till nästa kongress | |
New York 26: e | William H. Flack (R) | Död 2 februari 1907 | Sätet förblev ledigt till nästa kongress | |
Virginia 8: e | John F. Rixey (D) | Död 8 februari 1907 | Sätet förblev ledigt till nästa kongress | |
Michigan 5: a | William Alden Smith (R) | Avgick den 9 februari 1907 efter att ha blivit vald till den amerikanska senaten | Sätet förblev ledigt till nästa kongress |
Kommittéer
Listor över kommittéer och deras partiledare, för medlemmar (hus och senat) i kommittéerna och deras uppdrag, gå in i den officiella kongresskatalogen längst ner i artikeln och klicka på länken (5 länkar), i katalogen efter sidorna servicevillkor, kommer du att se kommittéerna i senaten, huset (stående med underkommittéer, utvalda och särskilda) och gemensamma och efter kommitténs sidor kommer du att se hus-/senatkommittéuppdragen i katalogen, på kommitténs avsnitt i kammaren och senaten i den officiella kongresskatalogen visar kommitténs medlemmar på första raden på vänster sida kommitténs ordförande och på höger sida visar den kommitténs ledamot.
Senat
- Ytterligare logi för kongressbiblioteket (Välj) (ordförande: Thomas S. Martin )
- Jordbruk och skogsbruk (ordförande: Redfield Proctor ; Rankingsmedlem: Chester I. Long )
- Anslag (ordförande: William B. Allison ; Rankingsmedlem: Henry M. Teller )
- Granska och kontrollera senatens villkorade utgifter (ordförande: John Kean ; Rankingsmedlem: Hernando D. Money )
- Canadian Relations (ordförande: Winthrop Murray Crane ; Rankingsmedlem: Benjamin R. Tillman )
- Census (ordförande: Chester I. Long ; Rankingsmedlem: Samuel D. McEnery )
- Civil service and Retrenchment (ordförande: George C. Perkins ; Rankingsmedlem: Fred T. Dubois )
- Fordringar (ordförande: Charles W. Fulton ; Rankingsmedlem: Thomas S. Martin )
- Coast and Insular Survey (ordförande: Samuel H. Piles ; Ranking Member: John T. Morgan )
- Coast Defenses (ordförande: Philander C. Knox ; Rankingsmedlem: Charles A. Culberson )
- Commerce (ordförande: William P. Frye ; Rankingsmedlem: James H. Berry )
- Företag organiserade i District of Columbia (ordförande: Samuel D. McEnery ; Rankingsmedlem: Nelson W. Aldrich )
- Kubanska relationer (ordförande: Henry E. Burnham ; Rankingsmedlem: Henry M. Teller )
- Fördelning av offentliga intäkter mellan staterna (Välj)
- District of Columbia (ordförande: Jacob H. Gallinger ; Rankingsmedlem: Thomas S. Martin )
- Utbildning och arbete (ordförande: Jonathan P. Dolliver ; Rankingsmedlem: John W. Daniel )
- Engrossed Bills (ordförande: James H. Berry ; Rankingsmedlem: Alfred B. Kittredge )
- Inskrivna räkningar (ordförande: John F. Dryden ; Rankingsmedlem: Murphy J. Foster Jr. )
- Etablera ett universitet i USA (Välj) (ordförande: James A. Hemenway ; Rankingsmedlem: Charles A. Culberson )
- Undersökning av disponering av dokument (välj) (ordförande: Edmund W. Pettus )
- Undersök flera grenar inom civilförvaltningen (ordförande: Morgan G. Bulkeley ; Rankingsmedlem: Charles A. Culberson )
- Utgifter i verkställande avdelningar
- Ekonomi (ordförande: Nelson W. Aldrich ; Rankingsmedlem: John W. Daniel )
- Fiske (ordförande: Albert J. Hopkins ; Rankingsmedlem: Stephen R. Mallory )
- Five Civilized Tribes of Indianers (Select) (ordförande: Benjamin R. Tillman ; Ranking Member: John T. Morgan )
- Foreign Relations (ordförande: Shelby M. Cullom ; Rankingsmedlem: John T. Morgan )
- Forest Reservations and the Protection of Game (ordförande: Frank B. Brandegee ; Rankingsmedlem: John T. Morgan )
- Geologisk undersökning (ordförande: Frank P. Flint ; Rankingsmedlem: Hernando D. Money )
- Immigration (ordförande: William P. Dillingham ; Rankingsmedlem: Anselm J. McLaurin )
- Indian Affairs (ordförande: Moses E. Clapp ; Rankingsmedlem: John T. Morgan )
- Indian Depredations (ordförande: Elmer J. Burkett ; Rankingsmedlem: Augustus O. Bacon )
- Industrial Expositions (ordförande: William Warner ; Rankingsmedlem: John W. Daniel )
- Undersök tillståndet för Potomac River Front i Washington (Select) (ordförande: Joseph H. Millard ; Rankingsmedlem: Thomas S. Martin )
- Indiskt territorium (Välj)
- Interoceanic Canals (ordförande: Joseph H. Millard ; Rankingsmedlem: John T. Morgan )
- Interstate Commerce (ordförande: Stephen B. Elkins ; Rankingsmedlem: Benjamin R. Tillman )
- Bevattning och återvinning av torra land (ordförande: Levi Ankeny ; Rankingsmedlem: Clarence D. Van Duzer )
- Rättsväsende (ordförande: Clarence D. Clark ; Rankingsmedlem: Joseph W. Bailey )
- Bibliotek (ordförande: George P. Wetmore ; Rankingsmedlem: William A. Clark )
- Manufactures (ordförande: Weldon B. Heyburn ; Rankingsmedlem: Alexander S. Clay )
- Militära frågor (ordförande: Francis E. Warren ; Rankingsmedlem: Edmund W. Pettus )
- Gruvor och gruvdrift (ordförande: Charles Dick ; Rankingsmedlem: Benjamin R. Tillman )
- Mississippifloden och dess bifloder (Välj) (ordförande: Knute Nelson )
- National Banks (Select) (ordförande: George S. Nixon ; Ranking Member: Samuel D. McEnery )
- Naval Affairs (ordförande: Eugene Hale ; Rankingsmedlem: Benjamin R. Tillman )
- Organisation, uppförande och utgifter för de verkställande avdelningarna (ordförande: Thomas H. Carter ; Rankingsmedlem: Anselm J. McLaurin )
- Stilla havet och Puerto Rico (ordförande: Joseph B. Foraker ; Rankingsmedlem: Stephen R. Mallory )
- Pacific Railroads (ordförande: Russell A. Alger ; Rankingsmedlem: John T. Morgan )
- Patent (ordförande: Alfred B. Kittredge ; Rankingsmedlem: Stephen R. Mallory )
- Pension (ordförande: Porter J. McCumber ; Rankingsmedlem: James P. Taliaferro )
- Filippinerna (ordförande: Henry Cabot Lodge ; Rankingsmedlem: Charles A. Culberson )
- Postkontor och postvägar (ordförande: Boies Penrose ; Rankingsmedlem: Arthur P. Gorman )
- Potomac River Front (Välj)
- Tryckning (ordförande: Thomas C. Platt ; Rankingsmedlem: Arthur P. Gorman )
- Fordringar på privata mark (ordförande: Henry M. Teller ; Rankingsmedlem: Eugene Hale )
- Privilegier och val (ordförande: Julius C. Burrows ; Rankingsmedlem: Edmund W. Pettus )
- Offentliga byggnader och grunder (ordförande: Nathan B. Scott ; Rankingsmedlem: Charles A. Culberson )
- Folkhälsa och nationell karantän (ordförande: John Tyler Morgan ; Rankingsmedlem: John Coit Spooner )
- Public Lands (ordförande: Henry C. Hansbrough ; Rankingsmedlem: James H. Berry )
- Järnvägar (ordförande: J. Frank Allee ; Rankingsmedlem: Augustus O. Bacon )
- Lagrevision (ordförande: Chauncey M. Depew ; Rankingsmedlem: John W. Daniel )
- Revolutionära påståenden (ordförande: Alexander S. Clay ; Rankingsmedlem: Russell A. Alger )
- Regler (ordförande: John C. Spooner ; Rankingsmedlem: Henry M. Teller )
- Standarder, vikter och mått (Välj) (ordförande: Reed Smoot ; Rankingsmedlem: William A. Clark )
- Tariffreglering (Välj)
- Territorier (ordförande: Albert J. Beveridge ; Rankingsmedlem: Thomas M. Patterson )
- Transport och försäljning av köttprodukter (välj) (ordförande: John W. Daniel ; Rankingsmedlem: Clarence D. Clark )
- Transportvägar till Seaboard (ordförande: Robert J. Gamble ; Rankingsmedlem: Edmund W. Pettus )
- Trespassers upon Indian Lands (Select) (ordförande: George Sutherland )
- Ventilation och akustik (Välj) (ordförande: Roswell P. Bishop ; Rankingsmedlem: David H. Smith )
- Hela
- Woman Suffrage (Select) (ordförande: Augustus O. Bacon ; Rankingsmedlem: George P. Wetmore )
representanthuset
- Konton (ordförande: H. Burd Cassel ; Rankingsmedlem: Charles Lafayette Bartlett )
- Jordbruk (ordförande: James W. Wadsworth ; Rankingsmedlem: John Lamb )
- Alkoholhaltig spritstrafik (ordförande: Nehemiah D. Sperry ; Rankingsmedlem: John L. Burnett )
- Anslag (ordförande: James A. Tawney ; Rankingsmedlem: Leonidas F. Livingston )
- Bank och valuta (ordförande: Charles N. Fowler ; Rankingsmedlem: Elijah B. Lewis )
- Census (ordförande: Edgar D. Crumpacker ; Rankingsmedlem: James Hay )
- Fordringar (ordförande: James M. Miller ; Rankingsmedlem: Henry M. Goldfogle )
- Mynt, vikter och mått (ordförande: James H. Southard ; Rankingsmedlem: John W. Gaines )
- Disponering av Executive Papers
- District of Columbia (ordförande: Joseph W. Babcock ; Rankingsmedlem : Thetus W. Sims )
- Utbildning (ordförande: George N. Southwick ; Rankingsmedlem: Edwin Y. Webb )
- Val av presidenten, vice presidenten och representanterna i kongressen (ordförande: Joseph H. Gaines ; ledamot: William W. Rucker )
- Val nr 1 (ordförande: James Robert Mann ; Rankingsmedlem: Ollie M. James )
- Val nr 2 (ordförande: Marlin E. Olmsted ; Rankingsmedlem: Joshua Frederick Cockey Talbott )
- Val nr 3 (ordförande: Michael E. Driscoll ; Rankingsmedlem: Choice B. Randell )
- Inskrivna räkningar (ordförande: Frank C. Wachter ; Rankingsmedlem: James T. Lloyd )
- Utgifter i jordbruksavdelningen (ordförande: Charles E. Littlefield ; Rankingsmedlem: Henry D. Flood )
- Utgifter i handels- och arbetsavdelningarna (ordförande: David J. Foster ; Rankingsmedlem: Arsene P. Pujo )
- Utgifter inom inrikesavdelningen (ordförande: Edward S. Minor ; Rankingsmedlem: Robert N. Page )
- Utgifter i justitiedepartementet (ordförande: William A. Calderhead ; Rankingsmedlem: Robert N. Page )
- Utgifter i marinavdelningen (ordförande: Joseph W. Fordney ; Rankingsmedlem : Choice B. Randell )
- Utgifter på postkontoret (ordförande: Irving P. Wanger ; Rankingsmedlem: Carter Glass )
- Utgifter i utrikesdepartementet (ordförande: John H. Ketcham ; Rankingsmedlem: Rufus E. Lester )
- Utgifter i finansdepartementet (ordförande: Robert G. Cousins ; Rankingsmedlem: John Lamb )
- Utgifter i krigsavdelningen (ordförande: George P. Lawrence ; Rankingsmedlem: George F. Burgess )
- Utgifter för offentliga byggnader (ordförande: James A. Hughes ; Rankingsmedlem: John H. Small )
- Utrikesfrågor (ordförande: Robert R. Hitt ; Rankingsmedlem: William M. Howard )
- Immigration och naturalisering (ordförande: Benjamin F. Howell ; Rankingsmedlem: Jacob Ruppert Jr. )
- Indian Affairs (ordförande: James S. Sherman ; Rankingsmedlem: John H. Stephens )
- Industrial Arts and Expositions (ordförande: Augustus P. Gardner ; Rankingsmedlem: Charles L. Bartlett )
- Insular Affairs (ordförande: Henry Allen Cooper ; Rankingsmedlem: William A. Jones )
- Interstate and Foreign Commerce (ordförande: William P. Hepburn ; Rankingsmedlem: Robert C. Davey )
- Ogiltiga pensioner (ordförande: Cyrus A. Sulloway ; Rankingsmedlem: George H. Lindsay )
- Irrigation of Arid Lands (ordförande: Frank W. Mondell ; Rankingsmedlem: Clarence D. Van Duzer )
- Rättsväsendet (ordförande: John J. Jenkins ; Rankingsmedlem: David A. De Armond )
- Labor (ordförande: John J. Gardner ; Rankingsmedlem: William Randolph Hearst )
- Levees and Improvement of the Mississippi River (ordförande: George W. Prince ; Ranking Member: Robert F. Broussard )
- Bibliotek (ordförande: James T. McCleary ; Rankingsmedlem: William M. Howard )
- Manufactures (ordförande: Joseph C. Sibley ; Rankingsmedlem: Charles H. Weisse )
- Merchant Marine and Fisheries (ordförande: Charles H. Grosvenor ; Rankingsmedlem: Thomas Spight )
- Miltal (ordförande: William A. Reeder ; Rankingsmedlem: Elijah B. Lewis )
- Military Affairs (ordförande: John AT Hull ; Rankingsmedlem: William Sulzer )
- Militia (ordförande: Edward De V. Morrell ; Rankingsmedlem: Augustus O. Stanley )
- Gruvor och gruvdrift (ordförande: Webster E. Brown ; Rankingsmedlem: Adolph Meyer )
- Naval Affairs (ordförande: George E. Foss ; Rankingsmedlem: Adolph Meyer )
- Pacific Railroads (ordförande: Thomas S. Butler ; Rankingsmedlem: James L. Slayden )
- Patent (ordförande: Frank D. Currier ; Rankingsmedlem: William Sulzer )
- Pension (ordförande: Henry C. Loudenslager ; Rankingsmedlem : William Richardson )
- Postkontor och postvägar (ordförande: Jesse Overstreet ; Rankingsmedlem: John A. Moon )
- Tryck (ordförande: Charles B. Landis ; Rankingsmedlem: James M. Griggs )
- Fordringar på privata mark (ordförande: George W. Smith ; Rankingsmedlem: William A. Jones )
- Offentliga byggnader och grunder (ordförande: Richard Bartholdt ; Rankingsmedlem: John H. Bankhead )
- Public Lands (ordförande: John F. Lacey ; Rankingsmedlem: John L. Burnett )
- Järnvägar och kanaler (ordförande: James H. Davidson ; Rankingsmedlem: John L. Burnett )
- Reform i samhällstjänsten (ordförande: Frederick H. Gillett ; Rankingsmedlem: Edward W. Pou )
- Lagrevision (ordförande: Reuben O. Moon ; Rankingsmedlem: Robert B. Macon )
- Rivers and Harbors (ordförande: Theodore E. Burton ; Rankingsmedlem: Rufus E. Lester )
- Regler (ordförande: John Dalzell ; Rankingsmedlem: John S. Williams )
- Standarder för officiellt uppförande
- Territories (ordförande: Edward L. Hamilton ; Rankingsmedlem: John A. Moon )
- Ventilation och akustik (ordförande: Roswell P. Bishop ; Rankingsmedlem: David H. Smith )
- Krigskrav (ordförande: Thaddeus M. Mahon ; Rankingsmedlem : Thetus W. Sims )
- Sätt och medel (ordförande: Sereno E. Payne ; Rankingsmedlem: John S. Williams )
- Hela
Gemensamma kommittéer
- Villkor för indianstammar (special)
- Disponering av (värdelösa) Executive Papers (ordförande: rep. Arthur L. Bates ; vice ordförande: sen.)
- Revision av lagarna
- Biblioteket
- Utskrift
- Andra klassens postfråga
Caucuses
- Demokratiska (kammaren)
- Demokratiska (senaten)
Anställda
Lagstiftande grenen byrådirektörer
- Arkitekten i Capitol : Elliott Woods
- Kongressbibliotekarie : Herbert Putnam
-
Offentlig skrivare i USA : Francis W. Palmer , fram till 1905
- Charles A. Stillings, från 1905
Senat
- Sekreterare : Charles G. Bennett
- Bibliotekarie : Edward C. Goodwin
- Sergeant at Arms : Daniel M. Ransdell
- Kapellan : Rev. Edward E. Hale , Unitarian
representanthuset
- Kontorist : Alexander McDowell
- Sergeant at Arms : Henry Casson
- Dörrvakt : Frank B. Lyon
- Postmästare : Joseph C. McElroy
- Kontorist vid talarens bord : Asher C. Hinds
- Läsningskontor : EL Sampson (D) och Dennis E. Alward (R)
- Kapellan : pastor Henry N. Couden , universalist
Se även
- USA: s val, 1904 (val som leder till kongressen)
- USA: s val, 1906 (val under denna kongress, som leder till nästa kongress)
Referenser
- Gould, Lewis L. (2005). Den mest exklusiva klubben . Cambridge, MA: Perseus Books Group. ISBN 0-465-02778-4.
- Remini, Robert V. (2006). Huset . New York: HarperCollins Publishers, Inc. ISBN 0-06-088434-7.
- Amerikanska kongressen (2005). "Biografisk katalog över den amerikanska kongressen" . Arkiverad från originalet den 1 juni 2006 . Hämtad 1 juni 2006 .
- USA: s representanthus (2006). "Kongressens historia" . Arkiverad från originalet den 1 juni 2006 . Hämtad 1 juni 2006 .
- USA: s senat (2006). "Statistik och listor" . Arkiverad från originalet den 1 juni 2006 . Hämtad 1 juni 2006 .
- Officiell kongresskatalog för den 59: e kongressen, första sessionen .
- Officiell kongresskatalog för den 59: e kongressen, första sessionen (första översynen) .
- Officiell kongresskatalog för den 59: e kongressen, 1: a sessionen (2: a översynen) .
- Officiell kongresskatalog för den 59: e kongressen, andra sessionen .
- Officiell kongresskatalog för den 59: e kongressen, andra sessionen (översyn) .